פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

מבין את הלבטים, אבל המשפט הזה צריך לשכנע אותך. עם גנץ, במקרה הגרוע לא יהיו הישגים גדולים, אך אתה יודע שתוכל להחליף אותו בעתיד הקרוב.

חוסר הענייניות בפוליטיקה הישראלית וההתעסקות 100% בפרסונלי הוא באמת מזעזע. האובססיה להוריד את ביבי מהשלטון היא שמובילה לסחרור הזה, כי הוא פשוט פופולרי וחזק מדי מכדי להפוך אותו לפסול לחלוטין ומצער מאד שכחול לבן לא הסכימו להתגמש בעניין הזה, ומצד שני גם מובן - זו כל זכות הקיום שלהם.

הבעיה העיקרית שלי היא עם השותפים הפוטנציאליים של כחול לבן והפופוליזם הסופר-מסוכן שהם מביאים איתם (שלום פרץ-לוי-הורוביץ), בעיקר בשל העובדה שאין שום אידאולוגיה או קו ברור שיכול לעזור לצפות את המדיניות של מפלגת רק-לא-ביבי. ביבי מקבל המון החלטות חרא ויש לי הרבה ביקורת עליו, אבל הוא צפוי יותר מהזריחה. אני יודע מה יתרונותיו ומה חסרונותיו, ואין אלטרנטיבה ברורה שמציעה שיפורים וצעדי מדיניות ברורים ושונים מהותית (חוץ מהעבודה-גשר-מרצ, ולרעה). אם אתה סוציאליסט, לצורך העניין, הייתי שוקל לחזק את אמת במקום להמר שהשקשוקה האידאולוגית בקוקפיט תלך לכיוון הזה.

מה נטיותיך המדיניות והכלכליות באופן כללי?

אני רואה בעצמי, ימין מרכז חילוני. אין שום מפלגה שנותנת לי מענה (אפילו מנסה לתת). בבחירות האלו, אז היום החלטתי סופית שאני לא יצביע. זה פעם ראשונה בחיי שאני לא מצביע. בהתחלה חשבתי להצביע ימינה (שתי הבחירות האחרונות הצבעתי לבנט) אבל הבנתי שבנט שיקר שהוא אמר שהוא יהיה בית גם לחילונים שחושבים ימין.

אבל אם אתם רוצים ממשלת ימין ואין לכם בעייה עם כפיה דתית. תצביעו ימינה. להצביע לליכוד זה להצביע או לממשלת אחדות עם גנץ או שגוש ימין היה במיעוט. או יותר גרוע, ואז ממשלת שנתמכת על ידי תומכי חמאס תעלה פה.

בכלל, החלטתי שכל עוד ביבי לא מתנער מהבן המנוול שלו (מבחינה פוליטית), אני בכלל לא יחושב להתסכל לכיון שלו. מה שהוא עשה לנערה הזו והרמיזה (היה צריך לדבר עם אבא שלו לגבי נאמנות לאישה או עם דוד לוי. בטוח היה להם על מה לדבר) , זה מעשה נבלה. ולא מעניין אותי, מי התחיל והצד השני לא תמים (בלשון המעטה)

באיזו צורה אתה רוצה שיתנער?
הוא אמר בצורה ברורה ויותר מפעם אחת, כולל אתמול אצל רינה מצליח, שהוא לא אחראי על המעשים שלו ולא שולח אותו (אתה יכול לבחור אם להאמין או לא אבל זה מה שהוא אמר).
לצפות שייצא נגד הבן שלו? זו דרישה מוגזמת מאבא ולא משנה מה הסיטואציה.
אנשים מתקשים לצאת נגד הילדים שלהם במקרים הרבה יותר חמורים.

אתה באמת מאמין למה שכתבת?

מניח שכן.

אני לא אמרתי שביבי אכן לא זה ששולח את יאיר (למרות שאני באמת מאמין שהוא לא שולח אותו בכל פעם אלא זו רוח המפקד שיאיר מפרש בעצמו).

שאלתי אותך באיזו צורה היית רוצה שהוא יתנער

אתה רציני…

אם אני היתי עושה משהו דומה לזה, אבא שלי היה דואג ממזמן לחנך אותי. (כל אחד יבין את הרמז)

אני מניח שדבר ראשון אם אני היתי אבא שלו , היתי דורש ממנו למחוק את הציוץ ולהתנצל. דבר שני היתי מפרסם הודעה שאני מתנצל בשמו. והוא מושעה מקמפיין הבחירות שלי עד אחרי הבחירות.

וזה המינימום…

הבן אדם בן 27, כן?

הבן אדם גם עובד בקמפיין של אבא שלו…

כולם פה כותבים מפוזיציה. אני רואה את עצמי בבחירות הקרובות בלי מפלגה. אז אין לי שום אינטרס.

בעיני שמשווים את ביבי לארדואן זה תעמולה נבזית , אבל גם שנטפלים לאיזה נערה ורומזים שהיה לה רומן עם גנץ ואחרי זה לא מתבישים להגיש תביעת דיבה נגד אבא שלה.

אז נסכים שלא להסכים.
הוא לא בן 16 והוא בנאדם בוגר וביבי התנער ממנו מספיק פעמים בפומבי

מה הם עושים בחדרי חדרים אני לא יודע.
ראיתי הורים שלא מגנים את הילדים שלהם על אונס ורצח.
עם כל הכבוד במערכת בחירות ברמה כל-כך נמוכה וירודה, אני לא מצפה לסטנדרטים גבוהים.

אני מסכים איתך שזה נבזי אבל אפילו בכחול לבן לא לוקחים את זה לקמפיין.
אני מבין שזה מה ששבר אותך בביבי, לדעתי יש דברים יותר גרועים שנעשו.

זה לא מה ששבר אותי אצלו, שבר אותי אצלו , שהוא ואמירת אמת זה שתי דברים נפרדים לגמרי. המצב של אי משילות שאנחנו רואים עכשיו במדינה הוא תרם לזה בכבודו בעצמו, הוא מינה את שי ניצן (שכל הבית היהודי הצביע נגדו) הוא מינה אישית את מנדלביט ואת מבקר המדינה הקודם, הוא מינה אישית את המפכל הקודם (הלך לו טוב אה) הוא מינה את גנץ לרמטכל ואת אשכנזי גם. עכשיו הוא אומר שהם היו מינוים רעים. מעניין מי מינה אותם ומה זה אומר על מי שמינה אותם לתפקיד.

הוא הגן על “כנופית שלטון החוק” יותר מכל איש שמאל אחר שהיה פה בעשר שנים האחרונות, הוא נזכר בזה, רק “שתפרו” לו תיקים. עמית סגל פירסם לפני כמה חודשים. שהלשכה שלו הפעילה את משה כחלון לסכל כל נסיון שאיילת שקד ניסתה לעשות רפורמה במערכת המשפט.

כל פעם שהיה לו הזדמנות לעשות ממשלת ימין הוא רץ או לבוזי הרצוג או לאהוד ברק ודומיו לעשות ממשלה איתם. שלא לדבר, שהיה הזדמנות לקבור את איוט במערכת בחירות הראשונה במקום ללכת על זה הוא הלך על הראש של בנט…

אם הימין יפסיד זה רק באשמתו.

הבן שלו לא היה אומר מילה אם לא היה מקבל אוקי ממנו. כל מי שעוקב אחריו יודע שהוא שולט על 100 אחוז איך שהקמפיין עובד…

נ.ב הוא גם מינה את יאיר לפיד ומשה כחלון שתים משרי האוצר הגרועים שהיו אי פעם פה

לא הבנתי למה הטיעון לא תקף גם לביבי.

בנוסף, זה ממש לא ׳המקרה הכי גרוע׳ שלא יהיו השגים.

חשוב לי להדגיש, למרות שאולי משתמע אחרת, אני לא בעד ביבי ולא מצביע לו.

סמיר, ידידי, ייתכן שאתה צודק. מצד שני, כשאנחנו מוקפים אויבים ולאיראן נותרו שנתיים מהחזקת פצצה גרעינית, ייתכן שזה לא הזמן לניסויים.

כלכלית - אני נוטה לימין עם כלכלה חופשית והגבלות מסויימות עליה. למה הגבלות? כי תראו את מה שקורה בארה"ב עם בתי הכלא המופרטים. כמות אוכלוסייה עצומה יושבת בבתי הכלא כי הם מופרטים ובעלי אותם מוסדות מקבלים מימון על כל כלוא. כך גם לא הייתי רוצה הפרטה מוחלטת בתחום הבריאות והחינוך למשל. מצד שני, קצת פחות תרבות מקורבים (ביביסטית) ויותר שוק חופשי בתחומים מסוים והיה נפלא פה.

מדינית - באידאל אני שמאל אוטופי של ג’ון לנון. בפועל המציאות מטיחה פעם אחר פעם שמה שמקדם דברים זו אידיאולוגיית ימין בד"כ אז אליה כרגע אני נוטה. מניח שזה מגדיר את הרוב השפוי במדינה הזו - רוצים שלום אבל לא ממהרים להניח את האקדח ראשונים.

השאלה אם צפוי לך שהוא יחוקק חוק צרפתי ללא הגבלת כהונה במידה והוא מצליח להרכיב ממשלה? כי כמו שאמרת - לי זה צפוי יותר מהזריחה ואז הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון תפסיק לבלוט בהקשר הזה. זה מפחיד.

משה - ממש מתחבר לתחושות. אין ייצוג ראוי לימין חילוני במדינה. שזה מצחיק כי עושה רושם שזה הפלח הכי גדול בה.

היתה זהות. אבל היושב ראש שלה לשעבר, מכר את הקהל שלו. ונעלם מהתודעה.

יש לך בערך 20 מנדטים של המפלגות החרדיות והחרד"ליות*, מתוך 35 המנדטים של הליכוד אני מעריך שלפחות 20 מנדטים זה ציבור שמגדיר את עצמו מסורתי ואולי אפילו “חילוני” אבל בענייני דת ומדינה נע בין “זו מדינה יהודית לא צריך לנסוע בשבת, גייז זה איכסה” לבין “לא אכפת לי ולא מתכוון להילחם על זה” במקרה הטוב. הימין החילוני הוא לא רוב במדינה לפחות לא כל עוד האינטרסים של כל ה40 מנדטים האלו מתיישרים לא רע. מה שנקרא, “השותפים הטבעיים”.

אני בספק אם חילונים בכללי הם עדיין רוב במדינה. כנראה שכן אבל בוודאי לא רוב גדול ועם החלוקה לימין-שמאל אין לקבוצה הזו כוח פוליטי אמיתי.

*- ואגב, זה עצוב לראות את התהליך שהציבור הדתי לאומי עבר ב20 השנים האחרונות. גדלתי בתוך הציבור הזה, וההקצנה רק הולכת ומחריפה. מה שאני מרגיש שהוא הביטוי הכי גדול לזה - כשגדלתי התחיל כל התהליך הזה של “רבנים של הציונות הדתית”. לפני כן הייתה פשוט ציונות דתית. היו רבנים והיית קורא דברי תורה שלהם, בטח. אבל היום יש ממש רבנים שמובילים את המגזר וטורחים להפיץ את דעתם על כל דבר בחברה הישראלית, כולל נאומיים שבועיים באינטרנט, וכל בן נוער מכיר את השם שלהם ורובם רוצים ללכת למכינות/ישיבות ההסדר שלהם. וזה זכותם של הרבנים לעשות את זה, אבל הציבור שהולך אחרים וכל ההעתקה הזו של קונספט “עובדיה יוסף” לדתיים לאומיים זה טרגדיה.

איך פייגלין, שהיה עם מצע משיחיסטי, נותן מענה לימין החילוני?

הליכוד אמור להיות הבית של הימין החילוני רק שיעמוד בראש מישהו שהוא לא ביבי.

פיגלין בזהות, לפחות לפי המצע שלו, האמין שלמדינה אין זכות להתערב בחיי אזרחיה. לא בדת כלכלה וחינוך. הוא אמר במפורש שערים שרוצים לעשות תחבורה בשבת וזה היה הרצון של רוב תושבים שם, אז אין זכות למדינה להתערב בזה. זה שאחרי זה הוא איכזב וברח זה דבר אחר.

סמוטריץ בימינה שהוא לכאורה קפטיליסט אבל עד הדת, במפורש אמר שהם יתערבו בזה.

הליכוד זה בלה בלה בלה, כל בחירות לממשלה הוא מוכר את ההבטחות שלו לציבור ובסופן הוא נותן צק פתוח לדרעי והחברים. (אותו דבר יהיה עם כחול לבן והעבודה, אין לי ציפיות מהם).

בעולם אחר, ליברמן אולי היה אופציה בשבילי, אבל במציאות הוא שקרן וגנסטר.

שאני מדבר על חילונים טעיתי בניסוח, אני מתכון גם לשומרי מסורת שרוצים לחיות בדו קיום עם חילונים ומוכנים להתפשר איתם.

אני גם מוכן להתפשר לכיון הדתי במידת האפשר, הבעיה שהצד השני לא מוכן לזוז אפילו במטר.

אני רק מקווה שלא יהיה בחירות רביעיות…

*במקרה של כחול לבן , מדובר בהנהגה ולא רק בגנץ . לכל פוליטיקאי יש יועצים. הוא בוחר אותם וזה חלק מהקמפיין
למשל, 2013: נתניהו ויחימוביץ' מאוכזבים. מהיועצים האמריקנים
*גנץ גם הופיע מול הבוחרים שלו.
*לגבי "רעל בעיניים ", יש גם היבט מוסרי של איזה גבול עוברים והאם צריך לעבור אותו. נתניהו קובע רף נמוך יותר ואז האחרים נאלצים להגרר או יבקרו אותם על נרפות. נוסף על כך, כרהמ, יש לך השפעה רבה על דעת הקהל. חלק ממתנגדי נתניהו עוינים אותו בגלל הנמכת הרף .( יש גם תהיה: אם חירותך היתה תלויה בזה, כמה רעל היה לך?). כתוצאה מכך, התקשורץ רודפת אחרי הרכילות הפוליטית והסיסמאות (כן גם ביבי עם סיסימאות)
*השאלה היאא: האם האם אתה שופט אותם על ניהול קמפיין או על רזומה ואנגדה( ההסכמות בין חלקי כחול לבן נכתבה במצע, הכולל שיפורים ).? אתה לא צריך קמפינר , אתה צריך רהמ.
*דוקא השבוע האחרון הראה שהם יודעים ללכלך את הידיים וליזום אבל לרוב הם מעדיפים גישה אחרת שמועדפת עיניהם.
*נתניהו הוא קמפינר טוב . הוא משתמש ביכולות האלה ביחס להליך המשפטי שלו ויוצר אדישות או איתרוג אצל רבים (על קודמו , הוא קבע שהוא חייב להתפטר עוד בשלב החקירה והיופ: מה מה פתאום) . בקרוב,כנראה יוכפשו השופטים אם הם יעש משהו שמנוגד לדעתו…
*מדינית ,אני לא מתחבר להצהרות הסיפוח. אני חושב שצריך לבצע בניה זהירה בשביל לאפשר סיכוי לשלום בעתיד (אולי אצל הנכדים או מאוחר יותר). איני בטוח אם המדיניות של ביבי ביחס ל2 המפלגות האמריקאיות טובה, לדעתי הוא צריך לשמר את היחסים עם שניהם ולא להצמד לצד מסוים.

איראן מאיימת מאז 2005-2006 לפחות. תזכיר לי בבקשה מי היה ראש הממשלה ב-11 השנים האחרונות (3 מתוכן עם טראמפ בבית הלבן)?

אני לא חסיד גדול של גנץ, אבל אפשר להקים ממשלת אחדות בלי נתניהו, ושתהיה רוטציה עם מנהיג הליכוד החדש באשר הוא. מה הבעיה? אני יודע שזה לא יקרה, אבל אני חושש ששום דבר לא ישתנה, ונקבל עוד מערכת בחירות.