זינדין זידאן :: שוב עוזב אותנו :(

מוראטה וחאמס היו נשארים אם היו משדרגים להם את החוזה? זה בכלל לא היה אישו, כמו שכתבת הם חשבו לעזוב בשל מיעוט דקות. אפשר רק לטעון שהיו צריכים להירכש שחקני ספסל במקומם, למצוא קאייחונים וצ’יצ’ריטואים אחרים (שחקנים כמו מוראטה וחאמס לא יושבים על הספסל לאורך זמן, זה ברור). אני מסכים וכתבתי בקיץ שזאת תאונת דרכים לנגד עינינו.

אבל בין זה ובין מאזן של שישה שערי ליגה בחצי עונה של בנזמה ורונאלדו…זה המאזן של בן אז’ובל ועמרן אלקרנאווי בהפועל עכו העונה.

אני לא חכם בדיעבד כי אני טוען מעבר לדיבורי המהפכה שגם מהסגל הקיים חייבים להוציא יותר והאחריות היא גם של זידאן ולא רק של השחקנים בלבד. אני שם בצד כבר את הדיון על שחקני הספסל, זה לא האישיו.

חווינו את הקטסטרופה הזו גם ב-2012/13, עונה אחת אחרי עונת האליפות המטורפת אבל אז דווקא הסגל היה איכותי מאוד ובתוספת מודריץ’. אני לא מתווכח לרגע על כך שהעונה שעברה הייתה מדהימה, אתם מחטיאים את הנקודה כאילו בכוונה. זה היה למרות בייל ובנזמה ולא בזכותם, הם ממש לא היו חלק מזה. להיפך, הרגע המחונן של העונה זו הפציעה של בייל והמעבר ל-4-4-2.

מוראטה לא זכה לתחרות הוגנת על מקום בהרכב, הוא היה יכול לתת שלושער כשבנזמה בבצורת ובמשחק הבא לא היה מקבל ולו דקה. לא שותף בקלאסיקו השני, לא בדרבי, ובשני המשחקים היינו צריכים גול, וגם לא נגד באיירן ואתלטיקו לדעתי. עם מוראטה לא היינו זוכים באליפות העונה אבל זה לא חייב להיות שחור או לבן. עם מוראטה לא היינו לוקחים עוד כמה נק’ ולפחות כרגע בתמונה של המקום השני? ככה הקטסטרופה הייתה מצומצמת והמומנטום לקראת פאריס היה טוב.

שאלה אחרת, גיא: אתה המאמן, מהקיץ. מה היית עושה. מבחינת רכש ומבחינת ניהול הסגל העונה - שיטת משחק או חילופים.

כמו בכל קיץ, הייתי מוכר את כל השחקנים שאני שונא ומביא שחקנים שאני אוהב.

זה היה למרות בייל ובנזמה ולא בזכותם, הם ממש לא היו חלק מזה. להיפך, הרגע המחונן של העונה זו הפציעה של בייל והמעבר ל-4-4-2.

מצויין, בייל לא פקטור אבל איסקו הפך להיות פקטור. הסיבה היחידה שאיסקו בקבוצה היא שבייל שחקן פציע, מה אתה עושה איתו? מה אתה עושה עם אסנסיו? להחליף את בייל בהזארד בפועל אומר להחליף את איסקו בהזארד, כי בייל גם ככה לא משחק. ועל כל זה אתה עוד רוצה להוסיף את מוראטה ודוד רוצה את חאמס…הלוואי שזה היה אפשרי.

בסוף יש לכל קבוצה שלד של לכל הפחות 6-7 שחקני מפתח. ראמוס, וראן, קרבחאל, מרסלו, קאסמירו, מודריץ’, קרוס, רונאלדו, בנזמה. אפשר להתווכח על שחקן אחד לפה או לשם, אבל כשכל הרשימה הזאת חוץ מוראן נותנת עונה מתחת לממוצע - הקבוצה לא יכולה להצליח. והיא לא הייתה מצליחה גם אם היה לנו את לבנדבוסקי במקום בנזמה. הפיל שבחדר הוא לא החלוץ המחליף ואפילו לא בנזמה המאוס אלא כריסטיאנו רונאלדו שמ"שחקן של 50 גולים בעונה" הפך לפני שנתיים ל"שחקן שכבר לא נותן 50 גולים בעונה", והעונה הפך לשחקן שאינו קרוב לשחק כמו וורלד קלאס.

אפשר להוסיף שחקנים אחרים לרשימה, הדיעות של כולנו על כל שחקן ידועות. אבל בסוף יש פה אוסף כוכבים שהצליחו לפני X חודשים באותה שיטה ועם אותם חילופי לוקאס ואזקס, הם מקבלים גב חסר תקדים מהמאמן ופשוט כבר לא מספקים את הסחורה.

אני לא חכם בדיעבד כי אני טוען מעבר לדיבורי המהפכה שגם מהסגל הקיים חייבים להוציא יותר והאחריות היא גם של זידאן ולא רק של השחקנים בלבד.

יותר ממקום חמישי? כן, גם בלי מאמן בכלל ועם עשרה שחקנים בכל משחק הקבוצה אמורה להצליח יותר. אחריות יש לכולם אבל מעבר לסיסמה שכולם אחראים על הכל, אין שום דבר לעשות עם זה בפרקטיקה כפי שכבר כתבתי בעבר הלא רחוק.

מעבר למה שגיא כתב, אם אתה משדרג לחאמס אז גם איסקו, מרסלו, קרוס ומודריץ׳ ירצו. אם אתה משדרג למוראטה אז גם אסנסיו, דני ווראן ירצו. לא כל כך פשוט, אפילו בשביל מבאפה לא שברנו את זה.

מדויק.
מזכיר לי שבכל משחק כדורגל שהקבוצה מפסידה, תמיד שומעים ביציאה ׳בושה, אין להם כבוד, לא נלחמים׳. ההסתכלות צריכה להיות על ראש החץ. מי שדורש (כדור, כסף, כבוד, תשומת לב), צריך להיות מוכן לשאת באחריות. את קרוס ומודריץ׳ (ב- 85% מהעונה) אפשר להחליף בכובע וסבאיוס. את רונאלדו ובנזמה אי אפשר להחליף בלוקאס ומיוראל.

כולם רצו וכולם באמת קיבלו חוזים משודרגים, אבל זה בכלל לא העניין אצל חאמס ומוראטה. מוראטה קיבל חוזה סביר לחלוטין בצ’לסי (100k פאונד בשבוע - כמו פדרו וכחצי מדייגו קוסטה). הם רוצים לשחק ולא לצפות בגמר ליגת האלופות מהספסל.

אני איתך, כתבתי ,׳מעבר למה שגיא כתב׳ והתייחסתי לזה גם כאן תחת נ.ב.

גם ככה יש דיבור שאנחנו אותו פרופיל, כשיש הזדמנות להוכיח אחרת אני עט עליה :slight_smile:

זה לא “מהפכה או כלום”, שחור או לבן. לא עושים מהפכה אחרי דאבל, זה ברור, אבל אפשר לנצל מומנטום, להיפטר מסרח עודף ולהתחזק. בקיצור, בנזמה אאוט ושחקן התקפה מהטופ אין. זאת לא מהפכה, וכן, הקבוצה היתה נראית אחרת ובטח פחות כבויה. עכשיו הדיבור הוא על מהפכה כי המצב דפוק מכל כיוון וכי נראה שהקבוצה הזאת גמורה ולא מסוגלת לשים כדור ברשת, אבל עם חיזוק משמעותי בקיץ הקודם (שבהחלט היה על הפרק) לא היינו נמצאים במקום שבו אנחנו נמצאים היום.

אני מסכים שבנזמה פח אשפה, רק שבנזמה הוא לא בעיה חדשה והחלפה שלו לא הייתה מספיקה בעיניי. הקבוצה הזאת גמורה כי היא גמורה, גם בסלע בסוף נגמרים המים. היא נראתה גמורה עוד כשבניטז קיבל אותה ובאופן מאוד בלתי צפוי הצליחה להתרומם שוב לשנה וחצי משוגעות עם חואניטו, קאסמירו, תרומה היסטורית ממגינים, ספסל מוגזם וגם לא מעט מזל. כל שינוי נקודתי חוץ מעזיבה של כריסטיאנו אולי היה מרכך את הנפילה, אבל לא יותר מזה לדעתי.

לגבי זידאן בהקשר הזה, אז ברור שהוא אוהב את בנזמה ברמה שאינה בקונצנזוס בלשון המעטה. בתור אחד שרצה לזרוק את בנזמה עוד בעונת השיא שלו איי שם ב2012 אני לא אוהב את זה, אבל בעיניי זה עדיין בגדר חיסרון סביר. גם משום שכל המאמנים לפניו אהבו את בנזמה, וגם משום שלכל מאמן יש עקרונות כאלה ואחרים שאני לא אוהב. חלקם משמעותיים יותר וחלקם פחות.

בסוף יש שני דברים שצריכים להאמר: הראשון הוא שזידאן הצליח בטירוף ובאופן חסר תקדים עד לפני חודשיים, והשני הוא שיש בעיה בסגל הנוכחי שהחלפת מאמן בלבד לא יכולה לפתור. לא עכשיו וגם לא בקיץ שעבר.

פתיר

בקיץ היינו על גג העולם. לא זה לא אומר שהיינו צריכים מהפכה ואף אחד לא ניבה כזו התפרקות.
אך בואו אגיד לכם מה כן היה אפשר לנבא והיו חייבים לפתור.
חלוץ, ואני לא מדבר על עזיבת מוראטה אלא על הצרפתי שלא מזייף שנה ראשונה ולא שניה. עזיבת מוראטה רק אמרה שאין לנו אס מהספסל, אבל הסיבה שאנחנו היינו חייבים אז מהספסל היא כי אנחנו משחקים עם קלף נמוך במגרש.

חלוץ שהיה מגיע בקיץ היה פותר לנו המון בעיות וכנראה משאיר אותנו במאבק האליפות.

רק לפרוטוקול, אני לחלוטין לא חושב שהקשר המטורלל בין זידאן לבנזמה היא עילה להחלפת מאמן. יתר על כן, עצם הדיבור על החלפת מאמן שהביא אליפות ופעמיים צ’מפיונס בשנתיים, הוא בגדר איוולת שיכולה להתקיים רק במועדון היסטרי כמו ריאל מדריד. זידאן רחוק מלהיות הבעיה שלנו, אני מעריך אותו מאוד, ולמען ההמשכיות הייתי נותן לו את המפתחות לכמה זמן שיחפוץ (או עד שצ’אבי אלונסו יתחיל לאמן).

אני גם חושב שחלק מסיפור האהבה ההזוי הזה קשור בכריסטיאנו. זידאן אמר לא פעם בנאומי הסנגוריה שלו שקארים הוא שחקן קבוצתי מאוד, במילים אחרות החלוץ היחידי שכריס יכול לסבול כי הוא לא גונב לו את הפוקוס, ושיתוף הפעולה ביניהם באמת היה טוב בהשוואה לחלוצים אחרים שהיתה להם החוצפה לשחק לצידו של הפורטוגלי. אני מאמין שאם כריסטיאנו ילך לחפש את האושר במקום אחר, גם הערצת זידאן לבנזמה לא תאריך ימים.

אני הנוכל שפתח את הת’רד הרשמי של זידאן, מעולם לא דיברתי על האפשרות לפטר אותו, להיפך, גם השחקנים אשמים. אני הולך איתו על עיוור עד 2020 וחלילה לא מתעלם ממה שנתן. בנזמה כבר לא ‘מפנה שטחים’ ולא מבשל שערים, באתר הצגתי לא מזמן את מספר הבישולים שלו שהולך ודועך מעונה לעונה כמו מס’ השערים שאף-פעם לא היה גבוה.

יש בעיות בסגל ואני רוצה לראות את זידאן מבצע את המהפכה שהייתה צריכה להיעשות עוד קודם. הדיבור כאן הוא על הטעויות של זידאן, ואני יודע שאף-מאמן לא חסין, בחלוקה לשני נושאים:

1. בחירה\בניית הסגל 2) השימוש בסגל - לא בכל עונה זוכים באליפות אבל גם עונה כזו לא מתקבלת על הדעת בשום צורה.

הבעיה היא שלזידאן אין הרבה מה להרוויח מכך שהוא יהיה זה שירענן את הסגל, יש לו בעיקר מה להפסיד. גם בהיבט האישי - לא כיף לשלוח שחקנים שהוא קרוב אליהם לחפש קבוצה אחרת, זאת עבודה מלוכלכת; גם בהיבט המקצועי - קשה לבנות קבוצה, הסיכוי להיכשל לא קטן, הוא לא עשה את זה בעבר ולא בטוח שרוצה. בנוסף ללחץ האדיר במועדון ולתחושת מיצוי שיש לכל אחד שהגיע לשיא, אני באמת מתקשה לראות אותו ממשיך. זה גם מה שהוא משדר בראיונות שלו.

מה רע לו לנוח בבית עם המשפחה ולקחת את נבחרת צרפת אחרי המונדיאל? או סתם לחכות שפלורנטינו יקרא לו שוב לדגל באמצע עונת הנפל הבאה…

אני ממתנגדיו הכי גדולים ואני לא רוצה שילך. עונה רעה זה לא מספיק מבחינתי למאמן כמוהו.
אני חושב שההערכה לגביו אחרי הזכיות מוגזמת, אך בשורה התחתונה הוא עשה דברים שאחרים לא עשו.

זידאן עכשיו עומד למבחן, הוא לא רענן את הסגל בסוף העונה אך פה הוא בעצם נפל במה שטעו לפניו בניטז ואנצלוטי, והוא לפחות השיג זכיות, אז לא בנזמה הוא לא עילה לפיטורים.
אך אם לאחר העונה הנוכחית הוא לא יבין את מה שכל אוהד כדורגל אחר מבין ויעשה ניקוי אורוות לא קטן אז כן יהיה מקום להגיע לסיכום על עזיבה אפילו בינואר. הבא אם נראה לא טוב

לא רע. קשה להישאר רעב אחרי ההישגים שלו ובטח שצריך התאוששות אחרי בית המשוגעים במדריד. בניית סגל זאת לא רק עבודה מלוכלכת, אלא גם כזו שבד"כ לא מביאה עימה תוצאות מיידיות, ובמועדון כמו ריאל מדריד איש לא ערב לזידאן שהוא יהיה זה שיקטוף את הפירות.

גם אני כמוך חושב שהוא יעזוב, אבל בניגוד אליך אני גם צופה לנו קיץ מעניין מאוד. הימור שלי - בנזמה בארסנל, כריסטיאנו ומוריניו נופלים זה לזרועותיו של זה, זידאן מתאושש בבית הבראה ופלורנטינו משתולל לאחר המונדיאל ומראה לשייחים מי המציא את השיטה.

Blockquote
הבעיה היא שלזידאן אין הרבה מה להרוויח מכך שהוא יהיה זה שירענן את הסגל, יש לו בעיקר מה להפסיד. גם בהיבט האישי - לא כיף לשלוח שחקנים שהוא קרוב אליהם לחפש קבוצה אחרת, זאת עבודה מלוכלכת; גם בהיבט המקצועי - קשה לבנות קבוצה, הסיכוי להיכשל לא קטן, הוא לא עשה את זה בעבר ולא בטוח שרוצה. בנוסף ללחץ האדיר במועדון ולתחושת מיצוי שיש לכל אחד שהגיע לשיא, אני באמת מתקשה לראות אותו ממשיך. זה גם מה שהוא משדר בראיונות שלו. מה רע לו לנוח בבית עם המשפחה ולקחת את נבחרת צרפת אחרי המונדיאל? או סתם לחכות שפלורנטינו יקרא לו שוב לדגל באמצע עונת הנפל הבאה…

אני לא נמצא בולדבבאס מן הסתם אבל השמועות והתיאורים על זידאן הם בסגנון ‘מגיע ראשון ועוזב אחרון’ את מתחם האימונים, מאמן יסודי שיורד לעומק לפרטים הקטנים ועושה את שיעורי הבית, שעות מול הוידאו ועוד ועוד ועוד. שורה תחתונה: הוא אוהב לאמן, את העיסוק היום-יומי, הוא בסה"כ שנתיים מאמן בוגרים ואמנם פפ אמר פעם שלאמן ארבע שנים בברצלונה זה הרבה יותר מארבע שנים בקבוצה אחרת, אבל אני חושב שזידאן עדיין רעב. נבחרת צרפת תיהיה רלוונטית לדעתי גם עוד 4 שנים למשל למרות שאני לא פוסל בכלל את האפשרות(לדעתי הוא יכול להחליף את אלגרי גם אם זה יעזוב).

זידאן ימשיך להפסיד אם יילך עם הכוכבים עד הסוף המר. אמרת בעצמך שהסגל מעבר לשיא כבר לפני שנתיים, אז זה רק הולך ומחמיר וכריסטיאנו דועך, פתאום אפילו מודריץ’ וראמוס שכל פציעה מתארכת. אני גם לא מצפה ממנו שיגע בכריסטיאנו אלא רק בבייל ובנזמה, לקחנו אשכרה אליפות בלעדיהם, זה לא כמו ב-2011/12 שבאה עונת נפל של די-מאריה ואוזיל(לפחות בהתחלה) שנה אחרי שהיו בורג חשוב. זידאן אמור לקבל ‘ארנק פתוח’ לבנות קבוצה ולהביא את האזר או כוכב גדול אחר זה לא כזה מסובך, אני גם לא חושב שיש צ’אנס אחר. אגב, אני משתמש במילה ‘מהפכה’ כי שחקנים בכירים מבחינתי צריכים ללכת והלוואי שיילכו, לא אמרתי להחליף 7-8 שחקנים. לסגל יש עוד בעיות לטעמי חוץ מההתקפה אבל עם חוליית התקפה חדשה גם סיפור האליפות העונה בהחלט היה פתוח.

אני מאמין שהתקופה של זידאן כאן תסתכם בצמד המפגשים מול פ.ס.ז’. במידה ואנחנו מודחים כבר בשמינית הגמר והולכים לעונה נטולת תארים (עזבו שניה את הגביע), קשה לי לראות את זידאן ממשיך, בין אם מיוזמתו ובין מיוזמתו של פרז.
מה שמעודד זה שאנחנו כן רואים שמועות, דיבורים וחיפושים של רכש לעונה הבאה. הרבה זמן לא היו דיבורים רציניים על חלוץ (וזה שיש דיבורים על כמה מועמדים לדעתי הופך את זה לאמיתי) ועל איזה גלאקטיקו תורן. במיוחד שבקיץ מגיע המונדיאל ואנחנו יודעים כמה אדון פלורנטינו אוהב את הבאז הזה.

בנוסף, אנחנו מסיימים במקום ה-2 בטבלת הקבוצות המכניסות כשהיחידה שמקדימה אותנו היא היונייטד, בעיקר בגלל הסכם זכויות השידור של הפרמיירליג. ככה שכסף יש, במיוחד אחרי שהיינו ב’מוד חסכון’ יחסית בשנתיים האחרונות.

כתבתי על זה בעבר את דעתי והיא עדיין לא השתנתה. אני מניח שהפרוייקט שיפוץ של הברנבאו הוא זה שגורם לפרז ולקבוצה להיות מחושבים יותר ולא לזרוק סכומים מטורפים ומשכורות בשמיים. אז נכון, יש תקציב לרכש/משכורות וכו’, אבל בשורה התחתונה הכל מסתכם לתקציב אחד ויוצא מאותו המקום, ולכן לדעתי אנחנו זהירים כדי לא להסתבך כלכלית בטווח הקרוב-רחוק. ובכל זאת אני מאמין שפרז ישפוך הקיץ קצת כסף על איזה שחקן. קודם כל כדי לתחזק את המותג שקצת ‘נסדק’ בתקופה האחרונה עם הרכשים המפוצצים שנעשים באירופה ובעיקר כדי להגיד ‘אנחנו פה!’

קשה לי לראות את מודל השכר שלנו נשאר באותם הסכומים, אנחנו נראה שכל סופרסטאר שיגיע, יגיע עם דרישות סף הרבה יותר גבוהות ממה שהורגלנו עד היום. אני גם מרגיש שנראה ניקוי אורוות מסויים כדי להמתיק את הגלולה.

מעבר לקלישאות על האחראיות שלו להפסד והמשחק הבא, זיזו נשאל אם העבודה שלו תלויה בתוצאה נגד פריז וענה ש"זה ברור". ככל שהזמן עובר נראה שאין כל עניין מבחינתו להישאר במועדון בטווח הארוך.

אחד מהמחירים של מדיניות הדלת המסתובבת של המאמנים בריאל, זה העובדה שלא נשאר שום יוקרה בלהישאר במועדון ליותר מטווח קצר. זה נהיה כל כך מובן מאליו שמאמן של ריאל זה עבודה של 3 שנים ומטה, כך שאין שום אינטרס לקחת את האתגר המאוד משמעותי של בניית הסגל החדשה עם כל הסיכונים שתפקיד כזה גורר אחריו