פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

בנימה אישית: כל פעם שאני נתקל בשומר אתיופי הוא מנסה לעשות לי את המוות… פי כמה וכמה משומר אשכנזי( אני מדבר על תחנות מרכזיות, הרכבת או נתב"ג). אני כמובן לא מרשה לאפס התורן להתנהג בצורה לא נאותה ותמיד מעמיד אותם במקום, אבל זה לא שהם לא מנסים.
וזה קרה לי כל.פאקינג.פעם… אני לא מדבר פה על מקרה בודד וחריג. ולא רק לי. הם זורקים הערות גזעניות, מדברים בחוצפה ומה לא.

ואני יודע למה… הם חושבים שהם סובלים מגזענות, כי בסולם ההיררכיה הישראלי, לדעתם, בין היהודים הם במקום האחרון ומרגישים ניחותים לעומת כולם, אבל למזלם הם לפחות מעל הערבושים עליהם אני נמנה (בראש שלהם כמובן, כי המגזר הנוצרי מקבל תקציבים פי כמה פחות מהם וסובל מהרבה יותר פרופילינג וכו ולמרות זאת הנוצרי הכי גרוע אצלנו כנראה עולה על כולם בקהילה שלהם בכל פאקינג פרמטר… וזה כמובן עוזר לתחושת הנחיתות שלהם)…

אז הם סוף סוף מוצאים מישהו שהוא, לדעתם, נמוך מהם בסולם הזה, והם יכולים לנסות ולהתעלל בו כמו שעושים להם…
אז יש לי בדיוק אפס סימפטיה לאנשים הללו… ומה שהם עושים עכשיו מוכיח מעל לכל ספק שאני צודק… כמעט לעשות לינץ’ באנשים תמימים?? לנסות ולפגוע כך בשוטרים שלנו??? טירוף.

הם מתנהגים בדיוק כמו השחורים בארה"ב… שמה הם עדיין מדברים על העבדות… למרות שרק אחוז קטנטן מהם הם אשכרה צאצאי עבדים… הם אוהבים את מעמד הקורבנות שלהם. כולם חייבים להם… כל הבעיות שלהם זה בגלל הגזענות… לא חלילה בגללם.
היום יש משהו 45 מיליון עבדים בעולם, העבדים הראשונים היו אירים לבנים, מי שצד שחורים ומכר אותם לעבדות היו המוסלימים… ועל זה אין שום מילה בשיח האמריקאי המטורף בנהגת הסמול המטורלל שלהם.

והנה פה מעתיקים את ההתנהגות המבחילה הזו.
ההודים והאסיאתים הם קהילות מצליחות באמריקה בדיוק כמו הרוסים פה… ואילו השחורים פה ושמה?? מאשימים את כל העולם ואחותו בחרא שלהם!!

בנוגע לטענה המטופשת והבורה שעלתה כאן לפיה אין כזה דבר מחאה לא אלימה. מהטמה גנדי ניהל שני קמפיינים לא אלימים כדי להביא לעצמאות הודו. כשנוצרה אלימות הוא עצר אותם (וגם נכנס לכלא באשמת ‘הסתה’, הפושע). הקמפיינים נוהלו מול שלטון בריטי שטבח בעם של גנדי (תקראו ‘לירות בפיל’), כך שכמובן אין ספק שזעם כלפי הבריטים היה קיים ומוצדק בעליל על פי כל אמת מידה.
אז את גנדי רצח איזה אידיוט שלא זרם עם הרעיון המהפכני שאפשר לומר את דעתך ולהתנגד בלי להתנהג כמו בהמה, אך המחאה עזרה ועוד איך, והמורשת של גנדי קיימת. יום מותו מוגדר כיום ה-non-violence עד היום בהודו, וב-1948 לא נמסר פרס נובל לשלום, עם הסבר שהוקדש לגנדי (למען הסר ספק, בשנים שמיד אחרי המלחמה, 45-47, כן הוענקו פרסי נובל לשלום).

אבל לא, אין מחאה לא אלימה. מותר האדם מהבמה אין כי הכל הבל. חיות.

נחשו (טוב זה מופיע בתמונה) מי אלו שמתדלקים את השינאה והפילוג? שימו לב כמה אתיופים יש בתמונה שחוסמים את הכביש.

הם דואגים לאתיופים, כמו שהם דואגים למסתננים, שהם הרי זורקים את המסתננים אצל תושבי דרום תל אביב והשכונות.

לא בקיא בכלל בפוליטיקה. לא בקיא בכל הנושא, ואני האחרון לטעון להבנה. אבל האירועים ביממה וחצי האחרונה נתנו לי להבין מעט יותר.

פעם ראיתי מערכון, לא זוכר של מי, שבו מוצג טייס אתיופי שנדרש להסתובב חזרה. בתגובה הטייס האתיופי שאל “למה, כי אני אתיופי?” ונענה בתגובה “לא, אתה מעל איזור נ"מ בסוריה”. משהו כזה.
צחוק צחוק, אבל החיים האמיתיים לא כל כך רחוקים מהמערכון הזה. הם יכולים להרביץ, לקלל, לגנוב, לדרוס, ואם מישהו יגיד להם מילה זה בגלל שהוא אתיופי. פעם אחר פעם אנחנו שומעים על מישהו ממוצא אתיופי שעשה משהו לא בסדר ואז בסופו של דבר הוא הקורבן.

הטייק שלי הוא שזו חברה הסובלת מהמון רגשי נחיתות. הם כל הזמן במחאה, ובאופן אישי תמיד הרגשתי שאני צריך להיות זהיר איתם. יש לי חבר ערבי בעבודה, ואיתו אני מרגיש חופשי לצחוק גם על נושאים רגישים. אני מסכים לעצמי לזרוק בדיחות על זה שיש בקרבתו איזשהו סכין, וכשהוא מתעצבן אני אומר לו אל תתפוצץ עליי. משום מה, אתיופים תמיד הרגישו לי רגישים, כאילו הם רק מחכים שתגיד משהו כדי להיפגע.

יכול להיות שהם צודקים, שוב כמו שאמרתי, אני לא מומחה גדול. לי מהצד זה נראה כאילו רובם לא מסוגלים לאפשר לעצמם להיטמע בתוך החברה הישראלית, מתוך רגשי הנחיתות שלהם והפערים שלהם משאר החברה הישראלית. האירועים האחרונים רק מנציחים את הפערים הללו ולא תרמו מאומה לקהילה האתיופית אם לא גרעו ממנה.

באמת שכואב לי עליהם. כמישהו ממוצא מזרחי, בן להורים לא אקדמאים שנולדו כדי לשרוד את החיים, אני יכול להבין את התסכול שלהם. עם זאת הם יצטרכו להבין לאט לאט שרגשי הנחיתות לא יקדמו אותם ואם הם רוצים שינוי, השינוי צריך לצאת מהם. הם צריכים להוקיע את העבריינים ומפרי החוק ולא לעמוד לצידם.

ממי שדיברתי איתו ביממה האחרונה, נדמה לי שהמחאות האחרונות רק הזיקו לקהילה האתיופית ולא תרמו לה. בסך הכל דעת החברה היתה להיות סובלנים כלפיהם, אבל היום שמעתי כבר קולות שאומרים שהם אנשים “ברברים ואלימים”, וקולות “מתונים” יותר שקוראים להם אנרכיסטים. הפילוג בינם לבין שאר העם רק גדל והדרך בה הם בחרו לבצע את מחאתם רק גרמה לאנטיגוניזם כלפיהם.

כולי תקווה כי החברה הישראלית בכללותה תצליח לגשר על כל הפערים החברתיים. אנחנו כאן melting pot של תרבויות כשבשנים האחרונות אנחנו רואים איך כל התרבויות מתערבבות. אני מאוד מקווה שנצליח, כולנו, לגרום לחברה האתיופית להימחק ולהצטרף ככללותה לחברה הישראלית הכללית ללא שום הבדל. קצת עצוב שבשנת 2019 מוצא עדיין משחק תפקיד.

התגובה שלך היא תעודת עניות לפורום.

דיברתי עם הרבה חבר’ה מהעדה, התירוצים בהם רובם מצדיקים את ההפגנה הזו (כולל פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכבים) פשוט מביכים. הזעם שהצטבר אצלם פשוט יצא במלוא כוחו, וזה עוד אחרי מקרה שרוב הסיכויים לא היה נגוע בטיפת גזענות. סתם שוטר שלא פעל על פי הנהלים והיה יכול להימנע משליפת נשקו.

מתבייש בעדה שלי אחרי היומיים האחרונים. מתבייש במשטרת ישראל באופן כללי, וגם בניהול ההפגנה ואי מניעת הנזק לאנשים ולרכוש. ובמיוחד מתבייש בממשלות ישראל לדורותיהן שלא מצליחות לקלוט כהלכה אזרחים ממדינת עולם שלישי כבר 40 שנה.

אתה יכול להסביר לי למה בדיוק התגובה שלי היא תעודת עניות לפורום??? האם אמרתי דבר אחד שהוא לא עובדה?

בתור סטודנט שמסיים שנה שניה בפסיכולוגיה אני מסתכל על כל מה שקורה מהצד וכנראה, לכל הפחות, מנתח את זה מעט שונה מרוב האוכלוסייה. אפתח בשתי אנקדוטות:

א. כל אחד מהחוג שלי יידע להגיד מה קורה בניסויים המפורסמים על שחורים - מראים תמונות של איש לבן ותמונות של איש שחור. כל אחד מחזיק משהו ביד, ואז שואלים את הצופה מה יש לאדם שבתמונה ביד. הנטייה לחשוב שהשחור מחזיק נשק כל-כך חזקה שגם כשהוא לא החזיק נשק והאיש הלבן בתמונה השנייה בבירור החזיק אקדח ביד, הנטייה הרווחת הייתה לדווח על נשק דווקא אצל השחור.

ב. האנקדוטה המדעית השניה שברצוני להגיד מוכרת יותר - החפיפה המאוד ברורה בין מעגל העוני למעגל הפשע.

חלק ניכר מהאוכלוסייה האתיופית עני ובעקבות כך לא מעטים מהם מתדרדרים לפשע. כך קורה גם לחלק העני של האוכלוסייה הרוסית שאני נמנה עליה, בדיוק כמו למזרחים ונחשו מה - רבים מהאשכנזים שלא צלחו כספית גם נמצאים שם. כך קורה לא לשחורים אלא לבני האדם. השחורים, היסטורית, אולי כי העבדות עוד מהדהדת, נמצאים ברוב המדינות קרוב למעגל העוני וכתוצאה - קרוב למעגל הפשע. ההבנייה ש"השחור אוחז באקדח" היא אולי וכנראה תוצאה של התופעה.

הווה אומר כי הגזענות כלפי האתיופים לא מגיעה מרוע, אלא מהבניות, וכמה שזה לא פוליטיקלי קורקט - חלקן מבוססות במוח ולא בטעות אלא על סמך פרק זמן לא מועט. הרי מי שנבדק בכניסה לקניונים הם אנשים בעלי חזות מזרחית ועם כל ההתחשבות בחברינו הערבים כאן - בצדק. ערבים הם באופן גורף איום גדול יותר לפיגוע מאשכנזים ולכן הסלקציה שמתבצעת היא מוצדקת. כן, לא נעים להודות בזה.

אין זה כמובן אומר שיש להנציח את המצב וכמובן שיש להילחם על הלגיטימיות של האדם השחור כאדם רגיל מן השורה. עם זאת, הלגיטימיות הזו תבוא רק כשהאוכלוסייה האתיופית תתערה בצורה טובה בחברה הישראלית ותוכיח במעשים שהיא יכולה. שהיא לא רק עניה ורדופה כי זה רק מבסס ומחזק את הסטיגמה בראשם של אותם גזענים. כי שריפת רכבים על עזריאלי אולי תרתיע את השוטר הבא אך לא תביא לשינוי תודעתי. שינוי כזה יבוא רק כשהאוכלוסייה האתיופית תתפס בצורה שונה. בצורה של אחת ששווה לשאר ולא מקופחת.

אמרת כל כך הרבה שלא יודע מאיפה להתחיל ובאמת שאין לי גם זמן. רק אומר זאת; הנוצרי - ערבי לא הגרוע ביותר אלא הכי טוב אצלכם לא עשה מה שאני (אתיופי, כן? ) עשיתי לביטחון המדינה. נא לחשוב לפני שמכלילים ויורקים תורת גזע על פני הפורום.

אני חושב שאין פה צדיקים גדולים. לא העדה. ולא המדינה. הדור הראשון של האתיופים היה מאוד נאיבי ותמים והמדינה ניצלה את זה. אבל מצד שני, לעדה מאוד נוח “להיות הקורבן” (זה לא המצאה שלהם) אין חשבון נפש ותמיד זה “מה המדינה יכולה לעשות בשבילי ולא מה אני יעשה בשבילי ובשביל המשפחה שלי בשביל להתקדם”

מצטער, סלומון טקה לא היה שה תמים או קורבן תמים ולא סתם השוטר נטפל אליו. החבורה שלו ניסתה לשדוד באלימות מנער אחר ואחרי זה רדפה אחרי השוטר ורגמה אותו וכנראה גם את המשפחה שלו באבנים. כל הזמן אני שומע במחאה “סלומון רצה רק לחזור הביתה” “השוטר רוצח” בולשיט, הוא לא רצה רק לחזור הביתה כי אם הוא היה רוצה רק לחזור הביתה בחיים הוא לא היה מנסה “לסגור חשבון” עם השוטר אחרי שהארוע שלו נגמר . והשוטר לא רצה לרצוח אף אחד.

בכלל ההרגשה שלי (וזה רק הרגשה) שהנוער שגדל היום (אני מדבר בכלליות, ולא רק הנוער האתיופי) הוא הרבה יותר אלים וחסר מעצורים. אני חווה את האלימות שלהם בעבודה שלי ובגינה ליד הבית שלי. פחד אלוהים. אם יש לכם הורה מבוגר שלא תעיזו לתת לו להסתובב בגינות הציבוריות בלילה…

אני בתקופה שאני הייתי נער לא אני ולא החברים שלי (ואני לא שייך לעשירון העליון או משהו כזה) לא חשבנו על מצב שניידה אבנים על שוטרים. והיו לי כמה מופרעים בכיתה או בשכונה.

נ.ב אחד ההשלכות השליליות שיצאו מהמקרה הזה, זה שמהיום , אם אני שייך לכוחות הביטחון, אני עושה “ראש קטן” . לא מנסה לעזור או להציל אף אחד אחר. גם אם השוטר ההוא נקט בפזיזות או טעה בשיקול הדעת שלו, הוא באמת ניסה רק למנוע קטטה ולעזור לנער שניסו לגנוב ממנו את הטלפון. והתוצאה? הוא במעצר בית והמשפחה שלו בבית מסתור, כי היא מקבלת איומים על חייה.

אני גדלתי בקרבת מרכז קליטה ורק שנים אחר כך הבנתי שלאוכלוסיה המקומית היה נוח לשלוח את הילדים האתיופים לבתי ספר מרוחקים (כי הם צריכים ‘חינוך דתי’) במקום לקחת חלק פעיל בקליטה שלהם. אוכלוסיות שגרו שתי רחובות אחת מהשניה לא התערבבו כלל. העיקר שפעם בכמה זמן שמעו על איזו פעילות שעשו בשביל האוכלוסיה האתיופית, אבל קליטה ושילוב אמיתי לא היו, למרות שבתי הספר היו מספיק טובים בשביל להכיל. רק כשקצת גדלתי הבנתי כמה שיטת ה’הפרד ומשול’ הייתה נוחה לכולם. יש לחברה עוד המון לאן ללכת, חבל להתמקד בכמה פורעים שעושים נזק לשני הצדדים, כי בשורה התחתונה הבעיה הזו לא הולכת לשום מקום.

יכול רק לדמיין איך הייתי מרגיש אם כל פעם שהייתי הולך ברחוב בחורות היו עוברות למדרכה השניה רק כי יש לי עור שחור.

אתה משחק לו לידיים. הוא טען שאתם מתנשאים עליו בגלל היותו ערבי, ואתה עושה זאת שוב.

מקבל את ההערות (גם שלך טיטי). ברור שזה לא מה שאני חושב(קיבלתי עצבים מלסנגר בעל כורחי על כל העדה בימים האחרונים), רק רציתי לומר שלא כולנו הופכים ניידות ומרביצים לאזרחים. יש זבל בכל עדה ובכל אוכלוסייה שונה בארץ.

אני יסכם את הדיון והשתתפות שלי פה בנאום הכי מרגש ומאחד שאי פעם שמעתי מאישיות פוליטית, מתוך הנאום הנפלא והמרגש של מרטין לותר קינג:

i have a dream that my four liitle children will live in a nation where they not be judjed by their clouer of their
skin "but but by the content of their character
“יש לי חלום שארבעת ילדי יחיו באומה שהם לא ישפטו על ידי צבע עורם אלא ידי מעשיהם”

אז אתן לך עצה: אם אתה כבר מתכוון לשלוף את קלף ה"גזענות" אז לפחות תנסה לפרט על מה אתה מדבר כדי שמישהו לפחות ינסה לנהל דיון או לקחת את מה שאמרת ברצינות.

יש כל כך הרבה דברים לא נכונים בקשר למשפט הזה שלמרות שאני לא יודע מאיפה להתחיל, אני אנסה.

כל בן אדם שקורא את מה שכתבתי מבין לחלוטין שאני לא מתכוון לטרלי למה שאמרתי, אלא נסיתי להעביר נקודה.
הנקודה היא שהאנשים האלה שטוענים לגזענות וקיפוח הם הכי גזענים שאני והמון מהמגזר שלי נתקלנו בהם. זה לא סובייקטיבי. זו לחלוטין עובדה. ניסו להתעמר בנו, להתנהג בצורה נבזית, בחוצפנות ומה לא. וזה כמעט ואף פעם לא קורה לי/לנו עם אנשים אחרים. למה זה?? נתקלנו רק במניאקים של הקהילה הזו?? לא חושב… כי טבעו האמיתי של הבן אדם יוצא החוצה כשהוא בעמדת כוח. ומה אגיד לך, הם לא עברו את המבחן הזה.

אנשים אומרים אל תכליל… אני האמת מנסה לא לעשות את זה, אבל אתה יודע מה קורה כשאתה נתקל במצבים מגעילים שנגרמים בגלל אותם האנשים באותם המצבים? אתה מתחיל להבין שפה יש פאטרן לא נעים בכלל ומתחיל לנסות להתרחק מהאנשים האלה כי זה לא נעים להרגיש לא נעים.

באופן מוחלט הנוצרים הם המגזר המצליח בישראל ובאופן יחסי (יחסית להשקעה של המדינה והתקציבים) הם הכי מצליחים ביי פאר… ואנחנו סובלים מטרור רציני מבני הדודים שלנו שהתקשורת כמובן מתעלמת ממנו באופן בוטה כי זה לא מספיק פיסי לטעמם ולמי בכלל אכפת מערבוש שרוצח ערבוש אחר…
כל חודש נוצרי אחד נרצח כי הוא נוצרי ובעיתונות יש משפט אחד קטן על זה. לי באופן אישי נרצחו 3 בני משפחה ואני לא הייתי רחוק מגורל דומה, לפני כמה חודשים ירו על הבית של בת הדודה שלי כי הן התלוננו למשטרה על ניסיון אונס של בן דוד שרצה לאנוס נוצרייה (רגיל לחלוטין אצלנו)… מבין את הקטע?? חיי הנוצרים בישראל, למרות כמה שהם טובים לעומת נוצרים אחרים בעולם הערבי, הם לא הכי טובים יחסית למגזרים אחרים בישראל.
ותגיד, אתה רואה אותנו שורפים מכוניות משטרה?? מתלוננים כל הזמן?? טוענים שכולם שונאים אותנו? לא. אנחנו כל כך שקטים שאנשים אשכרה לא יודעים שאנחנו קיימים… אנשים אפילו לא יודעים מה הוא המוצא האמיתי שלנו (לרוב יהודי אם אתה ממש רוצה לדעת, אז אפילו לקרוא לנו ערבים נוצרים זה לא מדויק בכלל). אנחנו לא מפסיקים לעבוד, ללמוד ולקרוע את התחת למרות נקודת ההתחלה לא הכי גבוהה.

האם כל השקט הזה טוב? לא חושב… חייבים להרים את הקול ולנסות להעלות לתודעה של המדינה וכל עם ישראל את הסיפור הזה… אבל בטח ובטח לא באלימות ולא בהרסית המדינה וייצור אנטגוניזם מיותר כלפינו.

אז מה שרציתי להגיד במשפט ההוא, שלמרות כל החרא שאנחנו סובלים ממנו, הגזענות, הנטישה, חוסר הביטחון ועוד, כקהילה או כמגזר, אין אפילו מה להשוות את ההצלחה שלנו עם האתיופים… איפה אנחנו ואיפה הם. נראה לך שאני מתנשא? אני לא. סתם מספר עובדות.

ובקשר למה שעשית לבטחון המדינה… וואלה, כל הכבוד גבר. באמת. אבל אתה יודע שנוצרי לא יכול בשום פנים ואופן לשרת את המדינה כמוך כי… המדינה לא רוצה. נכון? לצערי יש מי שעדיין מבלבל אותנו עם בני הדודים, במקום להבין שאנחנו חלק אמיתי מהמדינה… בגלל זה יש תקרת זכוכית לנוצרי שרוצה בכל הכוח לשרת את המדינה שלנו… ואת חלקנו עשינו… אחד הבן דודים שנרצחו נפל בעזה, הרג אותו צלף פלסטיני, ואבא ואחותי שוטרים.

ורק שתדע, המון נוצרים נלחמו כדי להפוך את גיוס הנוצרים לחובה, אבל לצערי אף אחד לא שם עלינו. אשכרה נלחמנו כדי להתגייס, ולהיות חלק מכור ההיתוך הזה… אבל כשהתחילו בני הדודים לשרוף בתי חיילים נוצרים בנצרת, ביבי נטש אותנו לחלוטין… ואתה יודע מה זה לחיות מוקף בין בני דודים שמחשבים אותך ל"בוגד" באומה הערבית ומשת"פ ציוני?? רק אז תבין את המשמעות של המילה טרור.

אז כדי לסכם, אני אומר לך: ברגע שהמדינה תתן לנו לשרת אותה גם בביטחון, אתה תראה נוצרים שעושים את מה שעשית אם לא יותר, כי מה לעשות, יש לנו, בין היתר, גם את השפה והמבטא הנכונים.

איפה בדיוק “ירקתי תורת גזע”?

הבעיה היא שאני לא טוען. אני אומר בדיוק את מה שרובנו המוחלט אומר ומרגיש. הייתי מתייחס לזה ברצינות.

לצערי, הפרויקט הציוני שנקרא “קיבוץ גלויות” די הגיע לסוף דרכו או כבר שהוא או לא קיים או שהוא בדרך להיכשל. כל הדו שיח בחברה שלנו מראה את זה:

המרוקאים חושבים שהאשכנזים דפקו אותם ומסתכלים בהתנשאות עליהם אבל הם לא שמים לב שהם עושים את אותו דבר לרוסים שעושים את זה לאתיופים והאתיופים לעדה שהם רואים אותה מתחת (אני מכליל בכוונה) , ואני כותב את זה בכאב רב. אני מגדיר את עצמי כציוני פטריוט. אבל זה פשוט לא עובד יותר.

בגדול, אני חושב שכל מי שמצפה שהממשלה תבוא ותציל אותו או תעשה את העבודה בשבילו, סופו שגם הילדים והנכדים שלו יחייו באותה מצוקה.

הממשלה, זה גוף מסואב וכושל, מלא בחסמים ובבירוקרטיה, בגדול הממשלה צריכה להיות בגודל מינמלי ולהשקיע את המשאבים שלה בחינוך בתשתיות בביטחון ובסדר הציבורי,. ברגע שישקיעו בחינוך ומניעת פשע בנוער. אפשר לתת לכוחות השוק החופשי לעזור . אבל מנגד, העדה האתיופית , וגם עדות נוספות, צריכות לקחת אחריות על עצמם, להפסיק אם תרבות המסכנים ודפקו אותי . והאסימון צריך ליפול, אם לא נעזור לעצמנו, הממשלה לא תעזור לנו, והבנים והנכדים שלנו יהיו באותה נקודה כמונו.

את אימא שלי וסבי וסבתי ריססו בחומרים נגד כינים וזרקו אותם למעברות. הם לא בכו דפקו אותי ושוברים את הכלים, הם עבדו ועבדו עד שהמצב השתפר… אני לא רוצה עוד לספר מה אבא שלי עשה בשביל להרויח פרנסה בשביל המשפחה שלנו… את הרעיון הבנתם.

מי שחושב שהממשלה תבוא ותציל אותו, חי בלה לה לנד. זה לא יקרה בארץ, ויש לי ספוילר, זה לא קורה גם במדינות החזקות בעולם.

משה, הלכת קצת רחוק עם כישלון פרויקט כור ההיתוך. כרוסי שחי בארץ יותר מ20 שנה אני חושב שההפך הוא הנכון, רק צריך סבלנות. החשדנות שהייתה להורי כלפי עדות אחרות ולאנשים בגילם אלינו, איננה ביני לבין חברי ואני בתוך שבבוא העת כשנביא ילדים היא רק תפחת. זה לוקח זמן. זה לוקח 2-3 דורות אבל זה עובד יופי יופי.

אני חושב שהדיון גלש ל3 סוגיות . היחסים בתוך המגזר הערבי (שלא תמיד מודעים אליו) , היחסים בתוך המגזר היהודי והיחסים בין ערבים ויהודים( מושפעים מדת אחרת, ההסטוריה, הסכסוך וגורמים נוספים).
אני די מסכים עם אלכס.

Bblanko

בהמשך לשיחה שלנו, "האם ארה"ב השתפרה ביחס בין שחורים ללבנים :

1960 60 אחוזים מהלבנים בארה"ב אמרו שהם לא יבחרו בנשיא שחור 2008 נשיא שחור נבחר לקדנציה כפולה.

לפני סוף שנות ה60 ב17 מדינות נאסרו נישואים מעורבים, אחרי 1967 החוק הזה בוטל.

1958 בסקר שנערך רק 4 אחוזים מאמריקאים תמכו בנישואים בין גזעיים. כיום המספר צמח 87 אחוז.

1960 כל הנישואים של שחורים רק 1.7 היו בין לבנים ושחורים, היום זה צמח ל12 אחוז וזה גדל…

ויש עוד…

Condoleezza Rice schools reporter on race relations | 👏👏👏 Watch as Condoleezza Rice schools an NBC reporter on race relations in America. | By Dennis Prager | Facebook

טוב אז בערב הקלאסיקו המשעמם ביקום ומכיוון שמחר בחירות (התגעגעתם?), החלטתי לפתוח דיון על הנושא, לפרוס את משנתי ובתקווה לשמוע תגובות, הגיגים וכו’.

בבחירות האחרונות שמתי פתק של כחול-לבן. האימה מזה שביבי ישרוף את המדינה רק כדי לא לרדת מהכיסא געתה בי. עדיין גועה. מצד שני יש לו המון הישגים בתחומים בינלאומיים, כלכליים, קידום מדיניות ימין (זה דיון בפני עצמו שבו אני לא בטוח איפה אני נמצא אבל הוא לחלוטין מקדם אותה עם המשך הבנייה בהתנחלויות), הדגשת הבעיה האיראנית כמרכזית באיומי ישראל (מישהו זוכר שעד לפני שנים ספורות זלזלו בו על השיח האובססיבי על איראן?). הוא ממזר אבל הוא ממזר גם לטובתנו. בסוף אתה רוצה מנהיג שידע להתממזר לעתים.

מהצד השני יש את בני גנץ. מדובר בדמות קש של המחנה היריב (שמאל/מרכז/כל הגדרה אחרת) שכבר גורמת לי לרצות להקיא מהתנועות חסרות הסנכרון עם הדיבור, הקלישאות הבלתי נגמרות וההססנות הזו שרק גורמות להבין - הוא לא מנהיג, הוא מונהג. ע"י חבורה של יועצים/מומחים/מקצוענים. בעולם אידאלי החבורה שממול לביבי הייתה מציגה אלטרנטיבה שמבוססת על השקפת עולם שונה ממנו, היו מוציאים אנשים לרחובות למחאות והפגנות, ממלאים את דפי האינטרנט והרשתות בקמפיינים וסוחפים כמו שביבי עשה בשבועות האחרונים לקהל הבוחרים שלו. אבל זה ההבדל ביניהם, הוא עם רעל בעיניים והם לא. כל אותה ממלכתיות מטובלת בקורטוב של רופסות וחדלות אישים. הם לא רוצים למשול, הם רוצים שביבי לא ימשול ואני כלל לא בטוח אם הם מסוגלים ליזום ולא רק להגיב. והרגע הזה שבו ה"קוקפיט" יכנס לבלפור מטריד בעיני לא פחות מהישארות הביבי וחקיקה של חוק צרפתי ללא הגבלת כהונה.

מה שמביא אותי לדילמה הבאה - אני לא יודע במי אבחר מחר. תמיד חשבתי ואני עדיין חושב שזו לא זכות אלא חובה אזרחית להצביע והפעם - סיכוי גדול שלא אצביע. והסיבה? אני פשוט לא יודע מי יותר גרוע. אשמח לשמוע את דעתכם.