הסכסוך הישראלי פלסטיני

לא בטוח בעצמי ב100% אבל אני חושב שהוא לא אמר את זה.

פורסם שהוא הולך לתת הצהרה חשובה ואז מישהו פרסם שזה מה שהוא אמר וזה רץ למרות שבפועל הוא עדיין בכלל לא דיבר.

אחר כך הוא דיבר ופורסם תרגום מלא למה שאמר וזה לא היה בין הדברים.

לא יודע איך אפשר להעביר את זה לגורמים הרישמים, אבל הפיצו פייק שהרסו כנסיה עתיקה בעזה.

אני באמת מקווה שהצבא יזהר מאוד ולא יפציץ באיזור. הכנסיה הזו צריכה לקבל חסינות. אין לכם מושג איזה נזק אסטרטגי למדינת ישראל זה יעשה אם היא תיפגע במיוחד עם מה שקורה בשבועות האחרונים עם היריקות על נוצרים של החרדים הקיצונים.

אני לא צוחק שאני אומר שגם אם היה שם פצצת אטום. לא לגעת בזה. הימין הנוצרי האמריקאי מאוד כועס עלינו. זה חשוב להם

https://twitter.com/greekcitytimes/status/1711456601683747293

תעשה טובה, אני לא צריך שתסביר לי עד כמה חמאס נוראים. אני צריך שתסביר את זה לבית הדין בהאג. ושיהיה לך בהצלחה עם זה.
לא אכפת לי מה העולם אומר. אכפת לי הסנקציות שיטילו עלינו בוודאות אם נהרוג שבויים. לא בטוח שזה שווה את המחיר.

אני חושב שכבר הוכח מעבר לכל צל של ספק, שמידת הרלוונטיות של ‘מכוני המחקר’ ו’המומחים’ המהוללים, ושל האדם ההדיוט מן השוק (או לצורך העניין - של ChatGPT) - זהה לחלוטין.
לא רוצה לשמוע יותר בחיים על ‘מומחים’ שמבטיחים/מסבירים לי כמה טוב יותר יהיה אם נעשה כך וכך, וכמה זה ‘נכון בטחונית’. הם זכאים לדעתם, כמובן, אבל דעתם שווה כמו דעתו של איציק מהשוק.

מי שקורא למה שקורה בזירה הצפונית ‘שקט יחסי של הרבה שנים’ - לא למד שום-דבר מאירועי השבת האחרונה.
חיזבאללה התחמש ב-15 השנה האחרונות לרמה של איום כמעט קיומי על מדינת ישראל, כשאיום הייחוס היחידי שלו - זאת מדינת ישראל. כלומר: לא הייתה לו שום סיבה בעולם להוציא הון תועפות על טילים ונשקים - מלבד לאיים באופן ישיר על ישראל. ואם יש משהו אחד שלמדנו בימים האחרונים - זה שאנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמנו לסמוך על שיקול הדעת ועל הכוונות של הברברים המופרעים שחיים סביבנו, אלא אך ורק על היכולות שלהם, שחייבות להיות שוות לאפס. ואנחנו חייבים לדאוג שזה יקרה בהקדם, אחרת נפגוש את זה בעל כרחנו כשהכי פחות נצפה לזה.

המודל וההשוואה בין הזירות הוא פשוט מדהים - ההתגרויות ההולכות וגוברות בגבולות, ה’הכלה’ המטומטמת והנאיבית מצידנו, הלמידה שלהם של כל צעד ושעל של כוחותינו, ההתחמשות דווקא בטילים ורקטות, התת-קרקע, והתכנונים לפשיטות סמוכות גבול, כדי לגבות מחירים כבדים בנפש ובמורל הישראלי.
על-אף המחיר הכבד שזה יגבה מאיתנו, אנחנו חייבים להקדים תרופה למכה, ולתקוף מכת מנע ניצחת, בתנאים ובתזמון המתאימים לנו.

האמריקאים לא שלחו ככה סתם משחתות נושאות מטוסים, יש פה סיכוי למשהו גדול הרבה יותר.

רוסיה אוקראינה, כשרוסיה עם ציר איראן וסין.

חמאס וחיזבאללה חלק מציר איראן.

לא סתם רוסיה וסין לא מגנות, לא סתם אוקראינה מיד התגייסה לצד שלנו, לא סתם ארה"ב שלחה כלי מלחמה. פוטנציאל ההתלקחות של הדבר הזה לא פחות ההיסטורי.

בסוף, קשה לי להאמין שיש רצון לאיראן לפתוח חזית גם מצפון.

הכי טוב מבחינתם במקרה כזה היה להיכנס לפעולה בשבת, בהפתעה מוחלטת, ואז אולי היינו מקבלים מכה שקשה לקום ממנה.

ברגע שהם פספסו את המומנטום, וכרגע הצבא שלנו בפריסה מלאה, פתיחת חזית והתערבות האמריקאים היא לא דבר שהייתי עושה במקומם. לא רואה סנריו שנפתחת עוד חזית והממשל האמריקאי לא מתערב שכן זוהי הכרזה על השמדת המדינה.

מסכים לחלוטין עם Blu. ייתכן כמובן שחיזבאללה יצטרף בסופו של דבר כחלק מהתגלגלות של האירוע, אבל אין לי כמעט ספק שהוא לא תכנן להצטרף מלכתחילה וכנראה שגם כרגע הוא לא מעוניין להצטרף. הטיעונים שהוא מחכה שישראל תיכנס לעזה לא עושים שכל בשיט, היה פי 100 יותר נכון עבורו להיכנס בהפתעה יחד עם חמאס בשבת (ואז היינו בסרט אחרי לגמרי עם אלפי הרוגים כרגע, לא מאות).

ההפתעה מצידה של חמאס אפשרה לישראל להתארגן גם בצפון וכעת חיזבאללה מאוד יתקשה לעשות את מה שבריק תמיד דיבר עליו שהוא רוצה לעשות (שזה מה שבסוף דווקא החמאס עשה). ההסבר ההגיוני היחיד של זה הוא שחיזבאללה לא תכנן בשום שלב להיכנס למלחמה, לפחות לא ביוזמתו.

לגבי האם שווה לישראל ליזום את המלחמה הזו כרגע או לא - ייתכן שכן, ייתכן שלא. אני באמת לא יודע וקטונתי. אני לגמרי חושב שיש הרבה מאוד היגיון בטענה שכן.

מאוד תלוי מה מצב העורף, וכמה נכונות יש לארה"ב להכנס אתנו יחד לזה. יחד לא הכוונה שחיל רגלי שלהם יעזור, אלא בעיקר גלי תחמושת שאנחהו לא יכולים בחיים לייצר, מידע מודיעיני עצום ורחב היקף, ובעיקר גיבוי צבאי של מטוסים וטילים אם נתחיל לטבוע.

יש אנשים, חלקם אפילו חכמים, שמקדישים את זמנם לשבת ולהריץ תרחישים שונים עם תוצאות אפשריות וכו’. הם בפירוש יודעים יותר מאיתנו, המשפט הזה מנותק מהמציאות.

ההיסטוריה היא הרבה יותר חמקמקה מאיך שאתה מציג אותה. שקט שווה הרבה והוא מותיר גם לצד שלך זמן להתארגן, לא רק לצד השני. כנראה שכחת מה הלך פה 20 שנה עד שיצאנו מלבנון. ביטחון זה לא.

יש הבדל בין חכם לבין פיקח.

ידלין, אהוב האולפנים ומלך המכונים, תמיד בעד שטחים תמורת כלום.

גם מול אסד, גם מול איו"ש.

אנשים חכמים יודעים לעשות רציונליזציות בצורה מאוד חכמה, במיוחד אם משלמים להם על זה.

לכולם יש דעה, מכאן ועד לבטל אותם…

ובכלל - זה כמו בכל דבר. כאן אנחנו אפילו לא בקיאים בפרטים הבסיסיים. מה בדיוק היכולות של חיזבאללה? כמה פצצות יש להם ואיזה? איפה הבסיסים? כמה חיילים? מה היכולות הלוגיסטיות? ולכל זה - סוג של מראה - מהן בדיוק היכולות שלנו?

ועוד 1000001 סוגיות ופרטים שאני יכול לחשוב עליהן.

זה הרבה יותר טכני ממה שאנחנו חושבים. יש כאן מקצוע, עבודה יומיומית. אם יושב אדם ומדמיין עצי תרחישים שונים ומקרים ותגובות אז הוא יודע יותר ממני. לא מבין איך אפשר לטעון אחרת ואני בטוח שביבי יודע להיעזר באנשים האלה.

גם אקסל עם מודל כלכלי של סטארט אפ הוא משהו שעושים למרות שיודעים שהוא לא יקרה בסוף כמתוכנן. גם אימון בצבא לא מייצג מה יקרה במלחמה.

דבר אחד כאן - זה לא דם איראני. בכלל, נחמד להם מאד. מנסים את הנשקים שלהם ברוסיה, מאמנים את חמאס וחיזבאללה - הכל רחוק מהבית. מעצמה אזורית.

זה העניין, שלדעתי התאהבנו בגופים שעובדים יפה מבחינה כירורגית.

מרוב תחכום אנחנו מפספסים את ההגיון הכי פשוט שיש, כל מי שמתעטש לעבר הגדר צריך לחטוף כדור בראש או לכל הפחות ברגל.

כל המנוסים והלשעברים שעוברים מהמדים לפוליטיקה הם אלו שהתוו את הקונספציה של הכלה אין סופית.

הם ללא ספק חלק, אבל שלא יהיה ספק, ביבי הוא זה שהתווה את הקונספציה הזו. תמיד מחליט לא להחליט.

במידה רבה אתה צודק אבל זה לא קשור באופן ישיר לדיון.

יש כאן מכוני מחקר לביטחון לאומי שדבריהם מקבלים מעמד של אמת מדעית מוחלטת. תגיד על נתניהו מה שתגיד, אבל אפשר להחליף אותו והוא מאותגר כל הזמן כמו כל פוליטיקאי.

אף-אחד לא ביטל אותם, בסה"כ אמרתי שהדעה שלהם שווה לדעה של כל אחד אחר. אם כבר מישהו מבטל כאן דעה של מישהו אחר, זה הם שטוענים לבעלות מלאה על ‘האמת הבטחונית’ - מה שממילא לא משאיר מקום לדעות אחרות.

הבעיה בתהליך הכאילו טכני ומדעי שאתה מתאר, שיש כאן קפיצה מאוד גדולה שאותם ‘מומחי ביטחון’ עושים - מספירה של טילים ורקטות בכל אחד מהצדדים, בניית מאזני כוחות, תפיסות ביטחון, הגנה והתקפה (שגם הן, אגב, נופלות כמו זבובים פעם אחר פעם) - ועד הקביעות החד-משמעיות שלהם ש’יציאה משם ומשם תביא ביטחון’, או אפילו ‘חמאס מורתע’.
בקביעות האלה, שהן רכות בהגדרה ולא טכניות או מדעיות בשום צורה - יש הרבה יותר בכדי להעיד על מערכת האמונות והערכים של מי שנוקט אותן, מאשר על המציאות עצמה כפי שהיא.
לצ’רצ’יל ולצ’מברליין (ובולדווין) היה בדיוק את אותו מידע לגבי התהליכים שהתרחשו בגרמניה אחרי מלחמת העולם הראשונה (אם כבר לצ’מברליין ובולדווין היה יותר מידע, בתור ראשי הממשלה בפועל). למה הם היו סבורים שגרמניה מתחמשת סתם, לצורך עצמה, כאשר צ’רצ’יל היה משוכנע שפניה של גרמניה למלחמה? חד-משמעית בגלל מערכת האמונות של כל אחד מהאישים.

כנ"ל לגבי ‘הביטחוניסטים’ מול ‘מפקדים למען ביטחון ישראל’ - ההבדלים ביניהם נובעים לא ממחלוקת בעובדות עצמן, אלא בניתוח ובפרשנות שלהן - שנובעת מתפיסת העולם האפריורית שלהם. כנ"ל כל ‘מומחי ביטחון’ אחרים, שמשתמשים בטייטל שלהם כדי ‘להבטיח’ איזשהו עתיד בטחוני כזה או אחר. הדעות שלהם בתחום העתידנות שווה להערכות של כל ‘נביא’ אחר.

לדעתי קצת שכחת מאיפה התחיל הדיון

כתבתי:

כתגובה כתבת ש’כבר הוכח מעבר לכל צל של ספק, שמידת הרלוונטיות של ‘מכוני המחקר’ ו’המומחים’ המהוללים, ושל האדם ההדיוט מן השוק (או לצורך העניין - של ChatGPT) - זהה לחלוטין.’

אז לא. הם רואים רחב יותר מאיתנו, יש בידם יותר מידע ולכן הסיכוי שיציעו פתרון טוב הוא גבוהה יותר. אנקדוטה על צ’רצ’יל לא תשנה את זה.

הדעה של יוסי מהשוק יכולה להיות למחוק את הרשות או להטיל מצור על עזה. הדעה של אבי שמעורה בחוק הבינלאומי, סדר הכוחות ושוקל את המצב הגיאופוליטי של ישראל היא קצת יותר רלבנטית. זה קצת נשמע כמו חבורת מלש"בים שיושבים ומנפיצים שטויות על הצבא בלי לדעת כלום.

בינתיים התגובה של ישראל לא מרתיעה בכלל - לדעתי. הרס של בניינים ושיטוח מגרשים מעלה מורל תודעתית אבל בתכלס לא מביא את החמאס בכלל להתחנן על נפשו. היינו צריכים להלום בהם בצורה שהם יפמפמו מעל כל במה אפשרית שצהל טובח בהם, אין את זה, במקום זה הם עדיין יורים ועדיין מאיימים. כרגע המכה של צה"ל אולי מדגדגת אותם, מניח שבעוד יומיים שלושה שהאוכל + המים + החשמל יתחילו לאזול נשמע זמירות אחרות שלהם.

אני דווקא כן מקבל את הרושם שהפעם הסיפור הוא אחר. אפשר גם להבין את זה מעצם זה שכמות הרקטות נמוכה באופן די חריג החל מאתמול בערך, אני לא זוכר שזה היה המצב בסבבים קודמים תוך יומיים.

מה שמעניין לדעת זה האם יש באמת כוונה בכלל להיכנס קרקעית או שפשוט מתכוונים להמשיך ככה עד שחמאס ייאלץ להיכנע. ההשלכות של המצור יתחילו להיות די רציניות תוך כמה ימים.

להבנתי הפציצו את שכונת רימאל, השכונה של הביוקר בעזה. זה משמעותי כי עד עכשיו הייתה הסכמה שבשתיקה שלא משטחים אותה.

או שהם שומרים את המסה המרכזית לכניסה של חיזבאללה.