הסכסוך הישראלי פלסטיני

לחזור בי? ממה? האם מפעל ההתנחלויות לא סוחט את צה"ל עד תום? אתה מפחד שהמתנחלים יעלבו?

אתה צודק לגמרי, טעות שלי.

בוא נפנה את ההתנחלויות, הן-הן מקור הבעיה.

זה בטוח ייגמר מצויין.

בדיוק כמו ההתנתקות.

ולעניין - המתנחלים הם אזרחים כמו כל האזרחים, ויש להם זכות לחיים כמו לכל אזרח (או אדם) אחר. חלאות האדם המטורפים שמסביבנו, שמוכיחים בכל פעם מחדש שבכוונתם לרצוח את כולנו, בלי קשר לאיפה אנחנו גרים או מה דעתנו - הם האשמים ה-ב-ל-ע-ד-י-י-ם במצב.
אם לא ההתנחלויות, הצבא היה עסוק בלפשל בגבול קרוב הרבה יותר. זה הכול.

כן כי אני הובלתי את ההתנתקות…

הפורום הזה (בהכללה) תומך ב"ניהול הסכסוך". ככה זה נראה במציאות. אני תמיד טענתי וטוען שעזה צריכה פיתרון אחר, כולל ומלא, ושלא באמת אפשר להחזיק מיליוני בני אדם תחת מצור חלקי/מלא (ויכוח משעמם) ולצפות שפשוט ייעלמו. הם לא ייעלמו.

עכשיו נרעיב ונפציץ אותם קצת יותר, אולי אפילו נפיל את החמאס ואז יקום ארגון אחר, קיצוני קצת יותר ונחזור אל אותה נקודה. הרי לא נרצה להתבוסס שם. ועדיין יישארו 3 מיליון שלא נעלמים לשום מקום.

אין ספק שיש למתנחלים זכות לחיים כמו לכל אחד אחר אבל הם ממש לא אזרחים כמו כל האזרחים.

למה??

בהנחה והמדינה החליטה לשלוט במקומות האלו, חובה עליה לספק הגנה לאנשים הללו.

לא רוצה, שתפנה אותם למקומות שהיא מוכנה להגן עליהם.

מה שהיה עכשיו זה שמדינה הפקירה דה פקטו תושבים לחסדיהם של צמאי דם. אם זה לא פשיטת רגל במהות של המדינה (לספק הגנה לאזרחיה) איני יודע מהי פשיטת רגל.

ברור שחובה להגן עליהם… זו הבעיה. בגלל זה צריך להעיף אותם משם. המתנחלים מפריעים למדינת ישראל להגן על עצמה.

מה שקרה עכשיו זה שמדינה לא מנוהלת כי העומד בראשה עוסק רק בהגנה על…עצמו.

או שנכבוש את עזה וניתן לדגים לאכול 3 מיליון אנשים…

אתה מדבר בקיצוניות, נתנו להם ויצאנו מהשטחים והם רצו עוד, ועוד ועוד. בינתיים הצד השני הוא לא פרטנר ולא מוכן לדבר בכלל על 67 או 48. הוא מדבר על אלאקצה.

ואתה מדבר על המתנחלים בעוטף, נתפשים פה מחבלים במרכז! שחדרו מעזה ונוסעים ברכבים גנובים ישראלים אחרי שטבחו את בני המשפחה ובאים להרוג אותך. אני אוהב אותך, אבל אתה עוצם עיניים עד לסכין שתשפד את ליבך, ולא מטאפורית.

עם רוצחים אין רחמים, היפנים לא רצו להכנע, מחקו להם ערים עם מאות אלפי הרוגים תמימים. מי שנטל את ההחלטה היה אדם שחס על חיי אדם ופשוט גדע את הרצח המטורף שימשיך וימשיך וימשיך. אז כן, זה עולה בהרבה חיי חפים מפשע אבל כזו היא מלחמה.

זיון מוח. פר אקסלנס.

מה שקרה פה זה צבא שלקח תקציבי עתק מתקציב המדינה וזורקים זין על תושבים ועל החיילים הקטנים שיושבים על הגדר והם השכפץ שלי ושלך. לא רק של המתנחלים.

הרגע נודע לי שאחד החברים הכי טובים שלי מהעבודה הוא אחד מהחטופים, ויש גם סרטון של זה.

ברשותכם, אמשיך את הדיון בהזדמנות אחרת.

דן כמובן שיש לי תשובות ולך יש תשובות אבל נראה לי שהדיון כללי מידיי ולעומתי מידיי וחסר טעם. נמשיך אותו בפעם אחרת?

EJB מקווה שיצא מזה בשלום…

ככה זה כשלומדים בבקיאות

די נו, הרבה מהתהליכים במדינה נעצרים בגלל שביבי מקדש את שמירת הסטטוס קוו וניהול הסכסוך. אני יודע לתת לו ביקורות ואני לא מחסידיו.

אבל מה זה קשור לעצימת העין של התפצפיתנים, של הכוחות, של כל המודיעין שהושתק? יש פה בעיה רוחבית צבאית ואתם עוצמים עיניים וצורחים ביבי. הלוואי שביבי מקור צרותינו, הבעיה שלפניו ואחריו האויבים מסביבתנו רוצים לכלותינו.

אני סתם צחקתי שליאור ‘למד בבקיאות’ ולכן הוא חושב ככה. כמובן שאין בזה דבר מן האמת, סתם בצחוק

נתניהו מצהיר שהתגובה תיקח זמן. אתם חושבים שיש כאן סיכוי לשנות את המצב אסטרטגית, או שאנחנו חוזרים לשגרה של השנים האחרונות די מהר?

אני לא חושב שנתניהו בכלל פאקטור פה.

מה שצריך זה גיבוי רחב ממדינות העולם הרציניות (ארה"ב, אירופה ואולי גם סין) שאם מדינות נוספות מצטרפות למלחמה יש לנו גיבוי מהם בכסף, ואולי גם בנשק.

הדבר השני שצריך לשחרר את ההדק על המוסר. כן, ימותו אזרחים חפים מפשע בעזה וזה מעניין לי ת’תחת.

הדבר השלישי, תוכניות המגירה די נהרסו כנראה כשמחבלים פלשו למפקדה של אוגדת עזה. צריך להכין דברים ידשים בטח כשכמה מפקדים רציניים בשטח הלכו בקרב עם המחבלים.

אני לא שם אצבע רק על ביבי, אבל אני מתקשה להאמין שעם כל המודיעין שיש בעזה אפשר להאשים את כל החפשים וכל מקורות המידע באשר הם. זה צריך להיות האמא של צירופי המקרים אם באותו יום כל התצפיתנים, מאזינים, מקורות, מפעילים ועוד ישנו על האף.

החלק המתסכל שאני גם מטיל ספק שנקבל תשובה אמיתית למה קרה פה.

לא נקבל. יש פה ניהול סכסוך שכנראה היה שווה גם לדרגים הגבוהים של צה"ל. מזמן צה"ל לא רק צבא אלא גם כוח פוליטי. זה עצוב מאוד. שחור משחור.

אל תמנע מחשבה שכנראה גם קרתה - מתקפת סייבר רצינית (ואיראנית) על הצבא

יש כל מיני שכבות לכישלון הזה. דוגמאות לכישלונות אפשריים (לא מתיימר עוד לקבוע מה נכון):

1. מודיעיני - מה ידעו על מתקפה מקיפה ומשולבת כזו?
  2. היערכותי - נהלים למה קורה ואיך מגיבים במקרה כזה
  3. טקטי - האם הוסט מספר גדול מידי של כוחות לאיו"ש
  4. ניהול קרב - מהרגע שהתחיל

ישנם כישלונות שאם קרו אז זו אשמה ישירה של הדרגים המהכנים. למשל טקטי. עם זאת אין מצב שאין פה כשלים שהולכים גם שנים אחורה ושהם גם מנת חלקם של בעלי תפקידים קודמים.

אני סקרן לדעת מה קורה בעזה. בכל קבוצות הטלגרם שאני נמצא - יש דיווחים על תקיפות אבל אין תיעודים ערביים, נאדה. אולי באמת הורידו ת’חשמל שם וממטירים עליהם פצצות. מי יודע…

כתבתי את זה בהתחלה. אחרי שהמלחמה תגמר , כל מי שהיה שותף לדוקרטינה הצבאית של ישראל מול חמאס צריך ללכת הביתה כולל אפשרות להעמדה לדין. מהדרג הצבאי המודיעיני המדיני וביבי . אף אחד מהם לא צריך להמשיך להיות בין מקבלי ההחלטות והשרות הציבורי שלהם צריך להיפסק ומייד.

אבל שלא היה ספק פה, הצבא והגנרלים ששלטו פה יחד עם ביבי שותפים מלאים למחדל. אני לא מקבל את הניסיונות ל"לגמד" את האחריות שלהם. יותר מזה, בשביל לסכל את הברברים מעזה אפשר היה גם עם סדר הכח הקיים עכשיו מול עזה.

זה כנראה מלפני חמש שנים