זינדין זידאן :: שוב עוזב אותנו :(

גם לאגדה זידאן מגיע דיון משלו, לא? רציתי לפתוח את הת’רד של זיזו עוד מזמן וחיכיתי לטיימינג המתאים: הכתבה הראשונה שלי ב-One היא על המשבר הגדול שחווה העונה זיזו.
zidane

ביום האחרון של 2017 העלה כריסטיאנו רונאלדו לרשתות החברתיות תמונה של כדורי הזהב והתארים האישיים בהם זכה, עם הנוף היפיפה של מדיירה, מקום הולדתו. לו זינדין זידאן היה גם בוחר להציג את ארסנל התארים המרשים שלו, הייתם מוצאים שם את אליפות ספרד, פעמיים ליגת האלופות, שני תארי סופרקאפ, ספרדי ואירופי, וכן את גביע העולם לקבוצות – זאת אחרי שהוביל את ריאל מדריד לשנה הקלנדרית הגדולה בתולדותיה עם זכייה בחמישה תארים.
זידאן, שזו בסך הכל העונה השלישית שלו כמאמן בוגרים, נבחר על ידי “פראנס פוטבול” למאמן המצטיין של 2017 ואמר בשער העיתון: “אני רוצה להוכיח שאני מאמן טוב גם בימים קשים”. רק שהצרפתי עצמו לא שיער עד כמה הימים שיגיעו יהיו קשים באמת. העונה החלשה של ריאל מדריד ממשיכה להידרדר מאז ההפסד בקלאסיקו. לאחר התיקו בבלאידוס מול סלטה ויגו וההפסד המביך הביתי לוויאריאל, זיזו לפתע מגיע למשחק ב-17:15 נגד דפורטיבו לה קורוניה כשהוא חייב ניצחון כמו אוויר לנשימה…

עוד לפני גמר האלופות הציגו ב”מארקה” את שער העיתון לקראת גומלין חצי גמר הצ’מפיונס נגד יובה ב-2003. אז, זידאן, אלוף אירופה, האיש ששלח את הוולה המדהים לרשת של לברקוזן בגמר 2002, אמר שהוא רוצה גם את הגביע ה-11 וה-12 וה-13. הוא היה עוזר המאמן של קרלו אנצ’לוטי, קפץ על חבורת השחקנים החוגגת בגמר ה”דסימה”, והוביל את ריאל מדריד בעצמו כמאמן לזכייה ה-11 וה-12 במפעל. אין ספק: הנבואה הגשימה את עצמה…


כמובן שאתם מוזמנים לזרוק כל נק’ אפשרית לדיון או להעלות זיכרון מדהים מימי זיזו כשחקן, אבל מטרת הדיון\ התזה שלי אם תרצו: (קודם כל, הכותרת ‘מלאך או שטן’ היא לא שלי, שיהיה לכם ברור)

תמוה בעיני מדוע זידאן, עם מעמדו הרם והנישא, כשהיה שחקן עבר ענק במועדון והושווה לדי-סטפאנו, ובהתחשב בקצב צבירת התארים המדהים שלו(הוא לא במעמד של בניטס האומלל או אנצ’לוטי*, יחד עם הפציעות האינסופיות של בייל והיכולת החלשה של בנזמה אפילו ביחס לעצמו - מדוע הוא חושש ליזום את המהפכה הגדולה לה ריאל מדריד זקוקה(לאו דווקא כריסטיאנו). יש בעיות עם הסגל, אבל גם ממה שיש - חייבים להוציא יותר ואני אחזור על זה שוב שלטעמי הוא מקובע. אני הולך עם זידאן עד הסוף אבל חושש שיעזוב מבחירה בסיום העונה. כבר נגענו בנק’ האלה בדיונים האחרונים כי אין ברירה, ובכל-זאת אשמח שנרכז הכל מחדש. בהצלחה.

הוא הגיע לקבוצה בזמן קשה והצליח, אז על השאלה הזאת יש תשובה. השאלה היא האם הוא מוכן להיות הפונקציה שבונה סגל, ואם כן -האם הוא טוב בזה. נדע בקיץ.

מדוע הוא חושש ליזום את המהפכה הגדולה לה ריאל מדריד זקוקה(לאו דווקא כריסטיאנו)

מתי ציפית שהמהפכה הגדולה תתרחש? בחודשיים שבין הזכיות בליגה ובצ’מפיונס לזכיות בסופרקאפ? עכשיו בינואר?

בנזמה הציג עונה יוצאת דופן ב-2015/16 אבל חוץ ממנה הוא מזייף. בכתבה הוגבלתי במס’ מילים אז לא נתתי דגש לנושא אלבארו מוראטה שהוא אחד אחד משרשרת השחקנים האבודים שבנזמה ניצח. גארת’ בייל פצוע כרוני וזה לא חדש גם כן, אלה בעיות שהקבוצה גוררת אותן שנים. תמיד כתבת על זידאן שהוא קיבל סגל מעבר לשיא והתכוונת בעיקר לחלק הקדמי לטעמי - ואתה צודק. אז בריאל מדריד יש את היכולת לשנות ועין מקצועית חכמה לא אמורה להסתנוור מהתארים שהושגו על אף ולא בזכות. כמובן שגם לי וגם לך יש פערי מידע אני מניח, אבל את שניהם אפשר וצריך היה להחליף. לכריסטיאנו אפשר לסלוח על עונה אחת מחורבנת, אצלהם זה סיפור אחר אז וודאי שלו. בקיץ יונייטד הייתה חרמנית על בייל.

אם יש לזידאן את הסיי, ואני מניח שכן - כמה זה כבר אמור להיות קשה האיש שבונה את הסגל? צריך להחתים גלאקטיקו ולא צריך להיות גאון כדורגל שמדובר בשחקן התקפה, נניח האזר, וזה צפוי שריאל תצטרך להשתולל בגלל מחירי השוק. גם הרכש הספרדי שלנו שהגיע הקיץ הוא פחות טוב מבדרך-כלל.
מפרט לגבי בייל: עונת הדסימה הייתה מעולה, העונה השנייה כישלון טוטאלי ומה שהיה יוצא דופן = הוא לא סבל מפציעות. הפיניש ב-2016 היה מעולה, וב-2017 הוא קיבל עוד צ’אנס ושוב היה פצוע מרבית העונה. היה צריך להימכר בקיץ.

אני אשאל את זה ככה: הכל היה צפוי וברור? גם המקום החמישי? גם הנכות ההתקפית? אם כן - אז חבל שלא הקדימו תרופה למכה וזו אחת המשימות של המאמן. ואם לא - אז יש בעייה, משהו השתבש. וגם זידאן אשם.

אחלה, תן דוגמה לקבוצה אחת שזכתה באליפות ובצ’מפיונס ועשתה מהפכה בסגל.

כל השאר זה מיקרו ולא מאקרו, גרוש ללירה ולא ההבדל בין קבוצה תחרותית למקום חמישי. בייל היה פצוע כרוני גם בעונה שעברה המוצלחת, להחליף אותו זה לא עומד בהגדרה של מהפכה, אבל להביא עוד גלקטיקו במקומו כן אומר בסבירות טובה שאיסקו לא חותם על חוזה חדש ואסנסיו לא מקבל יותר דקות. את זה לקחת בחשבון?

ריאל מדריד לא התפרקה בחודשים האחרונים בגלל שמוראטה עזב, היא התפרקה כי שחקני המפתח שלה לא משחקים ברמה של שחקני מפתח בריאל מדריד. היה צפוי? אולי, אבל זה צפוי כבר שנתיים, ובשנתיים האלה לא צריך לספר מה קרה. אין שום חכמה באימרה הזאת.

הכל היה צפוי וברור? גם המקום החמישי? גם הנכות ההתקפית? אם כן - אז חבל שלא הקדימו תרופה למכה וזו אחת המשימות של המאמן.

אם כן אז כן, אבל התשובה היא לחלוטין לא. מי מצפה שקבוצה שזוכה באליפות ובצ’מפיונס תדרדר למצב כזה? לומר שחסר חלוץ מחליף ועומק הסגל נפגע זה דבר אחד, ומה שקורה לנו השנה זה דבר אחר לגמרי.

אני גדול הפסימיסטים פה והייתי בטוח שנתחרה על האליפות. היינו פייבוריטים ברורים לזכיה בכל סוכנות הימורים או דיון אוהדים. חכמה בדיעבד היא לא חכמה.

מי שחושב שהיה ראוי לבצע מהפכה בקיץ משלה את עצמו, ואילו לאחר העונה “הטובה בתולדותינו” היינו עושים מהפכה בסגל זעקות השבר פה היו בשמיים, ובצדק. לדבר עכשיו על מהפכה זה חוכמה בדיעבד.

לצד זאת, ריאל מדריד טעתה קשות בבניית הסגל בקיץ, וזה כבר לא חוכמה בדיעבד. כולנו פה ידענו לדבר על דילול הסגל והחלשת הספסל, ואני לא חושב שמדובר במיקרו. מיקרו זה שחקן אחד, לא החלפה של כל הספסל שלנו בשחקנים חלשים בהרבה. ריאל מדריד של השנה שעברה הצליחה בעיקר בזכות ספסל חזק מאוד, ולוותר עליו היה מטומטם. אנחנו גם ככה בקושי רוכשים שחקנים לאחרונה, היה אפשר לפתוח את הארנק לבצע שדרוגי חוזה רציניים לשחקנים שחשבו לעזוב בשל מיעוט דקות. בכל מקרה, זידאן אמור להיות אוטוריטה מבחינת חיזוק הסגל וככזה הוא נכשל בעיניי בקיץ.

לצד זאת, גם עם הסגל הנוכחי, לכולי עלמא הקבוצה הזו לא שווה מקום רביעי לאחר סיבוב שלם. בהינתן הסגל הקיים זידאן העונה לא מצליח להוציא מהקבוצה מה שראוי להוציא, וזה נובע בין השאר מהזדקנות הסגל, מקובעות של זידאן, וכן, גם חוסר מזל. דווקא כאן אני לא ממהר לצלוב את זידאן, שכן בדיוק כמו שעכשיו הוא נכשל להוציא מהסגל את מה שהוא ראוי לתת, כך בעבר המאוד קרוב הוא מאוד הצליח באותה משימה בדיוק. בהקשר זה אני מאוד סובלני איתו, ואני גם לא יכול להתעלם מזה שיש אלמנט לא קטן של חוסר מזל במקום שלנו העונה.

לסיכום, זידאן אשם בעיקר בטעויות הרבות שנעשו בקיץ האחרון ובמקובעות שלו בבחירת ההרכבים והחילופים לאורך כל העונה. נראה אם הוא ילמד וישנה משהו.

לייק 1

מוראטה וחאמס היו נשארים אם היו משדרגים להם את החוזה? זה בכלל לא היה אישו, כמו שכתבת הם חשבו לעזוב בשל מיעוט דקות. אפשר רק לטעון שהיו צריכים להירכש שחקני ספסל במקומם, למצוא קאייחונים וצ’יצ’ריטואים אחרים (שחקנים כמו מוראטה וחאמס לא יושבים על הספסל לאורך זמן, זה ברור). אני מסכים וכתבתי בקיץ שזאת תאונת דרכים לנגד עינינו.

אבל בין זה ובין מאזן של שישה שערי ליגה בחצי עונה של בנזמה ורונאלדו…זה המאזן של בן אז’ובל ועמרן אלקרנאווי בהפועל עכו העונה.

2 לייקים

אני לא חכם בדיעבד כי אני טוען מעבר לדיבורי המהפכה שגם מהסגל הקיים חייבים להוציא יותר והאחריות היא גם של זידאן ולא רק של השחקנים בלבד. אני שם בצד כבר את הדיון על שחקני הספסל, זה לא האישיו.

חווינו את הקטסטרופה הזו גם ב-2012/13, עונה אחת אחרי עונת האליפות המטורפת אבל אז דווקא הסגל היה איכותי מאוד ובתוספת מודריץ’. אני לא מתווכח לרגע על כך שהעונה שעברה הייתה מדהימה, אתם מחטיאים את הנקודה כאילו בכוונה. זה היה למרות בייל ובנזמה ולא בזכותם, הם ממש לא היו חלק מזה. להיפך, הרגע המחונן של העונה זו הפציעה של בייל והמעבר ל-4-4-2.

מוראטה לא זכה לתחרות הוגנת על מקום בהרכב, הוא היה יכול לתת שלושער כשבנזמה בבצורת ובמשחק הבא לא היה מקבל ולו דקה. לא שותף בקלאסיקו השני, לא בדרבי, ובשני המשחקים היינו צריכים גול, וגם לא נגד באיירן ואתלטיקו לדעתי. עם מוראטה לא היינו זוכים באליפות העונה אבל זה לא חייב להיות שחור או לבן. עם מוראטה לא היינו לוקחים עוד כמה נק’ ולפחות כרגע בתמונה של המקום השני? ככה הקטסטרופה הייתה מצומצמת והמומנטום לקראת פאריס היה טוב.

שאלה אחרת, גיא: אתה המאמן, מהקיץ. מה היית עושה. מבחינת רכש ומבחינת ניהול הסגל העונה - שיטת משחק או חילופים.

לייק 1

כמו בכל קיץ, הייתי מוכר את כל השחקנים שאני שונא ומביא שחקנים שאני אוהב.

זה היה למרות בייל ובנזמה ולא בזכותם, הם ממש לא היו חלק מזה. להיפך, הרגע המחונן של העונה זו הפציעה של בייל והמעבר ל-4-4-2.

מצויין, בייל לא פקטור אבל איסקו הפך להיות פקטור. הסיבה היחידה שאיסקו בקבוצה היא שבייל שחקן פציע, מה אתה עושה איתו? מה אתה עושה עם אסנסיו? להחליף את בייל בהזארד בפועל אומר להחליף את איסקו בהזארד, כי בייל גם ככה לא משחק. ועל כל זה אתה עוד רוצה להוסיף את מוראטה ודוד רוצה את חאמס…הלוואי שזה היה אפשרי.

בסוף יש לכל קבוצה שלד של לכל הפחות 6-7 שחקני מפתח. ראמוס, וראן, קרבחאל, מרסלו, קאסמירו, מודריץ’, קרוס, רונאלדו, בנזמה. אפשר להתווכח על שחקן אחד לפה או לשם, אבל כשכל הרשימה הזאת חוץ מוראן נותנת עונה מתחת לממוצע - הקבוצה לא יכולה להצליח. והיא לא הייתה מצליחה גם אם היה לנו את לבנדבוסקי במקום בנזמה. הפיל שבחדר הוא לא החלוץ המחליף ואפילו לא בנזמה המאוס אלא כריסטיאנו רונאלדו שמ"שחקן של 50 גולים בעונה" הפך לפני שנתיים ל"שחקן שכבר לא נותן 50 גולים בעונה", והעונה הפך לשחקן שאינו קרוב לשחק כמו וורלד קלאס.

אפשר להוסיף שחקנים אחרים לרשימה, הדיעות של כולנו על כל שחקן ידועות. אבל בסוף יש פה אוסף כוכבים שהצליחו לפני X חודשים באותה שיטה ועם אותם חילופי לוקאס ואזקס, הם מקבלים גב חסר תקדים מהמאמן ופשוט כבר לא מספקים את הסחורה.

אני לא חכם בדיעבד כי אני טוען מעבר לדיבורי המהפכה שגם מהסגל הקיים חייבים להוציא יותר והאחריות היא גם של זידאן ולא רק של השחקנים בלבד.

יותר ממקום חמישי? כן, גם בלי מאמן בכלל ועם עשרה שחקנים בכל משחק הקבוצה אמורה להצליח יותר. אחריות יש לכולם אבל מעבר לסיסמה שכולם אחראים על הכל, אין שום דבר לעשות עם זה בפרקטיקה כפי שכבר כתבתי בעבר הלא רחוק.

מעבר למה שגיא כתב, אם אתה משדרג לחאמס אז גם איסקו, מרסלו, קרוס ומודריץ׳ ירצו. אם אתה משדרג למוראטה אז גם אסנסיו, דני ווראן ירצו. לא כל כך פשוט, אפילו בשביל מבאפה לא שברנו את זה.

מדויק.
מזכיר לי שבכל משחק כדורגל שהקבוצה מפסידה, תמיד שומעים ביציאה ׳בושה, אין להם כבוד, לא נלחמים׳. ההסתכלות צריכה להיות על ראש החץ. מי שדורש (כדור, כסף, כבוד, תשומת לב), צריך להיות מוכן לשאת באחריות. את קרוס ומודריץ׳ (ב- 85% מהעונה) אפשר להחליף בכובע וסבאיוס. את רונאלדו ובנזמה אי אפשר להחליף בלוקאס ומיוראל.

כולם רצו וכולם באמת קיבלו חוזים משודרגים, אבל זה בכלל לא העניין אצל חאמס ומוראטה. מוראטה קיבל חוזה סביר לחלוטין בצ’לסי (100k פאונד בשבוע - כמו פדרו וכחצי מדייגו קוסטה). הם רוצים לשחק ולא לצפות בגמר ליגת האלופות מהספסל.

אני איתך, כתבתי ,׳מעבר למה שגיא כתב׳ והתייחסתי לזה גם כאן תחת נ.ב.

לייק 1

גם ככה יש דיבור שאנחנו אותו פרופיל, כשיש הזדמנות להוכיח אחרת אני עט עליה :slight_smile:

זה לא “מהפכה או כלום”, שחור או לבן. לא עושים מהפכה אחרי דאבל, זה ברור, אבל אפשר לנצל מומנטום, להיפטר מסרח עודף ולהתחזק. בקיצור, בנזמה אאוט ושחקן התקפה מהטופ אין. זאת לא מהפכה, וכן, הקבוצה היתה נראית אחרת ובטח פחות כבויה. עכשיו הדיבור הוא על מהפכה כי המצב דפוק מכל כיוון וכי נראה שהקבוצה הזאת גמורה ולא מסוגלת לשים כדור ברשת, אבל עם חיזוק משמעותי בקיץ הקודם (שבהחלט היה על הפרק) לא היינו נמצאים במקום שבו אנחנו נמצאים היום.

2 לייקים

אני מסכים שבנזמה פח אשפה, רק שבנזמה הוא לא בעיה חדשה והחלפה שלו לא הייתה מספיקה בעיניי. הקבוצה הזאת גמורה כי היא גמורה, גם בסלע בסוף נגמרים המים. היא נראתה גמורה עוד כשבניטז קיבל אותה ובאופן מאוד בלתי צפוי הצליחה להתרומם שוב לשנה וחצי משוגעות עם חואניטו, קאסמירו, תרומה היסטורית ממגינים, ספסל מוגזם וגם לא מעט מזל. כל שינוי נקודתי חוץ מעזיבה של כריסטיאנו אולי היה מרכך את הנפילה, אבל לא יותר מזה לדעתי.

לגבי זידאן בהקשר הזה, אז ברור שהוא אוהב את בנזמה ברמה שאינה בקונצנזוס בלשון המעטה. בתור אחד שרצה לזרוק את בנזמה עוד בעונת השיא שלו איי שם ב2012 אני לא אוהב את זה, אבל בעיניי זה עדיין בגדר חיסרון סביר. גם משום שכל המאמנים לפניו אהבו את בנזמה, וגם משום שלכל מאמן יש עקרונות כאלה ואחרים שאני לא אוהב. חלקם משמעותיים יותר וחלקם פחות.

בסוף יש שני דברים שצריכים להאמר: הראשון הוא שזידאן הצליח בטירוף ובאופן חסר תקדים עד לפני חודשיים, והשני הוא שיש בעיה בסגל הנוכחי שהחלפת מאמן בלבד לא יכולה לפתור. לא עכשיו וגם לא בקיץ שעבר.

לייק 1

פתיר

2 לייקים

בקיץ היינו על גג העולם. לא זה לא אומר שהיינו צריכים מהפכה ואף אחד לא ניבה כזו התפרקות.
אך בואו אגיד לכם מה כן היה אפשר לנבא והיו חייבים לפתור.
חלוץ, ואני לא מדבר על עזיבת מוראטה אלא על הצרפתי שלא מזייף שנה ראשונה ולא שניה. עזיבת מוראטה רק אמרה שאין לנו אס מהספסל, אבל הסיבה שאנחנו היינו חייבים אז מהספסל היא כי אנחנו משחקים עם קלף נמוך במגרש.

חלוץ שהיה מגיע בקיץ היה פותר לנו המון בעיות וכנראה משאיר אותנו במאבק האליפות.

רק לפרוטוקול, אני לחלוטין לא חושב שהקשר המטורלל בין זידאן לבנזמה היא עילה להחלפת מאמן. יתר על כן, עצם הדיבור על החלפת מאמן שהביא אליפות ופעמיים צ’מפיונס בשנתיים, הוא בגדר איוולת שיכולה להתקיים רק במועדון היסטרי כמו ריאל מדריד. זידאן רחוק מלהיות הבעיה שלנו, אני מעריך אותו מאוד, ולמען ההמשכיות הייתי נותן לו את המפתחות לכמה זמן שיחפוץ (או עד שצ’אבי אלונסו יתחיל לאמן).

אני גם חושב שחלק מסיפור האהבה ההזוי הזה קשור בכריסטיאנו. זידאן אמר לא פעם בנאומי הסנגוריה שלו שקארים הוא שחקן קבוצתי מאוד, במילים אחרות החלוץ היחידי שכריס יכול לסבול כי הוא לא גונב לו את הפוקוס, ושיתוף הפעולה ביניהם באמת היה טוב בהשוואה לחלוצים אחרים שהיתה להם החוצפה לשחק לצידו של הפורטוגלי. אני מאמין שאם כריסטיאנו ילך לחפש את האושר במקום אחר, גם הערצת זידאן לבנזמה לא תאריך ימים.

אני הנוכל שפתח את הת’רד הרשמי של זידאן, מעולם לא דיברתי על האפשרות לפטר אותו, להיפך, גם השחקנים אשמים. אני הולך איתו על עיוור עד 2020 וחלילה לא מתעלם ממה שנתן. בנזמה כבר לא ‘מפנה שטחים’ ולא מבשל שערים, באתר הצגתי לא מזמן את מספר הבישולים שלו שהולך ודועך מעונה לעונה כמו מס’ השערים שאף-פעם לא היה גבוה.

יש בעיות בסגל ואני רוצה לראות את זידאן מבצע את המהפכה שהייתה צריכה להיעשות עוד קודם. הדיבור כאן הוא על הטעויות של זידאן, ואני יודע שאף-מאמן לא חסין, בחלוקה לשני נושאים:

  1. בחירה\בניית הסגל 2) השימוש בסגל - לא בכל עונה זוכים באליפות אבל גם עונה כזו לא מתקבלת על הדעת בשום צורה.

הבעיה היא שלזידאן אין הרבה מה להרוויח מכך שהוא יהיה זה שירענן את הסגל, יש לו בעיקר מה להפסיד. גם בהיבט האישי - לא כיף לשלוח שחקנים שהוא קרוב אליהם לחפש קבוצה אחרת, זאת עבודה מלוכלכת; גם בהיבט המקצועי - קשה לבנות קבוצה, הסיכוי להיכשל לא קטן, הוא לא עשה את זה בעבר ולא בטוח שרוצה. בנוסף ללחץ האדיר במועדון ולתחושת מיצוי שיש לכל אחד שהגיע לשיא, אני באמת מתקשה לראות אותו ממשיך. זה גם מה שהוא משדר בראיונות שלו.

מה רע לו לנוח בבית עם המשפחה ולקחת את נבחרת צרפת אחרי המונדיאל? או סתם לחכות שפלורנטינו יקרא לו שוב לדגל באמצע עונת הנפל הבאה…

אני ממתנגדיו הכי גדולים ואני לא רוצה שילך. עונה רעה זה לא מספיק מבחינתי למאמן כמוהו.
אני חושב שההערכה לגביו אחרי הזכיות מוגזמת, אך בשורה התחתונה הוא עשה דברים שאחרים לא עשו.

זידאן עכשיו עומד למבחן, הוא לא רענן את הסגל בסוף העונה אך פה הוא בעצם נפל במה שטעו לפניו בניטז ואנצלוטי, והוא לפחות השיג זכיות, אז לא בנזמה הוא לא עילה לפיטורים.
אך אם לאחר העונה הנוכחית הוא לא יבין את מה שכל אוהד כדורגל אחר מבין ויעשה ניקוי אורוות לא קטן אז כן יהיה מקום להגיע לסיכום על עזיבה אפילו בינואר. הבא אם נראה לא טוב