פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון, הידועה יותר בקיצור חד"ש (בערבית: الجبهة الديمقراطية للسلام والمساواة, תעתיק מדויק: אלג’בהה אלדימקראטיה ללסלאם ואלמסאואה’ לרוב נקראת בקיצור אלג’בהה, כלומר “החזית”) היא תנועה של ארגוני שמאל ושמאל רדיקלי בישראל, המהווה רשימה וסיעה סוציאליסטית בישראל, ומתמודדת כרשימה לכנסת מאז הבחירות לכנסת התשיעית. חד"ש מגדירה את עצמה כרשימה יהודית-ערבית והיא הרשימה היחידה בכנסת שאינה מגדירה את עצמה לאומית או דתית.

חד"ש דוגלת בפינוי כל ההתנחלויות הישראליות בשטחים שנכבשו ב-1967, הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל ושוויון זכויות לאזרחי ישראל הערבים. חד"ש תומכת במשא ומתן לשלום ולא בנסיגות חד-צדדיות. התנועה דוגלת בצדק חברתי, בסוציאליזם ובשוויון מגדרי. בכך, התנועה גם מאמינה בצדק סביבתי כהגדרתה, ודוגלת בקשר שבין סביבה ירוקה-בריאה וחברה שוויונית. חד"ש מורכבת מתנועות ומזרמים שונים והמרכזי בהם הזרם המרקסיסטי-לניניסטי.

לי זה נשמע כמו מרצ…

תיקנתי לך :slight_smile:

ה

בעיקרון אני לא התווכחתי איתך מהותית שנעם לא צריכה להיות דיל ברייקר, אלא רק נקודתית שנעם קיבלה מקום שהגיוני לכנות ריאלי, נכון להיום.
אני כמובן מסכים שזה שבן גביר והמטורללים שלו מרכיבים חצי רשימה זו סיבה הרבה הרבה הרבה יותר טובה לא להצביע לאיחוד הלאומי, ואפילו לא אמרתי מילה על זה שכבר נירמלנו לחלוטין את סמוטריץ’.

אני לא כל כך בטוח מה זה קשור לשיחה על נעם, אבל אם כבר פתחנו את זה - אני חושב שדיי ברור שעבור להט"ב יהודים ממשלת לפיד-ערבים (הלא ריאלית, כאמור, אבל זה נכון כמובן גם לממשלת המעבר הנוכחית) עדיפה על ממשלת ביבי-חרדים (שבעצמה כנראה לא תפגע מאוד בחיים שלהם, בוודאי של אלה מהם שחיים בתל אביב)…

נכון, זה נשמע כמו מרצ אם מאמינים למה שכתוב שמה.

כל שנה בא נציג שלהם לבית הספר שלי כדי לעצב את המוחות הצעירים שלנו, וממש ממש לא אמר את הדברים האלה.

אין קשר להצבעה בשבילם. אני גם לא מצביע להם, בין היתר בגלל זה. אני רק מדבר על להעמיד פנים שההתנגדות לישיבה שלהם בממשלה קשורה לדאגה לנושא הלהטבי… נעם צריכה להמיר את התמיכה שלהם ליאיר לפיד ופתאום לא תהיה בעיה איתם. ואם זה לא יעזור להמיר את הדת לאיסלם אז זה יסגור את העסק באופן סופי והם יהפכו להיות חלק מ"לו צדיקים".

בניגוד לשאר המפלגות, שדבקות בערכים שכתובים במצע שלהן? :slight_smile:
בסוף אם אנחנו מרדדים את המפלגות לתיאור של מילים בודדות, אני עדיין חושב שההקבלה היהודית הטובה ביותר לחדש היא מרצ. אם נתעלם רגע מהנושא הפלסטיני (אם כי ספציפית במקרה של מרצ זה לא מאוד מאוד פוגע בהשוואה…), הם קומוניסטים מבחינה כלכלית, ותומכים בזכויות להט"ב ועוד נושאים אזרחיים שמרצ תומכת בהם.

מה אני אמור לענות על זה?
שהשמאל צבוע? צבוע.
שגם הימין צבוע? צבוע. (ד"ש לכל מנרמלי עבאס כשביבי עמד לשבת איתו)
לא רואה איך זה מקדם אותנו…

יש איך הם מדברים לציבור היהודי התמים ויש איך הם מתנהלים בציבור שלהם.

להגנתה של בלאד, הם לא מסתירים את המטרות שלהם. זה כמו ההבדל בין פתח לחמאס. פתח לפחות החלק הפוליטי שלו מדבר בסיסמאות של שלום אבל הזרוע הצבאית שלו רוצחת יהודים. החמאס לא מסתיר את המטרה שלו.

תיקנתי לך :slight_smile:

מצד אחד השמאל מאשים את הימין שהוא אנטי להטבי כי בקואלציה שלו ישב איש בודד אחד שהוא אנטי להטבי באופן גלוי (במקרה הכי קיצוני). אבל מצד שני, הוא יקים והקים ממשלה עם מפלגה שלמה שבאופן מפורש אומרת שהיא תפיל את הממשלה אם הממשלה הזו תקדם חוקים בעד להטבים.

כמו שאמרתי, נעם צריכה להצהיר שהיא תומכת בלפיד כדי שלאף אחד לא יהיה בעיה עם “הנירמול” שלהם או לשנות את הדת. :joy:

מה אומרים על זה?

אחי
זמן טוב להתבונן מדוע התורה מתייחסת בחומרה גדולה כל כך לקלקולים בתחום הקדושה ובפרט למשכב זכור.
זו מפלגה שלמה, ובראשה היו"ר, ממש לא רק בנאדם אחד בקצה הרשימה במקום ה-11…
וגם החרדים כמובן ימנעו כל קידום של מהלכים בנושאי דת ומדינה, שגם הרבה פעמים רלוונטיים לזכויות להט"ב.

עם ניצן הורוביץ כשר הבריאות, שקידם זכויות להט"בים.

ושוב, אפשר לטעון שזכויות להט"ב הן לא הנושא מספר 1 בעולם, ואפשר לטעון שמצב הלהט"ב בישראל לא רע, ואפשר לטעון שגם בממשלת ימין-חרדים שתקום הוא לא צפוי להדרדר (אבל גם לא להשתפר) - והכל כנראה נכון. אבל ברור כשמש שמי שהנושא הזה חשוב לו מאוד - יש לו אינטרס מובהק להעדיף ממשלת שמאל על ממשלת ימין, בהרכבים הפוליטיים הנוכחיים…

ואני אומר את זה בתור אחד שהנושא שהכי חשוב לו הוא כלכלה ולכן מאוד לא רוצה שתקום ממשלת שמאל, כן?

אתה יודע שיש לא מעט להטבים ימנים נכון? מוזר שהם מחליטים להצביע לממשלת ימין. אתה יודע שמצב הלהטבים השתפר ללא ערוך תחת ממשלות הימין וחרדים של ביבי. אין הרי שום ספק שהמצב של הלהטבים השתפר באופן מהותי מאשר המצב שלהם בהתחלת הקדנציה של ביבי לפני 13 שנה או משהו כזה.

שוב רעם בצורה הכי מפורשת אומרת שהיא תפיל ממשלה שתקדם זכויות להטב. אני לא מדבר על הבבלט של ניצן הורוביץ במשרד הבריאות (הרי לא סתם הבוחרים של מר"צ זרקו אותו מחוץ לרשימה שוב הבוחרים של מר"צ לא אני)

השמאל משתמש בהלטבים בשביל לצבור כוח . אני לא אומר שהימין לא. בסופו של דבר, שום דבר לא ישתנה לרעה עם זכויות הלהטבים, זה לא משנה אם זה היה ביבי בשלטון עם נעם בקואלציה או יאיר לפיד עם רעם בקואלציה.

וסמוך עלי שלמפלגות החרדיות אכפת יותר מהתקציבים שהם מקבלים מהמדינה מאשר “זכויות הלהטבים”

כן

מילים שלך לא שלי.
אני אישית הייתי מנחש שיש נושאים שיותר חשובים להם מאשר קידום זכויות להט"ב (היי, למשל כלכלה! אם הכלכלה משתפרת, המצב של כולנו משתפר, סטרייטים ולהט"בים כאחד!).

זכויות להט"בים השתפרו בישראל יותר מאשר בשאר העולם בזמן ממשלות הימין והחרדים של ביבי?
כי אם לא, מה שאמרת לא רלוונטי.
ואפילו אם כן, זה לא אומר מה היה קורה להם תחת ממשלות שמאל באותה התקופה.
ואם במצב להט"ב אתה מתכוון לעושר של החברה אז זה כמובן לא רלוונטי בכלל לשיח על זכויות להט"ב, שהוא נפרד מהשיח על מה טוב לחברה כולה (שכבר הרבה יותר קרוב לנושא הכלכלי).

אני לא יודע מה היא אמרה, אני יודע שבמציאות היא הייתה חלק מממשלה שקידמה זכויות להט"ב.
לגבי הסיבות שבוחרי מרצ זרקו את הורוביץ אתה מוזמן לשאול אותם במקום לנחש. אם תשאל, אולי תופתע לגלות שזה ממש לא בגלל חוסר קידום נושא הלהט"ב. :slight_smile:

כן ולא. היחס של ביבי, בנט, לפיד וגנץ ללהט"בים זהה - תומכים, אבל הנושא לא מספיק מעניין אותם כדי לריב עליו. פשוט השותפים הטבעיים של ביבי (סמוטריץ’) מתנגדים לזה אקטיבית (ולכן הוא נכנע להם), והשותפים הטבעיים של לפיד (מרצ) תומכים בזה אקטיבית (ולכן זה קודם בממשלה האחרונה).

וסמוך עלי שבכל ממשלה עם החרדים יהיה סעיף בהסכם הקואליציוני לגבי דת ומדינה שאי אפשר לשנות שום דבר אלא רק בהסכמה עם כל המפלגות.

ובנימה קצת אישית, אני באמת לא מבין אותך. אתה מעביר הרבה ביקורת על ביבי, אתה יודע שהוא לא מושלם. אתה בוחר בו כי הוא הכי פחות גרוע לדעתך, לא כי הוא עד כדי כך טוב. למה אתה מסרב להכיר בזה שבניתוק מנושאים אחרים שמשפיעים גם על להט"ב, נטו בנושא של קידום הזכויות שלהם - הסיכוי של זה לקרות גדול יותר בממשלת לפיד מאשר בממשלת ביבי?
זה לא אומר שהצבעה לביבי היא טעות. זה אפילו לא אומר שהצבעה של אזרח גיי לביבי היא טעות. זה פשוט אומר שהדיון יהיה קצת פחות מפוזיציה על דברים שאמורים להיות ברורים מאליהם, ואפשר יהיה באמת להתווכח על דברים במחלוקת.

אני אומר שביבי וגם לפיד ישמרו על הסטטוס קוו שקיים עכשיו בקשר לאוכלסיה הלהטבית . לפיד וגנץ מחכים עם צק פתוח למפלגות החרדיות בשביל שיכנסו איתם לממשלה (גנץ הרי מודה בזה בצורה מפורשת) .

ובקשר לקידום זכויות שלהם. לא תהיה פה חתונות אזרחיות והוצאה של דת ומדינה לא משנה מי ראש ממשלה לפיד או ביבי.

כל השאר זה קמפיין הפחדה של מרצ והעבודה בשביל למשוך קולות למפלגות שלהם.

תחזית עתידית לבחירות?

על סמך מה קבעת שלא תהיה פה חתונה אזרחית אם יאיר רה"מ?
ביבי מובן שלא יהיה, הדבר היחיד שמעניין אותי זה לברוח מהכלא ובשביל זה הוא מוכן שהמדינה תהפוך להיות איראן.

דפנה ליאל טוענת שזה סתם מיתוס והתוצאות שם לא דומות לתוצאות האמת.

עפ"י מה שקראתי, היו שנים שהם חזו אחד לאחד והיו שנים שהם טעו בצורה קיצונית.
סתם משעשע אותי לראות איך פוליטקאים מסתערים על הדבר הזה, בדגש על בן גביר שהיה כה בטוח שהוא הולך לנצח שם ובסוף חטף חתיכת מפלה.

זאת עובדה ידועה שמדובר סתם במיתוס (ולמעשה לכל אדם עם טיפת הבנה בסטטיסטיקה זה אמור להיות ברור). הם פגעו פעם אחת בתוצאות מפתיעות (הניצחון של ביבי על פרס ב-96 אאל"ט), ומאז הפכו אותם לאיזה מקור בר-סמכא. בסה"כ שווה-ערך לתמנון ש"חזה" את תוצאות המונדיאל בזמנו.

האמת שזה קצת עצוב. מרוב שאין תרבות פוליטית בארץ - אין עימותים רציניים, התקשורת מתעסקת בצהוב, ב"מי יישב עם מי", בילדה בת 20 שלא רצה לכנסת בכלל וגם אם כן לא הייתה עוברת את אחוז החסימה - אז הופכים “מדגם” של חבורת ילדים בני 17 מהמרכז למדורת השבט הישראלית, ונתלים בה כאילו יש לה איזו משמעות. והפוליטיקאים שלנו עוד מתגאים שהגיעו שם להישגים. די מביך למען האמת.

תרבות פוליטית בישראל :handshake: תרבות כדורגל בישראל
אינן

אני חושב שצריך להפוך את הפוליטיקה לספורט. זה מזמן לא סובב סביב עזרה לעם אלא סביב האדרה עצמית.
יש פה בניית סגל רחב. יש פה רכישות גלאקטיות. משנים עמדות ויש כאלה שממש לומדים להחליף אגף.
ספורט לכל דבר

מתוך ריאיון עם מירי רגב:

הרבה כבר נכתב עליה, אבל זה פשוט מדהים. ב-3 משפטים היא מצליחה להדגים כמה מהמחלות הכי גרועות של הפוליטיקה שלנו. אנשים מבוגרים שמתנהגים כמו אחרוני הילדים בגנון, הדאגה לכיסא ולתחת של עצמך, ‘חלוקת שלל’ פוליטי בלי שום קשר למקצועיות, 0 תוכניות עבודה כמובן, ואיך אפשר בלי לחתום באיזה פופוליזם “דתי” טוב.

וזאת האישה הבכירה בתנועה הפוליטית הכי גדולה ופופולארית בישראל (בפער). שמישהו יעזור לנו.