מאמני כדורגל, התפקדו

כי יש תהליך כלשהו שצריך להכיר, ולהבין איך לבנות את הסטנדרט הזה. צריך להבין מה אתה מקבל מהשחקנים הצעירים שאתה מקבל אצלך, ואיך הגיוני לעבוד איתם קדימה. בנוסף, זה עוד דרך לברור מאמנים בדרך.

כי אין קשר ישיר בין הדברים, לא כל שחקן יכול להיות מאמן, ולא כל מאמן יכול להיות שחקן כי זה סט כישורים אחר. מין הסתם שעוזר להיות אדם עם היכרות מסויימת עם המערכת, אבל זה לא תנאי קבלה.

תמיד יש לזה חלק, אבל דווקא בזה אני רואה את ההגיון.

מה ההגיון? בדגש על מאמני בוגרת.

אם מנהל קבוצה בוגרת רוצה למנות מאמן האחריות היא שלו. אני לא אומר לבטל את הקורס, אני אומר לבטל את החובה שלו.

זה רגולציה יתר וכולנו יודעים מי מרויח מזה.

מילא רגולציה על רופאים, הם מתעסקים בבריאות
מילא רגולציה על מאמני נוער, הם מתעסקים בילדים
אבל רגולציה על מאמני בוגרים זה באמת זוועה שלא ברא השטן

למה זה לא הגיוני לייצר סטנדרט בתפקיד כזה? אתם גם הולכים רחוק כאילו יש סטנדרט כזה רק בתפקידים מצילי חיים כמו רופאים. אומנם זה כבר גובל באוף טופיק אבל אני מסתכל על תפקידים אחרים בהם אין סטנדרט או הסמכה ממשיים כמו חברי כנסת או תפקידי עירייה כאלו ואחרים ואפשר להבין לאיפה מדרדרים משם. הפוך! צריך להעריך את העובדה שיש תוכנית כלשהי שמייצרת סף כלשהו, אפשר להתווכח אם זה נעשה טוב או לא, אבל עצם הקיום שלו הוא לגיטימי ויכול להיות מה שיקדם את התחום, יותר מאשר להיות קרוב משפחה של הלוזונים.

חבר כנסת זה נבחר ציבור זה מבחן ההסכמה שלו.

זה שזה לא קיים רק פה זה נכון וזה לא סימן טוב.

מה הרף במבחנים האלו? תראה איזה אפסים מאמנים היום קבוצות בוגרות. חוץ מבכר לא חושב שיש מאמן אחד בעל שעור קומה בארץ (ישראלי) ולכולם יש תואר.

עודף רגלוציה זה רע. והרגולציה הזו כמו במקומות אחרים נועדה קודם כל בשביל “לשמן” את הידים הנכונות בכסף ולתת להם שליטה לא טובת הכדורגל עומדת בעיני מי שעושה את הרגולציה הזו.

במציאות אותו קרוב הולך ויושב במזגן כמה שעות ואז מקבל הסמכה. מכבי פ"ת זה מועדון פרטי אם הלוזונים רוצים לתת לגיא לוזון להרוס להם את הקבוצה זה זכותם. אני אפילו בעד זה ויותר מזה, חושב שצריך לעודד את זה…

מסכים לחלוטין שאפשר לדבר על איכות,אבל השאלה האם לבטל גם את הצורך בקורס הוא בהכרח צעד נכון קדימה,או לשפר את האיכות של הקורסים?

כמו מחוץ לכדורגל, שהקורס הוא חובה ואלו שעושים אותו באים לצאת לידי חובה כך גם תיראה האיכות שלו.

אם תפסיק עם לחייב לעבור את הקורס ותהפוך אותו לקורס של רשות (ילדים אני מסכים שצריך רגולציה) אז הקורס יהפוך בהכרח להיות יותר איכותי כי לא תהיה לו ברירה אם הוא ירצה להמשיך ולהתקיים.

זה לא שונה מהכלכלה שמחוץ לכדורגל. השוק החופשי אתה יודע.

או שהא פשוט לא יתקיים, ויכנסואנשים ללא ידע בסיס אפילו לתפקידים הללו. איזה מקרה אתה מכיר שהרמה בהכרח עלתה בגלל שלא התקיים סטנדרט כלשהו?

תסתכל רמת המאמנים בליגת העל ותענה לי בכנות אם הקורס באמת עוזר. לא נראה לי שאתה עשית קורס מאמנים אבל אני לוקח אותך על 99 אחוז מהמאמנים בליגת העל… מלבד בכר. מצטער מראש. (אנדר עשה קורס אז הוא כבר הצטרף לצד האפל :slight_smile:

גיא לוזון מאמן נבחרת צעירה וזה אומר הכל. עשה קורס מאמנים.

חח תודה, אבל למההפיתרון הוא להוריד את הצורך בו? יותרהגיוני להגיד שצריך אותו כסטנדרט ופשוט להעלות את הרמה, או לפתוח עוד מקומות שיכולים לתת לך את ההסמכההזאת ולייצר תחרות על איכות הקורס. רגולציה היא בהכרח רעה אם היא לא נועדה לסטנדרט כלשהו, אבל הפיתרון צריך להיות בתיקון הסטנדרטים ולאו דווקא באי קיום הרגולציה. זה לא יביא לך בהכרח יותר איכות.

אני מכיר את זה דווקא יור באספקטים אחרים בספורט, שם למשך שנים לא היו אנשים מוסמכים באמת בטיפול, או שהקורסים היו מאוד בסיסיים במקרה הטוב. היוםעדיין יש בעיה עם זה כי הקבוצות מעדיפות לשלם פחות לאיזה מעסה שלמד לחבוש מאשר לפיזיותרפיסט (סיפור אמיתי לצערי).

לגבי סיבתיות קשה להוכיח אבל מפתחים, אנליסטים ודטא סיינטיסטים בהייטק

לכל אחד מהם יש סטנדרט כלשהו, בין אם תואר, קורסאו ותק. בשביל להיכנס בלי אף אחד מהסטנדרטים הללו אתה צריך להיות מאוד יוצא דופן ושחברה כלשהי תסכים לקחת אותך ולקבל את עצמה את הסיכון בשוק שגם ככה מוצף (אנאליסטים ומפתחים ג’וניורים יש בערימות בחוץ).

רגע, אולי היה קצר בין הכוונות שלנו
אני לא בעד שאנשים בלי רקע מקצועי יהיו מאמני כדורגל כתפיסה
אני כן בעד שלא תהיה חובת רקע מקצועי, וכל מנהל מקצועי יהיה רשאי להעסיק איזה אדם שהוא רוצה כמאמן
שזה בדיוק המצב בהייטק כרגע (ובעוד תעשיות שאני לא מכיר, ככל הנראה)

השאלה היא למה? איך זה יפתור את הבעיה של הרמה הנמוכה? לפתוח עוד תחרות לקורס מאמנים נשמע לי רעיון יותר טוב בהסתכלות של אינסנטיב כלכלי ותחרות.

זה כבר לגמרי אוף טופיק לדיון כדורגל ו-100% דיון כלכלה ומוסר.

מבחינה מוסרית אני חושב שאין ויכוח שההגבלות האלה אינן מוסריות (לא פשע מטורף נגד האנושות, אבל בוודאי לא דבר ראוי מבחינה מוסרית), במיוחד אחרי שציינו שזה לא עיסוק “רגיש” (סטייל רפואי או מערב ילדים).

מבחינתי, פה נגמר הדיון. באופן כללי אני מתחבר לליברליזם בגלל הנימוקים המוסריים. זה שאח"כ גיליתי שלרוב מדובר גם בתפיסת העולם הטובה ביותר מבחינה כלכלית (לא תמיד, אבל לרוב כן) זה בונוס.

ובכל זאת, זה כנראה גם טוב מבחינה כלכלית, כלומר גם ישפר את רמת המאמנים (או לכל הפחות לא ידרדר אותה). אפשר לחפור על זה מהצד הכלכלי, מניח שיש טובים ממני בהסבר של זה - בכל מקרה, זה לא ייחודי לכדורגל, זה נכון כמעט לכל מקצוע עם חובה של תעודה מקצועית כדי לעסוק בו.

לפני שאתה חושב על תרחישי אימים איך עולם ללא חובת תעודה מקצועית ייראה, תנסה לחשוב למה בעולם ההייטק - שאין בו חובה של תעודה מקצועית - הם לא מתממשים.

מעבר לזה, ספציפית בכדורגל אני יכול להעיד שהקורסים הקיימים הם דיי תת רמה. לגבי קורס הילדים אני מעיד מחוויה אישית, לגבי האחרים מחוויה של חבריי בוגרי הקורסים. אני נהניתי מהקורס, אבל קורס ברמה גבוהה הוא בוודאי לא.

נדמה לי שיש נקודה חשובה שמתפספסת בדיון - רוב הליגות בעולם אינן ליגות בכירות. בישראל רוב המאמנים מאמנים מחוץ לליגת העל. המועדונים האלו, בניגוד למועדוני העל ולא רק בישראל, בהרבה מקרים אינם עסק אלא יותר פעילות קהילתית. בהיעדר רגולציה, המאמן של מעלה אדומים יהיה הבן של ראש העיר. עם רגולציה הוא אמנם עדיין יהיה הבן של ראש העיר אבל לפחות יצטרך לעבור קורס (סתם זרקתי דוגמא אין לי כלום נגד מעלה אדומים).

זה משהו שמשותף לך ולמתאו לאהוז.
גם לו אין כלום נגד מלא אדומים.

אבל כן יש סטנדרטים מסויימים בהייטק כפי שהזכרתי קודם. היום כלאחד מהתפקידים מצריך תואר, קורס וניסיון קודם, אלא אםכן מישהו מוכן לקחת עלייך את ההימור. ליברליזם הוא לחלוטין טוב, ואנילחלוטין פתיחת תחרות בתחום ולא להפוך את זה נגיד לתעודה בלעדית של וינגייט, אלא שיהיו מקומות אלטרנטיביים ובכך לשנות אתכללי המשחק בנוגע למחיר ואיכות. שוב, לא ממש נתת טיעון ממשי על איך היעדר סטנדרט כלשהו לא בהכרח ידרדר את הרמה ובהכרח ישפר אותה. הפיתרון הטוב יותר זה להגדיל את התחרות.

כאמור, אני ממש בעד שגם אימון כדורגל יצריך תואר, קורס וניסיון קודם, אלא אם כן מישהו מוכן לקחת עלייך את ההימור.

דרך אגב מה איתך לאחר שסיימת את הקורס?
התחלת לאמן קבוצת ילדים? יש תוכניות? שתף אותנו קצת בתחושות שלך