פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

אם מתחשק לך ויש לך כוח אשמח אם תפרט קצת מה גרוע לדעתך ברעיונות של ברקת.

קודם לגבי כץ - ברמת ההצהרות הוא נשמע מאוד במקום הנכון. תוקף את ההסדרות, את הוועדים השונים, מועצות הקשקושים, בעד פתיחת ייבוא ובכלל מאוד מאוד מנסה להתחנף לקהל הקפיטליסטי/ליברלי. מנגד, בפועל המצב תחתיו נורא ואיום וכל הדברים שציינתי בינתיים הם בגדר תוכניות בלבד, ובפועל הוא חתום (יחד עם ביבי) על הכלכלה הפוליטית מאז תחילת עידן הקורונה שהובילה אותנו לברוך שאנחנו נמצאים בו עכשיו.

לגבי ברקת - את האמת שאני כבר לא זוכר כי הוא לא מדבר כמעט כלכלה לאחרונה, אבל לפני הבחירות כשהיה המועמד הראשי היו לו התבטאויות רבות שמרובן המכריע מאוד סלדתי. מאוד מאוד מאוד ניסה להתחבב דווקא על קבוצות האינטרס שמחזיקות את המדינה בביצים, אבל אני מודה שאני כבר לא זוכר את ההתבטאויות הספציפיות.

בהמשך לתרד השדרים על שלח, הערב באולפן של ערוץ 12 זו כבר נשמעת אזעקת אמת:

״פרסמתי את הדרישה לפריימריז כי היא לא זכתה למענה מלפיד.
בלי דמוקרטיה אין אלטרנטיבה שלטונית. עם כל הכבוד המפלגה הזו לא רשומה על שם לפיד בטאבו.
אי אפשר להגיע לשלטון עם מסרים עמומים״

זה כנראה הרבה בגלל שאתה מבין כלכלה יותר ממה שאתה מבין תשתיות ותחבורה, נניח. לך תדע כמה פרוייקטים במיליארדים יצאו לדרך כי למישהו היה אינטרס, במקום לעשות את הדבר הנכון כמו תחבורה ציבורית, אגרות גודש או שלל דרכים לשפר את המצב שידועות כבר שנים. אני מסכים איתך שלכל החלטה באוצר יש פוטנציאל נזק גדול, אבל זה לא אומר שפוליטיקאים לא עושים נזק באותה צורה גם במשרדים אחרים.

אז איפה האיזון? כמו שמדיניות כלכלית זהה בסקנדינביה ובישראל תביא לתוצאות שונות, כך גם כאן התשובה היא תלוי. באופן כללי ובגלל חוסר האמונה שלי בליכודניקים, בטח לא איפה שהוא כרגע

יש במדינה הזאת שני משרדים, אוצר וביטחון. כל השאר מקבלים כותרות מלהיות מגעילים למישהו, ולא עושים כלום

אתה מגזים, לדעתי, למרות שברור שהם מתנהלים לא משהו. יש משהו ׳יפה׳ בקורונה שדי חושף את זה - אתה יוצא לקרב עם מה שיש לך כשאפילו מדינה שיודעת לאלתר כמונו נותרת חשופה (הכל יחסי, כמובן). למשל משרד הבריאות שכבר נגמרו המילים עליו, משרד החינוך שלא מוכן לזוז מילימטר וכו׳. עכשיו השאלה מה הפוליטיקאים יעשו עם זה, כי משבר זו שעת כושר טובה לביצוע שינויים (תוכנית הייצוב הכלכלית, המהפכה החוקתית…). כנראה שכלום. דווקא האוצר, זה שמנסה להגיב ולהתסגל, אותו מחלישים.

לא מבין את המשפט “לא רשום בטאבו” זה מפלגה של יאיר לפיד. יש למפלגה הזו חוקה מסודרת? איזה מינהלת שמאפשרת פרימריז?

זה מפלגה של יאיר לפיד. שלח נראה לי מחפש כרטיס יציאה (ואני עדיין לא פוסל שזה תרגיל מתואם בינהם)

זה לא מדויק בכלל. ההשוואה הנכונה תהיה שזה כמו שבמשרדים אחרים השר יתעקש להיות חלק מהליך התכנון עצמו. שווה בנפשך פוליטיקאי שר תחבורה שקובע החלטות הנדסיות בתכנון גשר או כביש… אף אזרח לא יעז לעלות עליו.

הבעיה לא עם שרי אוצר שמתווים מטרה או מדיניות (הורדת מחיר הדיור, עזרה לנפגעי קורונה, וכו’) אלא שהם מתעקשים, מסיבות פוליטיות, גם להנדס את הפיתרון (מע"מ אפס, מחיר למשתכן, הוצאה המונית לחל"ת, וכו’). שם נוצר הנזק ולמיטב ידיעתי משרד האוצר הוא המשרד היחיד בממשלה בו הדבר הזה קורה, בעיקר כי רק שם זה משתלם פוליטית. זה מה שהופך אותו למשרד מיוחד ומסוכן מאוד.

האמת שכן, יש תקנון מסודר. יאיר הדמוקרט הדגול דחה כמה פעמים את הבחירות ליו"ר המפלגה.
המחשבה הראשונה שלי גם הייתה שזה תרגיל מתוכנן אבל כמו ששלח מדבר לא נראה שיש מזה דרך חזרה. בינתיים הכנתי פופקורן…

אז מה ההסבר לרכבת לירושלים שעלתה הון, נוסעת במהירות איטית ומגיעה רק עד מלחה משם אין באמת תחבורה יעילה לשום מקום? לא יודע, פוליטיקאים מחפשים את התמונה עם הסרט הגזור בכל משרד

האמת שזה נראה שקוף מדי, אני עדיין תוהה מה המטרה שלהם. אפשר לחשוב על כמה קומבינות (אולי הם רוצים לחסום מועמד שלישי).

מי שראה אתמול ערוץ 10 חדשות , וראה איך דרוקר וספי עובדיה מנסים לשווק את זה בתור משהו אמיתי (הייתי אומר מנסים יותר מידי). מצטער , ראיתי בפוליטיקה דברים הרבה יותר משוגעים מאלו. (דויד לוי מופז וביבי ואפשר להמשיך)

יהיה מין בחירות בנוסח שיש לאסד במפלגה שלו , מפלגת הבעת, ואז הם ישלימו. והתקשורת “תמכור” את זה בתור דמוקרטיה.

הביקורת העיקרית נגד לפיד, חוץ מזה שהוא כלומניק חסר עקרונות וסוס טרויאיני של נוני מוזס בפוליטיקה הישראלית. זה הוא מנהל מפלגה שהיא של איש אחד בצורה של דיקטטורה אבל מטיף לכל העולם על דמוקרטיה. זה “הרווח” שלהם, "הנה התמודדתי ונבחרתי בבחירות שהם “חופשיות”.

אפשר שזה אמיתי, אבל כל עוד לא יוכח, אחרת אני תמיד יחשוד בצמד חמד הזה.

ובמסגרת של "הנה פיטרנו את מרידור ועכשיו הממשלה תוכל לבצע מדיניות ליברלית כלכלית "

https://twitter.com/NitayAnavi/status/1301254478910369794/photo/2

מעניין מי קונה את השקרים של “הליברלים בליכוד”…

האמת שאני חייב להגיד שבתור איש ימין, אני מאוד מעריך את עופר שלח. הוא מעולם לא הסתיר את העמדות שלו ובמה הוא מאמין, בניגוד למנהיג המפלגה שלו שכנראה מונע בעיקר משנאה לביבי. מה גם שבניגוד ליאיר, הוא הספיק לעשות דבר או שניים משמעותיים בחיים.

מה שכן, לא ברור לי למה שלח מנסה להתחרות על ראשות יש עתיד. גם אם ינצח, יש שם לא מעט אנשים שהם לא בדיוק שמאל מלא-מלא כמוהו. לדעתי הוא צריך ללכת לכיוון של להקים מחדש את מפלגת העבודה.

האמת שאני אף פעם בכלל לא הבנתי את הבעיה בזה. מי החליט שמפלגה צריכה להיות דמוקרטית בשביל לשחק את המשחק הדמוקרטי באופן מלא?

מה הבעיה שיש רשימה של אנשים עם הרעיונות שלהם וההיררכיה שלהם, שהחליטו שהם רצים לכנסת ומנסים להיבחר בצורה דמוקרטית? מדוע פריימריז מעידים על תרבות דמוקרטית יותר מאשר מפלגה ללא פריימריז?

שלטון העם בא לידי ביטוי בבחירות כנסת, אין שום סיבה שבעולם שנחשוב שיש עדיפות גם לשלטון המתפקדים. במובנים רבים אני חושב שיש אפילו יתרונות רבים דווקא למפלגה “דיקטטורית” במשחק הדמוקרטי.

אין עם זה בעיה עקרונית, רק שזה לא מה שנקבע כשהמפלגה הוקמה ויש לכך סיבה.

אין לי בעיה עם זה, אבל שלא יטיף לליכוד על האופן שהוא מתנהל. הוא כל הזמן טוען שביבי הוא דיקטטור בליכוד והם לא מגבילים אותו. בעוד שהליכוד זה תנועה דמוקרטית (יחידה בישראל דרך אגב)

לדוגמה, אין לי בעיה עם ש"ס, שהם מפלגה שלא מעמידה נשים ברשימה או מתנהלת בצורה שקופה כי היא לא מטיפה מוסר לאף אחד בנושא הזה (יש לי טריליון של ביקורת בנושאים אחרים)

הליברלים בליכוד (עליהם אני נמנה) מנסים לעשות את מה שאפשר במסגרת כוחם המוגבל.

מוזר שהוא מדבר על “אחראים” שיש מישהו אחד שמעלה את זה לישיבת ממשלה…

זה הולך כך, בדברים הטובים, ביבי אחראי, בפחות טוב, אז זה הליכוד. או הימין.

תכלס אין שום דבר ליברלי בליכוד זה הכל מופע ליחסי ציבור לפני בחירות.

דרך אגב הוא גם הריץ את מירי רגב בפרימירז לא? ד"ש מהועדים הגדולים.

נ.ב תזכיר לי את השם של החברת כנסת “המאוד ליברלית” שביבי גייס אתמול לליכוד רק בגלל שהוא רוצה לדפוק את בנט? אותה אחת שרוצה להכנס לכל אחד למחשב הפרטי שלו ולחפש פורנו.

נ.ב 2 אני מקווה גם שהוא קח את מוטי יוגב ואז זה יקל עליי עוד יותר בבחירה בימינה… יאללה ביבי מוטי מחכה לך…

ברשימת המומלצים שלי היה רשום גדעון סער (התעלמתי באלגנטיות), לא בדיוק המהלך הביביסטי ביותר שיש.
מדברים עם כולם ומנסים למנף את הכח הפוליטי המוגבל שלנו, זה הכל. מירי נלחמה בחוק הספרים בזמנו ויחסית מהצד הפרו-לגאליזציה, לא כולם אוהבים אותה ולא חייבים גם להקשיב להמלצות.

אני לא מנסה לשווק את הליכוד כגוף ליברלי, אני מנסה להפוך אותו לליברלי ככל הניתן באמצעות שינוי מערכת התמריצים. במידה ויש עתיד יחליטו לפתוח את שעריהם למתפקדים יש לנו גם חברים מהצד הרק-לא-ביבי שמחכים לנהור.

דרך אגב חברת כנסת שרן השכל, שאותה אני הכי מעריך בכל הכנסת (חוץ מאיילת שקד) אז לספר לך איך ביבי ניסה למחוק אותה רק בגלל שהיא תמכה בגדעון סער. אני חושב שגם אתה מעריך אותה לא?

מתי שתבינו שביבי הוא לא הפיתרון יותר אלא חלק מהבעיה. יהיה טוב יותר לכולנו. אני מבין שהשמאל עושה ככל יכולתו להשאיר את ביבי בשלטון (ראה הפגנות בלפור) אבל צריכים לגלות אומץ לדרוש פרימריז אמיתי ולבחור מנהיג אחר.

מה הכוונה בפריימריז אמיתי? היה פריימריז אמיתי ונתניהו ניצח.