פינת הישראלי המכוער?

וואי נתקלתי בזה היום ואני לא מפסיק לצחוק, אין לי מושג אפילו איפה להניח את זה אז המצאתי ת’רד חדש.

https://twitter.com/DavidBnut/status/1691918333510336886?s=20

לייק 1

אני מת עליך והכל, באמת. אבל סרטונים של טיקטוק אפשר להניח ישירות בפח זבל.

לייק 1

אני יודע, אבל האנגלית שלהן שברה אותי. העיקר ידחפו לחרדים ליבה כי זה מה שיעשה אותם כשירים לעבודה.

לפעמים אנחהו כאלו מפגרים, כאלו שיטתיים, כאילו לא תמרצים ידחפו אדם ללמוד אנגלית או לעשות כסף, מה שידחוף זה חובת ליבה… ומי שילמד הרי ברור שידע אנגלית, כמו סמוטריץ לדוגמה.

2 לייקים

מבלי להכנס לשאלות הרבה יותר גדולות זה סרטון סתמי לחלוטין. שתי ילדות שמסתלבטות על מישהו שמסתלבט עליהן בחזרה… מה זה אומר בכלל? מה הקשר בין זה לחרדים?

סתם. לגמרי סתם.

אבל ההצגה שהחרדים בורים והחילונים נאורים מרתיחה אותי. נהיינו מדינה של שחור ולבן, צד טוב ורע, צד פתוח וצד חשוך, אבל האמת היא מלא אפורה. המון חרדים הגונים והמון חרדים חכמים ומשכילים ומאידך המון חילונים בורים, אפסים ומדברים עברית כמו שלומי ארביטמן או כמו הילדות המיוחדות האלו שלמדו ליבה ואני חרדי בלי ליבה מדבר יותר מהם אנגלית - רק מפאקינג סרטים/משחקי מחשב/התקנת תוכנות.

וחוצמזה, כשאני שומע ישראלי מדבר אנגלית כמו שהן, אני תמיד לוקח את זה לכיוון ההומריסטי. אותי הבנות קרעו - גם אם זה היה בסתלבט.

3 לייקים

מעבר להפרדה בין חילונים לחרדים הקונספציה הזאת שידיעת שפה שניה איכשהו מעידה על אינטיליגנציה של בנאדם היא בעייתית.
חלק מהאנשים הסתומים ביותר שפגשתי בחיי ידעו אנגלית מושלם.

לייק 1

יאיר לפיד, אפשר כדוגמה? רק שואל

לייק 1

לא פגשתי אותו אבל הוא גם תופס.

לייק 1

דבר ראשון דן, אני חושב שלשים אותן תחת הקטגוריה הישראלי המכוער זה קצת קיצוני. סך הכל ילדות מתוקות שלא יודעות אנגלית ברמה סבירה. לגיטימי לגמרי.

שום דבר פה לא משהו שמקובל בציבור החרדי. אם היית חרדי אולטימטיווי, לא היית רואה סרטים, לא היית משחק במחשב ולא היית יודע איך מתקינים תוכנות.

אני חושב שהחרדים הם בורים, כי לדעת היסטוריה בצורה מאוד חלקית, בטח כשמוצגת בצורה סובייקטיבית, זה בעייתי. לא ללמוד אנגלית בימינו זה בעייתי, לא לדעת מתמטיקה או פיזיקה ברמה בסיסית - גם. אם היום העולם היה מתאפס והיינו נשארים עם הידע שיש רק לחרדים, דהיינו חרדים “אולטימטיווים” שלא זזים מארבע אמות של תורה, היינו צריכים להתחיל הכל מאפס.

יש הרבה חכמה והיגיון בדת, ואני לא חושב שחרדים הם טפשים, אבל בורים? לחלוטין.

ולא, ילדות בנות 16 שמעבירות את הזמן באומיגל הן לא דוגמה טובה.

לייק 1

מה זה מתוקות… הפריחה הבלונדינית הזאת שמתחילה לקלל מישהו בגלל שהיא לא מבינה את השפה שלו זה פשוט קוביית סוכר לנשמה חח
(אני אציין שהשניה היא באמת מתוקה ונראה שהיא סתם מנסה להנות)

מסכים איתך לגבי הבורות בחברה החרדית אבל היא קיימת (גם אם לא באותה רמה) בחברה החילונית. בטח כשמדובר בהיסטוריה שם מה שמלמדים אותנו בבתי הספר ובליבה הוא חלקי וסובייקטיבי בהחלט.

אע? לא הגעתי לחלק הזה. ראיתי רק איזה חצי דקה…

תקשיב אתה צריך להבין מה זה בחור חרדי שיוצא מהישיבה לעולם האמיתי. אתה לא יודע מי נלחם מול מי במלחמת העולם השניה, במלחמת ששת הימים נלחם הקדוש ברוך הוא בצבאות סוריה ומצריים, אין לך מושג מה זה המילה פונקציה או משוואה ריבועית, לא שמעת את השם ניוטון בחיים, ופיסוק זה משהו לא רלוונטי כי גם ככה אין את זה בגמרא והמפרשים. המצב עבור חרדי “אולטימטיווי” שיוצא ללמוד הוא מטורלל. לא אגיד שאי אפשר להדביק פערים, אפשרי לגמרי, אבל כל עוד הם חרדים אולטימטיווים הם בורים בעיניי.

3 לייקים

הסכמתי איתך עוד בפסקה שציטטת (רק עם סייג) אני חושב שאתה ממש טיפה מגזים. המונח הזה חרדי אולטימטיבי הוא מוזר… מה זה אומר? בגלל שהם לבושים אותו דבר כולם אז מבחינתינו (חילונים בכללי) הם אותם אנשים אבל זה לא נכון ויש המון רמות של בורות בניהם… כמו (שוב גם אם לא באותה רמה) אצל החילונים.

תאמין לי שאני מבין טוב מאוד מה זה חרדי שעוזב ישיבה לחילוניות , בן הזוג שלי (שדרך אגב הוא היום דוקטור לכימיה פיסיקלית) ב7 שנים האחרונות הוא כזה ובגלל שאני הייתי גזען כלפי חרדים לפני היו לנו המון דיונים בעניין…

שוב בגדול אני מסכים איתך. נגיד ב90% ככה.

2 לייקים

אני חייב לציין שדווקא האנגלית שלהן היא הוכחה להצלחת לימודי הליבה. אם מתעלמים לרגע מהיותן בנות טפש עשרה ומניחים שגם בעברים הן נשמעות סתומות - יש להן יופי של בסיס באנגלית, הן מנהלות שיחה גם אם מתבטאות בעלגות מסוימת. אם תזרקו אותי עכשיו בארגנטינה יקח לי שבועיים עד שהספרדית תזרום ממני כמו שהאנגלית זורמת. זה הכל פונקציה של תרגול.

6 לייקים

כחרדי לשעבר אני יכול להעיד שזה היה המצב איתי. למעט מלחמת ששת הימים, שאת זה ידעתי בגלל ש"התקלקלתי" וקראתי ספר על זה, כל שאר הדברים שציינתי נכונים 100%. איך לכתוב ולפסק, לציין מקורות וכו למדתי כאן מהפורום, על היסטוריה ממגוון דרכים (בכל זאת מעולם לא הייתי מהילדים הטובים שרק מתנדנדים מול הסטנדר מה שנקרא) ועדיין הידע שלי בנושא לוקה מאוד בחסר, ולשמחתי הצלחתי להשלים את שאר מקצועות הליבה בלימודים או משחקי מחשב. אבל בתכלס, יצאתי בלי כלום. מכיתה ז כל מה שאתה לומד זה אך ורק גמרא, עם פה ושם הפסקות ללמוד הלכה או מוסר. בישיבות מנסים לצמצם לך את העולם כמה שיותר, כדי שחלילה לא תיחסף לרחוב ו"תתקלקל".

יש לי עדיין חברים חרדים, אני עדיין חי קרוב לעולם הזה, אהי אומר לך שזה כך. תפוס בחור ישיבה ברחוב ותשאל אותו כמה זה שורש 9 ותופתע מהכמות שיצליחו לענות על זה.

בעצם מה זה חרדי אפשר לשאול גם. זה דיון פילוסופי בפני עצמו. כשאני מתכוון לחרדי האולטימטיווי אני מתכוון לבנאדם שגדל בישיבה, מעולם לא נחשף לאינטרנט, אין לו שום מושג מה קורה מחוץ לקהילה שלו, ולמען האמת זה גם לא מעניין אותו כי בתכלס הם הטועים ושהקודש בורכו ישלח להם תשובה שלימה אמן.

החרדי הזה קיים בכל המגזרים של העולם החרדי. גם בציבור הספרדי, הליטאי, והחסידויות.

יש גם את החרדים המודרנים, גם אותם אני מכיר מקרוב. יש הרבה מהם שלומדים בימינו, ומשלימים פערים, אבל הזן היותר מצוי אצלם הוא כאלה שגדלו כבחורי ישיבות שקצת “התקלקלו” ולרוב הם מתאפיינים בכך שיש להם שני טלפונים, אחד כשר והשני סמאארטפון. הלבוש שלהם מתוקתק בדרך כלל עם בגדים שיושבים בול בגזרה, הם מגדירים את עצמם חרדים אבל בתכלס לשבת ללמוד תורה אין להם כוח. הזן השני, שלא הולך ללמוד ולהשלים פערים, לרוב יהיה בור כמעט כמו החרדי האולטימטיווי רק שהוא ידע קצת יותר אנגלית מסדרות טלוויזיה.

בקיצור, בורות עצומה, והידע שלהם בגמרא לא מחפה על זה.

4 לייקים

חנן, אתה מכליל. מאוד אפילו! כמעט כמו שאני מכליל (וחוטא) את הציבור החילוני.

כוונתי, וואלה באמת יש חרדים המקדשים את הבורות. כלומר, זה לא שיש להם עניין להיות אהבלים אלא אם יש להם כוח וזמן הוא אמור להיות בשביל לחמוד תורה ולהעמיק בה. כחרדי גאה אני אומר - אשריהם ואשרי חלקם (ובלבד שהם עושים את זה בשיא השקיעות ובשיא הרצינות ולא משוא פנים בשביל להבטל ממלאכה).

יש גם את הענף החסידי שהם יותר סגורים אבל פחות בקטע של שקיעות בתורה אלא מסכנת ההתקלקלות וחומריות העולם בחוץ.

אבל מה שיש ונראה שאתה מתעלם/לא מכיר מספיק טוב זה שבתור חרדים החלפנו סרטים כבר בישיבה קטנה (גיל 13-16) ידענו בדיוק את כל מה שרץ ברחוב ו/או בהליווד, עיתונים חילוניים היו לנו שיותר התבגרנו ובהחלט נחשפנו. אני גם חושב שכיום כדי להחזיק סמארטפון לא עולה הרבה כסף שיאומי פשוט ב 400 שקל פלוס סים של 25 שקלים ויש לך 200 ג’יגה גלישה, זה היה בסוף תקופתי בישיבה… החשיפה היום היא בלתי נמנעת בחחקים מהישיבות.

מה שכן, הם םחות משכילים מבחינת ידע, הם מכירים סרטים וסדרות, הם מכירים ספורט (כנראה יותר טוב ממך, ככה זה שיש יותר זמן ממך) והם הרבה יותר מפותחים ממה שנראה לך.

העניין הוא, שלשאול ילד כמה זה שורש 9 זה קטע שיש לכל חילוני כי כוווולללםםם יודעים בתחילת הדרך בחזקות, אולם החרדים בחיידרים נעצרו לפני כן בערך בשברים. אבל אין הבדל כלום כלום כלום בין מישהו שיודע מה זה שורש 9 לאחד שלא יודע - אם זה נעצר שם. אם הוא יודע שורש 9 והלאה אז זה באמת אחלה. אבל אם לא והוא נעצר מיד אחרי שורש 9 אז הוא אהבל כמו החרדי שלא יודע, אין הרבה הבדל ביניהם בעיניי.

שנה של לימודים ואתה משלים את כל 5 יחידות באנגלעת מתמטיקה ופיסיקה. לא מדבר רק על חרדי, גם חילוני שכייף ולא עשה כלום בתיכון ותפס את עצמו אח"כ. שנה לאדם ממוצע וזה לא מה שעושה אנשים אינטליגנטים, מהשעושה אנשים אינטליגנטים זה הסקרנות, והיא באמת לא באחוזים גדולים באוכלוסיה, לא החרדית ולא החילונית.

@Ganjo
מודה ליאור ששינית לי את התפיסה מעט כלפיהם, לא חשבתי על זה.

עדיין זה די מביש האנגלית העילגת שלהם, זה לא רק מבטא בכלל לא, והערסית השניה היא בטח לא ברמה שאני מצפה מהאנושות, אבל לפחות הן מעזות לדבר גם אם בצורה ארביטמנית להחריד.

אני עד היום ממש מפחד לדבר באנגלית גם כשאני יודע לא רע ומבין. חסם עצום לאחד שלמד אנגלית רק בגיל 25. מתישהו אשלים את החסך הזה. אשבור את תקרת הזכוכית.

4 לייקים

מכירים את
bring me opposite coffee

לא קראתי את כל התגובות, אבל רק הערה קטנה.
כשהבת שלי הייתה בת 12, היא גם דיברה אנגלית כמו הילדה בסרטון. היום בגיל 18 היא יכולה לדבר אנגלית סבירה , להבין ולהיות מובנת גם בחו"ל. ראיתי אותה מסתדרת לבד בחנויות בגדים, והאנגלית שלה יותר טובה מרוב המוכרות שם (יוון, גרמניה, סלובקיה, הונגריה, אבל לא הולנד או שוויץ).
הילדה בסרטון נראית לי בת 12-13, אולי עוד תשפר את האנגלית שלה.

כנראה שלמדתי בישיבה “יותר טובה” כי אצלינו לא היה דברים כאלה. מהשיעור שלי הייתי היחיד, לפחות שידעתי עליו, שהיה חשוף לעולם החילוני. עד כמה שידוע לי לרוב זה המצב ויש את נוער השוליים שבהחלט חשוף יותר ואותם הגדרתי (יותר נכון כך הם מוגדרים) בתור החרדים המודרנים.

אני לא מסכים שהם יותר מפותחים ממה שנדמה לי, הם בורים ועמי ארצות, ולא רק זה - הם הכי מסכנים. בעולם החרדי המאוד קנאי ושמרני הם נחשבים למקולקלים ולא ממש רצויים, ולהצליח בעולם שבחוץ עם הידע שצברו אין להם אפשרות. הפתרון הוא או ללמוד ולהשלים פערים או לעבוד בעבודות מזדמנות ולהתגלגל. יש כמובן גם את אלה שמעבירים את הזמן בפינת הקפה בכולל אבל על אלה אני בכלל לא מדבר…

דבר אחד רק ארצה להבהיר, אני מדבר מהיכרות אישית ולא ממה שנדמה לי.

את אלה הגדרתי כחרדי האולטימטיווי, ואני מצטער אך בעיניי הם בורים. לפני שתגיד לי כמה קשה זה גמרא, אני אקדים ואגיד שאני יודע כמה זה קשה, פי כמה ממתמטיקה או פיזיקה ביחס כמובן לאותה רמת ידע, ולגמור את השס זה פרויקט פי 30 יותר גדול מלעשות תואר. אבל בתכלס, מבחינת הידע הרלוונטי שלהם לעולם, הם בורים בעיניי.

לייק 1

לא אתה לא.

דבר איתי בפרטי :heart_eyes:

בכלל זה לא מדויק, החברים בישיבה היו קוראים פול אוסטר, והקשוחים דוסטויבסקי. אני ועוד 4 חבר’ה שאני מכיר כתבנו שירה, ברצינות! יש לי חבר הכותב שירה ברמת משוגעת, שירים מרהיבים עם עברית גבוהה ומשובחת.

לי הן נראות בנות 17-18

2 לייקים

למה בפרטי אבל? זה מעניין גם אותי חח
(כמובן שאם זה משהו אישי אז לכו על זה ואני רק חצי רציני)

אני לא מאוד מודע לרמות של ישיבות ומי מתנהג איך אבל רוב חיי גרתי בירושלים ולא הרגיש לי שיש חוסר בחרדים שנמשכים אל העולם החילוני. הייתי רואה אותם המון מסתובבים בין הברים והחנויות ומסתקרנים, הולכים עם השקית עם הבגדים ביד או נצמדים לאיזה בית קפה (מבחוץ כמובן) בשביל ווי פיי חינם.

לייק 1