תפקיד המאמן בכדורגל

אני בוודאי לא חושב שהטעות של כריסטיאנסן קשורה לקונטה ובאופן כללי מסכים שההשפעה של מאמן במיוחד מהרגע ששחקנים עולים למגרש קטנה בהרבה ממה שפרשנים מנסים למכור לנו.

על כמה דברים שרשמת אני פשוט לא מסכים, אני לא חשבתי שצ׳לסי כקבוצה שיחקו יותר טוב מברצלונה, היה די שקול ואנמי מצד שתי הקבוצות, אני לא חושב שה2-0 היה יותר קרוב, ב11-12 הדקות בין שני השערים המשחק היה דומה למה שהיה לפני כן, הרבה כלום. בגלל זה אני לא מצליח להבין את כל דיבורי השח-מט, נוקאאוט, בית-ספר לואלוורדה וכו׳.

לפני שבועיים, חטאפה הצנועה הגיעה לקאמפ נואו ומול אותה ברצלונה עם אותו מאמן ובקבוצה הרבה פחות טובה מצלסי הציגה משחק מאוד דומה למשחק של לצלסי אתמול וגם הם הגיעו להזדמנויות כיבוש. אף אחד לא טען אז שהמאמן של חטאפה עשה נוק אאוט לואלוורדה וניסה להפוך את המאמן של חאטפה לעילוי. אומנם ברצלונה שיחקה יותר טוב מהחושך של אתמול והגיעה טיפה יותר למצבי כיבוש אבל זה מתקזז עם ההפרש האיכותי בין שתי הקבוצות.

אני לא מבטל חס וחלילה את קונטה (שבפורום שלנו החמאתי לו ולצלסי מאוד) אבל מאוד מפריעה לי ההגזמה המופרזת של דיבורי הנוקאוט והשחמט. אתם מבינים ש1-1 זה תוצאה סבירה לברצלונה נכון?

לא יודע איפה לכתוב על המשחק אתמול כי יש כמה דיונים מקבילים, אז נניח שפה:

קונטה הכין את הקבוצה למשחק מצויין והכל טוב, אבל צריך לשים את הדברים בפרופורציה: הוא בנה על הוצאת 0-0 או 1-0 קטן במשחק הזה. הוא ידע טוב מאוד שהכדור יהיה אצל בארסה כמעט כל המשחק והוא ינסה לעקוץ ב2-3 מצבים בודדים. בהימור הזה הצליח לו והוא הצליח לעקוץ. בהגנה הוא הימר על משחק מושלם, גם זה הימור קשוח ובמקרה הזה הוא לא הצליח.

אם בשביל להדיח את בארסה קבוצה ברמה של צ’לסי צריכה בונקר מושלם ונקי מטעויות, וניצול דיי טוב של מצבים בודדים במתפרצות/נייחים - מצבה של בארסה טוב מאוד. שני הדברים קשים מאוד לביצוע.

עוד מהזווית של בארסה, זאת לא הפתעה שקבוצת הגנה מאומנת עם שחקנים טובים כמו של צ’לסי יכולה להקשות מאוד. זאת גם לא הפתעה שבלי מסי אין לבארסה התקפה, זה ככה בגדול מ2007 ובאופן מוחלט מתחילת העונה הנוכחית. אבל האיזון ההגנתי של בארסה השנה גורם לכך שבארסה היא ה-Team to Beat מול כל יריבה. שוב, במקרה המושלם מבחינת קונטה צ’לסי הייתה יוצאת אתמול עם 1-0, זה רחוק מהתבוסות שבארסה קיבלה בעונה שעברה. ובסך הכל צ’לסי תצטרך להיות מושלמת++ בגומלין כדי לעלות.

שום מילה על קאנטה שעשה למסי קובאצ’יץ’ משודרג?

אני חושב שהתפיסה של צ’לסי את ברצלונה הייתה מוטעית.
גיא, אתה חושב שקבוצה כמו צ’לסי לא יכולה לשלוט בכדור יותר נגד בארסה? אני ציפיתי מצ’לסי להרבה יותר יוזמה, בעיקר שיש להם אולי את הביטוח הכי טוב בעולם נגד פגעי מסי.

בגדול אני מסכים מאוד עם מה שכתב אביעד.

1. נוק אאוט בטח לא. הם עמדו יפה
  2. לצפות מצ׳לסי ליזום נגד בארסה - לדעתי קצת נאיבי
  3. אחרי אתמול אני עוד יותר לא רוצה את הזארד

אני לא מדבר על התוצאה. להגיד שהכל היה שקול כי המשחק נגמר 1-1 שווה ערך ללהגיד שוויליאן טוב מהזאר כי הוא כבש. המשחק לא היה שקול, ברסה הגיעו למצב אחד מטעות של שחקן בעוד צלסי פגעה פעמיים בקורה והגיעה להתקפות שלי הרגישו יותר קרובות.
הסיבה להתעלות היא טקטית נטו משמע קונטה

בנושא אחר, אני לא יודע אם מוריניו מודע לכך שהוא משחק מול סביליה בפיחואן ולא מול ברצלונה בקאמפ. איזה סירוס מיותר של הקבוצה שלו.

מצד שני, מנצ’סטר יונייטד תמיד כיבתה אותי במשחקי חוץ בצ’מפיונס, גם בימי פרגי…

אני מעריך את קאנטה, אבל לא ראיתי עבודה אישית יוצאת דופן שלו. צ’לסי התגוננה טוב כקבוצה ואת האזור שמסי מרבה להתהלך בו קונטה תיגבר במגן השמאלי פדרו:

צ’לסי לא יכולה להחזיק כדור באמת מול בארסה, יש לה יותר מידיי שחקנים לא טכניים בהרכב כפי שכריסטיאנסן הוכיח, והיא גם לא מתורגלת בכך. בארסה של העונה גם יודעת להתגונן בלי כדור, ואם צ’לסי הייתה קצת מניעה כדור זה היה משחק לידיים של בארסה בצד השני (כפי שקרה לנו בקלאסיקו בסוף).

כן ציפיתי ליותר דקות של לחץ גבוה מצד צ’לסי, התנפלות וניסיונות להכניס כדורים מהירים לרחבה אבל קשה לעשות את זה עם שני שחקני התקפה וחצי.

בסך הכל אני חושב שהבחירות של קונטה וצ’לסי היו בסדר. כן, לצ’לסי יש שחקנים לא רעים ובהרכב של בארסה מסתובבים כמה שחקנים לא גדולים או מעבר לשיאם, אבל כל עוד בארסה משחקת כקבוצה ומסי נושם הביטוח הכי טוב שיש לך הוא להתבנקר ולעקוץ.

מצטרף לגיא בנוגע לקאנטה.

הוא עשה עבודה מצוינת ובכלל באופן כללי מדובר בשחקן מעולה, אבל זה לא היה נטרול אישי של מסי. כל הקבוצה צמצמה ולא השאירה שטחים לאורך 90 דק.

ברור שקאנטה הרבה יותר מתאים למשימה כזו מאשר קובא לדוגמא, אבל לזכותו של הקרואטי ייאמר שהוא היה צריך לסגור את מסי כשיש לו יותר שטחים ריקים מאחוריו מאשר קאנטה.

אגב, מה שפפה עשה למסי באחד הקלסיקואים לפני כמה שנים היה מרשים יותר בעיניי ממה שעשה קאנטה אתמול כי הוא באמת הצליל לעצור את מסי לא פעם באחד על אחד אמיתי, לא עם עוד 3 שחקנים לצידו על מטר מרובע בכל רגע נתון.

אגב 2, במחצית הראשונה הייתה בערך פעם אחת במשחק שלבארסה היה סוג של משחק מעבר עם קצת שטחים, ומסי זרק את קאנטה ורודיגר והמשיך הלאה. מעבר לזה הם סגרו כל סנטימטר במרכז המגרש בצורה מושלמת, מה שכמובן עלה להם בעקרות התקפית מסוימת.

אני חושב שאם נענה על השאלה בת’רד המקביל בהקשר של הדיון כאן התשובה היא לחלוטין כן (בארסה של ואלוורדה לא מוערכת מספיק!):

הרי מדברים על העקרות של בארסה, אבל כל קבוצה תהיה עקרה כשקו ההגנה הוא נמוך כל כך. השאלה היא (במיוחד עבור גיא וניר) עד כמה צ’לסי יכלה בכלל לו רצתה לשחק עם קו הגנה גבוה? בליגה הספרדית רואים זאת לא מעט, אבל הקבוצות הספרדיות כבר מיומנות בכך.

אני יצאתי מהמשחק עם לא מעט הערכה כלפי שני המאמנים. אם נחזור לדיון המקורי של הת’רד, תמוה בעיני לקרוא לפיטורין של קונטה למרות פורמה רעהה - הרי ברור שמדובר באחד מהמאמנים הטובים בעולם וההתעלות בברידג’ הראתה זאת: למה מועדונים מהססים לתת קרדיט לאנשים מאחורי הקווים כשהפורמה לא טובה? הרי גם קלופ לפי אותו הגיון אמור לחתום אבטלה.

סביליה בפיחואן נראית לפעמים כמו ברצלונה בקאמפ, שלא לדבר על ההיסטוריה הקרובה שלה בנוק-אאוט…

סתם כי זה אנקדוטלי ומעניין:

• סביליה במשחקי הבית צברה בעונה שעברה רק שתי נקודות פחות מברצלונה ואותו מספר נקודות כמו ריאל מדריד!
  • העונה באותו מספר משחקים (אחד-עשר) סביליה צברה בביתה חמש נקודות בלבד פחות מברצלונה.
  • ב2015-2016 סביליה היתה מסיימת במקום הרביעי בטבלת המשחקים הביתיים ובמקום התשעה-עשר (!!!) בטבלת משחקי החוץ.

זה היה די צפוי ואפילו די מובן, מבחינת התוצאה מוריניו יכול להיות מרוצה.

1. לא התכוונתי שצ’לסי תיזום מול בארסה. כתבתי שציפיתי ליותר יוזמה.
  2. קאנטה לא לקח אישית את מסי, זו לא הייתה תוכנית המשחק, אבל כמעט בכל פעם שהוא התקרב אליו מסי שיחרר את הכדור. קאנטה היה בכל מקום ולכן כתבתי קובא משודרג. לשמור אישית זו לא חכמה גדולה.
  3. יש כנראה הבדלים דיי רציניים בין ההערכות שלנו כלפי בארסה הזו. אני בטוח שצ’לסי, על שלל מגרעותיה, יכלה לעשות יותר. ברור שכפועל יוצא מכך היו יותר שטחים, אבל זה בדיוק הקטע - בארסה לא מענישה כמו פעם. הגול הזה של מסי הוא לא עונש על טעות אחת קטנה כמו שעושים מזה, זה מצב שנפל להם לרגליים אחרי קטסטרופה הגנתית של שלושה שחקנים שלא אמורה לקרות.
  • במבחן התוצאה בארסה הגיעה למצב היחיד שלה כתוצאה מטעות קשה, אבל זאת לא טעות מקרית. שחקני ההגנה של צ’לסי, שהם חצי הרכב, לא יודעים להתמסר ברמה הכי בסיסית. כריסטיאנסן עשה קטסטרופה גם במחצית הראשונה שנגמרה בקרן (לינק, דקה 20:10). מה שסוסיאדד עושה בעיניים עצומות, שלא נאמר פיקה ובוסקטס, צ’לסי פשוט לא מסוגלת לעשות. צ’לסי טובה בדברים אחרים.

• זאת התשובה לשאלה של אוריה: בשביל קו הגנה גבוה צריך גם יכולת לחטוף לבארסה כדור בחצי שלה, שזאת אמנם לא משימה בלתי אפשרית כבעבר אבל עדיין לא דבר פשוט; וגם יכולת להחזיק כדור ולהניע אותו בחלק האחורי (שעומד גבוה - כלומר אסור לו לאבד שום כדור). במחצית הראשונה בקלאסיקו ריאל עשתה את זה עם קו ההגנה הטוב בעולם, בודאי הטוב ביותר מבחינת טכניקה למעט זה של בארסה, וארבעה קשרים אחוריים טכניים.

• השאלה היא על מה קונטה צריך היה לשים את הז’יטונים: לתקוף קצת יותר ולנסות להשיג תוצאה טובה יותר, במחיר שמסי ייצר מצב או שניים כשיהיה לו שטח; או להסתפק בפחות התקפה אבל במחיר הגנה כמעט מוחלטת על השער. אני לא בטוח שהוא שם את הז’יטונים במקום הלא נכון, למרות מבחן התוצאה בסוף. זה נכון שלבארסה אין כח התקפי כמו פעם אבל כשחושבים על מסי מוביל כדור בחופשיות ורץ עם הפנים לשער שלך… אני מבין כל מאמן שקודם כל בוחר לעצור את זה, אנטי כדורגל ככל שיהיה.

• בגומלין בארסה תתקוף ותלחץ יותר כי ככה זה בקאמפ נואו, המגינים יתקפו יותר ולהזארד & וויליאן יהיה קצת יותר קל. במובן מסויים משחק החוץ ייתן לצ’לסי הזדמנות טובה יותר לנצח.

אני יצאתי מהמשחק עם לא מעט הערכה כלפי שני המאמנים. אם נחזור לדיון המקורי של הת’רד, תמוה בעיני לקרוא לפיטורין של קונטה למרות פורמה רעהה - הרי ברור שמדובר באחד מהמאמנים הטובים בעולם וההתעלות בברידג’ הראתה זאת: למה מועדונים מהססים לתת קרדיט לאנשים מאחורי הקווים כשהפורמה לא טובה? הרי גם קלופ לפי אותו הגיון אמור לחתום אבטלה.

גם אני חושב שזה היה משחק טוב של שני המאמנים.

לא יודע עד כמה הקריאות לפיטורי קונטה מצד אוהדי צ’לסי רציניות, יש קומץ שקרא לו להתפטר בעידנא דריתחא ובאופן כללי התרבות הארגונית של צ’לסי בעידן אברמוביץ’ בטח לא עוזרת. צ’לסי היא לא דוגמה להתנהלות תקינה מול מאמנים.

הגול הוא לא טעות של כריסטיאנסן בלבד. זו טעות חריגה מאוד של שלושה שחקנים, כריסטיאנסן הדליק את הניצוץ עם מסירה שלא ברור לגמרי אם היעד שלה הוא ססק או אזפיליקווטה, ססק משום מה החליט לוותר על הכדור (טעות קשה) ואזפי, שהיה בטוח שססק ישתלט ולכן נשאר מאחור לפתוח לו אופציית מסירה, הבין מאוחר מדי שססק יצא שחקן של ארסנל ופיספס את הכדור. קומדיה, בקיצור.

סתם כדי לסבר את העין, פערי היכולת לשלוט במשחק עדיין גבוהים מאד.
אני מסכים עם גיא, לא רציונלי לשים את הז׳יטונים שלך במקום בו היריבה שלך בהכרח עדיפה. בתחילת העונה פטר בוס ניסה לשלוט ולשחק כדורגל יפה נגד ריאל - וחטף. פוצ׳טינו הבין שאין לו מה לנסות, הכין קבוצה לצאת מהר ולתקוף מהצד - והשיג תוצאות יפות. ברור שישנן דוגמאות הפוכות, אבל בארסה היא מקרה מובהק של קבוצה שמאד קשה לשלוט נגדה כבר שנים.

מסכים איתך נירו שזאת לא הייתה טעות רק של כריסטיאנסן, אבל בוא נגיד את זה ככה: אני בספק אם שחקני הקו האחורי של צ’לסי מצליחים להעביר יותר מ5 מסירות ברונדו שעושים באימונים בלי לאבד כדור. אז אמנם סוארז כבר לא לוחץ כמו פעם, אבל אתה לא יודע מתי תיפול עליו המוזה והוא יחליט לשים עליך תחת תרתי משמע. מבין גם את הצד שלך, אבל שוב זאת שאלה של ז’יטונים.

בהמשך לכך עוד נקודה למחשבה: איך העובדה שמסי על המגרש עוזרת המון להגנה של בארסה רק בזכות ההרתעה שהוא מספק. קבוצות מפחדות לתקוף, מאמני קבוצות של מיליארדים מאלתרים, קובאצ’יצ’ים וקאנטאים לא ישנים בלילות. כל זה בגלל שחקן שרץ בחודש את מה שרוסלן ברסקי מהפועל חיפה רץ במשחק. לא שפוי. יהיה שמח אחרי שהוא יחזור לרוסאריו בקיץ.

הלוואי שתהיה סטטיסטיקה של גול או בישול לקילומטר

זו לגמרי הנקודה. מדהים מה שנוכחות של שחקן אחד עושה לקבוצות שלמות.

וזה גם מתקשר לדיון שלנו - אם פעם מה שהיה לבארסה זה מסי בשיאו ועוד קבוצה מפחידה מסביבו, היום יש מסי שעדיין מצוין (לדעתי פחות טוב מהשיא) וקבוצה טובה מסביב, לא יותר. בארסה נחלשה. השאלה שאפשר לשאול היא האם צ’לסי מספיק חזקה ועל זה קשה לי לענות. אם נשתמש במשחק הזה כאינדיקציה אז כנראה שהתשובה היא לא. ואז נכנסים לדיון יותר רציני, שוב, על ההשוואות בין הליגות. אולי הייתי נאיבי מספיק כדי לחשוב שהשנה הליגה האנגלית באמת חזקה. אם קבוצה כמו צ’לסי מגיעה למשחק בית נגד ברצלונה ואפילו לא חושבת שמשהו תלוי בה זה אומר המון.

בארסה נחלשה אבל יחד איתה נחלשו גם קבוצות העל האחרות של השנים האחרונות. באיירן, אתלטיקו, ריאל, אפילו יובה. הטוענות החדשות לכתר - סיטי ופס"ז - הן עדיין קבוצות חדשות שצריכות להוכיח את עצמן.

יהיה מעניין מאוד לראות את בארסה מול סיטי.

אם מדברים על אימון, אז מה ששמתי לב שקונטה שם המון דגש על ביטול מוחלט של אגף שמאל למסי. זה הפעם הראשונה ששמתי לב שמישהו שם כל כך הרבה דגש על ביטול האופציה של חתיכה למרכז ושליחה של ג’ורדי אלבה לאגף שמאל. שזה אחד המהלכים שמסי עושה באופן קבוע. אני תוהה אם זה נכון להשקיע כל כך הרבה אנרגיה על זה, אבל במבחן התוצאה זה עבד