דעה לא פופולארית

ניימאר מבחינת כישרון נטו היה השחקן שהכי קרוב למסי בדור האחרון, מצד שני היה גם השחקן הכי קרוב לראובן עובד בדור האחרון.
כישרון על, היה גם מהיר וזריז בטירוף, אבל חרא אישיות.

מאז שהגיע לאיינדהובן עד לפציעה הראשונה בצולבת באינטר בעונת 98/99, סך הכל 3 עונות מלאות שהספיקו כדי שכל השחקנים בעולם יבינו מעל לכל צל של ספק שמדובר בשחקן הטוב בעולם ובפער, לא אני אומר זה כל אותם שחקנים ומאמנים של אותה תקופה, רק מסי זכה לכבוד הזה.
בריאל מדריד קיבלנו את אחד החלוצים הטובים בעולם, לא רונאלדו פנומנו

אני שנים טוען את הטענה הקבועה: ניימאר היה קודם כל מותג של נייק, אחר כך כדורגלן.

• לא מפתיע שמאז שנייק סיימו איתו את ההתקשרות הקריירה שלו נגמרה.
  • קודם כל, סנדרו רוסל, איש נייק שהיה מהאחראים לכך שרונאלדו ישחק בגמר מונדיאל 98, הביא אותו לבארסה.
  • מגיל צעיר הוא ממותג טוב מאוד, לפני שקרע זוג נעליים.
  • הוא כל עוד הוא פרסם את נייק, הוא לא לבש שום דבר אחר: בארסה, פאריס, ברזיל.
  • זו הסיבה שגיחכתי על השמועות על מעבר שלו לריאל מדריד. אמרתי בזמנו שזה לא יקרה כי הוא ילבש נייק.
  • אמרו לי שגם מסי ורונאלדו לבשו משהו אחד ופרסמו משהו אחר. אז התשובה שלי היתה שמסי ורונאלדו היו כדורגלנים, אחר כך הפכו למותג (את מסי אדידס החתימו אחרי שפרץ לתודעה, ניימאר היה מהונדס.)
  • המעבר שלו לפריס היה מהונדס ע"י נייק, הוא לא רצה בזה. אבא שלו רופד היטב, הוא היה בובה של אבא שלו ושל נייק.
  • כל הבזבוזי זמן, נופל על הרצפה כדי “לקשור” את הנעל של נייק. קיבל צהוב במשחק הזה ואחר כך מחא כפיים לשופט וקיבל צהוב שני. זה פגע בבארסה, ופה כבר איבדתי את הסבלנות שלי.

בקיצור, כל מה שכתבתי לא מתייחס למה שהיה לו ברגליים, אבל באמת שבלי להיות מקצוען אי אפשר להיות ספורטאי גדול.

בסוף, עם כל האנטגוניזם, העמיד קריירה יותר גדולה משל ריבאלדו (וגם של רונאלדיניו, אבל לא נשחט פה יותר מדי פרות במכה). תורידו ג׳ל ואטיטיוד שניה - לא היה חסר לו כלום. הדריבל - מדהים כמובן, אבל גם בועט חופשיות היסטורי, מוסר ענק, סחב ברזיל די מזעזעת עד נגיעה מגמר מונדיאל עד שפירקו לו את הגב.

כן, פוטנציאל מבוזבז והתקרה היתה גבוהה בהרבה, אבל קריירה לא קצרה עם מספרים מעולים, ותכונה או שתיים שבהן הוא טופ 5 אי פעם. נפל על הדור הלא נכון (ומצד שני גם הרוויח ממנו איזה טרבל נחמד).

אני לא יודע כמה עניין אותו להשאיר מורשת או להגיע להישיגים ספורטיביים, אבל הוא חיסל לעצמו את הסיכויים בדיונים מהסוג הזה עם המעבר לפריז ואורח החיים הכייפני שלו. אם הוא היה מקצוען אמיתי הוא היום היה דרגה אחת מתחת רק לשני החייזרים.

אם היה מקצוען היה החייזר השלישי, היה לו הכל.

דלפ: במבחן התוצאה, צ’אבי עושה עבודה טובה בברצלונה.

עונה ראשונה - קיבל קבוצה שבורה במקום התשיעי (!) בטבלה אחרי 13 מחזורים, וסיים במקום השני.
יצא לרצף תוצאות יפה כולל רביעיות לרשת של נאפולי ושל שתי המדרידאיות.

עונה שנייה - לקח אליפות נגד יריבה עם סגל עדיף.
הפסיד באירופה רק לקבוצות מכובדות - באיירן, אינטר ויונייטד.

עונה שלישית - לוקח בינתיים קבוצה עם הסגל השני בטיבו בליגה למקום השני בליגה.
עבר באירופה את פורטו ונאפולי, והפסיד רק לקבוצה מכובדת - פריז.

זה נכון אם קוראים לך שלמה שרף (מסתכל רק על תוצאות בלי לראות את המשחקים).
בתמונה הרחבה יותר הקבוצה לא נראתה טוב ברוב התקופה תחתיו למעט הבלחות בכמה משחקים, לקחה אליפות עם המון משחקי 1-0 שיצאנו מהם בנס ולא בגלל משהו שמגיע קרדיט למאמן.

הלאה, להגיד על יונייטד קבוצה מכובדת זה מיד מעלה ריח של נפטלין (קצת כמו להגיד על בארסה). בשני המקרים מדובר, כרגע, באימפריות לשעבר. צאבי נכשל בכל משחקי הנוקאאוט ולא סתם נכשל אלא קרס.
כשאני חושב על זה היחידה שהוא הצליח מולה, פעמיים, היתה נאפולי.

קבלת ההחלטות שלו בחילופים, הן בטיימינג והן במי להחליף, ובניהול הסגל באופן כללי, היו לא טובות בלשון המעטה.

גם אם מסתכלים על התנהלות אישית שלו, כל-כך הרבה כרטיסים שהוא מקבל כמאמן ובכי ונהי כמעט בכל משחק (וזה לא משנה אם הטענות נכונות או לא) זה לא משהו שאתה מצפה ממאמן של קבוצה ששואפת להיות בצמרת האירופית.

יכול להיות שהוא יצבור נסיון, ילמד לשלוט ברגשות שלו, ילמד איך להיות רוב הזמן ממלכתי יותר ויהיה אחלה מאמן בעונה הבאה או בעתיד, לא יודע אם בשורה אחת עם המאמנים הגדולים אבל מאמן טוב, כרגע זה לא המצב.

חלק מהקטע בכדורגל זה הערך המוסף שמוסיף המאמן.

בשביל הדוגמה, שאריות של פפ. שחקנים ששחקו יותר טוב משמעותית אצלו משחקים אצלנו פחות טוב, וזה בשיא הפריחה שלהם (לפחות לפי הגיל בו הכדורגלנים בשיאם). אפשר להסביר את זה שהם נראו יותר טוב בגלל ששאר חלקי הפאזל נראו טוב יותר ואפשר פשוט להגיד שלמאמן יש חלק גדול בלהפוך שחקן כשרוני לכזה שגם מצליח להשתמש נכון עם הכשרון שלו.

האמירה שלצ’אבי יש סגל חלש היא אמירה משמעותית. לטעמי, הסגל שלנו חלש בגלל צ’אבי, שחקנים שהיו טובים יותר במקומות אחרים חוו רגרסיה תחתיו, לא שופרו משמעותית ולא נראו טוב בסגנון המשחק שלו (אם קיים כזה).

חושב שההשארה שלו מעולה לבארסה. אין מאמנים בשוק, אין תוכנית ברורה ואין כסף. כרגע הוא האופציה הכי זולה לשנת בניה / לא הריסה.

וזה כבר אוף טופיק לדיון, אבל לא מבין למה קימיך וברנדו סילבה אלו שוב שמות שעל הפרק.
לא למדנו משהו מלהביא שחקנים בני 30 בהרבה כסף?!

שחקנים שלכולם ברור שחלק ענק מההצלחה שלהם זה המאמן. זה מה שמרגיז, להביא כשרון גולמי זה סיפור אחד, להביא כשרון שההצלחה שלו תלויית מאמן זה קטסטרופה והימור וואחד מסוכן

מילא ברנרדו, אבל מי בדיוק המאמן שמהווה חלק כל כך מרכזי מההצלחה של קימיש?

מוסיף לזה, לאחרונה קורא בטוויטר הרבה אוהדי באיירן שכולם אומרים שקימיש הוא פשוט לא קשר, אלא מגן ומציינים כמה באיירן השתפרה מאז שטוכל החזיר אותו להיות מגן.

גם באיירן מחפשת קשר הגנתי/מרכזי. לא רק ברצלונה.

ברנרדו וקימיש מהטובים בעולם. אולי בטופ 20.
מה השאלה בכלל?

השאלה היא מה אתה עושה עם הכסף שלך והאם אתה קבוצה שצריכה להביא כוכבים בני 30+ בשביל הבניה המוצהרת או עדיף להביא דברים זולים יותר שאולי לא יגרמו לך לזכות בצמפיונס ו/או בליגה אבל יהיו בסיס טוב יותר לשנים הבאות.

מזמן ירדנו מאופרציית קימיש… הוא באמת שחקן עם סט כשרון אדיר, מאוד ורסטילי, מכיר טוב 2 עמדות אולי הכי קשות בכדורגל - מגן וקשר אחורי.

חלום רטוב שלא יתגשם.

הרעיון העיקרי שלי, מדד סגל חזק/בינוני/חלש הוא תלוי מאמן. אתה מכיר את הבלמים של ארסנל? בכלל, כמה שמות אתה מכיר מארסנל של ארטטה? ובכל אופן הם ההגנה הטובה בפרימיירליג. פעם חשבתי שמאמן הוא אפס כי בסוף זה שחקנים מול שחקנים, היום אני יודע כמה החשיבות של מאמן בהוצאת המקסימום משחקנים גם בטיפול אישי של אחד על אחד וגם כתלוי בתוכנית משחק והתאמת השחקנים לתוכנית, קריטיים ביותר. צ’אבי אלונסו דפק עונה מטורפת עם שחקנים ש… אף אחד לא יודע מה שמם, רבע משכורת ביחס לבאיירן הגדולה מפוצצת הכוכבים. מאמן זה ביג אישיו בכדורגל טופ.

לבארסה לא חסר בסיס. אפילו יש יותר מדי והם מקבלים המון דקות משחק.
מה שבארסה חסרה בעיקר ברמת האינדיבידואל זה שחקנים שיכולים לתרום כאן ועכשיו, בזמן שהבסיס הזה ממשיך לצמוח.

אפילו מעדיף אותם בגילאים האלה כדי שהמעבר יהיה יותר חלק.

יש עמדות במגרש שאני מסכים עם הגישה הזאת (חלוץ למשל, ולכן תמכתי בהבאת לבנדובסקי) אבל קשר אחורי זו עמדה קריטית בעיני שלא אפשרי להביא אליה מישהו לכאן ועכשיו ועוד שנתיים להנחית מישהו חדש לגמרי.

לא יודע מה התוכנית לגבי העמדה ברנרדו סילבה, אבל לא נראה לי שחסרים לנו קשרים בעמדה שלו (אולי ברמה שלו) והייתי מעדיף לחזק בכסף הזה במקומות שהסגל צריך.

הוא לקח אליפות בשנה שעברה עם כדורגל לא יפה לעין אבל גם בגלל עליבות של ריאל מדריד התואר היה “כמעט רשמי” כבר בחודש מרץ, ואפשר להוסיף לכך את הסופרקופה וזה כן מרשים. אני מסכים שבמכלול זה לא רע בכלל. מצד שני כמו שאולי אוהדי ברצלונה לא יראו מבחוץ ויבינו למה אנחנו מתלוננים על קרלו אנצ’לוטי או לפחות אני - הרי עברנו את מנצ’סטר סיטי וניצחנו בקלאסיקו אז מה אני רוצה לעזאזל - גם להיפך. השאלה אם במועדונים האלה זה רק מבחן התוצאה. גם שילוב הצעירים שלו טוב. אני לפחות נותן לו הרבה קרדיט בגדילה של רונאלד אראוחו, במה שעשה עם גאבי, כמובן בלאמין ימאל, פאו קובארסי…

השאלה אם בקבוצות האלה מבחן התוצאות הוא היחיד. ובעונה הזו ספציפית ברצלונה הפסידה בכל משחק גדול אל זו קביעה בעייתית.

חייבים לציין גם נקודה שאי אפשר להגיד שבכלל אין לו עם מה לעבוד. גם בריאל היו פציעות קשות של השוערים, כבר אשתקד. ז’ואאו פליקס בהשאלה זה חיזוק לא רע בכלל לסגל, כנ"ל ז’ואאו קאנסלו שפותר משחקים בעצימות בינונית וברגע האמת ההגנה החלשה שלו עולה בנקודות ובשערים. אילקאי גונדואן הוא ממש מתנה…

במה קשר אחורי שונה מחלוץ? לי זה דווקא נשמע כמו סיטואציה מאוד דומה.
נתת גם סיטואציה מאוד ספציפית, אז אני אתן משהו אחר:
קימיש מגיע בגיל 29. נותן לך לפחות 4 עונות. בו זמנית אתה צומחים לידו פאו פרים ומארק ברנאל.
או שבעוד 3-4 שנים כשיש לך יותר כסף אופציות בשוק אתה מחתים קשר אחורי בן 21-23 לעשור קדימה.

כרגע בעמדה הזאת יש לנו פשוט חור, לכן חייב מישהו ברמה גבוהה.

סאליבה מעולה, גם גבריאל ובן ווייט. לא אומר שאין לארטטה תפקיד, גם בפיתוח השחקנים, אבל יש שם שחקני הגנה מעולים.