הסכסוך הישראלי פלסטיני

הפרשנות שלי:

1. תיאוריות הקונספירציה חוגגות באין מפריע. בסוף, כמעט תמיד ההסבר הפשוט ביותר הוא הנכון, וההסבר הפשוט ביותר למצב הנוכחי הוא שארה"ב כרגיל רוצה להימנע ממלחמה כוללת במזרח התיכון ומפעילה את כל כובד המשקל להרתיע את חיזבאללה ואיראן להרחיב את המערכה. אין לה שום כוונה להתערב אקטיבית והיא גם די רומזת לזה כמה פעמים.
  2. כשביידן אומר שאנחנו חזקים יותר במסגרת החוק הבינלאומי, הוא לגמרי מזכיר לישראל שלא תגזים.
  3. כשישראל נערכת לכניסה צבאית לעזה, אומרת לכולם שהיא הולכת לפלוש לעזה, ופורסת כוחות מסביב לעזה, אזי היא מתכוונת לפלוש לעזה.
  4. כשישראל בכל פעולה גלויה אפשרית מנסה בכל הכח למנוע התחממות של גזרות נוספות, אזי היא אכן לא מעוניינת בהתחממות של גזרות נוספות, והייתה שמחה לתחום את האירוע כולו לעזה בלבד (וזה מסביר המון את התנהלות ארה"ב בכל המשחק הזה).
  5. כשישראל הרשמית מסרבת בכל תוקף להכריז שמטרתה הפלת שלטון חמאס והחלפתו, אזי היא אכן לא רוצה להתחייב לכך. הפעם אגב אני חושב שהיא פשוט רוצה לשמור לעצמה מרחב פעולה והאמת היא שהקברניטים הגאונים שלנו באמת לא בטוחים לאן הם רוצים להגיע.

אגב, עם כל ההצלחה של ההסברה שלנו בעולם, אני חושב שאנחנו קצת שוגים בהתפרעות שלנו, בטח בתקשורת. זה דבר אחד להסיר את הכפפות ולהודיע שמעכשיו תוקפים כל מה שקשור לחמאס, זה דבר אחר לגמרי לדבר במונחים של להפיל על עזה גיהינום, לגרום להם להתחרט, לנתק להם את המים, להוביל למשבר הומנטירי, ולהתגאות במחיקת שכונות ורחובות שלמים. הדבר הזה משחק, לטעמי, לידיים של חמאס והנראטיב הפלסטיני ואני לא מבין איזה ערך יש לו. אנחנו קצת מתנהגים כמו ילד שסוף כל סוף נותנים לו סוכריות והוא אוכל הרבה, הרבה יותר מדי מהן. בסוף נקיא.

ודבר אחרון - בריק מדבר על טעות בפלישה קרקעית פשוטה לעזה ועל כך שמדובר בכניסה למלכודת. הבחור כבר הוכיח ששווה להקשיב לו, ויש לי הרגשה שגם הפעם לא יקשיבו.

כמה נקודות:

1. עזה, אם מדברים על פלישה קרקעית באופן שאנו מכירים כלומר ללא החרבה קודם לכן, נשמעת גם לי כמו מלכודת מוות
  2. הסיפור הוא איראן, שבפירוש הלכה צעד אחד יותר מדי. אם ישראל רוצה להתסכל לבעיה בעניים - זה חלק גדול מאד. הישג במערכה הזו צריך להיות קשור אליה. מימון, חימוש, אימון והפעלה של צבאות כאלה ואחרים בבית שלנו הוא מעשה חמור שאי אפשר להשלים איתו. הייתה פה הכנה מטורפת למבצע שלהם. האמת שאני בכלל לא בטוח שהם תכננו להצליח כל כך. זו אופרציה גדולה מהתכנון דרך האימון עד הביצוע. טכנולוגיה, ציוד, שינוע ועוד. מניח שחלק מזה התבצע מחוץ לגבולות, אחרת אין מצב שלא יודעים כלום… אם איראן קשורה לזה יתכן מאד שטוב מוקדם וצריך להתעמת. מרגיש כמו סיכון גדול וסיכוי גדול ודילמה קשה. מצד שני, אם נפגע רק בחמאס הוא יתאושש.
  3. באותה מידה שנושאת המטוסים שם כדי להזהיר, הגיוני שהיא שם כדי לתקוף. היו גם מקרי ביניים של שיגור של טיל שיוט אחד או שניים ובזה הדבר נגמר. לטעמי הגיוני שאמריקה תעדיף לפעול בעצמה באופן דומה ובלי לספוג תגובה ישירה מאשר שישראל תסתבך במלחמה ארוכה שלא בטוח שתוביל לאנשהו
  4. לישראל יש היסטוריה של לסיים מלחמה עם יותר שטח מאשר שהחלה אותה. יקרה גם הפעם?
  5. צריך לנצח אבל לא להשפיל. אחת הסיבות לשלום עם מצרים היא העובדה שסעדאת הגיע זקוף, אחרי שגם הוא העניש אותנו לא מעט. אחרי 67 זה לא קרה.
  6. מסכים עם העובדה שהקרדיט שלנו מוגבל. ביידן גרד בפנים בדיוק כשהוא דיבר על הזכות של ישראל להגן על עצמה

מסכים למה שאמר דוד, אין פואנטה בהפצצות שלנו למעט לזרוע פחד ולהחזיר הרתעה. אני אפילו לא בטוח שיש אינטרס להחזיר את השבויים - חיים או מתים.

הישראלים עכשיו מחוממים, והם צודקים! אבל הנהגת מדינה לא יכולה להתנהל ככה.

יש תופעה עכשיו - נבזית בעיניי - שישראלים מתקשרים לתושבי עזה אקראיים ומודיעים להם שהפצצה בדרך ושיפנו את הבניין. שמעתי אחת כזו, ערבי מסכן רועד מפחד, בלי חשמל בלי מים מתחנן שיש ילדים ונשים ושיתנו לו לצאת 10 דקות. הוא אשכרה לא האמין שהישראלי אמר לו עזוב, סתם צחקתי. הוא ברך אותו בכל הברכות בעולם, שם על ספיקר שכולם ישמעו שזו הייתה מתיחה וצהלות הרווחה היו כאילו הם זכו בלוטו.

בסופו של יום, יש שם חלק מהעם - כך אני רוצה להאמין - שעל גבו החמאס מכתיב מדיניות. מי שמחלק סוכריות אחרי מוות, מי שהולך לשמוע דרשות המקדשים מוות כל מי שתולה כרזה של חמאס או שם דגל באוטו שלו - לרצוח ובייסורים. אבל האם זה כל הרצועה? כנראה שלא. אז איך מפרידים אותם מהחמאסניקים? כי מהבחינה הזו עם רועדים מפחד ולא מן הנמנע שהם גם אכלו הרבה הרוגים.

זו וואחד בעיה. וכנראה שלא אפשרי באמת להפריד כי אין לחלק מהתושבים אפשרות אמיתית להתנגד או לקום וללכת משם ולחיות במקום אחר. אף מדינה ערבית לא מוכנה לקלוט את הפליטים האלה.
ולאחר שאומרים את כל זה- צריך להחליט: האם זו בעיה שלנו לדאוג להם? לטעמי לא. בעיה מצפונית איך שלא מסתכלים על זה אבל כמו שאמרנו כל הדורות וגם ביידן אתמול דיבר על זה באנקדוטה על גולדה מאיר- אין לנו ארץ אחרת ואין לאן ללכת. וזה מצדיק כל פעולה שמאפשרת ליישם זאת

טורקיה/מצרים/אירופה יקלטו את הפליטים במידה וביידן/אנחנו נלחץ על ארדואן/סיסי לפתוח את מעבר רפיח.

זו צריכה להיות המטרה המרכזית וכל השאר שולי לחלוטין.

שני מיליון איש, כמה מהם ינוסו? כולם?

לא כולם, חלק ניכר מאוד מהצעירים.

זה כבר קורה באופן שיטתי לאורך שנים.

יכול להיות שמחכים עם הכניסה הקרקעית עד שיסתיים להם החשמל לגמרי? תחנת החשמל העזתית הודיעה שבתוך שעות יאזל מלאי הדלק והחשמל יעצר לחלוטין. אולי מחכים שיעצר החשמל, יחכו עוד יום או יומיים שיגמרו להם הסוללות במכשירים הניידים, ואז התמרון הקרקעי יוכל להיות מוצלח יותר כשלא יהיה להם קשר אחד עם השני. האופציה השניה היא מכשירי קשר שעובדים על גלי רדיו, אבל אז יוכלו להאזין להם ולשבש את התקשורת שלהם. אם כן, בשילוב הפאניקה והפינוקים מהאוויר, זה אולי יגביל את חמאס והיכולת שלו לנהל את הלחימה בצורה אופטימלית.

נתתי לייק כי כולי תקווה, אבל אני חושש שזה תסריט אופטימי מדיי.

אם אתה רוצה עוד קורטוב של אופטימיות אז גם אם אנחנו מסיימים את המערכה הזאת ללא הישג משמעותי ומורל בריצפה זה עדיין יקרה, פשוט בקצב איטי.

גם אחרי כיפור 73 ולבנון 06 תחושת ההפסד לא שינתה את העובדה שלאורך שנים ישראל התעצמה והתעשרה בטירוף.

עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה, אבל הוא עדיין יכול להיות שבוז לפרקים.

התגובות של חיזבאללה נראות לי מאוד מינוריות(טיל אחד, מעשים בודדים) שלא עולים בקנה מידה עם ההצהרות שלהם. אני מקווה מאוד שזה בגלל שהם מאוד מורתעים(התגובה שלנו, התגובה של ארצות הברית) ולא מסיבה אחרת.

זה אכן בלט שהוא הזכיר את כל 5 הליגות הבכירות חוץ מספרד
ההסבר הפשוט, למיטב הבנתי המעטה - הספרדים טובים בספורט
בשאר הדברים - כמו מעמד בינלאומי - הם דיי בדיחה

לא הבנתי מה לא הזכיר את ספרד?

אין לכם מושג כמה הספין השיקרי הזה עשה לנו נזק. החשבונות האנטי ישראלים בטויטר עשו מזה מטעמים בשביל להסביר קונספרציה שביבי עשה עיסקה עם חמאס.

סמדר פרי שהתחילה עם זה בארץ צריך לבוא איתה חשבון אחרי המלחמה

https://twitter.com/kaisos1987/status/1711992215059288196

image

ארדואן מאיים ואומר שאם ישראל תתנהג כארגון “היא תטופל כארגון”.

איזה כוח יש לו לאיים? הוא הרי מדינה אעלק מערבית… איום סרק לצאת ידי חובה.

בלי קשר, מפחיד אותי בטירוף חיזבאללה. טילי קורנט מחוררים את הטנקים שלנו ותמיד עם פצועים אנוש/הרוגים. זה מלחיץ בטירוף חזית מולם, לא ברמה בכלל של הליצנים האכזריים מעזה.

ראית איזה פרשן ערבי מדבר על זה שלא תהיה לחיזבאללה תמיכה מהלבנונים אם הם יביאו עליהם מלחמה
אולי החיזבאללה מנסים לגרור את ישראל לעשות צעד ראשון בשביל הקלף של הקורבן אצלם בלבנון…

יש דברים שלעולם לא משתנים

אתם מנתחים את האי כניסה של חיזבאללה יותר מידי, הם מעדיפים להיות קלף הרתעה נגד צהל שלא יכנס קרקעית לעזה או שיפסיק את המבצע בזמן מסוים.

אחרי הכניסה, לא תהיה להם גם ברירה, אני לא רואה את נסראללה שורד בעולם הערבי אם חיזבאללה יתן לצהל לכבוש את עזה והוא יורה כמה קורנטים על טנקים.

ההימור שלי כמו שכתבתי שזה “הקונספציה” שלו.

https://twitter.com/i/status/1712075319094513909

כל מי שעדיין לא מבין, הם קיבלו פקודות לאנוס נשים.

חיזבאללה זה פרוקסי יום הדין של איראן. לא קשור בכלל לחמאס. עד שאין מלחמה ספציפית עם איראן - חיזבאללה לא יתחיל לעבוד.

למישהו יש ערוץ שמתעד את ההפצצות של חיל האוויר? אני מרגיש שזה לא ממש מקבל תיעוד בטלוויזיה (אולי מסיבות כלשהן).

*אפשר גם לינק לטלגרם.