פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

ישראלים שמצביעים למשותפת:

“הם שונאים לאומיות
שונאים דת
לא מקדשים את האדמה והארץ
רואים עצמם קודם כישראלים ורק אחר כך יהודים. אז מה הם עושים?
מצביעים למפלגה לאומנית. דתית. שמקדשת את האדמה ואת הארץ.
שנבחריה רואים עצמם קודם כערבים ורק אחר כך (אולי) כישראלים.
מוזר.”
רועי עידן בטויטר על שמאלנים יהודים שמצביעים למשותפת

“רואים עצמם קודם כישראלים ורק אחר כך יהודים”

בזה הוא טועה. הם רואים את עצמם כאזרחי העולם. לא ישראלים ולא יהודים.

החיסרון של גנץ לעומת נתניהו זה לא רק רלוונטיות הניסיון. לצורך העניין יש לכם בקוקפיט את בוגי יעלון, שיש לו ניסיון צבאי דומה לניסיון של גנץ פלוס ניסיון כחבר כנסת ושר ביטחון. למה אפחד לא חושב לשים אותו בראש?

לדעתי אתם משמיטים פרמטר חשוב והוא ההתרשמות מהאדם. מעין רושם ראשוני מבלי להתבונן בקורות החיים של האדם. אני מניח שביבי בתחילת דרכו היה יותר כריזמטי משכנע ומרשים ביחס ליריביו הפוליטיים המנוסים מאשר גנץ ביחס אליו כיום.

לצד זה גם היה לביבי רקע צבאי והשכלה די מרשימים טרם כניסתו לפוליטיקה.

יכולות וניסיון לא מתורגמות בהכרח לכח אלקטורלי, אין ספק. לכן בוגי לא בראש. אנשים מצביעים מכל מיני סיבות וזה בסדר. גם יהודים שמצביעים למשותפת זה אחלה

אבל הטיעון הראשוני היה שאין משמעות לניסיון פוליטי כי עובדה שגם ביבי היה פעם ראש ממשלה ללא ניסיון, שזאת שטות כי ניסיון חשוב מאוד וטעות עובדתית כי לביבי היה ניסיון פוליטי-ציבורי-מדיני רב

בוגי היה רמטכ"ל חלש, שבזמנו טען שצריך לתת לקטיושות של חיזבאללה להחליד. כן ראינו מה נסגר עם זה. אחרי זה בתור שר ביטחון הוא חושב שהמנהרות זה לא סכנה קיומית. כולנו ראינו מה נסגר עם זה.

אחרי שביבי פיטר אותו (ומינה שר ביטחון יותר גרוע ממנו, ליברמן) הוא במשך כמה שנים כל מה שהוא עושה זה לצעוק “צוללות ביבי מושחת צוללות ביבי מושחת”.

גבי אשכנזי הוא אכזבה אישית שלי. בזמנו שהוא התמנה, חשבתי שהוא רמטכל טוב, כי בניגוד לקודמים שלו. פתאום התחילו להשקיע במילואים ובציוד (ניסיון אישי שלי) אבל שקוראים איך הוא התנהל בפרשת הרפז. אכזבה.

יאיר לפיד, אפילו אין צורך להכביר מילים, וזה מפלגה שטוענת לשילטון.

גנץ וחבריו אוהבים לדבר על לאחות את הקרעים ושהסעים בעם. בניתיים עולה על הפרק היוזמה לחקיקת החוק לפסילת נתניהו (רוה"מ לא יוכל לכהן תחת כתב אישום). אם תקרה, חקיקה כזו עלולה לגרום לההפך מאחדות בעם. כמובן שהיא גם שנויה במחלוקת לדעתי מבחינה דמורקטית נוכח העיתוי והגורמים לה.

אני חושב שהשנאה כלפי נתניהו מעיבה על שיקול הדעת של מחנה רק לא ביבי, וצעד כזה הוא אולי ללכת צעד אחד רחוק מדי. ליברמן לדעתי בכלל מאס בפוליטיקה וכאן כדי לסגור חשבונות אישיים, ולא אתפלא אם הוא יפרוש לאחר מכן. הם יכולים עד מחר להגיד שישראל לפני הכל, הלכה למעשה נוהגים אחרת. הורדת נתניהו לפני הכל.

“מבין שהכל מגה-מטומטם, אז אולי צריך להגיד את המובן מאליו:
גם אם טיבי, ליברמן, היבא יזבק וצבי האוזר יתקנו בצוותא את חוק היסוד כך שיקבע פרסונלית שלנתניהו אסור להקים ממשלה -
ברגע שלמחנה הלאומי יהיה 61 (בבחירות הרביעיות או העשיריות) החוק יחזור תוך רגע לקדמותו ונתניהו ירכיב את הממשלה”

https://twitter.com/realadamgold/status/1235140530545348608

מזעזע שאנשים שרק לפני כמה ימים אמרו שחוקים פרסונלים מזיקים לדמוקרטיה רוצים לחוקק חוק פרסונלי שהוא אנטי דמוקרטי במהותו.

יחד עם זאת, אם כל כמה שאני מתעב את ליברמן, אני מאמין שגם הוא יש לו גבולות והוא לא ישתף פעולה עם המשותפת.

זה שיתוף לפעולה למען מטרה משותפת ותו לא. הוא (וגם גנץ) לא הולך לשבת איתם בקואליציה. במקרה כזה תוקם לאחר מכן ממשלת אחדות עם מועמד אחר (לא ביבי) מהליכוד, או שנלך לבחירות רביעיות.

מה גם שהמשותפת פה היא לא העניין לדעתי בכלל, גם אם לא היה צריך את המשותפת בשביל להניע חוק כזה זה היה שנוי במחלוקת.

ליברמן אמר על ביבי שהוא איבד את הבלמים, שאין לו גבולות. תראה מה עמית סגל שלף לפני כמה רגעים (סרטון מ 2017)

אני לא בוטח בליברמן. הוא מונע מטעמים אישיים.

תקן אותי אם אני טועה אבל בלי ליברמן אין אפילו רוב תיאורוטי. צריך 61.

ספק גם אם האוזר והנדל יתמכו בזה, בפעם שעברה הם בלמו בעצמם ממשלה עם המשותפת.

שוב, לא מדובר פה על להקים ממשלה עם המשותפת שתכהן פה ותעביר החלטות מעבר להחלטה הזו. לא בקיא בכל הבירוקרטיה, אבל מבחינתי קרא לזה פייק ממשלה ואחר כך מקימים ממשלת אחדות או הולכים לבחירות רביעיות.

האוזר והנדל הם בין הבודדים שאני מעריך ומחזיק מהם בכחול לבן וחבל לי שהם שם. הסיבה שהם שם היא רק לא ביבי. כשביבי לא יהיה אני מקווה שהם יחזרו הביתה.

ממה שהבנתי, בשביל זה, גנץ צריך לקבל מנדט מהנשיא, ואז למנות יושב ראש מטעמו בראש הועדה ולהחליף את יושב ראש הכנסת. ואז להקים ממשלה לחוקק את החוק ואז להתפטר.

בשביל זה הוא חייב את כל מחנה אנטי ביבי בעד כולל ליברמן והמשותפת.

אני מאוד בספק שליברמן יעשה את זה. כי בבחירות הבאות זה גזר דין מוות בשבילו. 99 אחוז ממי שהצביע לו ימני.

אני רוצה להביא לקריאתכם טקסט שבאופן אישי מאוד אהבתי, מספר את הדילמה שלי בגישתי לעניין השמאל/ימין. הטקסט מובא מעמודו של סניה ולדברג ונכתב ע"י בחור בשם יוני בלונדי, תהנו ::

הסיבה שהימין והשמאל לא יכולים לנהל שיח היא העובדה שאינם דוברים כלל את אותה השפה.

הימין מדבר על רעיונות טובים מול רעיונות רעים, בעוד השמאל מדבר על אנשים טובים מול אנשים רעים.

באוסלו, הימין ניסה בכל כוחו להסביר שהסכם אוסלו הוא רעיון רע, בטחונית, מדינית, היסטורית, מוסרית. השמאל לא שיחק במשחק הזה בכלל, השמאל הגדיר את אוסלו כתהליך שלום ומי שנגד שלום הוא בוודאי איש רע. רבין קרה לנו אז “פחדני השלום”. הם היו אנשים טובים, ואנחנו רעים, ולא משנה כמה אנשים נהרגו על מזבח השלום, עראפת היה איש טוב (תראו הוא זכה בנובל) וביבי היה איש רע, אז זה לא משנה כמה אנשים קברנו. ביבי היה “רע” ולכן הוא טעה.

התופעה הזו חוזרת גם בדיונים כלכליים, עמיר פרץ רוצה להגדיל את קצבאות הזיקנה, הנכות, ושכר המינימום, כי הוא איש טוב, ביבי רוצה ככל הנראה לשמור את הכסף מתחת לבאלטות, והוא איש רע. לא יעזרו חישובים כלכליים, או הסברים על מדיניות. ההסתדרות תמיד “דואגת לעובדים”, גם כשהיא מפעילה טרור כלכלי, זה נעשה ממטרה טובה. ואילו כשליברלים מדברים בעד שוק חופשי, אז הם “קפיטליסטים חזיריים”.

זו כמובן תופעה כלל עולמית, אובמה הקניט את מתנגדיו בכך שהוא אמר שהם “בצד הלא נכון של ההיסטוריה”, הוא מעולם לא נתן הסברים למדיניות שלו, בין השאר כי הוא לא דיבר כלל בשפת המדיניות או בשפת הרעיונות. אובמה חילק את העולם לטובים ורעים, והימנים היו הרעים.

ביחסי ישראל - ארה"ב וישראל - עולם, אף אחד בשמאל העולמי לא מדבר על רעיונות או מדיניות. ישראל היא הרעה, והפלסטינים הם הטובים, לכן צריך לקחת ולהשפיל את הרעים, ולתגמל את הטובים. לא משנה כמה טרור ישראל תספוג, כמה תסביר שהיא מגנה על עצמה, גופי הbds ימשיכו להסביר שהעובדות לא חשובות, ומה שחשוב היא שאנחנו הרעים.

באופן פחות ברור, אך חזק לא פחות, הסיפור הזה חוזר בתרבות ובאומנות, לפני שבוע ישבתי עם החברה שלי וקראנו את רשימת הרווקים הנחשקים של טיים אאוט, גם בשנת 2019 וגם בשנת 2020, היה רווק נחשק (כאילו במקרה) שסיפר שהדבר הכי גרוע שיצא לו בדייט היה שהוא גילה שהוא יוצא עם ימנית.
תחשבו מרגיש ימני או ימנית אחרי כתבה כזאת, כמה כח רצון הוא או היא יצטרכו כדי לדבר על רעיונות כשהם מצויירים כלא סקסיים.

המסר היה ברור, ימנים הם לא סקסיים, ואין מה לצאת איתם, ואם את רווקה, תדעי שתתפסי רווק נחשק רק אם תהיי שמאלנית. מגילה אלמגור לטיים אאוט, מגרבוז ועד לאופירה, בארץ ובעולם ימנים הם תמיד נלעגים. וכשאתה נלעג, אתה לא יכול להציג את הטיעון שלך באופן הוגן.

תקראו כל תגובה אי פעם למשהו שכתבתי, במשך חמש שנים שאני כותב, התגובה הנפוצה כלפי היא שאני “ביביסט”, כלומר שאני איש רע, ולכן אין כמובן צורך להתמודד עם הרעיונות שאני מנסה להעביר.

מערכת הבחירות הזו כולה, יותר מאי פעם, היא על רעיונות טובים מול שינאה רעילה. בעוד נתניהו מדבר על רעיונות, בבטחון, במדיניות חוץ, בכלכלה, גנץ מדבר על כמה הוא איש טוב, וכמה ביבי איש רע. ספק אם משהו יכול להצביע עם רעיון אחד של גנץ, קל וחומר להסביר מדוע הרעיון הזה הוא רעיון טוב.

מדיניות השמאל כולה מבוססת על תפיסת עולם של סרט מצוייר. זעם הרשע מול בימבה, מגטרון מול אופטימוס פריים. בסרט הזה ביבי = ארדואן = היטלר. ואילו גנץ = אנה פרנק או משהו כזה. אף מילה על מדיניות. הכל בשמאל זה טובים מדומיינים מול רעים מדומיינים, אף נסיון להתמודד עם המציאות.

הרשת מוצפת באלפי הסברים מדוע המדיניות של נתניהו טובה, מולם יש אלפי הסברים מדוע נתניהו הוא איש רע.

אתמול יצא קמפיין הקורא לימנים ביישנים לצאת להצביע מחל. כי יש גבול כמה מפיצי הרעל וסוכני הבורות יכולים לדחוק, להעליב ולגדף ולא לחטוף בקלפי.

זכרו, ספירלת ההשתקה של השמאל לא הולכת איתכם הקלפי. את ספירלת ההשתקה שוברים עם פתק מחל.

אם אתה מעוניין לקרוא ניתוח איכותי מאוד להבדלים בין ימין לשמאל הייתי ממליץ לך לקרוא את ספרו המצויין של תומאס סאוול A Conflict of visions (או “עימות בין השקפות” בעברית) מדובר בניתוח מעט עמוק יותר מהטקסט הזה, מעט מדוייק יותר, והרבה פחות… בכייני

יאללה, האמת שאשמח.

אם יש אותו כאן למישהו באזור מרכז/ירושלים ומוכן להלוות/למסור/למכור אשמח שיצור קשר :slightly_smiling_face:

מאסטרפיס. בכלל סואל מומלץ מאד.

השמאל הבין שצריך להיפרד מהפלסטינים הרבה לפני שביבי הסכים לזה בתוכנית המאה

אם לא השמאל באמריקה הם אולי עדיין מתפלשים בבוץ בויאטנאם

אם כולם אנשי ימין בעולם זכויות להט"ב כנראה לא היו כי כל הימנים חשוכים

הנה, סתרתי את התיאוריה הזו

בוגי גם התוכח עם שר הביטחון מופז ,התנגד להתנתקות (שנתניהו תמך) לעסקת שליט (נתניהו תמך). לגבי המנהרות, כנראה גם רהמ חשב כך. זו תגובתו על עניין הרקטות:

לגבי גבי אשכנזי, הוא נחשב כרמטכל ששיקם ושיפר את צהל אחרי מלחמת לבנון, היה מעורב בהפצצת הכור הסורי ועשה מבצע צבאי יחסית טוב.
לגבי פרשת הרפז, עברו על כ4 שנים של הקלטות מתקופתו כרמטכל והגיעו למסכנה שאין שם משהו פלילי. לגבי מוסר , אפשר להתווכח. אני לא יכול לדעת מה גרם להדרדרות היחסים בינו לבי אהוד ברק .אני גם תוהה לגבי החלק של הסביבה. הוא התנצל על מה שקרה אז ואמר שהוא עשה טעויות. מעניין מה היה קורה אם היו הקלטות 4 שנים של ביבי…

לדעתי אי אפשר. אותם סטנדרטים מימין ומשמאל. ההודעות האלה מהטלפון של אשתו - לא תקין.

מכר שלי שהיה במערכת טען שגנץ רמטכל הרבה יותר טוב מאשכנזי - מתון ובעל כיוון ברור בניגוד לאשכנזי ה’קפריזי’. מה זה אומר? בתכלס כלום, ללמדנו שיש המון דיעות ונושאים בהם באמת קשה מאד לשפוט

אם אתה עובר בהר נוף תוכל לקבל אותו ממני

בגלל זה האכזבה ממנו.

אם אין משהו פסול בהקלטות למה הוא נלחם בעור שינים על הצו איסור פרסום? למה עיתונאים מצד מסוים נלחמים בשמו להשאיר את הצו עומד על כנו? שישחרר את זה והציבור ישפוט.

אין לי ספק שאהוד ברק לשון המעטה לא תמים, ויותר מזה, שהוא השמיד (אחד מאנשיו) את ההארד דיסק בלשכה זה די מפליל אותו . אבל אהוד ברק ומעשיו לא עושים את זה בסדר.

ביבי? שוב, הוא לא קשור לזה.

לא אנתח את הטקסט הזה לעומק רק אגיד שמצחיק אותי מאוד העובדה שהוא מלין על רידוד השיח מהצד של השמאל תוך כדי שהוא מרדד את השיח ואת השמאל.

אם לחטוא בעצמי בהכללה המגוחכת הזאת אז הימין ה-
post p c
הוא כמו הילד הבריון בגן שמסתובב ומרביץ לכולם ואז כשמישהו מחזיר לו הוא הולך ובוכה לגננת.