דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

זה סתם מיתוס מטופש שקיים רק בגלל השם “זינאדין זידאן”. במציאות שהרבה אוהבים להתעלם ממנה כאן הצרפתי הוא טקטיקן מצויין ומבין המון בניהול נכון של קבוצה. גם תוך כדי משחק.

נו באמת. להשוות את זידאן לשני מאמנים שלא החזיקו כאן מעמד חצי שעה זו בדיחה. הם אולי ידעו יותר טוב ממנו לקחת קבוצה קטנה ולהפיק ממנה את המירב, ריאל מדריד זו לא אותה פלנטה. בלי היכולות הטקטיות שלו הוא לא זוכה פה ברבע תואר.

אחד הדברים ההזויים שמישהו אי פעם כתב איפשהו ומתישהו מאז שהומצא הכתב.

זידאן אחד המאמנים הטקטיקנים הכי טובים בעולם.

יש המון הגדרות לטקטיקה, וזו הבעיה.
זידאן לא בונה שיטת משחק מסודרת (או שיש שיטת משחק מסודרת שהיא פשוט משעממת וגרועה).
אבל בהכנה למשחק נקודתי הוא בהחלט מוצלח והיו לו כבר פעמיים הברקות באמת מעולות (היהלום עם איסקו העונת 2017, וה442 הקלאסי עם ואסקז ואסנסיו ב2018).

אני מסכים בקשר להשוואה. אבל אני בטוח שאם לזידאן לא היו קוראים זידאן הוא כבר היה מפוטר.

אנצלוטי פוטר, אחרי שתחתיו ריאל הציגה את הכדורגל הטוב ביותר שלה, אחרי שהביא את הדסימה, ואחרי שכל השחקנים אהבו אותו בגלל עונה אחת ללא תואר.
אנצלוטי גם התמודד עם אתגרים קשים הרבה יותר. הוא לא התמודד מול ברסה מפורקת של וולוורדה/סטיין/קומאן, אלא הוא התמודד מול הmsn.
קצת כמו להגיד שהאצן שזכה עם 10:00 הוא מהיר יותר מהאצן שהפסיד עם 9:78.

אגב, עם כל הביקורת על זידאן, אני לא רוצה שילך, יש הרגשה לקיץ משוגע וסוף סוף היתרונות של זידאן יבואו יותר לידי ביטוי. אבל אפשר להגיד שהבן אדם זוכה לחסד גדול בשל היותו זידאן ולא רק בשל יכולותיו.
״אבל הוא זכה בצ׳מפיונס״ - זה לא מנע מפלורנטינו להטיס מפה את אנצ׳לוטי שתחתיו שיחקנו טוב בהרבה

בודאי שזה מנע. אם לא הדסימה הוא היה מפוטר אחרי עונה אחת. ובצדק. היה לו את הסגל הכי טוב בהיסטוריה של המועדון, הציפיות תואמות לזה.

טיעון שקול במידה וזידאן היה זוכה השנה בצ׳מפיונס ומציג כדורגל טוב כל העונה מול יריבות ברמה (מוכן להשוות איתך את ברסה ואתלטיקו של 2014 למקבילות שלהן ב2021)

איך הוא יכל לזכות בצמפיונס השנה אם אנחנו באמצע העונה?

אם ריאל לא תזכה השנה בתארים זידאן לא יישאר. גם אם כן נזכה לדעתי הוא לא יישאר. איך הקבוצה משחקת זה לא העניין, עם שחקנים שהיו אז בסגל לא צריך מאמן כדי לשחק טוב רוב הזמן ועם השחקנים שיש לנו היום אי אפשר לשחק טוב יותר.

צריך מאמן בקבוצה גדולה בדיוק בדברים שבהם אנצלוטי כשל וזידאן מצטיין - ניהול סגל, ניהול משברים, הכנה למשחקים גדולים/קשים. והמיוחד בזידאן הוא שהוא אמנם במועדון גדול אבל עם סגל בינוני וגמור. מציירים אותו פה כמאמן אידיאלי לקבוצות גדולות שלא מבין כדורגל אבל זה בדיוק ההיפך. הוא מאמן קלאסי לקבוצות קטנות, שבזכות השם שלו מצליח לשלוט באופן מוחלט בקלחת של ריאל מדריד.

הווו, לא.
לא נכון.
ואני ממעריציו הגדולים. פשוט לא נכון.

ד״ש להגבהות אין קץ ולהברקותיו של כריסטיאנו.

זידאן כמאמן PURE מהחלשים שידענו.
זו דעתי האישית בכל אופן,
תכיר בזה לא קרה כלום.

לא משנה את העובדה שהוא חתיכת פיגורה ואושיית על בחדר ההלבשה שהסתכל בלבן של העיניים לכולם בלי יוצא מן הכלל.

אם רק היה ראש פתוח הייתי מוכן גם להמשיך איתו, אבל מסתבר שמלבד העובדה שמאמן ברמות הגבוהות הוא לא, הוא גם שמרן בצורה קיצונית ויוצאת דופן.

מבחינתו להמשיך עם השלד עוד 30 שנה. הם הרי זכו בהכל

אוקי, אז זה אומר ככה:
שאם קוראים לך אנצ׳לוטי וזכית בצ׳מפיונס ובגביע, תחת הצגת כדורגל משובך כל אותה עונה וכל העונה שאחרי (אפילו שבה לא זכית בתואר) תוך התמודדות מול קבוצות חזקות מאוד (ברסה של הmsn ולא של ברייטווייט ומסי בסוף קריירה) אז זה שווה ערך לזכיה באליפות של זידאן, עם כדורגל משעמם, כשאת היריבה סיים להרוס הנשיא שלה, אחרי שהודחנו בשלב הראשון בגביע על ידי קבוצה ליגה שלישית ובקושי עלינו משלב הבתים בצ׳מפיונס.

זה עוד בלי לדבר על החצי עונה הראשונה של זידאן בה השגנו נקודות באחוז נמוך משל סולרי ושל לופטגי.

יש למישהו ספק שאם ברסה של 2015 הייתה מתמודדת בליגה שנה שעברה זידאן היה מסיים ללא תואר?

כן? אז לא מגיע לזידאן קרדיט על הזכיות הללו?

עם השחקנים שיש היום? מדובר בכמעט אותם שחקנים שרובם עדיין בגילאים של שיא קריירה. אפילו חלקם קפצו מדרגה והגיע שוער טוב יותר.

אני באמת חושב שמאמן מוצלח יותר היה מוציא מהסגל הזה יותר. נכון שזידאן לקח אליפות, אבל אל תשכחו שמדובר באליפות מול ברסה מפורקת, אליפות שבכל עונה אחרת הוא לא היה לוקח. (אפילו עונה קודם לכן זה לא היה מספיק)

תרשה לי לשאול: @KB9

• הסגל הטוב ביותר: אתה בטוח? חסר חלוץ מחליף למשל, אני חושב שהיו לאנצ’לוטי את ה-11 הטובים ביותר, הסגל הטוב ביותר שלנו זה שנתיים אחורה עם ז’וזה מוריניו (סופר-סאב כמו קאייחון אפילו, קאקה כמחליף, כיסוי גם כן לכל עמדה בהגנה) ובעיקר מסתכל מנקודת מבט של רונאלדו צעיר יותר וגם שחקן יותר ‘בונה’ ופחות’ מסיים’ בלבד, או ב-2016/17 עם ה-40 שערים שסידרו חאמס ומוראטה.
  • אני מאלה שהגנו יחסית על הכדורגל שלנו בזכיות בליגת האלופות, אני חושב שהסגל היה שבע ושפך לאגר רק ב-2018/19 על אף עונה לא טובה בליגה. אז אולי בעצם זידאן לא יודע לשחק כדורגל נורמלי גם עם שחקנים טובים? איפה אתה מדרג את הסגל שלנו ב-2017/18 ביחס לשאר הגדולות? לברצלונה היה סגל טוב יותר? לליברפול? לבאיירן? לא בטוח אפילו ש-11 ראשונים. גם מנצ’סטר סיטי בנתה סגל ראוי אז ופ.ס.ז’ אולי.
  • מה עמדתך לגבי קיץ 2019, הרי השנה ידענו שלא יהיה רכש (אגב, שוב - אם גם אודגור עוזב ולא יגיע אף אחד זה עלוב לטעמי, הרי גם בסגל מלא אנחנו זקוקים לחיזוק). אני הייתי נגד כל השחקנים שהגיעו למעט אדן הזאר שאת החרא איתו אף אחד לא היה יכול לצפות. 200 מיליון יורו בוזבזו מאוד לא בחוכמה. כולם נכפו על זידאן? הוא לא אהב את מנדי אובר כי הוא צרפתי? מנדי חלש העונה ואשתקד היה טוב, תעשה ממוצע של היכולת. רגילון, במערך ההתבנקרות של העונה שעברה היה נופל ממנו משמעותית?

בשורה התחתונה - אני לא מבין את ההחלטות שלו וחושב שהוא אפילו שונה מאוד בהתנהלות - פחות מחייך, פחות חי את מה שקורה, מסיבות העיתונאים משעממות אבל כל זה מסביב. אני בגדול לא מצליח להבין מדוע הוא חזר אם לא ניסה לשנות כלום או לא הרגיש שיש לו את הכוח לשנות כלום. אני מקווה שהוא לא יפוטר אלא יעזוב ביוזמתו בתום העונה, אני מבחינתי תמיד אזכור אותו כאגדה גם כמאמן.

אני מכיר בזה שזאת דעתך האישית.

אי אפשר לקחת 3 פעמים צ’מפיונס ברצף אם אתה לא גאון טקטי, ואי אפשר לקחת אליפות עם הסגל של העונה שעברה אם אתה לא עילוי.

מה העונה שעברה קשורה? תמיד תשים לב עם מי אתה מתמודד. לא גברת על ליברפול או באיירן מינכן. ברצלונה הייתה באשפתות וזה לא רק מקצועית אלא כל המסביב שכן השפיע. אתלטיקו מדריד לא הצליחה לתת גול. חזרנו במוד נפלא מהקורונה, זה כן. שנה שעברה הייתה בסדר ובתחילת הדרך של הזאר הכדור לא נכנס לו אבל שיחקנו לא רע ובנזמה הבקיע במספרים יפים. השנה זה קטסטרופה. בליגת האלופות עשינו בושות עוד הרבה לפני מה שקרה נגד סיטי. חטפנו שלישייה מפ.ס.ז’ ללא שלישיית החוד שלה, בלי מאמץ, תיקו עם ברוז’. והנחתי שאולי נעוף נגד סיטי אבל לא ככה, היינו פשוט לא קיימים. אותו הדיון לגבי זידאן - היו 300 מיליון יורו לרכש שזה לא רע כדי לתקן ‘סגל גמור’…

רגע, מה?
להזכיר לך נגד איזו ברסה התחרינו? כן כן ההיא שחטפה מבאיירן שמיניה.
אי אפשר לקחת אליפות עם הסגל של עונה שעברה בליגה ספרדית של שנים אחרות, זה נכון, אבל זידאן נהנה מליגה מאוד חלשה (כשאני אומר ליגה אני אומר ברסה ואתלטיקו).

בכל הקשור להכנות ספציפיות למשחק - זידאן מהמאמנים הטובים בעולם. גם תוך כדי משחק. הגמר מול יובה הוא אחת הדוגמאות הטובות.

אני חושב שכדאי להבחין בין שיטת משחק להכנה טקטית למשחקים מסוימים.
הקבוצות שלו לא הראו משהו מיוחד ברמת השיטה. לא ברמת משחק הלחץ, לא ברמת התנועה ללא כדור ולא ברמת המשחק השוטף.
זה לא סותר את זה שהוא יודע להתכונן טוב ליריבות. וכמובן שיש בכוחו לשדר חוסן וביטחון לקבוצה.

מסכים עם הרוב הדברים,
בגדול, היטבת לתאר את תחושותיי.
זידאן אולי מכיר יותר טוב מכולם איך להיות במעמדים האלה, איך להתכונן לכוכבים ובעיקר לקבוצות גדולות (אולי בגלל זה אנחנו נופלים עם הקטנות? מי יודע)
פשוט כי הוא היה שם, הוא חי את זה.

בפועל?
אונסה דה פאקינג גאלה כבר 5 שנים ברצף, בלי גמישות, בלי חשיבה יצירתית וראש פתוח.
והגבהות, המון הגבהות לרחבה. אין סוף הגבהות, משל היינו קריסטל פאלאס בעונת 94/95, חלאס עם זה.

ולכן,
אעדיף מאמן אחר.

הקבוצה בידיים שלו כבר 100 שנה, ועדיין אין טביעת אצבע. אין חותמת.
יש (הייתה) ווינריות, לעיתים מזל, והרבה כריסטיאנו רונאלדו ולוקה מודריץ.

ברגע שהקסם פג, פגה הקבוצה.

התחרינו עם ברצלונה של מסי ושל סווארז שמוביל עכשיו את אתלטיקו לאליפות, לא התחרינו מול חטאפה, ואנחנו היינו עם סגל שעונה לפני היה נראה שלא תוכל לזכות באליפות כאן אצלנו בליגה השישית בטיבה באירופה, זידאן לקח אותם והרים אותם ולקח אליפות. ועשה זאת עם 87 נקודות, רק 4 נקודות פחות מהממוצע של ריאל מדריד עם רונאלדו.

זידאן הביא רק את הזאר ומנדי, את שאר הילדים הברזילאים פרז הביא, אי אפשר להפיל הכל על זידאן, מנדי יצב את ההגנה ועזר להביא אליפות, הזאר גם אתה רשמת שאף אחד לא היה יכול לחזות מה יקרה איתו.
זידאן רצה את פוגבה ובמקום קיבל נערי סמבה ויוביץ’.

אם הקבוצה שלו לא מראה משהו מיוחד ברמת השיטה איך אתה יכול לקבוע שהוא הצליח להתכונן ליריבות ברמה הכי טובה שיש ? איפה הלוגיקה ?

הדיון יורד לרזולוציות של רגילון או מנדי אז אסכם את התמונה הגדולה: זידאן המאמן הכי מצליח במועדון ב30 שנה האחרונות, למרות שיש לו את הסגל הכי גרוע לפחות בעשור האחרון. כל ניסיון לתאר את ההישגים שלו כמאמן כפחות מהצלחה אדירה הוא מגוחך.

זידאן מאמן שמאמין בפשטות ובפרגמטיקה. זה הוא מעיד על עצמו. אם ננסח זאת במונחים קפיטליסטים “הוא מאמין שלא צריך להתערב בשוק”. מאמן צריך לאפשר לשחקנים הטובים לבטא את עצמם.
כמובן שהוא לא אומר להם פשוט לעלות ולשחק, אלא שהוא מייחס פחות חשיבות לשיטה מסודרת.
כשהוא עומד מול יריבות גדולות הוא מבין שהוא צריך לתת הוראות ספציפיות. למשל פתיחת מרכז במחצית השניה מול יובה.
אגב, זאת לא הבחנה שלי. ונגר הוא מאמן הפוך. מעולה בהקניית שיטה. חלש בהכנה טקטית למשחק.

אני אשאל אותך - מה ראית ממנו ברמת השיטה שחידש לך או אפילו הרשים אותך?

מי שמתווכח עם עובדות הוא או דביל או מטומטם או גם וגם.
ברור שהוא המצליח מכולם.