על חינוך וכל זה

השלב הבא קקי של זקנים

איזה השלכות בדיוק התקשורת מלמדת את המחרימים שיש? שתבוא הסיירת ותיקח את הילד המוחרם להופעה של הבן של האנס?
הכתבות האומללות האלו הן בעיקר קליק בייט אחד גדול.

לגבי טבע האדם, החיות (אלה שחיות בקהילה) בדיוק כמונו נולדות עם אופי מסויים- אגרסיביות, אסרטיביות, סקרנות ואנוכיות למשל (תכונות שאנחנו לפעמים פרשים כרוע) או אמפטיות, ביישנות, אסרטיביות וסקרנות (תכונות שאנחנו מפרשים לפעמים כטוב) וממשיכים להתפתח לפי הסביבה ואיך התכונות שלהם משליכות על חייהם.
(שימו לב שחזרתי על תכונות שיכולות לפי כל מיני משתנים להחשב כטוב או רוע) ולכן אני מסכים לגמרי עם ליאור. רוע וטוב זה לא מושגים אבסולוטיים.

בתקווה אחרי כתבה כזו האמא של הילד לא תביא לו חיבוק ותגיד לו שימשיך כמו שהוא.
בתקווה אדם שרואה את עצמו או את חברים שלו מוצגים באור שלילי יבין שהוא לא בסדר.
כמו כל כתבה באשר היא, הכתבה עצמה היא לא הפתרון, אבל היא חושפת את הבעיה לציבור וגורמת לעירנות גבוהה יותר כלפי הנושא ובכך לטיפול בו.

לגבי הסיירת חרם וכאלה, לא באמת כל כך אכפת לי, אבל רוב הזמן התקשורת מתעסקת בקקי, אז מה רע כל כך שעושים משהו טוב לאדם שרע לו? צריך להמשיך לתת במה לקורונה? למשפט של ביבי? ליש ממשלה אין ממשלה? כאילו מה כבר אנחנו מפספסים לעזאזל?

אנחנו כבני אדם פיתחנו יכולת חשיבה ומוסר וכדאי שננהג לפיהם.
אגלה לך סוד, העולם יתנהל לא משנה מה. גם אם היטלר היה מנצח לצורך העניין.
אולי זה טבע האדם, אבל מאז שהיינו יצורים שחיים על פי אינסטינקטים בלבד התפתחנו וכעת יש לנו חשיבה ומוסר ואני אעדיף שנמשיך לפעול לפיהם.

רוע וטוב הן לא תכונות אבסולוטיות אבל הן בהחלט קרובות לכך, פשוט את המקרה עצמו לא תמיד ניתן לקטלג במילה אחת, אבל אני מבטיח לך שעל רוב המקרים שאמצא לך אתה תדע להגיד לי האם זה רע או טוב.
וכן, כשילדים מנדים ילד אחר זה רע. והכוונה במנדים זה לא לא להזמין למשחק כדורגל כי זה לרוב יותר מזה (כמו הסרטוני התעללות שהראו בחדשות, לרוב דברים כאלה מציגים ולא ילד שלא הוזמן ליום הולדת).
מצוין בעיני שמעלים מודעות. שיעלו למודעות קצת נושא של אמפתיה.

1. יש לך יותר מדי תקוות למה התקשורת יכול לגרום ולגבי כמה אכפת להורים מה הולך עם הילדים שלהם או כמה הם יודעים בכלל.
    זה תמימות.

2. בוא אני אספר לך (שמעתי מאחיינית שלי) על ילדים שמפברקים חרמות כדי לזכות בכיסא בשורה הראשונה בהופעה של עיליי חודדי (או איזה שם אחר).

לא הבנתי איך זה קשור למה שרשמתי ולמה אני מצוטט פה.

אתה יכול להבטיח לי עד מחר, אתה טועה ובענק.
קח מקרה הכי קיצוני שיראה לך כמקרה מאוד פשוט לשפיטה.
תשאל אותי מה אני חושב על מחבל מתאבד שרצח 3 אזרחים ואני אגיד לך שזה רע.
תשאל את אמא שלו והיא תגיד לך שהוא קדוש.

וגם בזה אני לא בטוח בכלל… אני אישית לא ראיתי מקרים של התעללות (משהו שהמשטרה צריכה לטפל בו ולא האשמה הקולקטיבית של כל מדינת ישראל אגב)
אני ראיתי בעיקר ילדים שהחרימו אותם. בתור ילד שהוחרם (איך לא, עם הגישה שלי… ) אני אומר לך שזה לא כזה נורא ברוב המקרים. כמו שליאור אמר, לרב לומדים להתמודד עם החיים וממשיכים הלאה. אנשים הוחרמו לפני חדשות 12 ולפני סיירת ה"בואו תלטפו לנו את האגו".

קח מקרה יותר קיצוני, מחבל מתאבד ואתה חושב רע, ומחבל מתאבד אחר אתה חושב גיבור.

כן, זאת הייתה הנקודה שלי.
(לא בדיוק אבל בערך בים בם בום)

שמשון

א. אולי שווה להעביר את הדיון הזה מדיון הקורונה? משרד הבריאות מנסה לגרום לו להיות רלוונטי שוב.

ב. אין לי סטטיסטיקה, אבל אם הייתי צריך להמר אז רוב החרמות הם “חרמות שקטים”, בהם אף אחד לא חוטף מכות, אלא בעיקר מתעלמים מקיומו. חלק מהמקרים אכן יהיו חרמות אקטיביים, אבל תמיד יהיו אנשים שפחות אכפת להם מהדעה של מוביל החרם, ולא ישתפו עם זה פעולה. אולי ילכלכו עלייכם ויציקו לכם, אבל לפחות לא תהיו לבד. חרמות פסיביים, הסוג שליאור דיבר עליהם, זה הכי גרוע. לכו תסביר לילד שאף אחד לא סובל אותו בצדק…

אז למה צריך בכלל תקשורת? האי חוץ מלבקר היא לא עושה דבר?

גם שמעתי על יהודי שעשה פיגוע ירי נגד ערבים מתישהו (ברוך גולדשטיין). עכשיו נתתי קונטרה לאלפי פיגועים אחרים?

חוץ מזה שיזייפו חרם, אכפת לי? מה כבר קרה? קצת כסף
ילך לשם במקום לעוד פרק במשפט של ביבי או בגל חדש לקורונה? אתה מדבר כאילו זה בא מתקציב החינוך.

בעולם האוטופי שלי לרצוח אנשים על בסיס דת גזע ומין זה רע.
אתה יכול להתווכח על זה, אבל זה רע. נקודה. גם אם יהיו אנשים שלא יסכימו איתי.

חוץ מזה, אנשים רעים תמיד יהיו, המוסר שלי לא נקבע על פיהם.
גם אם תעשה סקר בבית הכלא לאנסים (נניח והיה דבר כזה) תגלה שהגבולות שלדעתם חלים שונים מהגבולות שלך ושלי.

אין פה אמירה גזענית שלי, יש הבדל עצום בין לתמוך בפלסטין לבין לעשות פיגוע התאבדות. כמו שיש הבדל גדול בין להיות יהודי לבין להיות ברוך גולדשטיין.

מה המשטרה אמורה לעשות לילדים בני 13 ששופכים אקונומיקה על ילדה ומנקים אותה עם מטאטא? להכניס אותם לכלא?
להכניס את המורים לכלא?
להכניס את ההורים לכלא?

אשמח שתתן לי פתרון שאינו כלול בהעלאת מודעות לחינוך נכון.
הרי הרחקה מבית הספר לילדים היא פתרון רע שתדפוק להם את העתיד, בסוף לא כל אדם שהתעלל באחר כילד יגדל להיות אדם רע בעיני, אנשים עושים טעויות והם פשוט צריכים לקבל את ה״כאפה״ כשזה קורה.

אגב, לא יודע מה איתכם אבל לא חושב שדיברו השנה על אלפי מקרי חרמות בבתי הספר. כנראה שדיברו על 5 שצברו תאוצה בגלל שגם צולמו.

עזבו שטויות, אני אחנך את ילדיי בעתיד להיות אמפטיים לסביבה. מקווה שגם אתם.
אם אשמע שהילדים שלי יהיו מעורבים במשהו בסגנון של חרם או התעללות אני אכעס.

בניגוד לשאר הרציחות הטובות?

כן.

אם הם ידעו על זה ולא ניסו למנוע.

אם הם ידעו על זה ולא ניסו למנוע.

לא, פשוט דיברנו על זה.

ואם הם לא ידעו? המורים שלך ידעו כל דבר שעשית?

ואם הם לא ידעו? ההורים שלך ידעו כל דבר שעשית?

אני יודע, וזה עדיין ממש הצחיק אותי.

Gev חוק לחיים -

כל פעם שמישהו מדבר איתך על העלאת מודעות כפיתרון לבעיה תדע ש:

אין לו פיתרון והוא רק רוצה את הכסף שלך.

אני רק אספר לכם שעד כיתה ז’ סבלתי מהצקות, חרמות, מכות, מה שלא תרצו. דברים שהשאירו לי שריטות עד היום. בכיתה ז’ הבנתי שוואלה אני ילד מוזר ואני בא להם לא טוב בעין ואני הבעיה, התחלתי לנסות להתנהג רגיל, והכל השתנה. הלוואי ואחד מאנשי הצוות היה תופס אותי לשיחה ואומר לי את האמת, שהייתי ילד מוזר, עשיתי דברים מוזרים ואמרתי דברים מוזרים. אבל במקום זה הם הענישו את הילדים בכיתה ואני המשכתי בשלי. חבל.

גם אם היית מוזר זה לא מצדיק ביריונות.

אני חושש שיש פה כאלו שעסוקים יותר לחפש מה לא טוב בקורבן מאשר התוקפן.

ילד שעובר חרם זה דבר נורא והילדים שעושים עליו חרם הם הבעיה לא הילד עצמו. עכשיו תרצחו אותי.

יש ילדים טובים עם חינוך טוב שכבר בגיל צעיר אתה רואה רגישות והתחשבות מצידם.

גם אותי החרימו כי הייתי מוזר. למזלי לא הייתה אלימות (פיזית) כי הייתי מוזר מספיק שיפחדו ממני קצת, אבל היו לי אחים גדולים שלימדו אותי שלא כולם חייבים להיות חברים שלי ושהדברים האלה עוברים.
אז אתה השתנית כדי להתחבר אליהם ואני הלכתי ומצאתי את המוזרים מכיתות אחרות והתחברתי איתם.

אגב, חלק מהמוזרים האלה חברים שלי עד היום.
אגב 2, היום בתור בוגר אני מאוד שמח שלא הייתי חבר של החבורה “המקובלת” שהחרימה אותי.
אגב 3, בתור מבוגרים, יש פה מישהו שחושב שהוא לא מוזר? שחושב שאף אחד מהילדים הפופלרים ההם לא היה מוזר בעצמו? לא נראה לי סביר.

יש המון דרכים שונות להתמודד עם חרם, לא חושב שצריך להעניש אף אחד (כמובן כל עוד אין אלימות פיזית) אלא להפריד מחנאות וללמד את הילדים איך החיים עובדים.

אי אפשר לייצר לכל ילד בועה של סייפ ספייס. אני לא חושב שהילד המוחרם הוא הבעיה או המחרימים. יש מציאות שאנחנו חיים בה ולא כל אחד יתחבר לשני, זה בדיוק הדברים שאתה צריך ללמוד כילד כדי שיהיו לך כישורי חיים כמבוגר.
ומאוד מוזר לי שדווקא אתה טוען את זה כי בדרך כלל הדעות שלך הם מאוד הפוכות כשזה לא נוגע לילדים (ממה למדתי להכיר פה)

יש גם ילדים עם חינוך טוב ואוהב שהם פשוט חארות קטנים. ויש ילדים שבאים מבתים נוראיים והם אנשים זהב. אני לא מבין מה בדיוק האמירה הזאת באה להגיד.

נעשה עליך חרם!

הם נדירים יותר בנוף. אני היום אדם הרבה יותר רגיש ומתחשב וכשהייתי ילד הייתי הרבה יותר אנוכי וחרא, לא כזה שמביא מכות ועושה חרמות מסוג ‘מלך הכיתה’ :rofl: אבל כן סנוב.

צחוק צחוק אבל זה קורה פה בפורום…

זה לא קשור לסייפ ספייס בשביל הילד. לא רוצה שיעשו סייפ ספייס. אבל יש גבול. חרם זה דבר נוראי. ילדים לא מבינים את זה ובגלל זה האכזריות שלהם.

אני גם מפריד בין יחס למבוגרים ליחס לילדים. שאני רואה אדם בוגר שרוצה סייפ ספייס כי הוא נעלב מבדיחות זה דבר שונה לגמרי מילד שעובר חרם…

ליאור עושה עבודת קודש והוא מבין בזה פי מאה יותר ממני, אבל אני לא חושב שצריך לגלות סלחנות יתר לביריונות וחרמות.