מאמני כדורגל, התפקדו

@Ender מרתק, תודה על השיתוף!

כמה דברים מעניינים אני לוקח מפה:

1. באמת עובדים לפי מחקרים. לנו כבני אדם יש את היכולת לעבוד ברמה על נורווגית על אספקטים טכניים או קואורדינציה עד גיל גלאי 17-19 אם איני טועה. לא לחינם זה הדגש, כי הזמן לעבוד על זה הוא מאוד מוגבל

2. נראה ששואבים לא מעט מהמודל הנורווגי שמנסה להוריד את העומס או הלחץ בגילאים צעירים, אלא דווקא מזמין אותם להתמקצע בענפי ספורט אחרים. המודל הנורווגי הולך אפילו יותר רחוק ולמעשה מפציר שלא לאפשר לצעירים להתמקצע בספורט מסויים עד גיל 17, ולעשות זאת נגד רצונם זו עבירה על החוק (!).

3. הגיוני שצריך להתחיל מלאמן צעירים לפני בוגרים. אתה צריך להכיר בגדול עם מי אתה עובד ולהיות מוכן לתרחישים ומקרים אפשריים. בטח בסביבה שפחות מעודדת לחץ תחרותי כמו הגילאים הללו.

4. קצת מוזר לי שלא עלו נושאים מתורת האימון, עבודה כוח וכ’ו. אפילו לא ברמה התיאורטית.

שאלה אגב שהיא אוף טופיק לחלוטין, אתה ממליץ על הקורס של קופר? שנים התלבטתי וחששתי לשים הרבה כסף על עוד קורס שלא חידש כמעט כלום כמו זה של עמית הורסקי.

park-and-rec-ben-wyatt (1)

לגמרי. למרות שאולי זה לא מאוד מפתיע - הגיוני שקודם תלמד איך לשחק נכון (טכניקה) ורק אחר כך תלמד איך לשחק חכם (טקטיקה). בגילאים 12-18 כבר יש יותר דגש טקטי. עוד משהו - אצל ילדים קטנים משחקים משחקונים של פחות מ-11X11 (מתחילים מ-5X5 ועם הגילאים זה עולה) מתוך מטרה שהילדים יגעו בכדור כמה שיותר (פחות ילדים - יותר זמן כדור לכל ילד).

לגבי ההיבטים הפיזיולוגיים - לגמרי הולכים עם המחקרים. הם קראו לזה בקורס “חלון הזדמנויות לפיתוח יכולות”, ואמרו שזה משתנה בין מרכיב כושר אחד לאחר. על שיווי משקל וגמישות אפשר לעבוד כבר בגיל 7, למשל, אבל עם יכולת אירובית צריך לחכות לגיל 12.

גם @EHUD התייחס לזה בתגובה לאופק פה. אם כי לא הביע תמיכה, להבנתי, אלא רק ציין כמוני שזו המציאות היום. אהוד, תקן אותי אם אני טועה, ומוזמן גם להביע דעתך לגבי השאלה שלי לנדב:
למה זה הגיוני? אין כמעט שום דמיון בין אימון ילדים (בטח בני 10) לבין אימון בוגרים. בעיניי הרבה יותר סביר שמי שרוצה לאמן בוגרים יעשה קורס של אימון בוגרים, ואחר כך יעביר שנים רבות (מאוד) כעוזר מאמן בוגרים (בליגות נמוכות).

יכול להרחיב על דוגמאות של נושאים מתורת האימון? אולי למדנו ולא קראו לזה ככה (אם כי אני בספק).
אני כן זוכר שבפורמט הישן (קורס מדריכים) תורת האימון היה בסילבוס, ובפורמט החדש (UEFA C) לא.

אחלה שאלה, ונראה לי שהיא אפילו לא אוף טופיק במסגרת הדיון הזה :slight_smile:

אני הייתי במחזור השני של הקורס של קופר. מאז קרו כמה דברים: (1) הם העלו מחירים כי היה ביקוש מטורף. (2) הם הפכו הרצאה אחת בינונית לחצי קורס, בנוסף לקורס הקיים (כלומר מאורך X הפך להיות אורך 1.5X) וכמובן שוב העלו מחירים. (3) ירד לי קצת מקופר כאיש מקצוע (עדיין טופ-3 חביבים עלי בישראל, אבל זה כבר לא מאהבת מרדכי אלא משנאת המן).

בגדול הקורס נחמד, לא מעבר. רוב ההרצאות מעניינות (הכי טובה, באופן לא מפתיע - של ברק בכר), אבל לא באמת למדתי שם משהו חדש משמעותי, ואתה לא באמת יוצא משם עם ידע איך להיות אנליסט או סאקוט - כשאתה מגיע לקבוצה הם מניחים שאתה לא יודע כלום ומלמדים אותך הכל מאפס.

מצד שני, למי שרוצה להשתלב כאנליסט בקבוצה, זו לגמרי הדרך - וזה עובד. כלומר אתה מקבל את התעודה ואת הקשרים שנחוצים כדי להתחיל להתנדב כאנליסט בליגת העל (שנה ראשונה בחינם כי אתה מתלמד, ואז אחר כך אפשר להתחיל לדבר על משרה חלקית בשכר מינימום).

למי שרוצה יותר להעשיר את עצמו (שזה היה המצב שלי וזה כנראה המצב שלך) אז הקורס בעל תרומה חיובית אבל לא פרופורציונלית לעלות שלו (גם כשאני נרשמתי זה היה נראה יקר יחסית, אז היום בכלל). זה עדיין סביר להניח המקור הטוב ביותר בעברית “ללמוד כדורגל”, אבל מכיוון שאתה לא מוגבל לעברית - אז עדיף לקרוא ספר טוב או שניים.

אם מישהו רוצה הסבר לכישלון בקמפיין הבא של נבחרת ישראל בכדורגל היטבת לתאר אותו

זה הגיוני כי אתה צריך להבין מי הילדים המתבגרים שבאים אלייך ומה הם עברו לפני. לדעת מה הבסיס הסביר וההגיוני איתו הם יגיעו אלייך ולדעת מה הגיוני ליישם בהמשך. הדוגמא לכךהיא ההפתעה של אופק לגבי היעדר טכנים של טקטיקה. הרעיון הוא לייצר סטנדרט שיכול להביא להתקדמות מובנית.

בגדול, תגובת הגוף לאימון ואיך אנחנו מנצלים את זה במטרה לחזק את הספורטאים ולשפר ביצועים בהמשך. מונח שמתים עליו בקורסי מאמני כושר זה עקרון היסף.

תודה על התשובה, קשה לי להסביר כמה מצד אחד אני לא מופתע ומצד שני עדין מאוכזב. אני לא זוכר למי הסברתי את זה פעם, שהדרך היחידה להוית טאלנט בספורט זה להגיע מבחוץ עם ידע וזהו. חבל לי שבנושא שכן יש בו תוכן וממשיך להתקדם כמו אנאליסיס בספורט זה עדיין סביב נטוורקינג יותר מאשר הפן המקצועי.

זה תחום ששקלתי לעסוק בו במשרה חלקית, אבל תמיד תהיתי אםאני מפספס משהו בקורס אנאליסטים. כנראה אשאר עם זה בגדר תחביב וזהו.

https://www.researchgate.net/publication/254304772_Sport_policy_in_Norway

דווקא בגלל שאתה איש חינוך אני אציק לך עם תכנים כאלו. דווקא גישת המסחרה והצורך לדחוף שחקנים בהגזמה מצד יותר מידי גורמים מביאה למצב שחלק ניכר מהכדורגלנים לא מצליחים לסחוב שנים קדימה ומאוד מקובעים מבחינת היכולות שלהם.

אנחנו מדברים על בני 6-12, כן?
בגיל 13 כבר מלמדים אותם שמי שמפסיד הוא אפס :slight_smile:
מעבר לאידיאלים (שאני לגמרי לגמרי לגמרי מסכים איתם), יש גם שיקול כלכלי. למועדון יש קבוצת ליגה אחת, ששם יש יותר דגש מקצועי, ומלא קבוצות בית ספר לכדורגל - ששם אתה בעיקר רוצה את הכסף שלהם, ולכן חשוב מאוד שהם יהנו וימשיכו בחוג.

כן, זה לא מפתיע כי אנחנו יודעים מה רמת הכדורגל בישראל.
אם אתה שוקל לעסוק בתחום במשרה חלקית, אז למה בעצם התשובה שלי איכזבה אותך? כי קיווית שיש איזה נווה מדבר של רמה מקצועית גבוהה, שצמח בתוך השכונה שנקראת כדורגל ישראלי, ולפי התשובה שלי נשמע שזה לא המצב?

ובכן, כן.

אני רואה נגיד את ההצלחה של רון דור לדוגמא (המשקפת) ואני רואה את התכנים של קופר,ואני תהיתי אם אולי שם אנחנו כן יכולים להיות מתקדמים לעומת הכדורגל הישראלי.

לא יודע אם אפשר בכלל להתחיל להשוות את ההבדל בין חינוך ילדים בנורבגיה מגיל 0 לחינוך בישראל. החוכמה במדינות הסקנדינביות היא שמלכתחילה מלמדים שם את הילדים לכבד את סביבתם באופן מוחלט. החופש והאוטונומיה מגיע רק לאחר שהם יודעים היטב את מקומם בחברה. לעומת הילדים הישראלים שמגיל אפס לומדים שהשמש זורחת להם מהתחת ואם בא להם להפיל\להרעיש\ללכלך\להפריע זה לגמרי סבבה כי הם יותר חשובים מהסביבה. אין ספק שהאידיאל הנורווגי נשמע ממש מגניב - השאלה אם הוא ישים על פראי האדם שאנחנו מגדלים פה :upside_down_face:

הבת שלי בת 7 בחוג התעמלות קרקע. היא מאוד רצינית ויש לה סנטר (center) מדהים. לא ירשה את זה ממני. בחוג שלה יש ילדות שאין להן סנטר. נחש לאיפה הולכת תשומת הלב. נחש מי מקבלות יותר פידבק ומי פחות? משמעת עצמית, היכולת להתמודד מול אתגרים, היכולת להיות קשוב לפידבק, להפנים ולבצע. כיף שיעשו כשהם משחקים בהפסקה. אני אגב לא חושב שעבודה קשה היא לא כיף. להתקדם זה כיף, ללמוד זה כיף, כשלוקחים אותך ברצינות ומתייחסים אליך ברצינות זה גם כיף.

תראה, אנצ’לוטי עשה מזה קריירה :man_shrugging:t2:

במצבים כאלו לא לוקחים לקבוצה מתקדמת יותר? אני יודע שזה מה שעושים בחלק ממרכזי הג’ודו והתעמלות הקרקע שיצא לי להכיר.

העיניין הוא שבדרך כלל בגילאיםהללו אתה מתעסק קודם כל בהעשרה ולתת לילד לגדול לתוך התחום ולא לקבע אותו. דוגמא קלאסית לתחום שלהבנתי השתנה הוא הבלט. יותר מידי בנות יצאו שבורות משם ושינו את הגישה (בעיקר בארץ, לא יודע מה קורה ברוסיה).

אין לנו כל כך הרבה אפשרויות באזור… הבעיה היא שההתייחסות לחוגים פה היא די לא רצינית וכשאומרים בואו נדאג בעיקר שיהיה לילדים כיף זה קצת מוריד. לא סתם ההתייחסות לספורט בישראל היא לא מאוד רצינית. יש לי חבר שהיה הרבה שנים אלוף הארץ בקפיצה לרוחק ומשולשת. לקח לו כמה שנים לנקות את הטכניקות הלא נכונות שלמד בהיותו נער.

אבל ליאור, זה ממש לא מה שאמרתי. לוקחים את התחום ברצינות, ובטח ובטח מתקנים לילדים טעויות. הדגש על כיף הוא מול הדגש על ניצחון, לא מול הדגש על עבודה נכונה. יותר מזה, גם בבחירה בין עבודה נכונה לבין ניצחון - מתעדפים עבודה נכונה. ולכן בגילאים צעירים לא עוקבים אחרי התוצאה של המשחק, ולמשל מעודדים את הילדים לנסות להניע כדור מהשוער במקום להעיף, גם אם זה יעלה לקבוצה בהפסד, כי ככה הילדים ילמדו ושיתפרו ויצליחו לעשות את זה טוב כשהם יגדלו.

טוב יש לי בעיות בהבנת הנקרא כנראה. ניצחון ותוצאה הם באמת לא חשובים. בטח לא בגילאים צעירים.

אולי לא כתבתי את זה במפורש אלא רק זה היה ברור לי בראש כי אני רגיל לשמוע על אנשים שבודקים לילדים בגיל 10 “מי ניצח אתמול”, לא יודע :slight_smile:

טוב, פה אפשר להבין שמתעדפים הנאה על פני עבודה נכונה…
אז כאמור, זה מאוד תלוי גיל ומאוד תלוי קבוצת בית ספר מול קבוצת ליגה (וכמובן אופי הילד).
בגדול הדגשים בקורס היו על הנאה ועבודה נכונה, ולא על ניצחון.
אה, וכן מחנכים למשמעת. גם יחס מכבד לילדים אחרים ובוודאי למאמן.

הקטע של 95% לגרום להם לא להתפזר - זה שורש הבעיה. כמובן שהמאמנים לא אשמים בזה אבל קשה מאוד לנווט כיתה\קבוצה בארץ כי אין תרבות בסיסית של כבוד ומשמעת.

חוזר לדיון הזה… אני רוצה להיות מאמן כדורגל. למה אני צריך קודם לאמן ילדים עד גיל 12? אני לא רוצה להיות גננת. ברור לי שהכל זה תהליך ומתחילים נמוך. אבל למה שלא יגבילו נגיד לאמן עד ליגה א או משהו ואז זה פותח את האופציות ללכת ליגה ג ב או א? זה מרגיש ילדותי וטיפשי כל העיניין

עוד יותר מוזר זה למה אני צריך תואר כדי לאמן בוגרים ?

אני יכול לשחק בריאל מדריד אבל לא לאמן בליגה ג’ ?

תואר חובה כדי לאמן ילדים אני מבין.

תבדוק לאן הולך הכסף תבין לבד…

איך המשםט המפורסם מהסרט ההוא?

“folow the money”