פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אני מאוד מסכים, ולכן הלייק, אבל לא הייתי שם אותם באותה דרגה. ביבי ולפיד הם טינופת שידאגו לעצמם לפני ישראל, גנץ לפחות אוהב את המדינה ומוכן להקריב את עצמו בשבילה. הבעיה איתו היא שמה שהוא חושב שנכון לישראל זה הדבר המאוד לא נכון, ולכן אסור שהוא יהיה ראש הממשלה הבא. אבל אחלה גבר.

אני גם חושב שגנץ בחור טוב, זה לא רלבנטי לתפקיד ראש ממשלה…

כל הסימפתיה הכללית לגנץ היא בגלל שהוא בוק. זה גורם לאנשים להתעלם מצעדים נבזיים ממש שהוא מבצע סטייל ההתעקשות על השלמות הרמטכ״ל, או את העובדה שבגד באלקטורט שלו לא פחות מבנט (אלקטורט הרבה יותר גדול שדרש ממנו אך ורק לא לשבת עם ביבי). משום מה אנשים החליטו שטובת המדינה מניעה אותו, לי נראה שתאוות כוח לא פחות, ושאין לו שום טיפה של עקרונות פרט ללוביזם של מערכת הבטחון.

מהפוליטיקאים הרעים שצמחו פה. עדיין עדיף על ביבי משיקולי טריות בלבד, אבל גם נבזי וגם לא מוכשר.

בתוך ואקום, יכול להיות שהייתי מסכים איתך, אבל בהינתן הקונטקסט אני לחלוטין חושב שהוא מונע ממהלכים קצרי טווח שנתפסים בעיניו כטובת המדינה. כמה אנשים פה כבר טענו שללפיד יש משקל זהה לשל ביבי בבניית הממשלה הנוכחית כי היה עמוק מידי עם הרל"ב? אי אפשר לתפוס במקל בשני קצותיו.

אני חושב שרוב רובם של הפוליטיקאים שלנו מונעים משילוב של שיקולים אישיים ורצון כנה בטובת המדינה. הגרועים שבהם מצמצמים את זה לסקטור. ביבי וגנץ שניהם (כן כן, גם ביבי) בקבוצה הראשונה. אני באמת בטוח ששניהם, בלב שלם, חושבים שהם פועלים לטובת המדינה/ציבור (בין היתר. כאמור יש גם מניעים אישיים צרים של כוח/כבוד/תודעה היסטורית). השאלה מה צעדי המדיניות שזה גוזר, והאם הם מזיקים או מועילים. הדרך לגיהנום רצופה בכוונות טובות, הדרך לגן עדן לא תמיד.

אני חושב שסביב גנץ יש איזה הילת ״הקרבה״ לטובת הטוב הכללי אפילו כשהוא לא מקריב הרבה. טפלון. נראה לי כמו סתם פוליטיקאי בינוני למדי ודומה מאד לקודמיו מבחינת מה שמניע אותו, חסר עקבות עם מוניטין של צדיק. הוא גם באמת אדם מאד לא מרשים (בעיה כללית בנוף הפוליטי). לא קונה, לא תודה. מה שכן - יש לי אופטימיות שניתן ״ללחוץ״ אותו למקומות יותר טובים מביבי בהנתן הפרטנרים הנכונים.

לגבי הקרדיט שמגיע לו על כך שהוא לא רל״ביסט הארד קור: אני לגמרי מסכים. לפיד תמונת מראה של ביבי בקטע הזה. מה שכן - צריך לזכור שלפני המלחמה גנץ היה גרוע באותה המידה. אני כבר תקופה ארוכה חושש, וכותב על זה בפורום, שיבוא היום שגנץ יכרות ברית עם החרדים כי לטעמו ולטעם האלקטורט שלו החלפת ביבי מצדיקה את זה. הנרטיב יהיה שגם רבין עשה את זה (ולמעשה כמעט כל ראשי הממשלה מימין ומשמאל). זו סכנה שלא קיימת עם לפיד.

בטח יצא לכם לשמוע על העובדה שגלעד קריב הדליף פרוטוקול מילה במילה מועדת חוץ ובטחון ותהיתם באיזו הדלפה מדובר.

זו הכתבה המדוברת:

גנץ החרדים ומי עוד? הערבים? בהנחה שסמוטריץ’ ובן גביר מוקצים לא פחות מביבי ובהנחה שליברמן, לפיד והשמאל לא יסכימו למכור את המדינה לחרדים - זה לא מתכנס לכדי קואליציה.

וואללק, חייב להגיד מילה טובה על החרא הזה ביבי.

כל כמה שאני מתעב אותו, בכל נושא המו"מ על החטופים הוא יוצא גבר שבגברים. מותח את הזמן על כלום ושום דבר, קונה עוד ועוד זמן לצה"ל בתירוצים מטומטמים שכל ילד מריח מקילומטרים, לא מתכופף ולא נשבר גם מול המשפחות, גם מול המתווכים וגם מול התקשורת.

וואללק, בזה הוא באמת יוצא תותח.

עכשיו, ברור לי שהוא מבין טוב מאוד שכל יום לחימה זה עוד יום שבו צה"ל מעמיק את ההישג.
וגם ברור לי שיותר ויותר מודיעין נחשף ומהירות ההתקדמות של הצבא היום היא לא מה שהייתה לפני חודש ואפילו לא מה שהיה לפני שבועיים. כל יום לחימה הוא קריטי וברור לי שביבי מבין את זה ורואה מול עיניו את החשיבות והצורך לא להוריד עכשיו את הרגל מהגז. הוא לא מורח את הזמן כי בא לו, הוא עושה את זה בהוראת הצבא (כך אני מאמין).

מפתיע, אני באמת חושב שבנושא הזה הוא לא “עושה ביבי”, אלא עושה ההיפך ממה שהוא היה רגיל לעשות כל השנים - שזה לדאוג לביבי.

כאילו שהוא כבר השלים עם זה שאת ראשות הממשלה הוא כבר לא יסחוף שוב, ועכשיו בהתאבדות פוליטית ראויה לשמה, הוא סופסוף עושה את הדבר הנכון.

מתעב את האיש הנוראי הזה, אבל כשמגיע מגיע.

האמת, שבהינתן הלחץ הבין לאומי עליו להפסיק את המלחמה ולהתכופף מול חמאס כדי לקבל עסקה רעה שתופסת אותנו בביצים אני מבסוט שהוא לא סופר את ביידן והפעולות המביכות שלו. יכול להיות שגם פה יש פוליטיקה אישית שמניעה אותו אבל כרגע אני רואה את היתרונות של זה.

בלי קשר אני מת שיתפטר.

אני מסכים עם הכל למעט המוטיבציה. אני די בטוח שהוא “מתאבד” על זה כי בניגוד למה שמוצג בתקשורת, הוא מבין היטב שהעם איתו בעניין הזה. הדבר הנכון עבורו פוליטית כרגע זה לעשות את מה שלכאורה פחות פופולרי, אבל רק כי זה לכאורה.

הכל מתחיל ונגמר בתקשורת מעוותת.

ראשית ביבי עושה ביבי ודואג לעצמו, פשוט ביום שאחרי. הוא נכנע לסמוטריץ’ ובן גביר, שהם שני אנשים נאלחים אבל לפחות הם לא שבויים בפוזיציית ההגנה הלוזרית. ברגע שהוא ילך לעסקת חטופים מופקרת הם יפרקו לו את הממשלה והוא לא יחזור לכסא יותר לעולם.

שנית, ביבי מאמין שבסופו של דבר הציבור שלו יסלח לו, ואם הוא ימשוך מספיק זמן אז הסקרים יחזרו להראות לו פנים. ועל כן, עד אז הוא הולך עם הרוח הכללית בעם - לא להסכים להסכם שמשמעו הפסד ישראלי במלחמה.

רק בסוף, ביבי עושה מה שהוא חושב שנכון, אבל גם זה לא משיקולי טובת ישראל, אלא לטובת המורשת שהוא ישאיר אחריו. הוא יזכר כאחד שאחראי לשביעי באוקטובר - אבל הוא לא רוצה להיזכר גם כזה שהפסיד את המלחמה.

לא שאני מתומכיו של ביבי, אבל בהנתן וכל הדיבורים על המורשת שלו + האחריות הגדולה לקונספציית ‘חמאס מורתע’, אם כן ביבי האיש המתאים ביותר לנהל את המלחמה, לא?

פעם אחרי פעם , הממשל בארהב פשוט לא מבין איך דברים עובדים במזרח התיכון, ופה בישראל.

כל הלחץ הלא מוסרי הזה שהם מפעילים והמדינה הפלשתינית רק מחזקת את ביבי.

אולי כי הם עסוקים בלהקשיב לפרשני בדיחה עלובים כמו נחום ברנע…

ביידן עושה הכל בשביל להשאיר את ביבי בשלטון.

דמיין את הסיטואציה הבאה:
חול המועד סוכות, ביבי מודיע על פתיחת מבצע חרבות ברזל הכולל פעולה קרקעית בעזה נגד חמאס כולל גיוס מטורף של אנשי מילואים (כשברקע למשך שבועות כל הארץ מטווחת בטילים כולל פעמיים ביום למרכז), מישהו פה היה תומך בו?

כולם היו עסוקים בלספר כמה שהוא מסוכן למדינת ישראל וגורר אותנו למלחמה בגלל הסיפור של הרפורמה.

׳חמאס מורתע׳ זו סיסמא ששמענו מכל מערכת הביטחון וגם מהגאונים באופוזיציה שעד לפני רגע היו בממשלה, ממש לא רק מביבי.

כולל בן כספית שצוטט פה. הוא היה מראשונים ש"נובח" שביבי יצא למלחמה בגלל שהוא רוצה “לשמור” הכיסא שלו ולסגור את המחאה. הם היו גם אומרים שזה בולשיט וחמאס “מורתע” .

הפוזיציה זה משהו מדהים.

זה בערך אותם אנשים שדחפו את הממשלה לעיסקת שליט אבל עכשיו מתנדים לעיסקת שליט…

לא הבעתי שום עמדה.
כבר זמן מה שראיתי צייצנים כותבים שצריך להעמיד את גלעד קריב לדין ולא הצלחתי להבין במה מדובר אז שיתפתי למקרה ויש עוד סקרנים.

הוא לא יועמד לדין כי הוא חלק מ"אנשים הטובים" והוא גם לא באמת מזיק למערכת.

אלמוג כהן יש רק אחד.

אני ככל שהזמן עובר רק מבין כמה הרפורמה במערכת ובמערכת המשפט לא רק משהו חשוב אלא חובה.

מצד אחד אתם צודקים לגמרי וכבר כתבתי את זה כאן בעבר, ולכן מעצבנת אותי בעיקר הצביעות והחוכמה בדיעבד של יושבי האולפנים, כאילו הם היו נוהגים אחרת ב-6.10 או אפילו סתם תומכים במהלך מהסוג הזה.

מצד שני - זאת אשמתו הישירה של נתניהו. מי שהרגיל אותנו במשך 15 שנה שמכילים “טפטופי” טילים על הדרום ; מי שנתן לשתי מפלצות לצמוח לנו על שני גבולות שונים, בחשש מתמיד ובדחיינות אינסופית של החלטה לחסל את האיומים ההולכים וגדלים האלה ; מי שנבחר ב-2009 על טיקט של “אני אחסל את החמאס”, ולמעשה חיסל בעיקר כל יוזמה התקפית וכל מי שלא התיישר עם מדיניות ההכלה הרופסת (ליברמן, בנט) - המוביל, ההוגה, המיישם בפועל של כל אלה, זה נתניהו עצמו.
אז להתחבא עכשיו מאחורי המציאות הספציפית של מה היה אפשר או אי-אפשר לעשות ב-6.10 - זה לעג לרש, ובעיקר הסתמכות על הזיכרון הקצר של הציבור (מה שאני מאמין שיעבוד לו לפחות חלקית).

ביבי אחראי וחייב לעוף, כמובן עם כל שאר מחזיקי הקונספציה - כולל אלו שבתקשורת אם היה אפשר.

ביבי האדריכל של הקונספציה, אחראי מלא וחייב לעוף, ועדיין @Dovi פגע פה בול בפוני במורכבות שקיימת בהחלט, וכבר דיסקסנו עליה רבות: הקונספציה הבטחונית נתפסה אצל לא מעט אנשי מרכז ואפילו מרכז-שמאל כחלק הכי פחות גרוע בממשלות נתניהו לדורותיהן, אם לא ממש טובה / הטובה ביותר האפשרית. לראיה 0 הביקורת כלפי ממשלת בנט לפיד שבגדול המשיכה אותה (עם תגובות מעט יותר אגרסיביות), או 0 האלטרנטיבות שהוצעו לאורך השנים לטיפול בעזה מצד כל מי שלא נמצא ימינה מביבי.

אני מכליל את עצמי לחלוטין בקטגוריה של הטעות הקולוסליות הזו שנתנה בעקיפין רוח להמשך המדיניות הזאת. יש גם אנשים שנמצאים המון שמאלה ממני שנמצאים בקבוצה הזו, גם אם עכשיו הם מעמידים פנים בכל הכוח וממעמקי הפוזיציה שלא.

ברור לכם שהמצביע המצוי לא באמת יכול להיות שבוי בקונספציה בנושאים בטחוניים כן? מהסיבה הפשוטה שאין בפניו גישה לחומר שיש לקודקודים ולמנהיגים.