פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

יש הבדל גדול בין הסיטואציה במועד א׳ שאף אחד לא ציפה שייגררו לעוד 2 סבבים, מועד ב׳ שהיה נראה שביבי גמור ועוד פוש אחד והוא נופל, למצב הנוכחי.

אמנם הגוש יורד ל59 במדגמים אבל אני עדיין לא מבין את
הדרמה. כחול לבן ממשיכים להתעקש שלא יישבו תחת ביבי, ליברמן כנ״ל. אז יערקו 2 ולא 1.

דבר נוסף, כשהכל כל-כך צמוד, טיפשי להסתמך על מדגמים.

לא חושב שזה טיפשי. ביבי ניצח בכל מקרה, מנדט אחד לפה ואחד לשם, לא ישנה את זה. השאלה היחידה זה עד כמה יהיה לו קל. כמו שאמרתי בשלב הזה אף אחד לא רוצה בחירות נוספות במפלגות שמימין לכחול לבן. יש משבר קורונה עזה ואיראן ויש הרבה סולמות לרדת בהם.

זה לא נראה לי בכלל אותו דבר. אז לליברמן היה כח. היום יש ממשלה בלי ליברמן. מספר המועמדים לעריקה מגוש מרכז הוא די גדול, כמו שאמרתי, לדעתי ביבי לא צריך להתאמץ, העריקים יפנו אליו.

1. נכון, לא סותר את מה שאמרתי.
  2. למה? כי חסרות “מיטות”? מה גם שמן הסתם בכל תחום בערך ניתן למצוא פגמים ומקום לשיפור, וכמו שבעצמך רמזת מן הסתם יש לי אינספור ביקורת על נתניהו. כל זה לא סותר את מה שאמרתי.
  3. שוב, מדוע זה קשור?
  4. השאלה היא לא האם המצב “הורע” (כיוון שיש גורמים נוספים שלא בשליטתו של נתניהו), אלא האם המצב היה טוב או רע יותר בהינתן ראש ממשלה אחר. לתפיסתי, המצב היה ככל הנראה הרבה הרבה יותר גרוע.
  5. מסכים כמובן.
  6. זה לא שגנץ ידחוף לאגרות גודש… (הפיתרון לאוכלוסייה כולה)
  7. אני חושב שכל הפוליטיקאים מושחתים ברמה כזו או אחרת, כי בני אדם באופן כללי מושחתים. מדובר בסקאלה שהחל מרף מסוים אנחנו כבר לא אמורים להיות סובלניים כלפי המושחת, היכן הרף הזה זה כבר טעם אישי. לתפיסתי, מה שביבי עשה לגמרי נמצא מתחת לרף ואני גם די בטוח שהיו הרבה מאוד פוליטיקאים בכירים במדינה שהיו מושחתים לא פחות ממנו ופשוט מצאו חן בעיני האליטה הרבה יותר. מה גם שלדעתי עדיף ראש ממשלה מושחת מאשר ראש ממשלה לא יוצלח.
  8. לא כי הצד השני מאוד מאחד… טיעון חלש מאוד בעיניי
  9. ייתכן, אבל דעתך האישית בהקשר הזה מאוד לא חשובה.
  10. מסכים שנתניהו משחק יותר מלוכלך. לא חושב שזה משנה מאוד את המהות.

בגדול, מרגיש לי שהתגובה שלך לא ממש הגיבה למה שניסיתי להגיד…

דבר נוסף: ממש ממש ממש מעצבן אותי כל האנשים שמחכים שבג"צ יעשה להם את העבודה ויכריע שאין אפשרות לנתניהו להקים ממשלה (בהנחה ויצליח להשיג 61). מבחינתי כל מי שמאחל לזה מחזיק בתפיסות אנטי דמוקרטיות בעליל, והדבר המצחיק ביותר הוא שטוענים שאם ביבי יקים ממשלה זה “יפגע באמון העם”. אירוניה במיטבה.

שלטון החוק (שבירור מאפשר לביבי להקים ממשלה), חזקת החפות ושלטון העם (שבוחר את נציגיו) אלו מהערכים הבסיסיים ביותר שיש לדמוקרטיה להציע, הרבה הרבה הרבה יותר מערכים סובייקטיביים של “טוהר המידות”.

אני כל הזמן שומע את הטיעון שאין אף אחד שיכול להחליף את ביבי כי לאף אחד אין ניסיון.
אז גם ביבי הגיע לפוליטיקה עם ניסיון כשגריר ותו לא, הוא לא למד בבית ספר לראשי ממשלה לצורך העניין. ביבי פשוט גרם לנו להאמין שאף אחד אחר לא יכול.

הטיעון הוא שבהשוואה בין גנץ לביבי לאחד יש ניסיון ולשני אין. זאת עובדה. אף אחד לא טען שראשי ממשלה חייבים להיות מנוסים כראשי ממשלה כי זה כשל לוגי.

אגב, ביבי ב96 היה מנוסה פי כמה מגנץ היום. ממש לא שגריר ותו לא. בתור התחלה הוא היה 8 שנים חבר כנסת. תקרא בויקיפדיה

זה לא מה שחזקת החפות אומרת… זה עיקרון משפטי שנטל ההוכחה הוא על התביעה.

האם היית נותן למורה שחשוד בפדופיליה להמשיך ללמד?

חשוד בפדופיליה יהיה במעצר.

יש סיבה שראש ממשלה מוחרג לעומת כמעט כל נושא משרה אחרת ביכולתו להמשיך לכהן בתפקיד. איזונים ובלמים הם לא רק כלפי הרשות המבצעת או המחוקקת, גם מול השופטת

לגבי השאלה “האם היית” - היו בחירות. מספיק אנשים נותנים ולכן אפשר להפסיק עם התעמולה הזאת

איזה אלוף ביבי בחיי. כל פעם מצייר מציאות אחרת שחצי עם הולך אחריה.

רק לדמיין את גנץ מכריז על ניצחון ענק ואחרי יומיים נתקע עם 58 מנדטים.

חלק גדול ממצביעי ליכוד בטוחים שעשו פה קנוניה החל מהחוקרים שאספו את החומר והגישו את ההמלצה, כולל הפרקליטות והיועץ המשפטי שביבי מינה.

אם מישהו היה דורס קרוב משפחה שלי בשוגג, אני הייתי שופט אותו ל20 שנה. בשביל זה יש לנו שופטים ולא אנחנו קובעים פסקי דין.

להחריג אותו כי זה ראש ממשלה זה טיעון אחר (שאני לא מסכים איתו, התפקיד דורש רגישות אפילו גבוהה יותר). עניתי לגבי חזקת החפות, כמו שחשוד בפדופיליה מבלה במעצר למרות החזקה הזאת, היא לא אומרת כלום לגבי אמצעי המניעה גם לפני המשפט.

האמת שאת זה הוא עשה בבחירות הראשונות

וזאת זכותם המלאה.

לגבי הפיסקה האחרונה - בדיוק בגלל הרגישות הגבוהה הוא מוחרג. להחריג לצד השני לא יאפשר לאף ממשלה להחזיק מעמד.

רק נזכיר שהם בטוחים שמדובר בקנוניה כי ראש הממשלה עצמו אומר להם לחשוב כך.
כשראש ממשלה תומך בחייל שירה במחבל על הרצפה ולא בשר הביטחון שרוצה להכניס אותו למאסר, עושה מהפכה במערכת המשפט וממנה שופטים מטעם עצמו שמטעימים להשקפת עולמו, שטוען לשחיתות בממשלה ומזימה לאומית של הרשות השופטת-המשטרה והתיקשורת כדי להפיל אותו, שמדבר על לפטר יועץ משפטי לממשלה שהחליט להעמיד אותו לדין - יש פה בעיה מעבר למושחת/לא מושחת.

אני הגבתי לאמירתך לפיה ״נתניהו מועמד רציני לראש הממשלה המוצלח בתולדות המדינה״. האמת שלפי התגובה שלך אני לא בדיוק מבין למה זו עמדתך. מצב הבריאות והחינוך - לא קשור, תחבורה - לא משנה, נעצום עיניים מההתנהגות של ביבי ומפלגתו לאורך השנים. אם השמאל היה בשלטון המצב מול איראן היה יותר גרוע (על סמך מה? אני, למשל, לא טוען לכאן או לכאן. אין בידנו שום מידע).

ספציפית לגבי השחיתות - מי שהופך את קניית הצוללות לשכונתי ומשפחתי יותר מהזמנת חומוס בשישי בצהריים או מציע עסקאות מפוקפקות למו״לים - בהחלט לא עובר את הסף שלי. אגב, לאולמרט היו מעטפות כסף שעצם קיומם (בלי לדעת מי נתן או למה) לא עובר את הסף שלי - לא רוצה ראש ממשלה עם חבילות של כסף במגירה.

שחיתות זו סקאלה אבל אם לא יפריעו לליכוד הוא ירע את המצב מאד. לימור לבנת התבטאה בכנות בנושא.

אתה מתכוון לניסיון פוליטי, הקריירה הצבאית מעניקה ניסיון כלשהו, יש להניח. אגב, יש תיאוריה של רביב דרוקר לפיה רוב הרמטכ״לים תפקידם הראשון בפוליטיקה הוא הבכיר ביותר ומשם הם מדרדרים. אז אולי יהיה פה ראול אבל בתוחלת נקבל בורחה מיוראל

ניסיון פוליטי הוא הרלוונטי ל…פוליטיקאי. מעבר לעניין המעשי של איך הכנסת והממשלה בכלל עובדות, איך עובר חוק, איך משרד ראש הממשלה גורם להחלטות להתבצע, עיסוק בשלל נושאים מעבר לתקיפת דיונות בעזה וכו’.

לגבי קריירה צבאית, זה כבר עניין של דיעה אישית אבל בעיניי זה ניסיון רע מאוד ואני מקפיד לא לתת את אצבעתי לאנשי צבא - גם לא בפריימריז. אין שום סיבה להעריץ אנשי צבא, אנחנו לא ב67, לא פאשיסטים ורובנו העברנו כך וכך שנים בארגון הכושל הזה.

ניסיון כרמטכ״ל הוא רלבנטי כי ניהול ארגון גדול, בטח ששייך למדינה ועוד יותר כשמתוקף תפקיד זה אתה בא במגע עם כמעט כל רשויות המדינה - בוודאי שהוא רלבנטי. דעתך על צה״ל (הצבא הערבי החזק ביותר במזרח התיכון) לדעתי לא קשורה. גם מי שלצורך העניין היה ראש ההסתדרות הוא בעל ניסיון שיתרום לו מאד בתפקיד שר, ללא קשר לעובדה שהוא כנראה עשה נזקים ביושבו על הכסא הזה.

ברור שניסיון כרמטכ"ל רלוונטי יותר מניסיון כמתכנת פרונטאנד, אבל זה מאוד לא קרוב ולא דומה לניסיון כחבר כנסת, שר או סגן שר. החיסרון של גנץ בהיבט הזה רלוונטי ביותר, זה לא משהו בקטנה. גם אם שמים את נתניהו בצד.

עם זה אני מסכים מאד, המשפט הראשון ״אבל זה מאוד לא קרוב ולא דומה לניסיון כחבר כנסת״ מוגזם. רמטכ״ל זה יותר מסתיו שפיר (הדוגמה היא לשם המחשבת הכניסה לכנסת ללא רקע אמיתי, ללא קשר לעמדותיה הקופצניות), לא ממישהו שהיה ראש ממשלה עוד כששיחקתי כדורגל אחרי בית ספר.

מתכנת פרונט אנד עוסק לא מעט בניהול state, אולי זה כן רלבנטי (ממש איכס הבדיחה הזו)

גאוני ומטריד כאחד.

אני עומד ומוחא כפיים לבדיחה הזאת, שאפו

זה יותר מסתיו שפיר בתור לקבלת פרס ישראל ומשואה ביום העצמאות, אבל בפועל באמת שהמרחק רב. וזה עוד מול סתיו שפיר, שהיא בהחלט כלומניקית. אני יודע שזה נתפס כזוטות - אבל אין שום סיכוי שבנאדם ללא שום רקע בעשיה הפוליטית יצליח לקדם משהו מתפיסת עולמו. ביבי פוליטיקאי מבריק ומנוסה ואת רוב הדיעות והשאיפות שלו נאלץ לזרוק לפח. הפרקטיקה חשובה לא פחות מאידיאולוגיה בתחום הזה (ונעזוב את זה שאנחנו לא יודעים כלום על האידיאולוגיה של גנץ באיזשהו נושא, מגוחך כשלעצמו).