פייסבוק כמונופול - מה האלטרנטיבות?

סנטיאגו בוא נתפשר על ‘רשת מכירות חברתית’

לא לא לא אחי, עד גוגל. אי אפשר להשוות אף חברה עד היום למה שגוגל עושה. לא IBM, לא אפל, לא מייקרוסופט ולא אף חברה אחרת. גוגל היא מזמן לא רק מנוע חיפוש, גוגל היא הטלפון (אנדרואיד) שלכם, היא יודעת בכל רגע נתון איפה אתה נמצא תודות לגוגל מפס, היא יודעת אילו דברים מעניינים אותך, מה הרגלי האכילה והשינה שלך, היא מוכרת לך דברים, היא מספקת לך את היוטיוב, היא נותנת לך את שירותי הענן, המייל ובערך כל דבר אחר שתרצה. אין לך אנדרואיד? זה לא באמת משנה, כי יש לך שירותים אחרים של גוגל על האייפון בכל מקרה. וזה רק על קצה המזלג.

יש את החברות הללו שבנו את התשתית שלהם בצורה כל כך טובה שאני פשוט לא רואה איך הן נופלות. למשל חברות כמו טסלה או רימאק, שכביכול מייצרות מכוניות חשמליות וכולם מתלבטים אם טסלה תחזיק מעמד או לא. אנשים לא מבינים שהמכוניות ההלו הן רק דוגמה לטכנולוגיות שטסלה מייצרת. או כמו שאנשים רואים ברימאק עוד איזה קוניגזג או הנסי, בזמן שרימאק משתלטת על כל שוק מכוניות הספורט ובערך בכל רכב שיצא בשנה האחרונה וייצא בשנים הבאות יש רכיב מאצלה. אלו חברות infrastructure שלא הולכות ליפול בקרוב.
אני לא יודע אם אני מעריץ את גוגל או מפחד מהעוצמה שלהם.
צריך לקרות משהו באמת דרמטי כדי שגוגל לא תהיה במקום שהיא נמצאת בו היום.

גם פייסבוק.
פייסבוק יודעת לזהות אותך גם אם אתה נכנס ממחשב שהוא לא שלך (ולמעשה גם אם לא פתחת מעולם פרופיל פייסבוק) תוך שישה דפי אינטרנט בממוצע.
האפליקציה שלה מותקנת כמעט על כל טלפון נייד, ותיהיה בטוח שגם היא מרגלת על המיקום שלך. המציאות היא שכל הגופים הגדולים יודעים עליך המון.

גוגל מבחינה כלכלית נמצאת בבעיה, כיוון שכל קופת המיליארדים הזו יושבת על חברה שהרוב המוחלט מאד של ההכנסות שלה מגיע ממוצר אחד (adwords). שום דבר לא לנצח.

בהחלט גם פייסבוק הופכת להיות כזאת, אבל פייסבוק לא מפתחת לך את מערכת ההפעלה ואם פייסבוק לא מותקן אצלך בטלפון, אתה יכול להרגיש חופשי והם לא ידעו עליך דבר. אם פייסבוק הגיעו לירח, גוגל הגיעו כמעט עד לשמש.

כמובן שמרבית ההכנסות מגיעות מפרסומות, אין ספק, אבל זה ממש לא שהיא יושבת רק על זה. יש לגוגל מוצרים פיזיים שהיא מוכרת, יש לה את האנדרואיד שמכניס לה לא מעט, והיא בעצמה מוכרת את הגוגל פיקסל.

ואם תוסיף לכל זה את העובדה שגוגל אף פעם לא עוצרת ותמיד מקדימה את השוק בצעד אחד קדימה, אני באמת, באמת לא רואה איך הם נופלים. אתה מצליח לראות את העולם ללא גוגל? אני לא. עזוב בלי גוגל. רק תקח את שירותי המפות והענן של גוגל ואנשים רצים לך ברחוב כמו משוגעים.

זה סביר שגוגל תיפול יום אחד, וזה סביר שקשה לנו לדמיין את התרחיש הספציפי האחד המדויק שבו זה יקרה (בין אם בבום אחד, ובין אם, ואפילו יותר סביר, בתהליך הדרגתי של דעיכה). הדוגמה של IBM נשמעת לי מאוד רלוונטית, ממה שאני מבין (אבל כמובן, הייתי צעיר מדי / לא קיים כש-IBM הייתה בשיאה). מי דמיין כאשר בארסה הייתה בשיאה שהיא תטונף בשחיתות והנהלה הרסנית כל כך שהיא נמצאת בה היום ולאט לאט הפכה אותה לעוד קבוצה של “מסי תעשה לי נס”?

בשימוש האישי שלי, פייסבוק היא דרך מצוינת לצרוך כתבות ופוסטים של אנשים מעניינים, כאשר מרוכזים לי בפייסבוק הלייקים והפולו לעמודים וקבוצות שמעניינים אותי (עם אלגוריתם קופסה שחורה ברקע שיש לו אינטרס לעניין אותי מספיק כדי שלא אפסיק להשתמש בפלטפורמה. אולי זה לא מושלם אבל כאמור, אין לי חלופה יותר טובה כרגע.). רוב חברי הפייסבוק שלי נמצאים אצלי על אנפולו. לשימוש של קשר עם חברים זה דיי חליפי עם ווטסאפ.

פייסבוק כמונופול - רלוונטי: (ועל הדרך דוגמה לעמוד שאני מאוד נהנה לקרוא והיה לי קשה מאוד למצוא בלי הפלטפורמה של פייסבוק)

@Uriah רגע אז אתה לא חולם להיות דטא סיינטיסט בגוגל או פייסבוק יום אחד?

SB:
אני אפרסם איזשהי הודעה לגבי האפשרות עם ההתראות. אני אהיה מבסוט עד הגג עם כל מי שעשה לי לייק יחשף לכל ההופעות והפרסומים שלנו, דווקא לגבי קהל חדש הרעיון של פייסבוק די מגניב מכיוון שאפשר להגדיר לפי מאפיינים גיאוגרפיים (ואותי מעניין כרגע להתבסס בחיפה).

בנוסף לדבריו של @whykds - אני נכנס להמון חשבונות באתרים שונים דרך הפייסבוק שלי, מנהג מגונה שאשתדל להיגמל ממנו. הם לא ברמה של גוגל, אבל גם לא רחוקים בהרבה מהם.

@Ender:
מבחינתי ווטסאפ זה פיתרון אחד, אני חושב שהפיתרונות האחרים צריכים גם כן להיות תחליפיים לפי הפונקציונאליות. להערכתי לא יהיה פייסבוק חדש (גוגל פלוס ברמה הרעיונית זה דווקא אחלה) אלא פשוט אמון שירותים אלטרנטיביים.

אולי גם ניגמל מהצורך המוזר הזה לשתף תמונות באופן פומבי?

כדאי לקרוא את מה ש-@whykds כותב.

עולם ללא גוגל לא יהיה כנראה בימיי חיינו, אבל מבין כל ענקיות הטכנולוגיה האיומים מעל ראשה הם מהרציניים והממשיים ביותר. היא כמהה בטירוף למצוא מקורות הכנסה שאינם מפרסומות, ולא כל כך מצליחה כבר לא מעט שנים - בהמשך לדבריו של whykds כ70% מההכנסות של גוגל הם מ-AdWords ועוד כ20% מ-Adsense.

פרסומות זה עסק בעייתי, הרגלי גלישה שנראים היום טבעיים באמצעות חיפוש בדפדפן ישתנו בעתיד הקרוב וגם כך במצב הנוכחי יש לגוגל מספיק צרות: בתחום הקניות גולשים מגיעים ישירות לאמאזון, פייסבוק כבר חטפה לה נתח שוק מכובד בזכות יכולת הטרגטינג העדיפות שיש לה, גוגל לא קיימת בסין, היא לא מנוע החיפוש המוביל ברוסיה, ad-blockers למינהם ועוד.

שאר המוצרים - אנדרואיד, ג’ימייל, יוטיוב וכו’ - משמשים לאיסוף מידע למטרות מוצרי הפירסום והם לא מקורות הכנסה סבירים בפניי עצמם. ובשירותי ענן Google Cloud Platform חסר משמעות בשוק.

מדברים על מעבר מאינטרנט מבוזר וחופשי, לסדר בו יש כ-3-5 שחקנים מרכזיים (מבין גוגל, פייסבוק, אמאזון, אפל ונניח שמייקרוסופט) אשר יחלשו על השוק. האינטראקציה צפויה להיות קודם כל מולן, הן יארחו את האפליקציות ולכל אחד מאיתנו יהיה (כבר יש?) פרופיל אצל מי מהן. עקב האינטרס הברור שהשהות במרחב שלהן תומר לרווח, המבנה הזה צפוי להיות הרבה פחות חופשי.

לא יודע אם זו תיאוריה נכונה. לטעמי, במוקדם או במאוחר יגיע שינוי ממקום לא צפוי. בדיוק כפי שאף אחד לא צפה את האינטרנט ואת האייפון. הקצב רק עולה, לכן הגיוני להניח שקצב ה’מהפכות’ עולה גם הוא.
לכן, קשה מאד להתנבא. השוק כל כך דינאמי. אף אחד לא יודע מה יצא מהביטקוין, מה- IOT או מהמציאות הרבודה. כשתבוא המהפכה הבאה היא תביא איתה הזדמנויות עסקיות חדשות, השוק רק יתאים את עצמו.

אחרי מאבק של שלוש שנים וארבעה ימים של ביזיון בית משפט, פייסבוק החזירה לחיים את “סטטוסים מציצים”

אולי אני מפספס פה משהו, אבל זה מרגיש לי בסך הכל המשך ישיר לסיפור עם טבע - לא קל להיות חברה פרטית בישראל 2017.

אני מבין את הכוונה, אבל פייסבוק היא חברה ציבורית ולא חברה פרטית. לא כל גוף לא-ממשלתי הוא חברה פרטית.

“חברה ציבורית” במובן של חברה נסחרת בבורסה =/= “חברה ציבורית” במובן של חברה ממשלתית.
חברה שנסחרת בבורסה היא עסק פרטי לחלוטין, בבעלות בעלי המניות שלה.

אני לא חושב שיש מקום למובנים. ההגדרה המקובלת למונח חברה ציבורית, זו שמלמדים בקורסי כלכלה ומופיעה בכל ‘מילון’ כלכלי זמין, היא חברה שנסחרת בבורסה. חברה בבעלות ממשלתית היא פשוט חברה ממשלתית.

זו הייתה הערה סמנטית ולא עקרונית, וגם אמרתי שאני מבין את הכוונה. פשוט ראיתי בכמה מקומות שמכנים כך את טבע, וזו הגדרה לא נכונה.

סבבה, פספסתי קודם את הכוונה שלך. מסכים כמובן שהשם הנכון הוא כפי שכתבת, פשוט הוא מאוד מבלבל עם הנטייה (הלא נכונה הגדרתית) לחשוב שציבורי=ממשלתי. כנראה שבאמת היה יותר מדויק מצידי לכתוב “לא ממשלתית” מאשר “פרטית”.

לדעתי זה מהווה הוכחה לכוח שיש לפייסבוק אל מול המדינה.
נגיד שתרחיש כזה חוזר על עצמו - כלומר ישנו עמוד שפייסבוק רוצה להוריד מהאוויר. במקרה כזה היא פשוט תוריד את העמוד. רבע מ׳ שקל מהווים עבורה איום זניח ביחס למה שמהווה סחבת משפטית עבור אותו בעל עמוד.
חייב להודות שדווקא נחמד לי שמישהו משתמש בביורוקרטיה והסחבת נגד המדינה (ללא קשר לשאר הדברים כמו פגיעה בבעל העמוד עצמו, וכו׳)