גמר מונדיאל 2022 - הריקוד האחרון המושלם של ליאו מסי

[הערה: ממליץ כן שיהיה בדיון נפרד ובולט ולאחד לדיון הכללי של המונדיאל כמה ימים אחר כך - לשיקולי שאר המנהלים].

אומרים שהזמן טס כשנהנים. זה מרגיש שרק אתמול יצא לדרך המונדיאל שהתקבל בסימני שאלה, עם משחק די משעמם בין קטאר (המארחת הגרועה איי פעם?) לאקוואדור. וזהו-זה, מחר מגיע שלב הסיום, גמר מונדיאל ענק והיסטורי: נבחרת ארגנטינה של ליאו מסי חולמת על זכייה ראשונה מאז 1986, אז עם דייגו מראדונה, ובניגוד לסוף המר ב-2014, מול נבחרת צרפת של קיליאן אמבפה, אלופת העולם המכהנת. מי שרבים מגדירים כשחקן הגדול בהיסטוריה – מחפש את החותמת שאולי הוא לא צריך, מול זה שנראה שישלוט בכדורגל ביד רמה בעשור הקרוב. הרחוב הספורטיבי חושב שמאז 1998 כשזינדין זידאן פגש את רונאלדו - לא היה גמר כזה בין שני כוכבי על. שני חברים לפריז סן ז’רמן, יש להזכיר. אפשר לומר ששתי הנבחרות במגמות מעט שונות. צרפת, כך זה מרגיש, נתנה את המינימום בטורניר. בעוד ארגנטינה הלכה והשתפרה, התאחדה, השתדרגה טקטית ונהנתה גם מהמנהיגות של מספר 10. מעטים היו שמים את כספם שמחזיקת הקופה אמריקה תהיה במעמד המרגש הזה לאחר שהפסידה לערב הסעודית במחזור הפתיחה והייתה חלק מאחת הסנסציות הגדולות בכל הזמנים.

הכוכבים מסי ואמבפה זוהרים, כל אחד בדרכו. האחד הוא המוח, האחד הוא המהירות. הקרב הערב הוא גם קרב, אולי, על פרס שחקן הטורניר וגם על הכבוד להיות מלך השערים כשלשניהם יש חמישה, אבל האמת שזה בשוליים.

מסי נראה אחרת לגמרי בטורניר הזה, נכתב על זה כל כך הרבה, והכדורגל שלו קסום. שפת הגוף, העזרה להגנה, המנהיגות. והכדורגל – איזה כדורגל - בין אם זה הבישול נגד הולנד, האסיסט העוד יותר לא הגיוני לחוליאן אלברס נגד קרואטיה. וזה יהיה משחקו האחרון בהחלט במונדיאל. זה נראה אולי כתוב בכוכבים שהפעם זה שלו, ביום בו הוא יהפוך לשיאן ההופעות בטורניר היוקרתי איי פעם עם 26 משחקים. הוא כבר השתווה בחצי הגמר ללותר מתיאוס. שער נוסף שלו במונדיאל והוא ישווה את ה-12 שיש לפלה. האם ארגנטינה, עם הקהל הדומיננטי ביותר בטורניר, מאושרת על כך שהגיעה עד הלום או מרגישה לחוצה מאוד ומיליארד עיניים על איש אחד? אלברס לו כבר ארבעה שערים – יקווה לסייע. ההנחה היא שליאונל סקאלוני ישאיר את מערך ארבעת הקשרים המרכזיים בזמן שאנחל די מאריה על הספסל. הארגנטינאים יודעים שהכדורגל זה הדבר הכי חשוב. הם כל כך רוצים את הגביע ושכל השאר יתעמקו בשאלה ‘מסי או דייגו’. גם דייגו מראדונה כמובן מעודד מהשמים. בכל העולם מדברים על שיר האוהדים המשוגע של ארגנטינה וגם על ‘המכתב’ שכתב הבן הצעיר של ליאו.

לפני המשחק במסיבת העיתונאים המאמן סקאלוני, שכבר קונצנזוס בעם עוד מהזכייה בקופה אמריקה (וכמה זה שונה עכשיו) - המשיך לרגש מדינה שלמה ואמר כשהוא דומע: “אני פשוט רוצה לעצור רגע ולהודות לשחקנים שלי על מה שהם עשו. זה מה שכל ארגנטינאי היה עושה. אנחנו מקווים מאוד שנוכתר מחר כאלופי העולם וגם אם חלילה לא - שיהיו גאים בנו. זה הזמן ליהנות מזה, לנסות ליהנות מזה”.

במחנה הצרפתי דיברו (השתחצנו?) קצת יותר לפני המשחק, בין אם זו ההצהרה של אורליאן טשואמני שהגיע למעמד היוקרתי כבר בטורניר הראשון שלו ("בשבילינו אמבפה הטוב ביותר והוא יוכיח את זה) ובין אם אחרים. אין להפחית גם מהחשיבות של אוליבייה ז’ירו ואנטואן גריזמן, ה-MVP של הניצחון על מרוקו. ההכנות בצרפת היו צולעות אגב, עם מכת מחלות ביום שישי שמנעה משחקנים כמו רפאל ואראן להתאמן. עוסמאן דמבלה התלוצץ: “נחזיר את כולם, מקסימום ישתו תה עם ג’ינג’ר”. אמבפה לא היה טוב בשני המשחקים האחרונים. הוא מחפש את שערו העשירי במונדיאלים. מה שגם כן הפריע לנבחרת לאחרונה זה עניין קארים בנזמה שנראה כי קיבל הזמנה מהנשיא עמנואל מקרון להגיע לצפות בגמר מהיציע אך דחה אותה בנימוס בשל מערכת היחסים הלא טובה כנראה עם המאמן.

אם הכל ילך כשורה, אדריאן ראביו ודאיו אופמקאנו יחזרו להרכב (על אף שאיברהים קונאטה בלט) וגם תיאו הרננדס, כובש השער הראשון, שספג מחבלה בברך – ישחק. הוגו לוריס יכול להפוך לשוער היחיד בהיסטוריה שהיה קפטן בשתי זכיות במונדיאל. עד לא מזמן היה נראה שעם סיום המונדיאל דשאן ייפרד. והפעם המצב מתעתע. מה כבר יישאר לו להשיג בנבחרת אם יוליך אותה לזכייה נוספת במונדיאל? או שלהיפך, זינדין זידאן צריך לחשוש במקרה כזה והרכבת לא תעבור עבורו…

הרכבים משוערים:

נבחרת ארגנטינה: אמיליאנו מרטינס| גונסאלו מונטיאל, כריסטיאן רומרו, ניקואלס אוטאמנדי, מרקוס אקוניה| רודריגו דה פול, אנסו פרננדס, אלכסיס מקאליסטר, אנחל די מאריה| ליאו מסי וחוליאן אלבארס

נבחרת צרפת: הוגו לוריס| ז’ול קונדה, רפאל ואראן, דאיו אופמקאנו, תיאו הרננדס| אורליאן טשואמני, אדריאן ראביו, אנטואן גריזמן| עוסמאן דמבלה, קיליאן אמבפה ואוליבייה ז’ירו

מה ההיסטוריה מספרת| צרפת וארגנטינה חולמות על זכייה שלישית במונדיאל כל אחת. הטריקולור יכולים להיות הנבחרת הראשונה מאז ברזיל ב-1962 שזכתה פעמיים ברציפות. זה הגמר הרביעי שלהם, כולם מתוך שבעת המונדיאלים האחרונים קרי מאז 1998. עבור ארגנטינה זהו גמר שישי, היא משתווה לאיטליה, ובינתיים יש לה יותר הפסדים (שלושה) מאשר זכיות. שתיהן מדורגות כרגע במקום השלישי, כשאיטליה וגרמניה עם ארבע זכיות במונדיאלים וברזיל ראשונה עם חמש. הנבחרות נפגשו שלוש פעמים בעבר במסגרת המונדיאל, מעולם לא בגמר כמובן. במונדיאל הקודם ב-2018 כשצרפת ניצחה 3:4 עם הצמד של קיליאן אמבפה, זה היה המפגש היחיד בנוקאאוט. במונדיאל הראשון ב-1930 ניצחה ארגנטינה 0:1 בשלב הבתים וכן ב-1978, הטורניר בו זכתה לראשונה, כשער של מישל פלאטיני לא הספיק לצרפתים.

אני לא אוהד אף אחת מהנבחרות, והאמת שדי שונא את הצרפתים (הרבה לפני המונדיאל הזה, מאז ומתמיד), ועדיין - הלב דופק כמו משוגע, וימשיך לדפוק גם אחרי המשחק מחר. לא רוצה, ולא יכול לדמיין מה עובר על אהוד, ליאור, נדב ורביע.

צרפת שיחקה על Easy בכל הטורניר, ותצטרך לבוא ברוח אחרת בגמר. ארגנטינה הלכה והשתפרה, אבל לא פגשה עדיין מישהי כמו צרפת. צרפת עדיפה בכמעט כל עמדה על המגרש, אבל נחותה בקילומטרים ביציע, וברוח הלחימה האסאדו-ית.

בליגה של עונה שלמה, צרפת תיקח בהליכה, ובפער עצום. במשחק אחד? הכל, אבל הכל, יכול לקרות.

דילמה גדולה את מי לעודד במשחק הזה. נצחון של ארגנטינה יהיה סיפור מיוחד, ותואר שמסי ראוי לו כשחקן הטוב ביותר שראה המשחק. ארגנטינה נבחרת שמשהו כמו 8/11 השחקנים שלה בהרכב משחקים כדורגל די נוראי אבל מצליחה לייצר את האטרף והתשוקה שמייחדים כדורגל נבחרות.

אבל כל מה שעובר לי בראש זה שאולי מה שראוי שייזכר מהמונדיאל האפור הזה זה איזה נצחון משעמם של צרפת בגמר וזהו. על כל דרמה גדולה קיבלנו 3 משחקים משמימים המון המון אנטי כדורגל, ואווירה משביזה מחוץ למגרש. יאללה, שייגמר בשער ניצון של אמבפה בו הוא מרים חולצה וכתוב בה merci qatar שנוכל להתחיל לקפל את כל העסק הזה שנקרא פיפ"א ולהתחיל מחדש. סיפור מרגש על נבחרת ארגנטינה ומסי רק ישמור על האשלייה בחיים לעוד כמה שנים. (ובכנות אין לי כוח לחפירות של העיתונאים הישראלים)

“מי אני בכלל שאעז להחמיץ משחק של מסי?”
ואמוס ליאו, הוכחת כבר הכל, עכשיו הזמן לצאת למגרש ולהנות :heart:

אני מזדהה וגם נמצא בדילמה. מצד אחד צרפת כבר זכתה ואני אוהב שיש ריענון, מה גם שהיא לא נתנה איזשהו טורניר גדול. אבל אז אם מסתכלים על ארגנטינה לא היה שם כדורגל גדול בכלל, אם כי המון תשוקה ולחימה וזה מקנה נקודות לארגנטינה לפחות אצלי.

מצד שני אם כבר יש הזדמנות למסי לזכות במונדיאל, אז בתור אוהד נייטרלי אני אשמח בשבילו. לפחות שמישהו מהגדולים סוף סוף ייזכה במונדיאל. אבל אז מגיע העניין, האולי ילדותי (אני מודה) שזכיה של מסי ואי זכיה של רונאלדו תהיה לי כואבת. זה נשמע ילדותי אבל אני באמת חושב שאם זה ייקרה אז זה ממש ישבור את רונאלדו וכולם יודעים כמה קשה הוא עבד כל החיים שלו — אני בחתיכת התלבטות :man_shrugging:t2:

מה שכן, אם אלוהים יורד מהשמיים ומבטיח שבעוד 4 שנים רונאלדו ייעשה דני אלבס#2 (נטו להיות דמות בחדר הלבשה, לקבל דקה וחצי במשחק חסר משמעות) ופורטוגל זוכה במונדיאל אז אני חותם היום על זכיה של מסי וארגנטינה.

זה באמת משחק ענק היום עם כל מה שמסביב ואין לדעת מי תנצח. אני חושב שכתוב בכוכבים שזה של ליאו מסי “כפרס” על סמך קריירה ענקית ובאמת מגיע לו לסיים עם מונדיאל וזה יפתח שוב את הדיונים עליו מול מראדונה ומול פלה ומול כולם, אם כי צרפת טיפ-טיפה פוטנציאלית טובה יותר. חשוב לי עוד יותר להגיד ואולי אני בדעת מיעוט שאני שמח שזה נגמר וחוזרים מבחינתי “לכדורגל האמיתי” שזה כדורגל הקבוצות. לא התגעגעתי ככה לריאל מדריד כבר הרבה-הרבה-הרבה-הרבה זמן. אני רגיל שיש פאוז אבל לא בחודש נובמבר.

מסי יכול לנצח את המשחק בהברקה אחת, שבריר שנייה שהצרפתים היהירים לא ישחקו מספיק מהר. אורליאן טשואמני לא יוכל להתמודד איתו לבד כמובן. זה באמת מעניין האם נראה את צרפת בגישה אחת ובקצב אחר במשחק שהוא גמר, לא יכול להיות שנבחרת שבעה כשיש גמר, באירוע היסטורי. מגיע לאוהדים שלה ומגיע לנו לראות קצת יותר ממנה לשם שינוי. המינימום לא יספיק. כשאתה מתרגל לתת כל כך מעט זו בעיה. היא תוותר על הכדור כמובן ותחכה להתפרץ אבל זה הסגנון שהתקבע אצלה. האם מסי יפעיל לחץ גבוה ויירד לגליצ’ים? יהיה כל כך מעניין לראות כל תנועה שלו על המגרש וכל ארשת פנים. מתי הוא יורד עוד לאחור, מתי הוא נשאר מקדימה. איך הוא מגיב אם צרפת כובשת ראשונה, עד כמה הוא מצליח להתנער מהלחץ, ויש על הכתפיים שלו, גם אם בטורניר הזה אולי לראשונה הוא קונצנזוס לא מבחינת היותו שחקן מטורף שלא יחזור יותר אלא על היכולת שלו בטורניר עצמו.
צד שמאל של צרפת מטורף התקפית עם תיאו ואמבפה שלדעתי היה חלש מאוד כבר שני משחקים (זה לא מספיק לעבור את המגן שלך), אבל הגנתית הוא בעייתי, אולי זו הסיבה להכנסתו של אנחל די מאריה וזה מהלך שדידייה דשאן לא ממש היה מוכן אליו. מניח שראביו יידבק עוד יותר, יותר מתמיד - לצד שמאל. קונאטה היה טוב מאוד בכל דקה בנבחרת בעוד אומפקאנו זה פוטנציאל גדול לטעות. לא לפסול כמובן שאחד מ"המשרתים הנאמנים" או בכינוי מכבד יותר, שחקנים מעולים גם כן - יכריעו - אנטואן גריזמן ממצטייני הטורניר או חוליו אלבארס. שיהיה כדורגל טוב ולא משחק מאכזב…

זה לא פנדל…

איזה מפתיע, עוד פנדל למסי :joy:
כל משחק יתרון לא מוצדק מפנדל שעושה את החיים הרבה יותר קלים.

ארגנטינה ללא ספק טובה יותר, אך זה בחיים לא פנדל, והעבירה שנשרקה נגד תיו היא שערורייתית.

אמנם לא היה פנדל אבל צרפת משחקת בצורה מאוד … צרפתית (זחיחות, יהירות). סוג של מגיע להם.

האמת צרפת משחקת בערך איך שהיא שיחקה נגד מרוקו . אבל שם לא הענישו אותם.

הם באו למשחק כמו ברזיל 1998.

על איזו עבירה אתה מדבר?

עבירה נגדו על מסי כאשר הוא נגח בכדור ומסי נכנס לו בבטן.
השער השני של ארגנטינה היה מהלך כדורגל נהדר, כרגע הם מובילים בצדק, אבל קל יותר לשחק כשאתה מוביל.

אנחל די מאריה המושמץ בכלל לא היה אמור לפתוח בהרכב. כוחו עוד במותניו, כל הכבוד, החזיר ובגדול. הפנדל רך מאוד אבל צרפת פח אשפה, פאסיבית ושאננה כאילו זה משחק הפתיחה בשלב הבתים. אמרתי שקשה מאוד לקום מהתרדמת כשאתה כלכך רגיל לפאסיביות. הם לא ירדו לגליץ’ אחד ולא עשו ספרינט אחד. חשבו אולי שהמשחק שלהם. צרפת שבעה ולא הייתה קרובה לייצר כלום. מהתצוגות הכי גרועות שראיתי בגמרים מצד נבחרת. קיליאן אמבפה נעלם. הפאול ירדוף את עוסמאן דמבלה, שליחת רגל מיותרת ותמונה אפסית. הגמר הזה גמור לדעתי, צרפת מתה, כי ארגנטינה תלמד ממקרה הולנד והטריקולור חשופים מאוד. אנטואן גריזמן מוצא אחרון שלהם. מגיע לליאו מסי וארגנטינה.

זה אף פעם לא “רק כדורגל”. דמעות של שמחה. אנחל די מאריה. ואני בטח לא אוהד ארגנטינה. רחוק מזה. אין כמו כדורגל. תודה אלוהים שזה חלק ענק מהחיים שלי. תודה

הם שיחקו יותר טוב גם שהיה, 0-0 הפנדל לא היה.

אבל ארגנטינה מובילה בצדק. דמבלה החזיר למסי על ליברפול. צדיק. יותר נכון השופט, אבל אל תתפסו אותי במילה :joy:

למה בצדק ?
פנדל שלא היה זה לא בצדק.
במיוחד שזה הפנדל הפחות מגבולי השלישי או הרביעי במונדיאל הזה.

אתה קראת שכתבתי שלא היה פנדל? אבל ארגנטינה יותר טובה ובפער. אתה רוצה שאני יביא לפה סטטיסטקה?

שמתם לב שיש מלא מקומות ריקים באיצטדיון?
לפעמים המצלמה מראה את המקומות הגבוהים, וזה חצי ריק.
די בושה למונדיאל הזה

בקרוב הצלם RIP