דיון הטקטיקה: לא מצליחים לשלוט במשחק

אנחנו במלכוד.
מצד אחד, אם נצליח השנה קרלו ישאר.
מצד שני, אם נכשל השנה אולי קרלו ילך.

אנחנו נצליח למרות הכל, מקווה שקרלו לא ישאר, די עם הבינוניות ! אצל פליק ראפיניה נראה אמבפה ואצל אנצ’לוטי אמבפה נראה ראפיניה :see_no_evil:

לא יודע מה אני מעדיף יותר
שצ׳אבי יחזור לברצלונה או שצ׳אבי אלונסו יגיע אלינו. עד כמה אני חזיר לפנטז על שניהם יחד?

מעניין אם ועד כמה צ’אבי אלונסו יצליח אצלנו בכלל. אולי אסור להגיד את זה, אבל בשנה שעברה עם לברקוזן היה לו גם הרבה מזל

שיגיע מאמן טוב, מה שברצלונה או שאר הקבוצות יעשו כבר לא ישנה. הבעיה שאנצ’לוטי מבטל חלק גדול מהיתרון האיכותי של הסגל שלנו, למזלנו היתרון מבחינת הכישרון של הסגל שלנו כ"כ גדול שגם אנצ’לוטי לא יצליח לבטל אותו לחלוטין וזאת למרות שהוא עושה מאמצים עילאיים.

מישהו כתב לי בתגובה לפוסט בפייסבוק של סיכום המשחק שלי שאני והוא מחזיקים באותה הדעה וקרלו אנצ’לוטי מחרב את ריאל מדריד (בערך - לא מילה במילה) ושאל אותי איך אני ממשיך לראות את המשחקים העונה בכיף. אז מעבר לכך שכמובן שאני לא יכול בלי זה [האמת שכתבתי לא מזמן פוסט בפייסבוק האישי שלי והשתמשתי במשפט שמתאים להפועל תל אביב - כשיש אתה סובל וכשאין אתה סובל]. קרלו אנצ’לוטי מאז ומעולם נשען על הכוכבים שלו ועל קצת תחת, פחות יכולת אימון מבריקה שלו או עבודה גדולה. וגם העונה למרות הבאסה והבור באמצע כשכולם או הרוב בריאים יש לנו סגל פנטסטי אז אולי נצליח.

שמעו אנחנו שלוש עונות זוללים תארים בקצב מסחרר איתו, והכדורגל בינוני ברמות. אם נביא מאמן על זה כבר יהיה לא פייר לשאר העולם.
באמת יש פה דיסוננס בין הצלחה פנומנלית לבין עיננו הרואות שזה פשוט לא מספיק טוב.

מהמר שהשנה הזאת סוף סוף הגלגלים יפלו לנו, בין העזיבה של המטרונום, חבלי הלידה בקליטת סופרסטאר חדש,הפציעות והעבודה הפשוטה שמתישהו התחת נגמר.
המזל שהשלד מאוד צעיר וזה לא הריקוד האחרון, יבוא מאמן נורמלי והכול יראה אחרת.

רק בל נשכח שאפשר להיות קבוצה מפלצתית , כמו של מוריניו, ולזכות במעט מאוד תארים, ולהיות קבוצה לא מאומנת ולזכות בהכול.
אני מעדיף את השלוש שנים האחרונות למרות שהכדורגל של מורינו בשיאו היה מחשמל, בסוף זוכרים את החדווה של התארים לא שירה בתנועה של מתפרצות עילאיות.

השנתיים הראשונות של ז’וזה מוריניו היו אחלה ולחלוטין 2011/12 היא אולי העונה המפלצתית ביותר שראיתי כאוהד למרות ההדחה נגד באיירן מינכן. העונה השלישית הייתה חרא אחד גדול מאז הסופרקופה. בכל מקרה, ריאל מדריד של אז הפסידה לברצלונה של ליאו מסי וקבוצת טופ, קבוצה היסטורית, היא לא איבדה תארים לקבוצה טובה בלבד. משוכנע שהיינו לוקחים אליפות ובקלות באותה ליגה אז.

אני חשבתי שנהיה טובים יותר מברצלונה - מדבר גם על פתיחת העונה, ונניח איכשהו יש פער לטובתם אז לא הגיוני שהוא כזה גדול הן בטבלה והן בשיטת המשחק. על קרלו אנצ’לוטי אפשר להתפלסף עוד הרבה. בכל מקרה כעת יש לנו את הכלים להפעיל לחץ גבוה עם קישור אתלטי, וזה לא קורה.

העניין הוא, שבשנה השניה של אנצ’לוטי אצלנו (2015 - 22 ניצחונות ברצף) שיחקנו כדורגל יפה עד הפציעה של מודריץ’. מה היה שונה אז, בעצם?

4 קשרים מחוננים עם טכניקה מעולה ואינטילגנציית משחק גבוהה, שהבינו אחד את השני ולא היו צריכים מאמן שיגיד להם איך לשחק. ברגע שאנצ’לוטי העלה את ארבעתם ביחד בהרכב (ואם זכור לי נכון, גם אז זה היה רק בשל פציעות) - העסק כבר דפק מעצמו.
לחץ גבוה זה משהו שדורש תיאום והכנה מראש - דברים שאנצ’לוטי לא מאמין בהם. מה גם שההרכב שלנו כיום מוכשר ואתלטי מאוד, אבל אין בו הרבה אינטיליגנציית וראיית משחק (בטח אם משווים לאז - מודריץ’, קרוס, איסקו וחאמס), מלבד אצל שחקן אחד, שלצערנו הוא גם פצוע תקופה וגם אי אפשר להסתמך עליו לבדו.

כמובן שמבחינת אינטליגנציית משחק שחאמס ואיסקו לא באותה רמה כמו שני האחרים אפילו לא באיזור החיוג.

מה שגרם לאנצ’לוטי להצליח אז הוא כפי שציינת המעבר ל 442 עקב פציעה של בייל אבל ובעיקר מודריץ’ בשיאו בתקופה ענקית שכמעט לבדו גרם ליתרון איכותי גדול מול כל קישור ששיחקנו נגדו, ברגע שמודריץ’ נפצע הכל קרס, כל שחקן אחר כולל רונאלדו שגם אם היה נפצע ועדיין היינו זוכים באליפות קלילה, לצערנו זה היה מודריץ’ ששיחק כמו 2.5 שחקנים לבד, אנצ’לוטי במקום לתת לו מנוחה איפה שהיה צריך וחייב רכב על הגב שלו עד שנשבר, בערך מה שמר קראב עושה עם בובספוג במסעדת הסרטן הפריך.

ובעיקר כריסטיאנו רונאלדו שבתחילת העונה בכמה החודשים הראשונים הבקיעו בליגה כמו ליאו מסי וניימאר ביחד וכמעט כל התקפה הפכה לשער. הוא היה בכושר מפחיד. בישורת האחרונה גם לו קצת נגמר הדלק אבל זו העונה הפורייה ביותר בקריירה שלו. חייבים לציין גם את זה אין איך לברוח מזה. האיש שתמיד היה שם כשגארת’ בייל וקארים בנזמה לא רצו או לא יכלו.

רונאלדו, מודריץ’ ומרסלו, היחיד מבין שלושתם שלא היה לו תחליף הולם בסגל הוא מודריץ’, היו משאירים את אלונסו בכוח אותה עונה ויכול להיות שכל התקופה של מסי בברצלונה הייתה נראית אחרת.

אני רוצה לכתוב את דעתי על אנצ’לוטי מזווית אובייקטיבית.

אז השורה התחתונה: הגלאקטיקוס כאן.

אנצ’לוטי תמיד היה מאמן הגלאקטיקוס המועדף על פלורנטינו, פשוט כי הוא עושה דברו. ככה היו מאמנים קודמים בעידן הנוכחי, חלשי אופי בעיני השחקנים, כמו בניטס, לופטגי וסולארי. אבל אנצ’לוטי וזידאן הם פיגורות ברמה אחרת שכל שחקן מעריץ.

בשנים האחרונות הכל היה הכנה לרגע הזה, שבו אפשר להכריז על עידן הגלאקטיקוס 3. זה לא קרה עד עכשיו כי פלורנטינו ידע שנגמר העידן בו הוא שופך כספים יותר מכל מועדון, אז צריך לבנות את זה לאט יותר ושקול יותר.

אין ספק שאוהדי ריאל רבים יעדיפו את עידן ההכנה לגלאקטיקוס מאשר את הגלאקטיקוס עצמו.

אבל אני אחזור שוב לאנצ’לוטי. כולם זוכרים את עידן הגלאקטיקוס המקורי ומטרתו. להביא כוכבים, מותגים, להלהיב, להצהיר כוונות וכו’. אבל הרבה גם זוכרים את ההשלכות השליליות של אגו, השתלבות לא מוצלחת על המערך וכו’.

אני לא חושב שאגו זה מה שיש בפרויקט הגלאקטיקוס השלישי, בעיקר בגלל המקום הצנוע ממנו מגיע כל אחד מהשחקנים. אין להם זכות לתבוע אגו, בהשוואה לכוכבים מלפני 20 שנה שהגיעו עם מעמד.

אבל מה שכן, בראש המועדון רוצים לראות את הכוכבים כך או כך. ופה מגיע התפקיד של אנצ’לוטי, או בכלליות התפקיד של מאמן גלאקטיקוס. כמו שראינו בפריס, כשהקטרים ניסו לחקות את ריאל מדריד, למאמנים קשה לחבר את הפאזל בצורה מושלמת.

עכשיו כשהגלאקטיקו הראשי הגיע, זה אומר שעכשיו עידן חדש. אין יותר pre-גלאקטיקוס, הגלאקטיקוס כאן, והמאמן צריך להתנהג אחרת, עם פחות קרדיט לשינויים.

ראשי המועדון רוצים קודם כל לראות את הכוכבים הנוצצים והמוכרים על כר הדשא. אחר כך שהמאמן יעבוד על החיבור עם הזמן. להחליף אותם פחות יבוא בחשבון, כי הם חייבים להיות על הדשא. המחיר של זה הוא הזמן. הקבוצה צריכה להתחבר מחדש לשינוי המשמעותי הזה.

ופה מגיע התפקיד של אנצ’לוטי. הרבה דובר פה על זה שיש מאמנים טובים יותר, וייתכן שיש מאמנים טובים ממנו כמו פליק, אלונסו, קונטה. אבל האם הם יקבלו את מעמדם כמאמני גלאקטיקוס? האם הם בובות?

לא סתם אנצ’לוטי וזידאן היו וחזרו. הם כנראה חלק ממאגר מצומצם של מאמנים שמוכן לקבל על עצמו את המעמד. למרות שעם זידאן זה כנראה הגיע לגבול, ואולי הוא כמאמן טקטיקן טוב יותר מאנצ’לוטי.

אבל חשוב לזכור מה המעמד של אנצ’לוטי, וחשוב לשאול כמה הוא מסוגל, או מי מסוגל, ליישם את התכניות האישיות שלו כשעל הראש שלו גלאקטיקוס שלוקחים נתח עצום מהמגבלות ומחופש המחשבה שלו.

זה אולי נכון, וגם לי עלה לראש במשחק אתמול הגלקטיקוס - אבל דווקא אלה של פסז’, עם האיכויות מקדימה ובור בכל שאר המגרש.
אבל הביקורת המרכזית שלנו על אנצ’לוטי היא בכלל לא על מי עולה בהרכב. ספסול נצרך של ויני פה ושם או רודריגו שלא מקבל מספיק קרדיט, זה לגמרי בשוליים של הביקורת שלנו.
הביקורת המרכזית שלנו היא מה הוא עושה עם ה-11 שהוא הרכיב יחד, אחרי שבחר אותם. תבניות משחק, תיאום בהגנה, משחק לחץ, אינטנסיביות, תרגילים - כל זה פשוט נראה כאילו לא קיים בריאל מדריד של אנצ’לוטי. ולזה אין שום קשר למאמן גלאקטיקוס או לא. כמו שאמרת בעצמך - השחקנים שיש לנו היום הם לא פרימדונות ועם מספיק צניעות, ככה שאם הוא היה עובד איתם ודורש מהם - הם גם היו מבצעים.

אגב, לא נכון בכלל לשים את זידאן ואת אנצ’לוטי באותו משפט בהקשר של ‘מאמני גלאקטיקוס’. זידאן שחט פרות קדושות על ימין ועל שמאל, ולא היסס לרגע לספסל לאורך זמן גלאקטיקוס ואת חביבי הקהל - בייל, חאמס, איסקו - אם חשב שהם לא תורמים מספיק ולא מספקים את הסחורה. זידאן אפילו “המציא” את הקונספט של הושבת כריסטיאנו על הספסל לטובת מנוחה ורוטציות (קונספט שהוכיח את עצמו ביג טיים בחלק השני של העונה), למרות שזה הוריד מזמן המסך שלו ולמרות הרצון של השחקן עצמו.

בהקשר הזה, אני חושב שזה מראה בבירור שפלורנטינו לא מעוניין לראות את השחקנים “שלו” גם במחיר של הצלחה ספורטיבית. פרז התפתח ולמד המון במהלך השנים, ואחד הדברים שהוא הבין היא החשיבות בלתת למאמן יד מקצועית חופשית יחסית. אין שום צורך להגן על אנצ’לוטי מהכיוון הזה על הבחירות שהוא עושה.

שוב, השאלה היא אם זה לא דורש הסתגלות למצב חדש, האם את כל מה שציינת הוא יכול לשנות בהינף יד, כי הוא זה שצריך להתאקלם לשחקנים שמשחקים בתור עובדה מלמעלה. יכול להיות שהנוכחות של אמבפה למשל משנה הרבה דברים. שינוי המערך דורש הרבה שינויים וכו’.

זו לא היתה תקופת גלאקטיקוס, והשחקנים האלה לא היו באמת גלאקטיקוס. זידאן קיבל יותר חופש פעולה מאשר אנצ’לוטי. מעניין מה היה קורה כיום, אם פלורנטינו היה מסכים לתת לזידאן יותר חופש פעולה.
אבל בסוף זה נגמר לא הכי בטוב בינהם.

יש סיבה שמאמנים כמו קלופ או קונטה לא באמת היו מועמדים רציניים לריאל. יש להם רעיונות ברורים מדי, והם יודעים שזה לא יצליח אם לא יהיה להם מספיק כח.

מעניין באמת לראות איך צ’אבי אלונסו יתנהל. זה יהיה שינוי דרסטי מהמעמד והקרדיט שיש לו בבאייר לברקוזן לתובענות שתהיה בריאל מדריד הגלאקטית.

אור אני מתחבר מאוד לרוח הדברים. אסכם בקצרה מהזווית שלי - יש פה הרבה דיבורים על כמה אנצ’לוטי לא מאמן וכו’. אני כמובן מסכים עם זה, הקטע שבריאל של פלורנטינו, למעט תקופה מאוד ספציפית, זה לא באג אלא פיצ’ר, כאשר המייצגים הטובים ביותר שלו הם זיזו וקרלו, כפי שציינת. מה שאני אומר פה בעצם זה שאולי כל התקוות שלנו לדמות סמכותית עם say על הקווים זה מאוד נחמד אבל ממש לא בתוכניות, אלא אם יקרה אירוע חריג כמו התפרקות טוטאלית של חדר ההלבשה או שלאמין יתגלה כמסי.

אלישע, הביקורת שלי על אנצ’לוטי לא מסתכמת במה הוא עושה עם ה11 שבחר, רחוק מזה, אני טוען שהוא לא יודע לבחור. הוא לא יצליח להרכיב קישור סינרגטי גם אם חיו יהיו תלויים בזה. גם מה שהיה ב2015, כפי שכבר דובר פה רבות, זה אירוע חריג שנבע מפציעות, וכשהפציעות הסתיימו הוא חזר לסורו מהר מאוד.
בכלל, יש בעיני תפיסה מוטעית של יכולות שקשורות למשחק לחץ אפקטיבי כמו קריאת משחק, עמידה נכונה עם הגוף וכו’ - אלה יכולות שנתפסות כתלויות ברצון השחקנים ובאיזשהי הכוונת על מהמאמן. בעיני זה שגוי, בדיוק כמו שלא מצפים מהמאמן ללמד את ויני טכניקת בעיטה נקייה, כך אי אפשר לצפות ממנו ללמד את טשואמני איך לסגור יותר ביעילות, להתלכלך יותר או להיות יותר זמין לקבל כדור מהבלמים. יש שחקנים שיותר מוכשרים בזה מאחרים, וכדי ליצור משחק לחץ אפקטיבי צריך לזהות אותם. אנצ’לוטי לא יודע לזהות אותם.

זה בדיוק היופי שבשחיטת פרות קדושות. ברגע ששחטת אותן, מתברר בדיעבד שאולי הן לא היו כ"כ קדושות כל הזמן, ורק היה צריך קצת תעוזה.

לומר על בייל שנקנה ב-100 מיליון, חאמס שנקנה ב-80, שניהם בייביז של פלורנטינו וילדי הפוסטר של הפרויקט שלו - שהם לא גלאקטיקוס, זה לכתוב את ההיסטוריה מחדש. אחרי שזידאן ספסל אותם לאורך זמן, והוכיח שאפשר גם בלעדיהם, פתאום זוכרים אותם כפחות גלאקטים ממה שהם היו. אם היה מדובר באנצ’לוטי הם היו ממוסמרים להרכב, ואתה ואחרים הייתם טוענים שברור שאי אפשר לגעת בהם כי פלורנטינו לא מרשה.

אני מכיר את הגישה המצמצמת יחסית שלך בנוגע למאמנים ולמידת ההשפעה שיש להם על מה שקורה על הדשא.
הבעיה היא שפעם אחר פעם אנחנו רואים דוגמאות נגדיות לכך מהמציאות.
פליק הגיע לפני בקושי חודשיים לברצלונה, וכבר הקבוצה שלו נראית אינטנסיבית, לוחצת גבוה, עם שיטת משחק, חילופי מקומות, השחקנים קרובים אחד לשני, ובמילה אחת - מאומנת. והוא עושה את זה עם אותם שחקנים שרק לפני כמה חודשים נראו אצל צ’אבי לא קשורים אחד לשני או לענף, ויותר מזה - הוא עושה את זה גם כשכל יומיים מתחלפים לו שחקנים באופן כפוי בשל פציעות, כלומר: כמעט באופן בלתי תלוי בזהות השחקנים שעל המגרש.
שום דבר לא ישכנע אותי שריאל מדריד לא יכולה לשחק הרבה הרבה יותר טוב, גם עם ההרכבים שאנצ’לוטי בוחר.

השאלה האם אתה היית מקבל כאוהד, גם בהינתן שמה שאמרת נכון - שהקבוצה שלך כל כך רחוקה ממה שהיא מסוגלת, ברמת הפוטנציאל. מה אתה רואה בריאל מדריד כאחד שמתבונן מבחוץ. גם עם פציעות עדיין הסגל שלנו מטורף ואתה רואה בקבוצה שלך מאמן שמשחק כדורגל נהדר גם עם ילדודס וזה לא משנה כמה שחקן X בלט בלה-מאסיה כי הבוגרים זה דבר קצת אחר. האנסי פליק שם את המראה עד כמה קרלו אנצ’לוטי מאמן גרוע.

ההשוואה לגלאקטיקוס בעייתי כי עם כל הכבוד אפילו לקיליאן אמבפה אף אחד לא מתקרב לכריסטיאנו רונאלדו או למעמד של סרחיו ראמוס, ואם מדברים בכלל על הגלאקטיקוס 1.0 זה אפילו שונה עוד יותר כי זו הייתה קבוצה החל מהעונה של קרלוס קיירוש בלי קשר אחורי נורמלי וכמובן בלי בלמים. כאן הסגל שלנו עמוס באתלטיים וחייבים לשחק טוב יותר.

לגבי זינדין זידאן אני לא יודע זה נראה שכפו עליו לצרף את לוקה יוביץ’ למשל, הוא מאוד רצה את פול פוגבה ולשמחתי לא קיבל. אמרת אנטוניו קונטה וזה טוב שהוא לא מועמד לריאל מדריד. הוא רב עם כל מה שזז, במקרה הזה הבעיה היא “אצלו”.

גם לא צריך דמות סופר-סמכותית על הקווים ואני לא יודע כמה אפשר להגדיר את צ’אבי אלונסו לדוגמא ככזה אחרי עונת על אחת (גם יש הבדל לטעמי להגיע לריאל אחרי הצלחה גדולה בבאייר לברקוזן לעומת אם אלונסו היה עושה את זה אחרי חמש אליפויות וצ’מפיונס בבאיירן מינכן). צריך מאמן קצת יותר “מודרני” ומעל ל-קחו כדור שחקו. היה צריך לאפס את ויניסיוס ואנצ’לוטי, שהוא “גילה” אותו - לא מסוגל.

שאלה שחשבתי עליה כבר כמה פעמים- האם פרלאן מנדי יכול, עם קצת הכוונה, להפוך לבלם על? האם לא שווה לפחות לנסות אותו שם?

אני יודע שיש כאלה שיגידו שהעבודה ההגנתית של בלם היא שונה ומגן שטוב הגנתית זה בכלל לא אומר שהוא יהיה בלם טוב (לא כולם פאולו מלדיני) אבל אני בהחלט חושב שזה שווה ניסיון…

במידה וכן, האם גרסיה מספיק טוב כדי לפתוח אצלנו כמגן שמאלי?