הסכסוך הישראלי פלסטיני

ביידן מכר אותנו. אם הוא זוכה בבחירות הקרובות אפשר לקפל פה את המדינה.

אני קצת מעודד אחרי היומיים האחרונים. נראה שבישראל וארה"ב התעוררו קצת ונזכרו שלהתכונן לספיגה במקום לאיים בתקיפה בחזרה זה מתכון הרבה יותר בטוח להסלמה, והתחילו לאיים. איראן כנראה תעשה משהו (עלו על עץ), אבל אין לי כמעט ספק שהוא הולך להיות הרבה יותר קטן ממה שהיו עושים אילולא כל האיומים שנשמעו לאחרונה מצידם של ישראל וארה"ב.

ואם בכל זאת יעזו… נותנים לנו תירוץ סוף כל סוף לתקוף את מתקני הגרעין. רק מקווה שביידן וביבי ינצלו את ההזדמנות ולא ישתפנו ברגע האחרון (אם כי הם כנראה כן).

בכל אופן, ההימור שלי הוא שבעקבות כל האיומים האחרונים על תקיפת בשטח איראן אם איראן תתקוף משטחה די מרמזים על הכיוון: הפרוקסים יפעלו שוב, כמו שפעלו עד עכשיו. זה יסתיים באיזה פיגוע שגרירות או תקיפת טילים וכתב"מים מצד ארגוני הפרוקסיז (כאילו זה לא קרה עד עכשיו) וסביר להניח שהסלמה גדולה יותר לא תקרה.

לפי הכתבה הזו ישראל נותנת אור ירוק לתגובה איראנית קטנה של איזה כמה רקטות או איזה פיגועון לא מזיק במיוחד

מזכיר לי שאחרי שטראמפ חיסל את סולמיאיני הם איימו אייימו איימו בדם עש ותימרון עשן עד שהגיע רגע האמת , ואז הם התקשרו לאמריקאים אמרו להם איזה בסיס ואיזה שעה הם יתקפו. האמיריקאים נכנסו לכונוות ובסופו של דבר נגרם בעיקר נזק לבסיס ומעט חילים נפגעו. ויותר גרוע, הם בלי כוונה אפילו הפילו מטוס נוסעים אירופאי שטס באירן ועשרות חפים מפשע נרצחו על ידי התגובה שלהם.

הם לא יכנסו למלחמה איזורית מיוזמתם. לדעתי , יתקפו מעירק או סוריה. התסריט היחידי שאני מפחד ממנו זה שהם ינסו בעזרת המילציות לעשות פלישה יבשתית לגולן ולכבוש איזה מוצב צבאי.

לא סומך על הצבא . מקווה שהם באמת התאמנו לקראת כל תרחיש.

זה רק אני או שאנחנו ממש צריכים לקוות לתגובה איראנית ישירה, ולא איזו אחת דרדל’ה?

לא רק אתה. אין לי כמעט ספק שגלנט וביבי ממש מקווים לזה, והאמת שגם אני. נוצרה לנו איזו הזדמנות להכניס להם כשיש לנו לגיטימציה ותמיכה מכלל העולם המערבי. ייתכן שלקחנו את האיומים קצת רחוק מדי כי די ברור שאיראן התחילה להתחרט על העץ שטיפסה עליו ודי לחשוש.

זה יגמר לדעתי באיזה אירוע פרוקסי שהוא אמנם גדול יותר ממה שראינו עד עכשיו, אבל אחד מספיק קטן שישראל כנראה תוכל להכיל די בקלות. באסה.

אין תרחיש שהם בכוונה איימו ככה כדי שיקבלו לגיטימציה לתגובה מבוקרת?

הכי גרוע, שעוד נשלם על זה שכל מיני מדינות (סין, גרמניה, ארה"ב, צרפת, קטאר, ערב הסעודית ועוד) יאלצו אותנו להפסקת אש חד צדדית כי ‘הצלנו אתכם מהתקפת אש איראנית’. אנחנו נאכל את הצינור משני כיווניו. איזה חרא

לא יודע מה איתכם, אם אני אירן אני לא יורה כדור אחד, מדינה שלמה בפאניקה. הם עכשיו מרכז העולם כי כולם מתחננים אליהם שלא יגיבו… הם גורמים לנו לשלם על החיסול רק בביטולים עכשיו של הטיולים …

משתלם להם לתת לנו לשקשק בפחד ולא לעשות כלום.

חיים רמון הוא פובליסט הרבה יותר טוב מאשר שר בממשלה…

"בתוכנית “עובדה” ששודרה אתמול, ראיינה אילנה דיין את ראש השב"כ לשעבר נדב ארגמן. כמו בתוכניות קודמות, גם בתוכנית הזו, התמקדה אילנה דיין כמעט אך ורק באחריותו של ראש הממשלה נתניהו למדיניות חיזוק החמאס שהובילה למחדל השבעה באוקטובר, תוך שהיא נמנעת מלהזכיר, וכנראה שלא במקרה, את אחריותם של כל ראשי הממשלה, שרי הביטחון, ראשי הצבא ובכירי השב"כ שתמכו במדיניות הכלת החמאס של ביבי. על מנת להסיר כל ספק אני חושב שנתניהו הוא האשם העיקרי במחדל, ועליו להתפטר או למצער להכריז על בחירות שייערכו עד סוף השנה.

בין שאר הדברים שאמר ארגמן בתוכנית, הוא מתח ביקורת על נתניהו על כך שלא אישר לחסל את יחיא סינוואר, מוחמד דף ומנהיגים אחרים בחמאס. ארגמן מסביר כי “הדרך להבנתנו [בשב"כ] בשביל לפגוע דרמטית בהנהגת החמאס ולא לטבוע בבוץ העזתי, היה לצאת למתקפת מנע, מתקפת פתע, שתפגע בראשי החמאס”.

ארגמן נמנע מלציין כי ישראל כבר חיסלה את מנהיג החמאס אחמד יאסין, ואז את יורשו עבד אל-עזיז רנטיסי, חיסלה את ראש הזרוע הצבאית של החמאס, סלאח שחאדה, וחיסלה גם את יחיא עיאש, איבראהים מקאדמה, עדנאן אל-ע’ול, אחמד ג’עברי ובכירים רבים אחרים בזרוע הצבאית של חמאס. החיסולים האלו אמנם פגעו בחמאס, אבל לא מוטטו את הארגון. נהפוך הוא. אחרי כל חיסול, החמאס רק המשיך והתחזק. ארגמן וראשי שב"כ אחרים (וכמה בכירים בדרג המדיני), ראו את החמאס בראיית מנהרה, וסברו שמדיניות החיסולים יכולה להוביל למיטוט החמאס. הם טעו בגדול.

לו המלצתו של ארגמן לחסל את סינוואר הייתה מתקבלת, הדבר היה מביא לסבב של לחימה בו ישראל שוב הייתה בוחרת באסטרטגיה של אי-הכרעה כפי שעשתה ב"שומר החומות", ב"צוק איתן" וכל שאר המבצעים מאז 2007. כבר למדנו שאת מיטוט החמאס אי אפשר להשיג בחיסול של אדם כזה או אחר, אלא במהלך צבאי ומדיני נרחב. ארגמן התנגד למהלך כזה. אפילו בדברים שאמר בתוכנית הוא דיבר על פגיעה דרמטית בהנהגת החמאס בלי “לטבוע בבוץ העזתי”. התפיסה של ארגמן שחיסול של אדם יכול להחליף מהלך כולל למיטוט שלטון החמאס משקפת הבנה לקויה של ארגון החמאס ושל חוזק שלטונו ברצועה. ראוי לציין שכל ראשי הממשלה מאז 2009, כל שרי הביטחון, כל בכירי הצבא, וכל צמרת השב"כ, התנגדו בתוקף לכל מהלך צבאי ומדיני למיטוט שלטון החמאס.

ארגמן, כמו בכירים אחרים במערכת הביטחון, הפיץ את האשליה של “חמאס מורתע”. ארגמן אמר בתוכנית ששב"כ “מתקופתו של יורם [כהן], דרך תקופתי שלי, ועד היום… אמר שחמאס איננו מורתע”. אמנם, ארגמן היה מכור פחות מבכירים אחרים במערכת הביטחון לאשליית “חמאס מורתע” אבל גם הוא חטא בה. כך, למשל, ב-2016 הסביר ארגמן לדרג המדיני כי חמאס “עדיין מורתע ואינו ערוך למלחמה נוספת נגד ישראל”. ב-2021, אחרי מבצע “שומר החומות” הסביר ארגמן כי “המבצע הזה לא דומה למבצעים קודמים מבחינת המכה שקיבל ארגון החמאס… חמאס שלפני המבצע הנוכחי לא דומה לחמאס של היום שאחרי”. אגב, גם ראש השב"כ לשעבר יורם כהן הסביר אז שמבצע “שומר החומות” הרתיע את חמאס.

ארגמן לא הזכיר בתוכנית, משום מה, שהוא עצמו וגם רונן בר שהחליף אותו בראשות השב"כ, הציגו תוכניות אופרטיביות לחיסול סינוואר לראש הממשלה נפתלי בנט, וגם בנט לא אישר תוכניות אלו. יתרה מכך, הרמטכ"ל אביב כוכבי ושר הביטחון בני גנץ התנגדו בתוקף לחיסול סינוואר ולמעשה הטילו וטו על החיסול. כך, למשל, באוגוסט 2021, הורה בנט לארגמן ולרמטכ"ל להיערך לחיסול סינוואר. במאי 2022, בעקבות טבח הגרזנים, דרש בנט להוציא את החיסול לפועל. כוכבי שהתנגד נמרצות לחיסול אמר לראש הממשלה: “אם אתה רוצה שאני אקדם תוכנית לחיסול סינואר, אתה צריך לשכנע אותי קודם שזה שווה את המלחמה שתיפתח בעקבות החיסול הזה, כי אני זה שאצטרך להסביר אחר כך לחיילים וגם להורים השכולים”. גנץ תמך בכוכבי, ובנט החליט לא לאשר את החיסול. בתקופת לפיד בכלל זכה החמאס לחסינות מלאה. במבצע “עלות השחר” הורה לפיד לצבא להימנע לא רק מפגיעה בסינוואר אלא בכל פעיל חמאס באשר הוא. משום מה, ארגמן לא ציין דבר מכך.

מצער לראות כיצד ראש שב"כ איש מצטיין ועתיר זכויות מדבר אך ורק על אחריותו של נתניהו לחיזוק החמאס ולמחדל השבעה באוקטובר, ולא מזכיר את כל הבכירים בדרג המדיני ובמערכת הביטחון, שארגמן יודע ממקור ראשון שגיבו את מדיניות הכלת החמאס.

חבל מאוד שאילנה דיין לא עימתה את ארגמן עם כל העובדות המפורטות לעיל. החד ממדיות של תוכנית “עובדה” משקפת רק חלק מהאמת ובכך מחזקת את התחושה בקרב תומכי נתניהו כי עורכי התוכנית לא מעוניינים בהצגת התמונה העובדתית המלאה אלא מעוניינים אך רק באשמתו של ראש הממשלה."

מוקדש לליאור

תרחיש אפשרי: נחטוף קצת ולא נגיב, ועל רקע המתיחות לאחרונה נלך לקראת ארצות הברית סטייל מלחמת המפרץ (לדעתי קיבלנו טייסת f-16 כפרס על התנהגות טובה).

האיראנים חטפו אוניה בבעלות חלקית של עופר, מעניין אם הם ישתמשו בזה בתור לרדת מהעץ של התגובה.

זה הזדמנות שלנו להשתלט להם על ספינות שמעבירות נשק לחיזבאללה.

בחלום הלילה. החלום של כל העולם ושל הפוליטיקאים שלנו יהיה להפנות את הלחי השנייה ו"להכיל" את הפעולה הזאת של אירן.

נדמה שכולם שוכחים אבל איראן כבר חצי שנה תוקפת אותנו, ישראל הגיבה בצורה כואבת והם מתבכיינים.
אם הייתה לנו הסברה נורמלית היינו משווקים שהחיסול הוא תגובה ישירה לפעילות חיזבאללה בצפון ולא הייתה נוצרת דרמה מלכתחילה ושום צד לא היה מטפס על העץ.

למה אי אפשר ששת הימים 2? למה אנחנו חייבים לחכות לפצצה כדי להגיב? איראן מאיימת מעל כל אתר בדיוק כמו מצרים של נאצר או ג’דיד וסוריה, למה לא לפתוח אותם? למה לא להנחית עליהם ראשונים את ההפתעה? מה זה החרא הזה ‘להכיל’?

@Paco-Pavon

התחתנת :grinning: ?

ברוך השם, אתמול :slight_smile: עושה רושם שהפרסים החליקו לי מחווה של רצון טוב ועכשיו חוזרים ל-״שגרה״.

אני בספק אם אתה יכול לתקוף באיראן בלי גיבוי של ארה’'ב והם בטח לא יתנו לך אותו כרגע.

חוץ מזה, איראן מאיימת כתוצאה מתקיפה ישראלית. אין פה מה להקדים מכה כי בעצם אתה כבר תקפת.

מזל טוב אח יקר!