ת'רד כלכלה :: ממשלה חדשה, פופוליזם ישן

אתה צוחק נכון?

אוף טופיק: היום באמת אפשר לפתור את הבעיות האלה בקלות, אם אתה מעוניין ללמוד באופן כללי ולהשיג ידע בסיסי בלי להשתעמם למוות אז אני ממליץ בחום על Wondrium
(שפעם קראו להם The Great courses).

אני מת על כל מה שעשיתי דרכם, במיוחד היסטוריה כי זה משהו שחסר לי בבית הספר. גם קורסי המתמטיקה/תאורית המשחק/מוזיקה היו מהנים ואינפורמטיבים.
האורך הממוצע של הקורסים זה 12 או 24 הרצאות של חצי שעה.

אתה מוזמן לבדוק את הקורסים שלהם ב Finance ו Economy ולראות אם זה מתאים לך.
אני חושב שיש תקופת ניסיון של שבועיים וזה עולה כמו ניטפליקס אבל כמובן מי שמעוניין להשיג את הקורסים זה ממש ממש מרחק של חיפוש פשוט בגוגל.

מסתבר שהסיפור המטריד של ביבי סביב הלמ"ס לא נגמר.

https://twitter.com/shemeshmicha/status/1635359356228345856?t=WHGVA_aExOavvmJI8xBKdQ&s=19

אני לא יודע מה יהיה ומי ייבחר, אבל הסיפור הזה צריך להטריד כל אזרח ישראלי.

אני מסכים עם ההודעה שלך אבל צריך קצת לדייק או לתת יותר קונטקסט: מה שקורה זה שהבנק הזה השקיע את רוב כספו באפיקים ארוכי טווח, שלמרבה האירוניה* הם היו דווקא אפיקים בטוחים. כשהבנק הפדרלי העלה את הריבית שוב אותן השקעות ארוכות טווח איבדו מהערך שלהן ולמעשה אילצו את SVB למכור בהפסד — שהוביל לקריסה של הבנק.

*זה אירוני כי המטרה של העלאת הריביות היא להאט את הכלכלה ע״י כך שזה בבסיס אמור לגרום להעלאת החיסכונות והפחתת הוצאות (יותר יקר להלוות כסף, יותר כדאי לחסוך כסף) ומנגד SVB דווקא השקיע המון באותם אפיקים שהם, על פניו, ״כדאיים״ / ״בטוחים״.

מה שכן, וזה קצת לא ברור לי, זה האם בהנהלה של הבנק נרדמו בעמידה או משהו כי זה היה דיי ברור שהריבית תמשיך להעלות. אבל זה כמו כדור שלג, זה שיודעים שהריבית תעלה לא בהכרח מבטיח שתצליח למכור ולא לצאת בהפסד … :man_shrugging:t2:

מי שמעוניין בקצת יותר פרטים על מה שקרה:

https://www.hasolidit.com/אנטומיה-של-ריצה-אל-הבנק

הסבר נהיר מאוד ונהדר. כלכלה היא תחום מחקר מדהים בעיקר כי היא מבוססת כל-כך הרבה על אמון וציפיות. נבואה שמגשימה את עצמה זה משפט שהמציא כלכלן, חייב להיות.

באמת? זה היה מסוג הפעמים שאמרתי לעצמי ״מזל שהוא לא מקיים הבטחות בחירות״. זה נע בין ניתוח שטחי ומטומטם של המצב, לבין הבטחות להפוך את השינויים הכי טובים של ליברמן, לבין סתם הצעות סופר-מזיקות.

תראה, כשהייתי בן 10 ביבי היה נחשב כמישהו שמבין בכלכלה.

פופוליזם של לפני בחירות זה לא משהו חדש, אבל הוא דיבר על יוקר המחייה ככ הרבה שחשבתי שהוא באמת הולך להתעסק בזה. כמובן שלא עם השטויות שהוא פלט במהלך הקמפיין, אלא עם מהלכים אופרטיביים אמיתיים בהובלתו של שר אוצר ששנים מדבר על אג’נדה כלכלית ימנית.

ליברמן באמת השאיר להם את משרד האוצר במצב הכי טוב שהם יכלו לבקש. הם רק היו צריכים להמשיך לקדם את האידיאולוגיה שלהם במקרה הטוב או לא להרוס במקרה הרע. כאחד שלא סובל את ביבי, עדיין הצליח לאכזב אותי בפן הכלכלי.

לצערי אני לא מבין שום דבר בכלכלה ואין לי מושג איך מטפלים בעליית המחירים אבל שמתי לב למשהו: לפני שעזבתי לאיטליה הכל עלה פה פי שניים ממה שעולה בישראל.
היום הכל פי שניים ושלוש בישראל לעומת איטליה!! ק"ג אחד עוף עולה פה 7 יורו מקסימום ואיכות מצוינת. כמה זה בישראל? 70 ש"ח? שזה 18-20 יורו? מה זה?
אחלה ארוחת בוקר איטלקית כמו זו עולה 3 יורו וזה כי הגזמתי.

בישראל שילמתי לפני 6 שנים 50 שקלים על משהו דומה, ואני מאמין שמאז זה הפך לגרוע יותר.

לא יודע מה הפתרון, לא יודע את מי להאשים ולא יודע אם בכלל זה אפשרי לפתור את זה. אבל מחירים כמו שוויץ, מסים כמו דנמרק, עלות דיור כמו הונג קונג אבל עם משכורת כמו באיטליה ושירותי מדינה ברמה מזרח תיכונית זה שילוב נוראי ולא בר קיימא און דה לונג רן.

תראה לי איפה זה כתוב במצע הליכוד.
לא, סרטונים שמשודרים בערוץ 14 פעם ב אף פעם הינם מצע בחירות.

יודע להשוות את זה לכוח הקנייה באופן גס? כמה מרוויחים מתכנתים שאתה מכיר? רופאים? מורים? עורכי דין?

באופן כללי פה מרוויחים בממוצע 1500 יורו לחודש.

מורה/אחות: 1800 יורו שזה 7000 שח
רופא מתמחה: 1700 יורו.
מומחה בבית החולים 3500 יורו שזה 14000 שח (בגלל זה עוזבים לפרטי).
רופא משפחה מרוויח בסביבת ה4000 יורו נטו (15.500 שח)
מתכנת מרוויח בסביבת 2000 (מתחיל) עד 4000 יורו (וותיק).
עורכי דין נעים בין 2.500 עד 5000 יורו לחודש.

בית גדול עם 3 חדרים עולה בסביבת ב300.000 יורו בערים ופחות מ120.000 בפרפריה.
למשלץ ווילה ענקית ב350.000 ובית חמוד ב150.000 וזה בלב טוסקנה, שעה מפירנצה ועוד מקומות יפים. בקלות אפשר למצוא בפחות מזה אם מחפשים.

משפחה בת 4 נפשות תחיה מצוין עם 5.000 יורו בחודש.

אני באופן אישי חי לבד וכשאני מגזים עם האוכל, חימום ודלק אז זה עולה לי 1000 יורו לחודש.

המשכורות בנטו? ברוטו?

הכל בברוטו. משלמים 11% מסים אם מרוויחים עד 80.000 יורו בשנה.

אז למה האיטלקים כל הזמן מקטרים?

@Aragones
כל המשכורות בישראל גבוהות משמעותית ממה שאתה מתאר. השכר הממוצע בישראל לפי הלמ"ס, נכון לדצמבר 2022 הוא 12,500 ש"ח. אני לא מוצא כרגע חציון אבל לא רואה סיכוי שהוא מתחת ל-9 אלף ובוודאי לא קרוב ל-7. מתכנת צעיר בישראל מקבל הרבה יותר ממתכנת בכיר איטלקי לפי המספרים שהבאת. משכורת של 16,000 למתכנת זו בדיחה, אולי למישהו חסר תואר ונסיון שלמד לבד בבית וגם זה רק לשנה הראשונה.
קילו עולה 70 ש"ח רק אם מדובר בפרגיות. עוף שלם עולה משמעותית פחות וכך גם כל שאר החלקים שאכן נמצאים באיזור של 30-40 לקילו (חזה עוף למשל).

יש כאן בעיה רצינית של מחירי דיור, גם לשכירות וגם לקניה, אבל מהיכרותי עם שוק התעסוקה לצעירים באיטליה - הם היו מתים לגור בישראל ואשכרה למצוא עבודה במשרה מלאה ולהצליח להחזיק בה גם מעל גיל 30 (לא רופאים כמובן ^_^).

אכן דיברנו על זה כבר :grin: איטליה נמצאת רק קצת מעל יוון והמצב פה לא דבש במיוחד אם אתה צעיר. ואני ממליץ למי ששואל אותי לא להגיע לפה.
אבל כולם יודעים שבאיטליה לא חיים בשביל המשכורת אלא הנופים, האוכל וכל המסביב :joy:

השאלה בקשר לישראל היא אם יוקר המחייה ימשיך לעלות האם יעלו גם את המשכורות?

שתפו אותנו בבקשה, זה מעניין :slight_smile:

עוף ממש לא עולה 70… פחות מ-20 לקילו. תלוי איפה.

שארקי תיקן שדיברו על פרגיות. אבל העיקרון של הנקודה שלי לא השתנה: יוקר המחיה מוגזם לחלוטין וכדאי לטפל בזה הכי מהר שאפשר.
אני רק לא יודע אם זה אפשרי בכלל.

רק אני התעכבתי על מיסים 11%? :open_mouth: