לא רק ספרדי ואנגלי: ת'רד הכדורגל הכללי

@EJB ביקש, אז בסדר, יאללה -

רוצים לדבר על תחרות שבירת שיאי הכיבושים והנקודות בין באיירן לפסז’? על הטקטיקה של ניס? הבכורה המיועדת לעוד שנתיים של לנגלה בטוטנהאם? מכירת החיסול של אייאקס?

זה המקום. כל מה שקשור לכדורגל לא (בהכרח) ספרדי, לא (בהכרח) אנגלי, וכן צרפתי אבל לא רק פסז’י - יתאים לפה.

שאו ברכה.

ולא ישראלי :wink:

בשביל כדורגל ישראלי יש לנו כבר את פורום לא כדורגל הרי.

אפשר לכתוב פה גם על כדורגל נשים? סתם סתם!

רביע נשבע לך שרציתי לתייג אותך ולכתוב את זה.

קצת סיפורים מדרום אמריקה וארגנטינה בפרט זה תמיד נחמד:

לפני שבועיים אחרי ההפסד של אלדוסיבי לגודוי קרוז אוהדי אלדוסיבי שרפו את הרכבים של השחקנים בלי שום התראה מוקדמת.

הפעם אוהדי לאנוס שהיא נועלת הטבלה היו קצת יותר “נחמדים” ונתנו התראה.

ההודעה מאוד ברורה "או שאתם מנצחים או שתלכו ברגל (נשרוף לכם את הרכבים) "

למזלם של כבאי לאנוס, אל גארנטה ניצחו 0-1 משער של מתיאס פרז בדקה ה-95 ושחקני לאנוס לפחות כרגע לא יזכו להשתמש ברב קו שלהם.

פסז’ בטח תיענש באמצעות קבלת סכום הקנסות של הקבוצות האחרות.

בהמשך לדיון באשכול ההעברות על השליטה של הליגה האנגלית , שבה כל קבוצה קיקיונית יכולה לרכוש שחקנים בעשרות מיליונים.
הבאתי שם נתונים על תקציבים של 20 הקבוצות העשירות ביותר, מתוכן חצי אנגליות.
במקרה נתקלתי בנתון שממחיש את הפער הפיננסי בין הליגה האנגלית לשאר הליגות הבכירות.
אפשר לראות בבירור שהפער רק הולך וגדל.

לפני 10 שנים הליגה האנגלית הייתה עשירה פי 1.5 מהספרדית, היום זה כמעט פי 2.

עוד משהו מעניין שקראתי.
כולם יודעים שהליגה הספרדית חתמה הסכם עם CVC. לפי ההסכם, 8% מזכויות השידור יילכו ל CVC בתמורה ל 2000M יורו. זה לא כולל את בארסה וריאל (ואתלטיק בילבאו) שסירבו להצטרף.
מסתבר שגם הצרפתים הלכו בעקבות הספרדים וגם הם חתמו עם CVC. סיכמו על 13% תמורת 1500M, לא צוין לכמה שנים.
אם מחלקים לקבוצות לפי הישגים\הכנסות\פופולריות, אז PSG צריכה לקבל את רוב הכסף. אולי זה יעזור להם לעמוד בהגבלות הפייר פליי של אופ"א.
קראתי גם שב 2021 CVC ניסו גם בגרמניה ובאיטליה וקיבלו סירוב. אבל עכשיו הגרמנים שינו את דעתם ומדברים על דיל איתם.

ועוד משהו בנוגע לדיון למה באיירן כל כך עשירה ודורטמונד לא.
הייתי מצפה שלבאיירן יהיו הרבה יותר צופים באיצטדיון, וזה חלק מהפער הכלכלי בינם לבין שאר הליגה.
אבל להפתעתי מסתבר שדווקא לדורטמונד יש יותר צופים בממוצע כל עונה במשך 10 שנים לפחות. הם עם ממוצע של 80 אלף צופים כל עונה לפני הקורונה, יותר מ 70-75 אלף של באיירן ולמעשה דורטמונד הראשונה באירופה באספקט הזה.
גם בזכויות השידור של הליגה לא אמור להיות פער גדול.
אז לא ברור מדוע באיירן כל כך יותר עשירה מדורטמונד.
הנתונים של כמות הצופים לקחתי מכאן

המירוץ לנעל הזהב ע"ש לאו מסי:
6 - האלנד
5 - ניימאר
4 - אמבפה
3 - מסי
3 - מאנה
3 - ולאחוביץ’
2 - לבנדובסקי
1 - בנזמה

אחת ההתחלות המטורפות שאני זוכר.

ראיתי את כל המשחקים שלו איתם בנתיים (העונה עוד לא החמצתי משחק של שתי המנצ’סטריות, משהו לא בסדר איתי), ואני מרגיש שהוא עדיין רחוק מאוד מחיבור עם שאר הקבוצה. אולי ייקח זמן והוא יתחבר ואולי הוא לא.

השער השני שלו במחזור הראשון והאחרון היום הם דומים מאוד: קו הגנה גבוה מדי מול מפלצת אתלטית. לא יקרה המון מול קבוצות רציניות או מסתגרות.
שאר השערים לא הרגישו שבאו ממהלכים מסודרים שעובדים עליהם באימונים. נראה שהוא כובש בגלל שהוא איכותי וטוב בצורה יוצאת דופן ובגלל שסיטי טובה בכמה רמות מרוב הליגה.

אני יודע שזה נשמע הזוי, במיוחד אחרי 6 שערים ב4 מחזורים, אבל הטענה שלי זה יותר בגלל האיכות של סיטי בכללי ובגלל שהוא באמת חריג ביכולת שלו, ופחות בגלל שיטה, תיכנון וחיבור לקבוצה.

יהיה מעניין לראות אותו אחרי 10-15 מחזורים ובלי פציעות.

זה בדיוק מה שמפחיד.

image

מילה לגבי המשחק של ליברפול -
בהחלט משחק ותוצאה מרשימים, ללא ספק. אבל אני חייב להגיד שקצת מחליאה אותי כל ההתלהבות רבתי מהמשחק הזה, בייחוד מצד כל אלה שהיו מדברים על כמה הליגה הספרדית חלשה וכמה כל הקבוצות פח, כשריאל ובארסה היו עושות בדיוק אותו דבר רק עד לפני כמה שנים.

טוב, זה נראה לי בדיוק כמו הת’רד הנכון לפוסט הזה.

הדרבי של מילאנו היום, עם קצת יותר מיתוג נכון של הליגה האיטלקית, היה יכול להיכנס לפנתיאון האירופי. היה בו הכול מהכול - משחק דרבי יצרי בין האלופות בשנתיים האחרונות, כדורגל קצבי ועם המון מצבים, שערים, שוערים, שחקנים מעולים, דו-קרב טקטי של שני המאמנים. רפאל לאאו הזה שחקן-שחקן - עניין של זמן עד שיעבור לליגה גדולה יותר, או שמילאן תצליח להשאיר אותו ולהוכיח שהליגה האיטלקית סוף-סוף חזרה לעניינים.

מאוד מעניין אותי לראות איך האיטלקיות יסתדרו השנה בליגת האלופות, ולראות האם אכן מדובר בקבוצות ברמה גבוהה, או באחיזת עיניים בין שתי קבוצות שוות בחולשתן. יש לדוגמה פונטציאל לאינטר לעשות צרות אמיתיות בבית המוות, ולהוכיח שלא מדובר בקוריוז.
אני אישית מתלבט. מצד אחד רפאל לאאו הוא ללא ספק שחקן ברמה גבוהה, מצד שני חלוץ לא מבריק ובשלהי הקריירה כמו ז’ירו חוגג שם. מצד שלישי אובמיאנג. ולוק דה-יונג.

נחכה ונראה.

עם כמו שצ’לסי נראית כיום, אחרי ה0-4 שהיא קיבלה מיובה בחוץ אז אני לא אופתע אם מילאן תסיים בתור ראש בית.
בנוגע לאינטר, הם יסיימו מקום 3. הכל יהיה בעיקר תלוי אם הם יצליחו לנצח את בארסה בבית או לא.

טוב זה דווקא כן אנגלי אבל לא מצאתי תרד מתאים יותר.

כל משחקי הפרמייר ליג נדחו בגלל הפטירה של המלכה

פיפ"א פרסמו את דו"ח ההעברות הכללי לחלון ההעברות של הקיץ.
לא תמצאו שם שום פרטים על עסקאות בודדות, רק סטטיסטיקות כלליות, שחלקן מעניינות.

כמה דברים שמעניינים בעיניי.

1. סך ההעברות הסתכם ב 5B יורו, קצת פחות מ 2019 וגם מ 2018. מתוכם 4.7B היו באירופה. עוד לא התאוששו מנזקי הקורונה.

2. סך העמלות לסוכנים היו כמעט 10% מסך ההעברות. עליה מ 6% ל 10% בעשור האחרון. מצד שני , ראיולה נפטר, אז אולי זה יירד בחזרה (סליחה , לא מדברים רע על המתים)

3. בטבלה ניתן לראות את הפער בין הליגה האנגלית לכל השאר. שאר הליגות הגדולות מוכרות וקונות באותן סכומים בערך.

4. מפתיע שהליגות הדרום אמריקאיות מוכרות מעט. ברזיל במקום ה 10, ארגנטינה ואורוגוואי לא בעשיריה אפילו.

הדו"ח

ניתוח מעניין של נתונים סטטיסטיים על מרחק ואיכות הריצות שמצאתי במקרה.
image

די מנפץ את המיתוס שהאנגלים רצים הרבה והספרדים עצלניים.
זה בעצם עוד יותר מפתיע אם נזכור שבליגה הספרדית מבזבזים הכי הרבה זמן. זה אומר שכאשר הכדור כן במשחק , הספרדים רצים הרבה.
למי שתוהה, הליגה הגרמנית עם 100 ק"מ עגול, והליגה הצרפתית עם 98.6 .
כמו שניתן לראות, אין קשר בין איכות הליגות לבין כמה השחקנים רצים.

image
high intensity כאן זאת מהירות מעל 19.8 קמ"ש.
הגרמנים והצרפתים גם כאן הרחק מאחור, עם 731 ו 699 מטר בהתאמה.

כמו כן, במחקר נבדק הקשר בין המרחק שרצו השחקנים לבין כמות הנקודות שהשיגו באותה הליגה. לא נמצא קשר כזה.
אותי זה הפתיע קלות.

כמו כן, נבדק הקשר בין כמות הספרינטים מעל 25 קמ"ש לבין כמות השערים שהקבוצה כבשה. כאן כן מצאו קשר, אבל הוא היה קלוש.

נמצא גם קשר בין גיל השחקנים לכמות המרחק שהם רצים. הצעירים רצים יותר. לא מפתיע אף אחד.

בנוסף, סטטיסטיקה מעניינת לפי עמדה במגרש.
image

image

יש גם מפת חום של הליגות ? ומהירות ממוצעת בתנועה ?

תודה דימה, מרתק.

כמה נקודות שלי:

לפני הכול:

יש לך תחביבים מאוד מוזרים דימה, אני חייב להגיד.

ולעניין - דבר ראשון, בדומה לנתוני בזבוזי הדקות, אני לא חושב שאפשר לקחת יותר מידיי מההבדלים בין הליגות השונות. הפרשים של אחוזים בודדים הם זניחים לחלוטין.
כן אפשר להפריך מיתוסים כמו זה שהליגה האנגלית אינטנסיבית יותר. אבל כאן אני מגיע לנקודה הבאה:

קודם כל - מה זה לעזאזל יחידת המידה הזאת? מי עשה את המחקר, אמריקאים?
אבל מעבר למספר המוזר, מדובר בכל מקרה במספר די שרירותי. הייתי שמח לראות התפלגות כזאת עבור מספרים שונים (קטנים מ-20 קמ"ש). יכול להיות ששם מתחבאת אותה אינטנסיביות, או שיכול להיות שאכן המיתוס יופרך. לצורך העניין, לפי המספרים שמובאים כאן (700-800 מ’ ששחקן ממוצע רץ בקצב גבוה), הרוב המוחלט של הסיפור (יתר ה-10 ק"מ שהשחקן גומע במשחק) לא נמצא פה בכלל.
אגב, חשוב לשקלל פנימה גם את כמות (ותזמון) החילופים שבכל ליגה, לדוגמה - להסתכל על הקילומטראז’ הממוצע פר שחקן, לכל ליגה.

דבר שני:

לא מפתיע אותי. אנחנו רואים את זה פעם אחר פעם, לקבוצות המנצחות יש כמה דרכים לנצח - לפעמים הן גורמות ליריב לרוץ אחריהן, לפעמים הן מנצחות את היריבה דווקא בכושר גופני ובכך שהן רצות יותר ויותר אינטנסיביות. זה גם מאוד תלוי איך הקבוצה הנחותה מגיע למשחק, האם מגיעה במוטיבציה גבוהה ואז תרוץ הרבה, או שתוותר מראש ואז דווקא הקבוצה הטובה יותר תרוץ יותר.
ולכן כשממצעים את זה על כל המשחקים ועל כל הקבוצות - גם הבינוניות שלוקחות נקודות אבל בלי סגנון משחק קבוע ומוגדר - הגיוני לי שאין קשר ישיר בין הדברים. אני מניח שאם היו לוקחים רק את הקבוצות החזקות מול החלשות כן היו מוצאים איזשהו קשר, אבל גם הוא לא מובהק במיוחד.

גם כאן - המספר 25 קמ"ש שרירותי, וחשוב לראות את התוצאה עבור מספרים אחרים. ודווקא בגלל שהמספר שונה מה-19.8 קמ"ש שראינו קודם, יש כאן תחושה של cherry picking של רפים כדי “להוכיח” את טענות המחקר.

אותי הכי מפתיע כאן זה שאין הרבה הבדלים בין תפקידי השדה השונים, ובעיקר - שהחלוצים רצים אותו דבר כשהכדור אצל הקבוצה שלהם וכשהוא לא. נכון שגם כאן יש עניין של מיצוע על קבוצות רבות וחלוצים מסוגים שונים - גם קבוצות גדולות שהחלוץ “נח” יותר כשהקבוצה שלו מגנה, וגם קבוצות קטנות שהחלוץ לוחץ את המגנים ומנסה לגרום לטעויות. ועדיין.
ההשערה שלי אגב מכל הסיפור הזה - גם מהנתונים בטבלה הזאת וגם מהנתונים הקודמים, זה ששחקני כדורגל רצים באופן כללי לאורך רוב המשחק, באותו קצב יחסית איטי אבל בכל זאת תמיד בתנועה, כפי שחונכו אליו כספורטאים מקצועיים מגיל צעיר. ואז החריגות וההבדלים המשמעותיים נוצרים באותו חלק קטן יחסית מהמשחק, שמתרחש בקצב גבוה. ונראה לי שבסה"כ זה תיאור די הולם של משחק הכדורגל.

ולסיום - הכי הכי חשוב:

יש כבר סופרליג, על אפם ועל חמתם של אופ"א, ואף-אחד לא סיפר לנו! @Shusaku !!!

לא במחקר הזה. אולי יש את זה במקום אחר.

היה לי כמה דקות פנויות בעבודה כשהטסטים רצים אז הלכתי לחדשות וואלה לקרוא כותרות. יש שם כתבה מי הקבוצה ששילמה הכי הרבה מעל שווי שוק של השחקנים בעשור האחרון (יונייטד כמובן). מה שעניין אותי זה איפה בארסה, אז כל מה שלקחתי תאכלס מהכתבה בוואלה זה גוף סטטיסטי בשם CIES. הלכתי לאתר שלהם , יש שם המון מידע סטטיסטי, והתעניינתי דווקא בקילומטראז’.
עכשיו CIES במועדפים אצלי, וכל אחד מוזמן לחפור שם ולהביא משהו מעניין.
אותי בעיקר הפתיע שהספרדים רצים יותר מהאנגלים.

19.8 קמ"ש זה תרגום של 5.5 מטר לשניה. את המחקר עשו שוויצרים, כנראה אצלם זה נחשב אינטנסיבי. מזל שלא אסטונים.

תזכור שהם אספו סטטיסטיקה של מאות משחקים של כל הקבוצות. אני ואתה לרוב רואים קבוצה גדולה מול קטנה, ולגדולה אכן יש הרבה דרכים לנצח. אבל רוב המשחקים במדגם מייצגים כששתי הקבוצות בערך באותה רמה, אז אין להם הרבה תוכניות שונות לנצח. זה שאין קשר בין קילומטראז’ לנקודות אותי קצת מפתיע.

זה אומר שהחלוצים רודפים הכי מעט אחרי הכדור. שאחרים יעשו את העבודה השחורה.
כמו שהבלמים רצים מעט כשהכדור אצל הקבוצה שלהם. אין טעם לרוץ.

בכל אופן המחקר מעניין.