פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

סמאר , השאלה שלי היתה לאנשים שגרים בארץ. לאזרח אמריקאי יש לו את השיקולים שלו. (ולדעתי התחקיר של הפוסט והראיון שטאקר קרלסון עשה עם השותף לשעבר של ביידן וההקשר הסיני שלו ושל הבן הסורר שלו זה הרבה הרבה הרבה יותר מסוכן מכל “עלאק איום שלו על המוסדות האמריקאים”) אבל השאלה שלי היא לשמאל בארץ.

אין שום הסבר הגיוני לתופעה הזו. אין שום ספק שטארמפ היה נשיא טוב מאוד לישראל ובלי קשר למניעים שלו, הוא היה גם טוב למזרח התיכון.

איראן וחיזבאלה מורתעות. הציר הסוני עושה ברית עם ישראל, מדינות רבות עושות שלום עם ישראל (סעודיה היתה אמורה להיות הבאה בתור) הפלשתינים נענשים על הסירוב שלהם. ארה"ב (קרדיט רב לנייקי הילי השגרירה הקודמת של ארה"ב לאו"ם) היתה קיר בטון של הגנה מפני החלטות האו"ם.

אזרח ישראלי שרואה את עצמו ציוני ופטריוט ששמח לאידו של טראמפ זה בושה וחרפה בעיני. שינאת ביבי (וכולם כבר יודעים שאני בלשון המעטה לא מעריץ שלו) העבירה אותם על דעתם. אני מאחל לשמאל הישראלי להירקב באופזיציה. לא לגמור באופזיציה להירקב שם. מפלגת העבודה מוסרת שם דרישת שלום…

זה לא בגלל זה.
השמאל, די בכל העולם, רואה את עצמו חלק מהמערב הליברלי יותר מאשר המדינה הגיאוגרפית בא הוא נמצא. טראמפ מייצג בעיניו תופעה של פופוליזם, שקרים והרס הדמוקרטיה. אמריקה היא המעצמה העולמית ולכן הרבה פעמים קובעת תקדימים. אם אמריקה מעיפה את הנשיא הפופוליסט שדי מכחיש שיש קורונה ומפזר אמיתות כוזבות - התקווה היא שהיא תסלול את הדרך עבור שאר מדינות שבחרו בבלו פרינט הזה כמו למשל אנגליה.

אם הדימוקרטיה באמריקה נופלת, הדימוקרטיה במערב נופלת. בדיוק כך.

טראמפ התנהג במשך 4 שנים כמו אחד שרצה להיות דיקטטור, והציבור ראה והקשיב. הוא הפחיד יותר מדי מצביעים, כולל רפובליקאיים. הוא הסית נגד המוסדות של המדינה מהיום שנכנס לבית הלבן. כל זה כאשר היה עדיין בקדנציה הראשונה. תאר לעצמך מה היה עושה בעוד 4 שנים בלי שום איזונים ובלמים.

וכן, בתור אזרח ארה״ב בעצמי, הייתי מודאג לעתיד הדימוקרטיה כאן ואמשיך להיות עד ה-20 בינואר. זה מעבר לחילוקי דעות על תוכנית בריאות, מס או סחר חוץ. זה הרבה הרבה מעבר לזה.

ובתור אזרח ישראלי בעצמי, אני לא רוצה שישראל תהפוך לנושא מפלג בארה״ב. טראמפ וביבי כמעט עשו זאת, אבל הדימוקרטים לא ילכו נגד ישראל. אל דאגה.

תגיד אורי פעם אחר פעם אתה אומר ליברליזם ובלה בלה בלה. אתה מכיר את חברת הקונגרס AOC?

היא בפה מלא מצהירה שהיא מכינה רשימות של תומכי טראמפ לשימוש עתידי נגדם. אולי פעם אחת אני ישמע ממך התיחסות לדברים כאלו?

היא, ברני, עומר ואחרים הפסידו לכנף של ביידן. הם הובסו בפריימריז בתחילת השנה.

המפלגה הדימוקרטית היא לא AOC או ברני, אחרת ברני היה המועמד שלה. בחיאת משה, תסתכל על תוצאות הפריימריז.

מי הסגנית של ביידן? תזכיר לי.

ובחייאת מהדקה שטראמפ נבחר , המימסד האמריקאי נלחם בו.

היום האייטולות באירן שמחים, חיזבאללה וחמאס שמחים, אל גזירה שמחה. ומי מצטרף אליהם? התקשורת והשמאל הישראלי.

הכי גרוע, שהיא כבר אמרה שהממשל של ביידן יפתחו את השגרירות של מכחיש השואה , אבו מאזן , סליחה אש"ף בארה"ב , תחזיר את התקציב של אונר"א (אחת ההחלטות החשובות והטובות של טראמפ) ושוב תחזיר את הכדור לפלשתינים שיכולו להחזיק את כולם בביצים שוב.

מה יקרה במזרח התיכון? הם יבינו שמדיניות אובמה שזה כניעה לאירן חוזרת, ויתחילו לפרוץ במירוץ חימוש מה שיגביר את סיכוי המלחמה. אבל “orange man bad!!!”

https://twitter.com/shimritmeir/status/1325143183643324418

הסגנית שלו אינה מהכנף של AOC וברני.

בכל מקרה, שוב, זה לא עניין של מדיניות כזו או אחרת. המטרה המרכזית הייתה להציל את הדימוקרטיה האמריקאית, וזה מה שהושג בשלב זה.

לגבי מדיניות, חכה ותראה. ביידן לא נכנע לבקרני ודומיו, וגם לא יכנע.

היכולת שלו מוגבלת בגלל שהרפובלקנים מחזיקים בסנאט. לא יוכל לקדם כלום. הם הולכים להתנקם בדמוקרטים באותה צורה שהדמוקרטים התיחסו לטראמפ , אל תדאג.

נחכה ונראה.

בינתיים, הדימוקרטיה שרדה.

אתה מתכון הסוס הטרואיני הסיני ניצח.

תמונה של המנצח הגדול:

ודרך אגב, טראמפ הפסיד, אבל הוא קיבל יותר קולות מכל מגדר או גזע יותר מה שהוא קיבל לפני ארבע שנים. למעשה היחידים שפחות הצביעו לו זה הגבר הלבן. איזה עלאק גזען הוא.

לפני הקורונה, המצב הכלכלי בארה"ב היה הכי טוב . שיעור אבטלה נמוך ביותר רמת שכר שעלתה. אבטלה אצל שחורים ולטינו ברמה הכי נמוכה מזה הרבה שנים. אין מלחמות חדשות, טראמפ הגיע להסכם באפניסטאן שאמור היה להחזיר את החילים הביתה, הוא כבר התחיל להחזיר חילים מעירק. ארה"ב הרתיעה אויבים במזרח התיכון אחרי סולמינאי. צבא אמריקאי חזק. כן הוא פישל בקורונה. אבל אני רואה שבכל העולם עושים סגר אז כנראה שזה לא היה רק אשמה שלו.

האמריקאים יתגעגעו אליו.

אני מקוה שבעוד ארבע שנים הוא יחזור.

נ.ב אתם יודעים מי תמך בביידן? ריצרד ספנסר. אחד מראשי האלט רייט האמייתים בארה"ב . אתם יודעים האלט רייט האמיתי.

מה זה אומר ‘תומכים’, מצביעים? חלק מהממשל? בכל מקרה כמובן שאני נגד. ראיות צריך לאסוף נגד מי שעובר עבירות.

האם טראמפ הוא הידרדרות והוא נסחף הרבה יותר מדי עם הקטע של להשתין מהמקפצה? ברור שכן. האם זה אומר שאני חושב שאובמה לא היה נאיבי בפסטיבל הוודסטוק שהוא ארגן במזרח התיכון בתחילת כהונתו? גם לא. לא הכל הוא עניין של פוזיציה. מה גם שאני חושב שטראמפ עשה הרבה דברים טובים (אבל אם הייתי אמריקאי זה ממש לא היה מכשיר עבורי את השרץ).

שים לב שתגובתי הראשונה היא לאו דווקא מה שאני חושב, אלא מה שלטעמי מאפיין את השמאל במערב. אישית, אני לא מהמתעניינים הגדולים בפוליטיקה האמריקאית. אינני נדב אייל וגם לא בעז ביסמוט

בעוד 4 שנים חבר קונגרס רפובלקאני בטויטר “לארגן רשימות של תומכי ביידן לשימוש עתידי נגדם”.

מה תהיה תגובת אורי בעתיד?

דרך אגב בתור אחד שטוען שהשמאל הוא הצד הליברלי, מה דעתך על ההשתקה של נשיא ארה"ב והסיפור של ביידן ברשתות חברתיות?

דרך אגב בזמן הפרימריז של הדמוקרטים, תפסו כל מיני פעילים של ברני סנדרס בקמפיין מצהירים בפה מלא שאם ברני סנדרס יהיה נשיא, הם רוצים שהוא יפתח מחנות “לחינוך מחדש” של תומכי טראמפ.

אומנם אני מאוכזב נורא וכועס, אבל יש כמה דברים שהבחירות האלו הוכיחו:

א. טראמפ לא הובס, ההפך, נתן מלחמה שערה נגד כוחות שכנראה בלתי אפשרי לנצח אותם, ואם אני לא טועה בחרו בו יותר אנשים מלפני ארבע שנים. הוא , ויותר חשוב מה שהוא מייצג, לא הולכים להעלם בתקופה הקרובה.

ב. המפלגה הרפובלקנית זכתה בהרבה קולות של מיעוטים ומעמד פועלים. והדמוקרטים מייצבים את עצמם בצד של האליטות.

ג. הבחירות האלו הם גם הוכחה שפולטיקת הזהויות בארה"ב לא עובדת. woke נכשל ואחד הסימנים לזה שהדמוקרטים נכשלו טוטאלית בלהשיג “blue wave” . לברון גיימס חוגג כרגיל ומנסה ל"גנוב קרדיט" אבל במציאות הוא נכשל, הוא וגורדן ניסו ל"גנוב" בחירות בפלורידה (בעזרת אסירים משוחררים) טראמפ לקח בגדול שם.

אם הרפובלקנים לא יתנהגו כמו רכיכות (בקיצור כמו הליכוד בארץ) יש סיכוי טוב מאוד שהקונגרס בעוד שנתיים יהיה גם רפובלקני.

אם הייתי מאמין באלוהים זה השלב שבו הייתי פונה אליו.

ודרך אגב, זה באמת כבר מביך שביבי וגנץ לא מברכים את ביידן. כל העולם כבר בירך כולל מנהיגי מדינות ערב, אפילו הסעודים. וצמד החמד הזה שותק.

חשבתי שהחרדים מפחידים את ביבי, כנראה שיאיר מפחיד אותו יותר.

כבר כתבתי שאני נגד, אני לא בטוח שאני מבין מה הטענה.

לגבי ביידן או טראמפ - אין לי שום ספק שטראמפ הגזים קצת יותר מדי. סאמר הסביר את זה הרבה יותר טוב ממני. אם מכך אתה מסיק שאני מתכוון להגן על איזשהו מעשה של ג׳ו ביידן, אז ממש לא.

מבין את הדעה הכללית, אבל הדמוקרטיה האמריקאית היא בעלת הכי הרבה איזונים ובלמים בעולם. הרטוריקה של טראמפ עשתה הרבה נזק ואמן ספק שהוא מתח חלק מהגבולות יותר מכל נשיא קודם, אבל אם כבר - השיטה הוכיחה את עצמה אפילו מול מקרה קיצון. אילו צעדי מדיניות אתה מרגיש שהשלים ואיימו על הדמוקרטיה האמריקאית?

פיספסתי את זה: אתה לא חושב שאפשר להגיד את זה על רוב הימין הישראלי שצוהל ושמח על הסכמי שלום בתמורה לוויתור על הריבונות? מבחינתי זה סדר עדיפויות מעולה, אבל אני חושב שמהלך מקביל של גנץ היה מקבל ביקורות דומות מאד מהמיינסטרים הליכודי, נניח. לפחות מחלקו.

סתם הערת צד: אני לא בטוח שרוב הימין הישראלי שמח על הסכמי השלום בתמורה לוויתור על ריבונות. אני באופן אישי מכיר כאלו שלא ממש עפים על זה ומתנים את ההגדרה של הסכמי השלום כהצלחה רק אם לא נוותר בעתיד על החלת ריבונות.

מי שכן מוכנים לבלוע את המהלך הזה אלו היותר מתונים בקרב הימין שחושבים שהתועלת גדולה מול העלות של וויתור הריבונות, ואני מניח שהם בלאו הכי לא בעד החלת ריבונות ללא תמיכה אמריקאית. בנוסף, לביבי יש מעריצים שתומכים בזה כי זה מה שביבי החליט. לחלופין, אם ביבי לא היה חותם על הסכמי שלום אלא מבעיר את האזור עם סיפוח חד צדדי, הם היו אומרים שזה המהלך הנכון. אגב, זה (בסיס איתן של תומכים) דבר שאין לגנץ ולכן, בין היתר, אני חושב שמהלך מקביל של גנץ היה חוטף ביקורות.

התרומה הגדולה ביותר של טראמפ כנשיא לעולם היא שינוי הקונספציה במזרח התיכון והוצאת המושג “הבערת האיזור” מהלקסיקון. הרי האיזור היה אמור לבעור עם העברת השגרירות, ההכרה ברמת הגולן, הנורמליזציה עם העולם הסוני-ערבי ועוד אין סוף מתנות שקיבלנו בקדנציה האחרונה. עד כמה שזה תלוי בפלסטינים האיזור יבער תמיד, זה לא שהם הפסיקו לנסות.

בכל אופן האיומים הקבועים של הפלסטינים הפסיקו לעניין מישהו, אפילו AOC שכחה מי זה רבין: יש מנצחים ומפסידים רלוונטים יותר במרחב שלנו - האיראנים והטורקים בהתאמה. שתי מדינות עם תודעה אימפריאליסטית-איסלמיסטית אמיתית ומושרשת שינסו להיכנס לואקום הערבי ביתר שאת, אם טראמפ רוצה להשאיר לנו מתנה בחפש"ש שלו אז זה הזמן להדביק את הערבים אלינו.

עבורנו הפחד הכי גדול מביידן (או מי שמכתיב לו את מה שהוא מקריא מהפרומפטר) זה הפלירטוטים עם איראן.

אוריה אני מסכים כמעט עם הכל, אבל נראה לי חלוק עליך עם טורקיה.

זה הביקורת היחידה שיש לי על טראמפ. החברות שלו עם ארדואן על חשבון הכורדים.

נ.ב חח למעשה אני מסכים איתך עם הכל , שקראתי בפעם השניה… :slight_smile:

בדיוק לשם כיוונתי. הרי באופן יחסי הימין הלא-ביביסטי קטן מאד (עד שהסקרים יהפכו למציאות), ולכן הימין ברובו חוטא בדיוק באותה פוזיציה של השמאל.