על טכנולוגיה והעתיד

לא מצאתי תרד מתאים אז פתחתי חדש. שמעתם על הצ’אט החדש ChatGPT?

https://chat.openai.com/chat

הדבר הזה פסיכי לגמרי. זה עוד ילך וישתכלל אבל יש מצב שמדובר פה בתחילתה של מהפכה חדשה. סתם דוגמאות מהשיחה שלי איתו:

לייק 1

רק היה חסר שיוסיף איזה ‘ואליפות 100 הנקודות של ריאל בעונת 2011/12 היא האליפות הגדולה בהיסטוריה’, ואז הייתי משוכנע שמי שנמצא בצד השני של זה - זה דורומנו.

ולגופו של עניין - אכן כלי מטורף, שאפילו גוגל הגדולה כבר הכריזה עליו מלחמת חורמה, מהחשש שיגנוב לה מעל 50% מהמוצר שלה. למעשה, זה נראה כמו אחת הסנוניות המשמעותיות הראשונות, לאותה אינטילגנציה מלאכותית שדובר בה כ"כ הרבה - והפעם איכותית ולהמונים.

4 לייקים

פעם היית שואל כמה אליפויות יש לריאל ומקבל תשובה.
עכשיו אתה מקבל חפירה.

לייק 1

הוא יודע לעשות דברים מרשימים ממש מבחינת קוד, וגם לתת תשובות אינפורמטיביות ומדוייקות למדי בכל מיני נושאים. גם כתיבה יצירתית בסיסית ברמה ממש גבוהה. כל זה, אגב, בלי שהוא מחובר כלל לאינטרנט (כמו שהוא סיפר לדוד בתשובה לשאלה הראשונה על ריאל).

אגב, כל זה כשהוא מבוסס על גרסה משודרגת של GPT3 (הם קוראים לזה GPT3.5), בעוד GPT4 ממש מעבר לפינה ואמור להוות קפיצה משמעותית מאד… מרתק.

לייק 1

שאלה של נוב, זה לא טיפה מסוכן לתת לו פרטים אישים וכל זה?

מדובר באלגוריתם חיזוי של טקסט - כלומר הוא די דביל.
המודל הוא מרשים מאוד ומאפשר לעשות דברים מטורפים(עבודות באקדמיה, עזרה בכתיבת קוד, טרולינג על חברים, חשיבה יצירתית ועוד הרבה) אבל צריך לזכור שהוא אלגוריתם חיזוי טקסט. אמנם המודל אדיר. אבל יש לו מגבלות רבות. אסור לקחת את התשובות שלו כמדע מדויק.

שאלתי אותו חידה די פשוטה והוא נכשל(“אם כשהייתי בן 6, גילה של אחותי היה מחצית משלי והיום אני בן 30, מה גילה של אחותי היום?”).

ובהחלט לגוגל יש סיבה לדאוג. הוא צ׳טבוט פשוט אדיר. החל מ"תסביר את השואה לילד בן 5" ועד ל-“תכתוב סיטקום בעל 4 פרקים על חבר שלי שמעון”.

לא מזמן השתמשתי בו כדי לכתוב ברכה לזוגתי, יצא מרגש מאוד, אי אפשר לדעת שזה נכתב על ידי מכונה והכי הכי טוב, זה הרבה יותר מוצלח ממה שהייתי מסוגל לעשות בעצמי.

4 לייקים

סתם מעניין אותי, מה הוא ענה על זה?

הוא כתב שהיא בת 19. והוסיף חישוב מאוד מנומק עם הסברים מקיפים וניסח הכל בצורה מאוד מרשימה. הבעיה היחידה כאמור, היא שזה לא נכון.

בדיוק שאלתי אותו את אותה חידה, והפעם הוא הצליח. מעניין.
בכל אופן, מאוד חשוב לזכור שיש לו מגבלות ושהוא אינו מחשב בצורה מתמטית דברים או ניגש באופן אנליטי או רציונלי למשימות. אלא סה״כ חוזה מילים.

האמת שזה מתחיל להזכיר לי את השטות הזאת שהיית פעם עם הג’יני הזה שחוזה בדיוק על מה אתה חושב, ואם הוא טעה אז הוא מבקש ממך להכניס את הדמות/דבר הזה למאגר. קראו לזה AKINATOR. מעניין לראות שמאלגוריתם “פשוט” של ניתוח אפשרויות ירדנו לרזולוציות של חיזוי מילים והתמודדות עם תרחישים יותר דינאמיים.

קודם כל הCHAT GPT הזה פסיכי. כנ"ל גם ה DALL-E שיוצר תמונות ע"פ טקסט.

אקח את הדיון למקום קצת אחר - ברור לכם שהAI הזה מאוד מהר יחליפו את אנשי כתיבת הקוד, נכון? אגב, כנראה גם את הדאטה אנליסטים. שתי משרות סופר מבוקשות ורווחיות בהייטקס היום, עוד כמה שנים יקוצצו קליל, והשכר עליהן יהפוך להיות כמו של פועל במפעל, אם בכלל. אותו דבר לגבי מעצבים, נהגים כנראה שפשוט ייעלמו.

בכלל ראיתי תחזית של אחת מחברות הייעוץ (PWC?) שכ30% (!) מהמשרות היום יעלמו עד 2030. הזייה, לא?

על נהגים אנחנו שומעים את המנטרה הזו כבר שנים רבות, במציאות זה עדיין רחוק.

אני חושב שאתה מגזים. סביר בהרבה שזה יהיה כלי מעולה בידיים של מתכנתים/קופירייטרס ואחרים. יכול מאד להיות שגם אופי עבודת הפיתוח ישתנה מאד, בדיוק כפי שהשתנה דרמטית כמה פעמים טובות בעשורים האחרונים.

ואולי אני סתם אומר את זה כי אני מתכנת מפוחד😀

5 לייקים

תראה, גם אם עולם ללא נהגים נדחה, ברור לך שזה יגיע.

לגבי מתכנתים - כבר הרבה זמן יש הרבה דיבורים על כך שאנחנו הולכים לעולם ‘ללא קוד’. בהנחה שמחר בכמה משפטים תוכל לקבל את הקוד הרצוי לפיצ’ר אותו תרצה ליצור, רמת המורכבות תרד דרסטית, השוק יוצף, והשכר לא יהיה בטווחים הנוכחיים בכלל. (סליחה על ההפחדות חחח). גם אם מחר לא יהיה ב2030.

מצטרף לצינון לגבי מתכנתים (גם אני משוחד כאן). מכמה סיבות. מתכנת לא רק כותב קוד. צריך לעשות דיזיין למערכת, לבנות ארכיטקטורה, לבחור טכנולוגיות, לחשוב על טסטים, לזהות בעיות (לוגיות או ביצועיות) לתרגם רעיונות לפרקטיקה וכו׳.

כלי מדהים, ללא ספק. לפני כמה ימים, מתוך סקרנות, ביקשתי ממנו שיכתוב לי סקריפט פייתון קצר ודי פשוט של 50 שורות. לי היה לוקח 10 דקות לכתוב אותו, הוא החזיר אותו ב-10 שניות. מסכים שזה ישנה את אופי המקצוע במידה כזו או אחרת, לא חושב שזה ייתר אותו לחלוטין. מקסימום נתחיל גם ללמוד AI או שנפיל להם את השרתים.

כרגיל בדברים מהסוג הזה - המוח והדמיון רצים מהר מאוד קדימה, אבל התהליכים בפועל הרבה יותר הדרגתיים, ולוקחים זמן. גם ב’מהפכות’ טכנולוגיות לכאורה.

כמו תמיד, אין חיה כזאת שאדם שרכש מיומנויות, ידע והשכלה גבוהה לאורך שנים, הופך בן-לילה ללא רלוונטי לשוק העבודה. מעבר לעובדה שהכלכלה המערבית (כלומר - העולמית) תקרוס אם דבר כזה יקרה, התהליכים פשוט לא מתבצעים כך. הם מתבצעים באופן הדרגתי, ויש צורך בהטמעה ארוכה ומפרכת של הטכנולוגיות החדשות, לצורך שימוש נכון ומושכל בהן - כאשר מי שמבצע זאת הם בדיוק אותם בעלי השכלה רחבה ועמוקה.
בהדרגה, גם ההשכלה (האיכותית והרלוונטית) שהדור הצעיר הבא ירכוש, תהיה שונה מזו שרכשו הוותיקים יותר. האם זה אומר שכאשר ייצאו משערי האוניברסיטאות, הם ידעו איך לפעול בעולם האמיתי והחדש טוב יותר מהוותיקים, שרכשו את ההשכלה הפורמלית שלהם מזמן? כמובן שלא.

מהצד השני, כמו תמיד בדברים האלה - מקצועות דלי מיומנויות וידע, אכן עשויים להיעלם מהר. אבל היופי הוא, שזה לא קטסטרופה - מצד אחד, לא מדובר בדיוק בגלגלים שמניעים את הכלכלה ; ומצד שני, והחיובי יותר - המקצועות האלה, כשמם כן הם - דלי מיומנויות וידע, ולכן (לרוב) לא הושקעו בהם שנים רבות ויקרות, וניתן להחליף אותם במקצועות דומים וחדשים די בקלות ובמהירות.
הרכבים האוטונומיים מחליפים את הנהגים? - יש פתאום צורך גבוה בהרבה באפסנאים, מנקים (לרכבים, לחניונים וכו’), טכנאים בכל הרמות, שירות לקוחות בתחום ועוד.

הפחדות על אבטלה המונית וחוסר רלוונטיות של הגורם האנושי, קיימות משחר הקדמה הטכנולוגית. בפועל, הקדמה הביאה לצמיחה, לשגשוג, לרווחת הפרט ולעבודות מספקות ומתגמלות יותר. בכל רמות התעסוקה.

לייק 1

מסכים לעומת כמה דיוקים.

מהפכה כזו יכולה לקחת עשור וגם פחות, קצב התקדמות הטכנולוגיה מאיץ מרגע לדודלי.

לגבי מקצועות דלי מיומנויות - היסטורית אתה צודק, רק אל תשכח ,שמה שיצרו היו מכונות שנועדו להחליף ידי אדם במקצועות דלי מיומנויות.
בפסי יצור, במקום ידי אדם ייצרו מכונות שמרכיבות מהר.
סנדלרים נעלמו כי את יצרני הנעליים Hand Made, החליפו מכונות שמייצרות נעליים במהירות ובקלות.
הפעם מייצרים אינטלגנציה, לך תדע מה היא עומדת להחליף :man_shrugging:

לייק 1

לא, זה השיא.

בקרוב, תלונות אפשריות:
“הבוט התגזען עליי”
“הבוט הניח את המגדר שלי”
וכמובן: “הבוט רוצה לחסל את הדמוקרטיה”

האנושות איבדה את זה :man_facepalming:t2:
(ונראה שהבוטים מצאו את האבידה).

3 לייקים

מעניין אם ה GPT הזה יצליח לאמן את ריאל מדריד יותר טוב מאנצ’לוטי…

זה שהוא יודע לכתוב קודים יכול לעזור לאנשים כמוני שלוקח להם שעתיים לכתוב קוד של כמה שורות.

זה יכול להסביר גם מה קוד מסוים אמור לעשות ?

כן. אתה יכול גם לבקש ממנו לפתור בעיה, לבקש שיעשה התאמות, שיסביר על משתנים ספציפיים בקוד. אני משתמש בעבודה כמעט כל יום. מרשים מאד.

2 לייקים

מה עם github-copilot?

מעולה לא פחות, אבל נגמר לי ה-Trial והבוס ואני בתחרות קמצנות :slight_smile:

יש מתחרה ישראלי חינמי בשם Tabnine, פחות טוב אבל גם שימושי.

לייק 1