הסכסוך הישראלי פלסטיני

למה בעצם פינו את כל ישובי הצפון ובדגש על עיר גדולה כמו קרית שמונה?!

חשבתי שאנחנו לפני משהו גדול אבל נראה שאנחנו לא בכיוון כרגע.

אני חושב שזה אחת הסיבות שחיזבאללה עדיין יחסית בחוץ

אין יותר מידי אזרחים בצפון וזה לא משתלם לו. כי ארוע כמו פלישה לישובים די יוצא העוקץ ממנו אם אין אזרחים שם.

השאלה מי יסכים עכשיו לחזור לשם…

זו בדיוק השאלה, אז עשינו התנתקות בישובי הצפון עד להודעה חדשה?

משהו פה לא מסתדר.

אני מניח שכרגע זה בסימן שאלה, אף אחד עוד לא יודע איך תתפתח המלחמה (קיים עדיין סיכוי, והוא לא מבוטל לדעתי, להסלמה משמעותית בצפון ב-2 הגבולות עם סוריה ולבנון). כשהעסק יתייצב בעזה, אם עדיין לא נפתחה מלחמה כוללת בצפון, יצטרכו לקבל החלטה קשה מאוד: האם לחזור לשגרה ולחכות שחיזבאללה יעשה השבת השחורה 2, או לפתוח מלחמה יזומה שבה בניגוד להיום, לישראל יהיה ממש 0 עגול בתמיכה בינלאומית.

יש איזה קטע שאסור לנו להגן על עצמנו אלא אם כן ממש עשו לנו שואה. אם רק רוצים לעשות לנו שואה זה לא מספיק טוב.

ואם עשו לנו שואה עלינו להגיב בצורה מידתית.

אי אפשר יהיה להמשיך במצב הקיים, אם ישובי הצפון לא יהיו מוגנים אף אחד לא יחזור לשם ואם אף אחד לא יחזור לשם לא נוכל לקיים כלכלה נורמלית.

להערכתי נצטרך להתעמת עם חיזבאללה בקרוב ובצורה הרבה יותר רצינית.

השאלה איך עושים את זה בלי לאבד את התמיכה הבינלאומית. ה-20% תמיכה שאתה מקבל עכשיו זה אחרי מה שקרה לפני חודש, תחשוב מה יהיה אם אתה תיזום את המלחמה… (והמצב בלבנון יהיה כנראה קשה פי כמה מאשר בעזה, מול אוכלוסייה שהרבה יותר ‘קרובה’ למערב).

יכול להיות שהדבר הנכון לעשות זה כשמרגישים יחסית בטוח עם עזה, עוד לפני שהעסק שם נגמר, זה לייצר אסקלציה מכוונת מול פעולות של חיזבאללה במטרה להביא למלחמה כוללת. אפשר גם לתת להם אולטימטום של 0 רקטות ושכל רקטה הבאה היא הכרזת מלחמה, עם פרסום האולטימטום בכל העולם כמה שאפשר.

בכל מקרה, שוב, לדעתי סיכוי גדול שכל הדיון הזה לא רלוונטי כי הם בעצם כבר יובילו לזה.

נקודת המוצא היא שבכל אופן זהו לא מצב שישראל יכולה לקבל מצב בו מטווחים את מטולה עם נ"טים על ימין ועל שמאל.

לבנון שונה מעזה מכל מיני בחינות, זה לא בהכרח רע לנו. גם הממשל הדמוקרטי שונא את הציר השיעי (החל מלפני חצי קדנציה בערך) וזה יתגבר לאחר הביקור של בלינקן בעיראק + התקפות של פרוקסיז עלובים.

מי נשאר להם? באירופה ככה או ככה יהיו הפגנות נגדך, דווקא חלק נכבד מראשי המדינות (איטליה, גרמניה, בריטניה) בעדך ולצרפת אין השפעה אמיתית נכון להיום על לבנון. תוסיף לכך אויביים טבעיים מבית (גורמים דמויי דעאש איימו במפורש על השיעים), את ערב הסעודית שמימנה כל דבר שזז נגד חיזבאללה, את מדינות המפרץ, את הנוצרים ועוד…

הגיע הזמן לכרות עוד זרוע מהתמנון.

בדיחה טובה. בפועל ביבי וגלנט יצרחו “שלבנון לא יעזו לעשות טעות” כל בוקר וכל לילה, חיזבאללה יראה שחמאס אבוד ויבין שעדיף לו לחזור למחילות ולחכות ל"שביעי באוקטובר 2: מצפון תיפתח הרעה". אנחנו נהיה גאים בעצמנו שחיזבאללה מורתע, והכל יחזור להיות כמו שתמיד היה.

לפני 7.10 הייתי מסכים איתך, אבל ביבי וגלנט (כמו כל פוליטיקאי אחר בזירה) בסך הכל התיישרו עם רצון העם שלא היה מקבל בשום פנים ואופן כיבוש מחדש של הרצועה.

היום המצב שונה מכיוון שהציבור חווה על בשרו את המחיר הנפשי והכלכלי של פינוי ישובים לצרכי ביטחון. יכול להיות שדווקא מכיוון שהצפון מפונה עכשיו זו השעה לתקוף.

אני אגב כמו דוד חושב שחיזבאללה עלול להסלים בעצמו את המערכה.

למה לו?
היו צריכים לעשות את זה ב 7 או 8 לאקטובר כשעוד היינו המומים. עכשיו כל הצפון מלא בחיילים ערניים ואין כבר ריכוזי אוכלוסיה להרוג.
לעומת זאת יש לו הרבה מה להפסיד בזירה הפנימית. הוא לא שולט בצורה אבסולוטית כמו חמאס בעזה.

1. חיזבאללה הופך לבדיחה במרחב הציבורי בו הוא רלוונטי.
  2. הלייזרים הישראלים יכנסו מתישהו בקרוב למבצעיות ויהפכו את מערך הרקטות ללא רלוונטי.
  3. איראן תחליט שזה הזמן ולהם ממש לא אכפת מהאזרחים במדינות הזומבי.
  4. אי אפשר יהיה לשמור על גובה הלהבות הנוכחי בהינתן ההסלמה ההדדית.
  5. להבנתי חיזבאללה לא היה מודע למהלך ב7 באוקטובר.
  6. מדובר באירגון טרור עם פונקצית תועלת שונה, בסוף הם ג’יהאדיסטים עלובים ולא יותר.

שום דבר ממה שרשמת לא מסביר מדוע כדאי לו להיכנס.
הוא חלק מלבנון ולא יכול לעשות מה שבא לו גם אם אירן תרצה.
גם אם לא היה מודע ל 7.10, הם יכלו לתקוף ב 8 או 9 או 10 כשעדיין לחמו בעוטף .
אני לא יודע ערבית, אבל אני קורא לפעמים באנגלית או בספרדית מתורגם לאנגלית. זה שחיזבאללה הפך לבדיחה כתוב רק בעברית. פה ושם יש אנשים שלועגים לו, ובתקשורת שלנו מציגים את זה כלעג המוני. זאת פרופגנדה שלנו.
ברור שהם יכולים להיכנס מתי שבא להם, יש להם שיקולים משלהם, אני פשוט לא מבין למה שיעשה את זה בעתיד אם לא עשה את זה עד עכשיו.

לא זוכר איפה שמעתי את זה, אבל אמרו שלפני לבנון 2 נסראללה התלבט אם לחטוף את החיילים או לא ואז פתח דף רנדומלי בקוראן והחליט לפי מה שהיה כתוב שם. ברור שיש מימד של הגיון אם מנתחים את הפעולות שלו, אבל אי אפשר להניח שהוא הגיוני לגמרי.

עקב המלחמה חזר לתודעה שלנו מוסאב אבו יוסאף או בכינוי “הנסיך הירוק” בנו של אחד ממיסדי חמאס ופעיל חמאס בעצמו שלימים הפך למשתף פעולה עם ישראל התנצר והיום חי בדירת מסתור בארה"ב, מי שגייס אותו היה אחד מפעילי המחאה גונן (לא זוכר את שם המשפחה שלו)

תכתבו ביוטיוב הנסיך הירוק . מאוד מעניין. גם שמעתי את ההרצאה של גונן על מוסאב בצו שמונה האחרון שהייתי במילואים. מומלץ מאוד לראות את הסרט.

משעשע, ניהלתי את אותו הדיון ב2006 בספורטאנטר.

ההשפעה של ראש ממשלת לבנון במקרה הטוב מוגבלת לרמה ההצהרתית וגם זה בספק. את רפיק ח’רירי רצחו ועד היום לא עשו שום דבר עם הרוצחים, הבן שלו סעד ח’רירי ברח לסעודיה לאחר שחשב שיתנקשו גם בו, חזר על מנת לנסות להקים ממשלה בכל זאת ולבסוף פרש מהפוליטיקה כי - איראן. בלבנון השניה פואד סאניורה בכה (ליטרלי) כדי שהמלחמה תיפסק, לאחר שהמלחמה נפסקה שר התעשייה שלו פייר ג’ומאייל נרצח כמו דוד שלו - באשיר ג’ומאייל, נשיא לבנון בזמנו. את הפיצוץ ב2020 בנמל ביירות עדיין “חוקרים” כשהשופטים האמונים על החקירה מתפטרים אחד אחרי השני.

הזוי שאני צריך לכתוב את זה בפורום ישראלי, אבל מסתבר שזה נדרש:
חיזבאללה שולט בלבנון, זו מדינת זומבי של איראן.

יש קריקטורה אחת שפורסמה על ידי דובר צה"ל, כל השאר מלאכת ידם של גולשים חרוצים. לחיזבאללה יש המון שונאים בעולם הערבי שלידם בן גביר נראה כמו פעיל של בצלם - מה לעשות שהם פחות חמושים.

בהינתן והם לא ידעו על המתקפה ב7.10 אז מן הסתם הם לא היו מוכנים גם ל8, ל9 או ל10 וההחלטה נעשתה מסובכת יותר כשתושבי הצפון מפונים וכשצה"ל מגייס במהירות שאין שניה לה בעולם צבא מילואים.

האיראנים כמו חיזבאללה מבינים שמדובר במקבילה של פיגוע התאבדות ולכן הם נכנסו למילכוד - מה גם שהיו קולות שיעים נגד מעורבות בלחימה הנוכחית (אמל וכו’) עד שדאגו להשתיק אותם. יכול להיות שמדובר ברמייה ובניסיון להרדים את הציבור הישראלי, הרי גם איראן קוראת ל"הפסקת אש" כלפי חוץ.

בעיני גם לנו וגם לחיזבאללה-איראן יש סיבות טובות ליזום מהלך כעת או לדחות את המהלך לשלב מאוחר יותר, הדבר היחיד שאנחנו באמת יודעים זה שכלפי חוץ הם משדרים לנו שהם “מורתעים”. בסרט הזה כבר היינו.

שאני כותב שאסור שרק ביבי לבדו ישלם את המחיר ויש פה כאלו שחוזרים על ביבי ביבי ביבי לזה אני מתכון

תשימו לב איך הם מדברים על נסראללה וסיכוי למלחמה איזורית. רק חסר שיגידו שחיזבאללה מורתע והוא עסוק יותר בלנהל את האזרחים בלבנון (מה שהם אמרו על סינואר וחמאס)

צריך לערוף ראשים בצורה כל כך עמוקה ונרחבת. להוציא את ההשפעה שלהם מצהל והדרג המדיני

תראה לי מישהו אחד שלא מסכים איתך שכולם צריכים לשלם מחיר.

כל מה שאמרתי שצריך לתת לביבי מעמד גבוה יותר במדרגות האחריות לחזית מול חמאס, זה הכל.

אני מפחד שאני יצטרך לראות את גנץ ואיזנקוט ממולכים לראשות ממשלה.

מעניין אם הם באמת יכנסו לשיפא… אני מאוד יופתע אם כן.