כריסטיאנו רונאלדו :: תם עידן

את הדיעה שלי על כריסטיאנו אני מניח שכל מי שקורה בפורום הזה ו/או הישן מכיר כבר, ובכל זאת, בקצרה - לא החזקתי ממנו כעילוי כדורגל מעולם. בעיני הוא היה תלוי בקבוצה יותר מאשר הקבוצה הייתה תלויה בו מאז ומתמיד.

היה שחקן ענק? בהחלט כן. אחד הגדולים בהיסטוריה? בעיני לא. ההשוואות למסי? מגוחכות לחלוטין. הכי הפריע לי שבהשוואה המדוברת דווקא רונאלדו נחשב כשחקן ה"שלם" יותר, כנראה בגלל שהוא בעט בשתי הרגליים וידע גם לנגוח. שחקן שלם בעיני זה שחקן עם סט יכולות מגוון - קבלת החלטות, מסירה, דריבל, בעיטה, השתתפות במשחק לחץ, יעילות בשטחים קטנים ורחבים. לרונאלדו חסרות המון מהתכונות האלה על מנת שאפשר יהיה להגדירו כשחקן שלם.

במהלך שנות השיא שלו יכולתי לחיות בשלום עם בניית הקבוצה סביבו, גם אם זה לא בדיוק תואם את סגנון הכדורגל שאני אוהב. כרגע? אין שאלה בכלל, הנזק - גם הישיר מבחינת תועלת פרופר במשחק, וגם העקיף - אופי לא נוח, מעמד גבוה מאוד בהיררכיה, בנזמה (:wink:) - הוא גדול מאוד, הרבה יותר מהתועלת (שכבר כמעט לא קיימת). להיפטר ממנו כמה שיותר מהר.

לא רוצה להיכנס כרגע לעניין של אחד הגדולים בהיסטוריה וגם לא להשוואה למסי שלא הייתה נכונה(אם כי מסי לא תמיד היה גם מס’ 9 וגם מס’ 10 לדעתי, אני חושב שהוא הפך לפליימקר ראסמי עם הדעיכה של צ’אבי או עזיבתו אפילו).

אני חושב שאף-אחד לא היה יכול להעלות על הדעת שכריסטיאנו יהיה הצלחה כזו מסחררת עם גול למשחק ובשנים האחרונות לשמחתי גם ארון התארים התנפח. בעבר הוא היה מנייה הרבה יותר בטוחה ברגל שמאל ובמשחק הראש. בעבר הוא היה כלי עצום להתקפות המתפרצות - שהוא יוליך עם המהירות ולא רק יסיים. לדעתי לצידו אוזיל היה נראה גדול יותר ממה שהוא באמת. בלי כריסטיאנו אני לא רואה את ריאל מדריד מצמצמת פערים וכה קרובה לבארסה של פפ, למרות מסע הרכש הנהדר.

כריסטיאנו בעבר היה תפור לריאל מדריד מכל הבחינות וגם הסגנון, אני מעריך את התשוקה הבלתי-נגמרת שלו והעובדה שמדובר בעבודה קשה עם מעט כישרון בהשוואה למסי והגדולים האחרים. אני כן מתחיל לחשוב על העתיד בלעדיו ואומר בזהירות שצריך להיפרד, אבל זה כן מפחיד במידה מסוימת ואני כן התחברתי אליו, אוהב אותו, ויהיה לי קשה לראות אותו עוזב גם אם זה צעד נכון שיבריא את המועדון[וכנראה לא יקרה].

הדעות שלנו על כריסטיאנו כמעט זהות. לא יודע אם ההשוואות למסי מגוחכות, שניהם בשיאם ענקים בדורם ובליגה אחרת לגמרי משחקנים גדולים אחרים, אבל אני מסכים שמסי פשוט שחקן טוב יותר, גם אם לוקחים בחשבון את משחק הראש האדיר של כריסטיאנו, האתלטיות והבעיטה בשתי הרגליים. בנוסף, וזה הרבה יותר חשוב לענייננו, בעוד שנדמה שהיכולת של מסי כלל לא נפגעת עם השנים, היתרונות של כריסטיאנו (האתלטיות וכו’) הם הראשונים לדעוך וכך אנו מקבלים את הגרסה הנוכחית והעגמומית שלו, זו שמפגינה את חגיגות הכיבוש המגוחכות בפנדלים, כי זה מה יש.

מעבר לכך ההשפעה שלו על הקבוצה היא עצומה, לרעה. אמנם המקצוענות והשאפתנות שאף פעם לא היו מוטלות בספק – תרומה חיובית בצידן, אבל הנרקיסיזם החולני, היבבות והתלונות כלפי כל מי שמעז שלא לחפש אותו כאופציה ראשונה, כל אלה ועוד מצטברים לכדי מסה קריטית, שביחד עם היכולת העכשווית העלובה משמעותה ברורה: למכור בקיץ למרבה במחיר. אני גם משוכנע ששחקנים אחרים יבלטו יותר בהיעדרו, וזה לא דבר שאפשר לבחון במשחק גביע בודד בו הוא לא משחק, או אפילו ברצף של מס’ משחקים, ולהכריז שאותם שחקנים קיבלו את ההזדמנות ולא הבריקו. זאת עדיין ריאל מדריד של כריסטיאנו רונאלדו ואני בפירוש רואה את הפרידה המיוחלת ממנו כתהליך הבראה שרק בשלבים מתקדמים שלו (כי בכל זאת נפרדים משחקן מאוד דומיננטי) נתחיל לראות קבוצה בריאה וחזקה יותר.

רונאלדו הוא שחקן ההתקפה הטוב בהיסטוריה לדעתי.
את מה שהוא עושה הוא עושה בתקופה הרבה יותר טקטית של הכדורגל.
אז נכון שהוא לא גם פלימייקר וגם החלוץ הטוב בעולם אך הוא בהחלט שחקן ההתקפה הטוב ביותר.

בשנים האחרונות מדובר בעיקר ברגל מסיימת אך לפני זה היה מדובר בשחקן עם יכולת דריבל מטורפת ומהירות מסחררת. שחקן שעשה גול מכלום וגם בישל לא מעט.

פשוט צריך להפסיק את ההשוואות למסי כי אין שחקן כמוהו לא מראדונה לא רונאלדו ולא אף אחד…

כשאתה אומר “אחד הגדולים בהסטוריה?” למה אתה מתכוון? טופ 5? טופ 10? למרות שאני רחוק מלחבב את השחקן, והוא לא הרעיון שלי כשאני חושב על כדורגל אידיאלי, כל דעה שתשים אותו מחוץ לעשרת הגדולים בהסטוריה נמצאת בשטח האפור של הלגיטימיות מבחינתי. ואני מתקשה לקבל את האמירה שהוא לא עילוי כדורגל כלגיטימית אלא אם כן אנחנו מדברים על התחום הספציפי של אינטלגנציית משחק שנאמר בקונטקסט של קשרים ועושי משחק (ואם כך, גם פלה לא היה עילוי כדורגל).

כריסטיאנו רונלדו הצליח לשחק כדורגל יעיל ברמה הסטורית גם בנבחרת, גם בשתי קבוצות בשתי ליגות שונות ובאחת מהם, בשני דורות שונים של לחלוטין של שחקנים. ככה שקשה לומר שהוא מוגבל או תלוי בשחקנים ספציפיים. אם מה שאתה טוען זה שקבוצה צריכה להיבנות באופן פרטני כדי שהכשרון שלו יבוא לידי ביטוי, אני אטען שברגע שהוא לא משועבד לשחקנים ספציפיים ושכל קבוצה יכולה להתאים את עצמה סביבו ועדיין הוא נותן 40% יותר גולים מהחלוץ הפורה שבא אחריו, זה הגדרה של עילוי כדורגל. כריסטיאנו רונלדו הוא לא אוכל נבלות סטייל גרד מולר או פיפו אינזגי (שגם הם סוגים מסויימים של עילויי כדורגל, אבל אני מבין את ההסתייגות) יש לו לא מעט שערים שמעט מאוד אנשים יכולים להבקיע, חוש ההתמקמות שלו קשור מאוד לאתלטיות יוצאת דופן ואני לא ידבר על הניתור הפסיכי. שאגב, הכי מוזר לי בהתדרדרות הפתאומית שלו. אני מבין ירידה במהירות ובתאוצה, אבל יכולת הניתור שלו לא אמורה להיפגע כל כך בגיל 33. ודאי לא נפילה כל כך דראסטית.

דווקא בגלל שאני מאוד מזדהה עם הרבה מההשקפות שלך על כדורגל אני מרגיש בכל זאת שאתה ממעיט בערכו בצורה מאוד קיצונית. אולי בגלל שהוא נמצא בקבוצה שלך ומהווה גורם מסויים לחוסר הנאה מסגנון הכדורגל שלה זה מה שגורם לך לישפוט אותו בחומרה יתרה.

אמלק להודעה של בני - הסיפור עם רונאלדו (או יותר נכון היחץ של רונאלדו) זה ריאקציה שמובילה לריאקציה.

לא חושב שהיה שחקן שרמת הכישרון שלו כל כך לא תאמה למה שהשיג בקריירה (רונאלדו הברזילאי נמצא בצד השני של הסקאלה). זה לא בא לגרוע ממנו מהומה, להיפך. את מה שאלוהים לא נתן לו, הוא השכיל בניגוד לאחרים להשלים בעבודת פרך. הוא לא היה יותר טוב ממסי בשום רגע מ-2009 ועד היום, ועדיין מוזכר באותה נשימה. הוא מצא את הדרכים שלו. הוא לא עילוי מבחינת שליטה בכדור או ראיית משחק, אבל יש הרבה אספקטים אחרים של המשחק (שרובם נעלמו) שהוא בהחלט עילוי. לדוגמא, ההתמצאות שלו ברחבה והתנועה ללא כדור זה משהו שחובה ללמד בכל בית ספר לכדורגל.

כתבתי את זה בדיון טניס:

צריך לעשות הפרדה בין הכי טוב להכי גדול. אחד הטובים- לא לטעמי. אחד הגדולים- אין שאלה בכלל. אין דבר שיותר מרגיז אותי בתור אוהד ספורט מחוסר היכולת לפרגן לגדולה של ספורטאי, את נדאל אני לא מסוגל לראות משחק טניס ומיוות’ר הוא בן זונה מכה נשים, אבל אי אפשר לקחת מאף אחד את מה שהוא השיג בקריירה. ולרונאלדו ברוך השם לא חסרים haters. אז יקראו לו “פנאלדו” ויזכירו את מסי כל שנייה וחצי, זו אחת מקריירות הכדורגל המרשימות אי פעם.

אני באופן אישי לא אצליח לפענח את החידה הזאת. שחקן עם סטיגמה כזאת שרודה בחבריו לקבוצה, אבל יקבל מהם את כל ההערכה והשתבוחות גם אחרי שיעברו שנים מאז ששיחקו ביחד. שחקן שמתקשה לעצור כדור כמו שצריך ומוריד 5 ציפורים במשחק, אבל יסיים עונה עם 50+ שערים וכדור הזהב.

לטעמי, הגיע הזמן להיפרד. הקבוצה יכלה לבלוע את כל הצפרדעים שרונאלדו הביא איתו כשהוא תיבל אותם בערימות של שערים. כשגם זה נעלם, הנוכחות שלו גורמת הרבה יותר נזק מתועלת, מקצועית וחברתית. ובכל מקרה, לא משנה כמה הוא יסריח את הדשא ויעצבן אותי, לעולם לא אשכח את מה שהוא עשה בשביל ריאל מדריד בחודשים המפלאים מרץ-יוני 2017.

חסה (זוכרים?) אמר פעם שכאשר עלה לראשונה לבוגרים הוא הגיע מוקדם לאימון כדי להיות ראשון ולהרשים את המאמן, ומצא שם את כריסטיאנו… ספורטאי ענק – על כך אין בכלל ויכוח, מקצוען שלרגע לא מאבד מהשאפתנות וההשקעה, וגם בדקה התשעים ב- 4:0 מול קבוצת תחתית הוא ירוץ כמו ילד ויחפש עוד שער. זה אך ורק לזכותו והלוואי על כולם מחויבות ומקצוענות כזו. לא סתם הקריירה שלו כשחקן התקפה, בעומס משחקים בלתי נסבל, נמשכת זמן כה רב.

נדמה לי שחוסר הפרגון הוא מעין “תגובת נגד” לאופי הבעייתי ולהערצה עיוורת של רבים הרואים בו אליל ולא מודעים לפגמיו. הרי לשחקנים גדולים רבים יש פגמים ולא “מחפשים” אותם. אותו מחפשים.

הוא אמר פעם ששונאים אותו כי הוא עשיר, חתיך ושחקן גדול. חוסר הפירגון נובע קצת מכל אלה אבל בעיקר מעצם העובדה שהוא אומר משפטים כאלה…

כריסטיאנו בעצמו מצטרף לדיון ומאשר בראיון שיש דברים שהוא היה עושה בגיל 20, והיום הוא כבר לא מסוגל לעשות.

זה נראה לי המשפט הכי מדוייק שאפשר להגיד על כריסטיאנו רונלדו, עם כל חוסר האהבה שיש לי אל השחקן ובעיקר אל האישיות הזאת שנקראת CR7. אני חושב שלהגיד שהוא לא בשיחה של אחד הגדולים (לא מדבר על ה"הכי גדולים" כי אני לא חושב שהוא פרץ אל מעבר לגדר של פלה ומראדונה בעוד שמסי דווקא כן) זה מגוחך והוא לטעמי איפשהו בסוף העשיריה הראשונה.

שחקן ששינה את פני ההתקפה המודרנית, בשיאו היווה איום ממשי על כל חולית הגנה וקודם כל התרכזו בו ואחר כך בשאר הקבוצה (מדבר על 2006-2014) ומי שלא השכילה לעשות זאת חטפה בראש בדר"כ. אני כן מאמין שיש סביבו הרבה הייפ מיותר שלא תורם לו, כך למשל לא מדברים מספיק על כמות ההחמצות שלו וחוסר התרומה שלו למשחק הקבוצתי (פרגון לשחקנים אחרים למשל). אבל אם נבחן את הגדולים ביותר לצידו (קרוייף, רונלדו, זידאן, פושקש, די סטפנו או כל מי שתרצו לשים בעשיריה לכאורה), לכולם יש חסרונות הרבה יותר ברורים מאלו של כריסטיאנו… פשוט במקרה שלו יש חשיפה גדולה יותר לביצועים שלו ולכן האנטגוניזם עולה ביחס ישיר

אני אומר את זה בתור אנטגוניסט מובהק שלו

אגב - הכל כמובן סובייקטיבי כי כל הדירוגים האלה הם של דיעה ולא של סטטיסטיקה טהורה

לדעתי כשמשווים את רונאלדו לשחקני עבר גדולים אנשים סובלים מהערצה עיוורת לנוסטלגיה.
הרי אף שחקן בהיסטוריה לא הגיע למספרים של רונאלדו.
עזבו את זה, רונאלדו שומר על מספרים מטורפים באופן עקבי מזה עשור, אף שחקן מאותם הגדולים ביותר בהיסטוריה לא הגיע לממוצע של כריסטיאנו בעונת שיא!
מבחינת תארים אישיים לא חשב שיש שחקנים שמתקרבים אליו, וגם תארים קבוצתיים יש לו יותר מלרוב הגדולים (שבכולם הוא השחקן המוביל של הקבוצה) ובהתחשב בכך שהתחרה רוב שנותיו באחת הקבוצות הטובות בהיסטוריה ובשחקן הטוב בהיסטוריה זה בכלל מרשים.

חוסר ההערכה אליו נובע גם בגלל התחרות במסי, אך עצם העובדה שהוא מהווה יריב למסי, שמסי בפער השחקן הטוב בהיסטוריה ושמשחק בקבוצה היסטורית (לפחות הייתה) רק צריכה להוסיף לרונאלדו עוד הערכה.

אז עם כל ההערכה לשמות הבאים, לא זידאן ולא רונאלדיניו עשו את מה שרונאלדו עשה.
פחות ראיתי את מראדונה אבל מבדיקת נתונים קצרה בויקיפדיה גם בתקופת השיא שלו בנאפולי הוא עמד על שער כל 2 משחקים וחצי.
פלה שיחק כל שנותיו בליגה מאוד חלשה ובתקופה ללא הגנות ולכן עם כל הכבוד לו, מבחינה מקצועית הוא לא מתקרב לרונאלדו (ועדיין עם ממוצע נמוך משל רונאלדו)
הוא השאיר אבק לכל חלוץ בריאל, מפושקאש לראול, וזכה בהכל.

עם כל הכבוד לשחקני העבר, לטעמי חלק גדול מההערצה אליהם נובע מנוסטלגיה. הם לא היו טובים מרונאלדו ובטח שלא עקביים כמותו, תכונה חשובה לא פחות אם לא יותר.

כל ההודעה מתעלמת ממסי, שכן מסי הטוב בהיסטוריה לטעמי בפער. פשוט עם כל שנות ההיסטוריה רונאלדו עדיין במקום השני מבחינתי

מבדיקה בוויקי לרונלדו יש את ממוצע השערים למשחק הנמוך ביותר מכל חבורת הבהמות של 600 שערים ומעלה. אז אני לא יודע על מה אתה מדבר בהקשר של פלה שמחזיק בממוצע השערים למשחק השני להכי גבוה בהסטוריה, או להשאיר אבק לפרנץ פושקאש שמחזיק בממוצע השערים הגבוה ביותר בהסטוריה ובמנין שערים גבוה משמעותית מאוד מרונלדו. כמובן שמנין שערים לבד הוא לא דבר שאיתו אפשר לאשר גדלות של שחקן. גרד מולר הבקיע יותר שערים ובקצב יותר טוב מרונלדו ובכל זאת אני אומר ללא ספק, כריסטיאנו רונלדו מכניס אותו בכיס הקטן מבחינת כשרון כדורגל. תארים אישיים זה גם דבר חסר משמעות אחרי שתבדוק בכמה תארים אישיים זכו פלה או מראדונה (ספוילר, אפס) ובאותה הזדמנות תבדוק את הממוצע של המבקיע הפורה ביותר באיטליה בזמן שמרדונה שיחק שם (ספוילר, הוא היה מלך השערים של הליגה עם 15). כשמדברים על קונטקסט היסטורי צריך לחשב המון דברים. אבל חלק גדול מזה זה לצפות בשחקנים של בעצמך ולתת למבחן העין לקבוע. אני לא מתייחס להבקעת השערים של פלה, בגלל שחולשת ההגנות היא דבר ניכר מאוד. אבל מה שגם ניכר (לפחות בעיני) זה שמדובר בשחקן מוכשר מכריסטיאנו, ובאופן משמעותי.

הערכה שלך לרונלדו קשורה מאוד לצורה שבה אתה מסתכל על כדורגל. ועדיין יש לדעתי צבירה מסויימת של אפקטים שמעלות אותו מהסובייקטיבי לאובייקטיבי כמו שציינתי בהודעה שלי. אבל אני בהשקפה שרונלדיניו בשנתיים הגדולות שלו היה שחקן כדורגל יותר טוב משיאו של כריסטיאנו. זה ההשקפה שלי על כדורגל למרות שיכול להיות שישנן השקפות שונות. העקביות של כריסטיאנו תציב אותו מעל רונלדיניו בהקשר של הגדולים בהסטוריה כמו שהיא תציב אותו מעל רונלדו פנומנו למרות שגם הוא בשיאו, שחקן כדורגל יותר טוב.

איפה מישהו מחזיק בממוצע גבוה משל רונאלדו?
פושקאש בריאל כבש 157 שערים ב182 משחקים
רונאלדו בריאל כבש 293 ב281 משחקים
לפני זה פושקאש שיחק בקבוצות הונגריות אז סלח לי שאני לא אתייחס לזה כל כך, מאותה סיבה שלא אשווה את ערן זהבי לכוכבים הגדולים בעולם למרות שהוא מחזיק בסטטיסטיקה טובה משלהם.
אגב זה קצת כתוב מוזר אבל איפה מילר כבש יותר מרונאלדו בממוצע?

רונאלדיניו נתן 2 עונות גדולות באמת, אך זהו, מאראדונה נתן 3-4 כאלה. רונאלדו ככה מעל עשור.

אגב אני ממש לא ממעריציו של רונאלדו, מעולם לא אהבתי אותו יותר מידי, אך אני שם לב לתופעה שאנשים כל הזמן מחפשים את הנוסטלגיה.

רונאלדו ממש לא היה רק סקורר, הוא כזה בשנים האחרונות אך אנשים שוכחים את רונאלדו של עד 2014, רונאלדו ששרף את האגף, רונאלדו שעשה ככל העולה על רוחו וכבש בצרורות. רונאלדו שעבר בקלות 3 שחקנים מתי שבא לו והיה מקבל שמירות כפולות והתאמות טקטיות כל משחק. ואגב מדובר על קרוב לעשור שהוא היה כזה!

אנשים פשוט בהסתכלות על שחקני עבר זוכרים רק את הרגעים הגדולים שלהם.
הרי נכון רונאלדו פנומנו כבש מתי שרצה ועשה מה שבא לו, אך עדיין כבש פחות שערים בעונה מרונאלדו.
כנראה שהוא עשה מה שהוא רוצה ברמה לא יותר גבוהה משרונאלדו עשה זאת.

שוב יכול להיות שהמסי הזה שמשחק בתקופתו של רונאלדו הורס לו את ההפיכה לשחקן ההיסטורי שהוא.
אולי זה העובדה שהמשחק של רונאלדו פחות סקסי, או במילים אחרות פחות דרום אמריקאי, אם כי שוב בעונותיו הראשונות הוא עשה את כל התרגילי רונלדיניואים למיניהם ועם הזמן החליט להתייעל.
אולי זה העניין שבעוד את רונאלדיניו, פנומנו ומארדונה שופטים על פרק זמן קצר מאוד של השיא, בעוד את רונאלדו שופטים לאורך קריירה שלמה, כולל ההזדקנות והילדות.

כנראה שזה שילוב של כל אלה. ואולי עוד איזה 20 שנה תפול על אנשים ההבנה הזו, כאשר גם רונאלדו יהיה נוסטלגי, כאשר גם ממנו יזכרו רק את הרגעים היפים וישפטו אותו באותה צורה ששופטים את שאר האגדות, כאשר לא ישוו אותו למסי בכל שיחה וכאשר אולי יוסיפו לכל אלה את העובדה שהוא בניגוד לכל אותם כוכבים באמת שמר על יציבות ועל היכולת למשך שנים וברמה הגבוהה ביותר של הכדורגל באירופה.

עד לדור רונאלדו ומסי, לא היה מדד כזה שנקרא יציבות לאורך זמן כברומטר כלשהו למדידת איכות/כשרון של שחקני כדורגל. בא רונאלדו והציג את הפרמטר הזה כפרמטר להגדרת איכות. ובכן, ממש לא לטעמי.

מזכיר מאוד את האמריקאים האידיוטים. כל ספורט אצלם מכומת למספרים וסטטיסטיקות והמספרים קובעים להם מי השחקן האיכותי, הטוב, המוביל בפנטזי… מפגרים של ממש.

אבל, יש את הפרמטר הראשי למדידה. ובכדורגל, בגלל שגול/בישול זה אספקט מאוד צר למדידת כישרון או איכות של שחקן (שאל את אינייסטה) לכן לא מעניין בכלל כמה שכרים כבש וכמה הוא יציב לאורך זמן. מראה עיניים הוא המדד כמעט הכי חזק למדידת כישרון בכדורגל.

ואם כבר פתחתם את הדיון הלזה, יש בעיתיות גדולה מאוד בספורט (המשעמם משהו…) הנקרא כדורגל. המשמעות לשער היא גדולה מדי ביחס למאמצים להשיג אותו. קבוצה יכולה לטווח שער יריבה ולא לצלוח לעומת היריבה שתבעט אחד מאחד ותכבוש. ובקיצור, אין מידתיות.

בכדורסל העסק שונה מעט, אבל בסופו של תהליך קבוצה צריכה לקלוע יותר כדי לנצח. כלומר, אין שדידות או חוסר הגינות אלא רק במשחקים צמודים שהשופטים טעו… כמה כאלה כבר יש?? אבל זה הגורם המרגיז לראות כדורסל. אין משמעות לשלושת רבעי משחק מתחילה.

לכן פוטבול זה הדבר. אתם כל כך שקועים בסרט שנקרא כדורגל, שאתם מפספסים את הדבר האמיתי. בפוטבול יש מידתיות לנקודות שנותנים על היריבה פר הזמן והמאמץ שלוקח להשיג אותם. הכי הגיוני, הכי מאוזן, הכי טקטי, הכי מהנה (אותי…:rofl:).

אוי ואבוי הייתי איתך עד לכאן

הספורט הכי משעמם בעולם זה פוטבול, ראיתי את הגמר מכללות של לפני שנתיים ואת הגמר השנה. כן הסיפור מסביב הוליוודי ומייגע כיאה לאמריקאים הנאלחים האלה אבל ספורט? תעשה לי טובה

יש שם יותר הפסקות מזמן משחק, אין רצף, אין התפתחות, כל שניה עוצרים, מחליפים הגנה התקפה פרסומות ובעיקר שואו… זה מה שזה שואו לא ספורט. אני באמת מעדיף לראות משחק בליגה לאומית בכדורגל בארץ מאשר את הסופרבול, אני מעדיף גם לראות את כריסטיאנו רונלדו בן 33 משחק מאשר לראות את הסופרבול… (סתם סתם לא לרתוח הייתי חייב להישאר און טופיק)

זה נחמד להשוות בין כריסטיאנו רונלדו שהגיע לריאל מדריד בשיא אונו בגיל 23 ולהשוות אותו לפושקאש, שהגיע לריאל מדריד בגיל 31 ולתת ממוצע שערים בריאל מדריד (מגיל 31-36) שהוא יותר טוב ממוצע הקריירה של כריסטאנו רונלדו. אתה מבין איזה הישג זה? הליגות האירופאיות בזמנו של פושקאש היו הרבה יותר שוויוניות מהיום, ונבחרת הפלא ההונגרית שהגיע לגמר המונדיאל הורכבה משחקנים שכולם שיחקו בהונגריה. אם לא יקרה משהו רציני מאוד ביכולת של כריסטיאנו, הקריירה שלו כשחקן צמרת עבר, וההשוואה לפושקאש תהיה אפילו קלושה יותר.

גרד מולר נתן ממוצע קריירה בבונדסליגה גבוה בהרבה ממוצע הקריירה של רונלדו. וזה חשוב מאוד להחשיב את ממוצע הקריירה של רונלדו, ולא רק את שנות ריאל מדריד. אני מעולם לא אמרתי שכריסטיאנו הוא רק סקורר. נדמה לי שציינתי במפורש שהוא לא כזה. אבל אתה הבאת את ממוצעי הקריירה כאסמכתא, ואני לא חושב שהתאמת הפרמטרים הספציפית שאתה עושה היא הוגנת

פוטבול הוא הוא שיא היכולת האנושית מבחינה אתלטית, מצורף עם משחק סופר מורכב ומאתגר מבחינה קוגנטיבית. אני מעדיף הרבה יותר ספורט שאומר לך מתי אתה יכול ללכת לשירותים, מאשר ספורט שאתה הלכה למעשה יכול ללכת ב60% ממנו לשירותים ולא להפסיד כלום.

בגלל שזה אוף טופיק לגמרי, אם תרצה אמשיך בפרטי. פשוט זה לא הנדון בת’רד הזה.

הבאתי את זה כהסבר למה בכדורגל שמודדים את העזים (ואת מספר 2, 3 וכן הלאה) השערים הם פרמטר מאוד חזק על אף שיש עוד הרבה מעבר. בכדורגל לגמרי אין המלאכה נקראת אלא על שם גומרה. וזה בעייתי מאוד. הנה, @Gev נפל לחור הזה…

איזה קישקוש אתה מדבר תגיד לי? אי אפשר לראות את זה וניסיתי

אז השחקן הולך להשתין בפינה רגע זה קורה כל הזמן לאף אחד לא איכפת מזה חוץ ממך כנראה, שיא היכולת האנושית? משחקים 15 שניות מהלך ועוצרים לחמש דקות תעשה לי טובה. אתלטים על סטרואידים שלא יכולים לרוץ ברצף 20 דקות ואתה צריך לעשות תואר MA להבין את הפליי בוק. זה שואו לא ספורט שוב ולכן זה לא מעניין אף אחד חוץ מאמריקאים שכל מה שהם עושים הכי טוב בעולם הרי, וכמה ישראלים שבאו מארה"ב כנראה כמוך :slight_smile:

קולומביאן… הייתי שמח להמשיך בפרטי אבל אני לעולם לא אסכים איתך בנושא, ניסיתי באמת להבין קצת פוטבול ואני לא מתחבר לכל הנושא. אגב יש לי בעיה דומה עם כדורסל אבל עזוב את זה.

לגבי ההשלכה של זה על כדורגל אני מסכים איתך ואני מסכים שזה מאדיר שחקנים כמו כריסטיאנו ואפילו כמו מולר, פודולסקי ואחרים, אבל זה העולם שאנו חיים בו, הרומנטיקנים ידברו על איכות ושכלתנים על כמות… לא בטוח איפה אני שם את עצמי אגב

זה חסר משמעות להשוות ממוצא שערים בין שנות ה-60 לעכשיו. בטח שלא להסיק מסקנות לפי זה. בקושי מצליחים פה להסכים האם אפשר להשוות ממוצע שערים בין ספרד לאנגליה בעידן שלנו.