דיון ההעברות והפנטזיות :: ארדה גולר כבר כאן, מה עם הצב? (חלק 1)

אני חושב שלהביא ולשבור את הראש זה הקונצנזוס, השאלה על מה נשבור את הראש ואיך. אני בספק גדול לגבי הכדאיות של פתיחתם של הארבעה יחד ממש כמו @EJB. מי שטוען שאין בעיה עם זה מול אלצ’ה ואוסאסונה מוזמן לספק דוגמה שהוא מכיר להתקפה מוצלחת עם ארבעה חלוצים ברמות הגבוהות (וזה מה שהם, על אף ההצבה באגף של חלקם).

מה שבטוח, התוצאה המיידית תהיה שקארים כנראה יחזור לימי פינוי השטחים העליזים ולויני יהיה הרבה פחות כדור ברגל, דבר קריטי עבור האפקטיביות שלו. כבר כאן, בלי ענייני קישור והגנה שכבר הועלו פה, זה נראה לא כדאי לאף אחד מהצדדים.

שלא תטעו - אם ויני מוכן לרדת בהיררכיה ולהפוך לשחקן מחליף (גם אם ישחק הרבה), ועוד אחרי שנת פריצה מטאורית - תפאדל, לנו זה טוב. אני פשוט בספק. אמבפה והאלאנד כנראה ישחקו בכל דקה בה הם כשירים.

אמנם לא 4 חלוצים אבל סתם בשליפה מהראש הנה 2 הרכבים עם 5 שחקנים שכמעט ולא עשו הגנה, אחד מהם זה גמר צ’מפיונס ליג…
באמת שאפשר למצוא עוד אבל הרעיון הוא שעם קצת יצירתיות אפשר לעשות הכל, רק צריך למצוא איזון.
שוב, קל זה לא יהיה ובטח שלא במשחקים הגדולים אבל זה לחלוטין אפשרי אם מאזנים את זה עם שחקני קישור והגנה ששורפים את המגרש.

אם תחזור מספיק אחורה תמצא הרכבים עם 6 חלוצים ו 4 שחקני הגנה. האם זה יצליח גם היום?

כנראה שלא לאורך זמן.
אבל לא מדובר על זמן ארוך, מדובר על פרק זמן של עונה אחת וגם בה ב10-20 משחקים.
אם זה מה שצריך כדי להביא ביחד את אמבפה והאלנד אני מוכן ללכת על זה, גם אם זה אומר חוסר הצלחה רגעי עד לרגע שבנזמה לא יהיה רלוונטי, חד משמעית.

לא צריך ללכת כל כך רחוק. הנה ההרכב שנצח ב2014 את ראיו 5-1 כחלק מריצה מטורפת של נצחונות:

אני לא אומר שאני בעד הרכב כזה או שאני חושב שזה נכון, אלא שזה אפשרי במיוחד מול קבוצות כמו ראיו.
בכל אופן מדובר כאן על הרכבת 4 שחקנים על 3 עמדות. לגיטימי מאוד לקבוצה שמתכוונת לרוץ לטרבל במשך עשור (ושלא יהיה ספק, אם נחתים את שניהם זו הציפיה מאיתנו).
בכל מקרה על פי כל הדיווחים האחרונים, סיטי ואנחנו הגשנו לו הצעה והוא צריך להחליט, כך שהמועדון החליט ללכת עליו. מקווה שיבחר נכון, ואם לא זה לא סוף העולם בכלל.

אפשר להרכיב את כולם ביחד וזה יכול לעבוד במשחקים מסוימים, אבל הכי נכון זה שלא לעשות זאת, שרק 3 מתוך ה 4 יפתחו כל פעם, בעונה יש מספיק משחקים ומספיק פציעות כדי שכל שחקן יקבל את הדקות שלו.

אולי…

לא מול כל אחת, אבל מול היריבות המסריחות יותר כנראה שכן. ולצערינו יש יותר מדיי יריבות מסריחות בליגה הזאת.

אגב הגרפיקה שם לא נכונה, אסנסיו שיחק מאחרי בנזמה ורודריגו בימין.

אני אגב עדיין בעד לשחק את ה352 שיאפשר לנו לשחק עם ארבעת התוקפים…

בכל מקרה בנינו הרבה תיאוריות פה על שחקן שככל הנראה לא ישחק אצלינו, נחכה לראות אם הוא יגיע ואז נהיה חכמים יותר.

איך למשל? מה יהיה ההרכב?

אלאבה בלם מיליטאו
ויני מודריץ’ קמא פדה אמבפה
הלאנד בנזמה

כל הקשרים הבלמים שים שם מי שאת הרוצה…

ויני ואמבפה יעשו עבודה של קיצוני בהרכב של 3 בלמים?

כן. ויני מחויב הגנתית כבר היום, איתו בכל מקרה לא תהיה בעיה מהבחינה הזאת.
אמבפה אולי יהיה פחות פתוח לרעיון הזה אבל בכל מקרה ההרכב הזה מכוון למשחקים בהם אנחנו שוטפים את המגרש ומנסים לפרוץ בונקר, לא לכל משחק. זה הרכב סופר התקפי שנועד למשחקים ספציפיים.

הבעיה היא שזה דורש אימון בשיטה הזו (בעיקר לבלמים).
אם אנחנו בדרך כלל משחקים עם 4 בהגנה, זה יכול ליצור בלאגן.

אופציה אחרת היא שבמשחקים הספציפיים האלה, נשחק 4231 עם בנזמה כקשר התקפי

אם כבר למה לא 442 קלאסי כשויני ואמבפה קיצוניים? לפחות יהיו מגנים שיעשו הגנה כי בהרכב שלך הקשרים במילא ישחקו כמגינים ולא יהיו בכלל במרכז.

מי שאמור לשחק את המגן זה הבלם שבצד שלו הולכת ההתקפה. הבלם הרחוק אמור להיכנס פנימה ולהוות בלם שני ליד הבלם האמצעי שבינתיים התקרב.
האמת שזה מה שאנצ’לוטי עשה במחצית היום, אבל זה אמור לעבוד מול קבוצות שלא מנסות לשחק כדורגל, לא מול קבוצות כמו מה שפגשנו היום.

אני לא מצליח לראות מצב ששבו רביעייה של ויני-הלאנד-בנזמה-אמבפה תשרוד מבלי להפקיר לגמרי את ההגנה וליצור חורים ענקיים בקישור, וכמובן מבלי שהם ידרכו אחד לשני על הרגליים. יש לי חשש גדול שזה יקרה אפילו עם שלושה מתוכם.

לא יודע מה יקרה בפועל אבל לדעתי צריך להחליט בין בנזמה ובין הלאנד, כלומר לוותר על קרים אם הנורבגי מגיע. בנזמה כרגע מעולה ואני ממש לא בטוח שזה “זמן אידיאלי” לחתוך ממנו כמו שהיה עם רונאלדו, וראן וראמוס. שלושתם הראו בלשון המעטה סימני דעיכה בזמן שבנזמה רק משתבח למרות הגיל.

מצד שני, הלאנד זה הלאנד ובנזמה בן 34 ככה שאין לי בעיה עם כל העדפה של אחד על חשבון השני. הן בנזמה והן ויני הרוויחו את האמון בהם לעוד עונה לפחות במצבם הנוכחי, אבל קיץ הבא בהחלט עשוי להיות הזמן לחתוך מהצרפתי והברזילאי יצטרך לשפר עוד הרבה במשחק שלו (כפי ששיפר חלקית העונה) כדי לקבל מעמד של באנקר בלתי מעורער.

אלונסו, סה’'כ הודעה טובה והרעיון הכללי שלך הגיוני, אבל חשוב לי שנזכור משהו: בכל הקבוצות הגדולות בעולם יש מספר שחקני על שמתמודדים על, במקרה שלנו, 3 עמדות בהתקפה.

באיירן: לבנדוססקי, סאנה, גנאברי, מולר. ואז קומאן, מוטינג ומוסיאלה כזה.

יובנטוס: ולאהחוביץ’, מוראטה, דיבאלה, קיאסה. ואז ברננדסקי, קין.

צ’לסי: הווארטז, זיאש, וורנר, פוליסיץ’, לוקאקו.

סיטי: סטרלינג, גריליש, מהאחרז, פודן. ואז ז’סוס, ברננדו סילבה (תלוי במערך של פפ…)

ובקיצור אני יכול להמשיך גם עם ליברפול, פסז’, ואפילו מילאן. אצלינו המצב לא דומה בכלל. אני אחשיב כרגע רק את בנזמה ו-וויניסיוס כשחקנים רלוונטים. חוץ מהם אסנסיו/רודריגו מתנדנדים כאלה ואני גם לא חושב שהם יישארו לאורך זמן, ובייל, הזארד, יוביץ’, מריאנו - כולם לא נספרים.

לכן, בהתחשב בזה שבנזמה בן 34, אני לא רואה למה הגעה של הלאנד לא יכולה לעבוד פנטסטית עם בנזמה, וויני, ואמבפה. בצרפת שזכתה גביע האומות או מה שזה לא יהיה, בנזמה ואמבפה כביכול שיחקו בחוד כשגריזמן מאחוריהם. כמובן שהכל תלוי מאמן, אבל אפשר שהלאנד ואמפבה ייפתחו בחוד עם בנזמה מאחוריהם. אפשר שוויני ואמבפה ייפתחו באגפים ובנזמה בחוד (הלאנד על הספסל). אפשר שוויני ואמבפה באגפים והלאנד בחוד… בקיצור יש מקום לגיוון.

ממה שאני זוכר, מעטים השחקנים שמגיעים לריאל על תקן כוכבים ויישר פורעים שטרות. לוקח זמן להתרגל להיות שחקן במעמד של ריאל מדריד. לכן, אני חושב שסוג של עונת חניכה עם הלאנד ובנזמה יכולה להיות פנטסטית. עונה אחרי, בנזמה כבר יהיה בן 35 וטבעי שיישחק פחות.

אוף-טופיק אבל רוב השחקנים שציינת פה ממש לא שחקני על ברמה ובמעמד של הלאנד, אמבפה ובנזמה. חלק מהם בכושר נוראי כרגע, חלק במעמד של שחקני דרג ב’ ואחרים מקסימום שווי ערך ליוביץ’ ובייל ביכולת (גם אם הם רואים יותר דקות). ניצמד לארבע הקבוצות שהזכרת - מי שכן במעמד שלהם כרגע פחות או יותר (לבא, מולר, ולאחוביץ’, ברנרדו סילבה ואולי מאחרז) אכן רואים כמעט כל דקה אפשרית ואין מצב שיהיו ארבעה כאלה באותה קבוצה.

כמובן שאני לא מביע התנגדות למצב שבו ארבעתם יהיו אצלנו, אבל בתנאי שרק שלושה מהם ישחקו כשמאחוריהם רביעיית הגנה ושלישיית קישור. בהתחשב בזה שהלאנד ואמבפה באנקרים בלתי מעורערים בכל מצב נתון, אחד מבין ויניסיוס ובנזמה יצטרך להשלים עם פיחות במעמדו. לא יודע אם זה יקרה.

מסכים. אז בהנחה שהלאנד ואמבפה באים, תהיינה התאמות (בייחוד בנזמה-הלאנד), אבל עונה לאחר מכן לא רואה איך בנזמה לא יקבל באהבה להעלות מהספסל. שוב, הוא יהיה בן 35 ובחיים לא שמעתי עליו שום דבר רע בהקשר של כסף+דקות משחק. מה גם שהוא הביע את רצונו לסיים את הקריירה בליון אאל״ט. וכמו שציינו לא מעטים, הרכב של הלאנד-בנזמה בחוד עם אמפבה ויני בצדדים ושני קשרים אחוריים יכול לעבוד יופי. בקיצור, יש מקום לשניהם.

מילה לגבי ויני. מי הוא בכלל שלא בטוח שהוא יקבל את זה? ילד בן 21 שצריך להודות כל יום על ההזדמנות לשחק במועדון. כוכב הוא עוד לא ולכן גם לא יכול לדרוש הרבה. ועדיין, בהנחה ואיכשהו מחשיבים אותו שחקן הרכב, הוא גם יצטרך לעשות התאמה (לעבור ימינה).

הבוטום ליין הוא שהכל יהיה תלוי בזהות המאמן. קשה לי להאמין שיגיע למועדון מאמן אנרגטי, צעיר, ומתקדם — כזה שיכול לחשוב על יצירתיות של מערכים ושיטת משחק, אבל מי שזה לא יהיה יצטרך לדעת לגוון ולעשות רוטציות נחוצות גם ככה.

זה בדיוק מה שאני חושש שיקרה ושאני לא רואה איך זה יכול לעבוד יופי. מקרים דומים של 4-4-2 בקבוצות גדולות בשנים האחרונות עבדו רק אצל מאמנים הגנתיים כמו סימאונה ואלגרי, שם כל אחד מה11 הוא בפועל שחקן הגנה. היה גם את פריז של ניימאר-אמבפה-קבאני-די מריה שקרסה מוקדם בצ’מפיונס.

אני גם פוחד שהמאמן שיהיה על הקווים יהיה בובה מדי כדי שלא לשלב את ארבעתם ויהי מה. אפילו למומחים לניהול אגו בחדר הלבשה ארבעה שמות כאלה יכול להיות יותר מדי.

עוד נקודה לגבי הלאנד ואמבפה - לאורך כל הזמן שלהם בפסז’ ובדרוטמונד הם משחקים כל דקה אפשרית כשהם כשירים ולפעמים אפילו כשהם 50% כשירים. בדיוק כמו ויניסיוס ובנזמה אצלנו העונה. במקרה הטוב יוציאו אותם רבע שעה לסיום במשחקי גארבג’ טיים.

כאמור לכל קבוצה גדולה יש שחקן התקפה כזה וזה שיקול שנאלצים להתמודד איתו, אבל כשיש 2-3 כאלה זה מתחיל להיות מסוכן. ארבעה זה כבר יותר מדי ואנחנו זוכרים זאת היטב עוד מימי הגלאקטיקוס לפני שני עשורים.

ראיתי אתמול דיווחים על התעניינות שלנו בבלינגהאם.
לדעתי שחקן מצוין שיהיה אחד הקשרים הטובים בעולם בעשור הקרוב. תוהה אם זאת עמדה שצריך בכלל לחזק.