ההנהלה של בארסה: מה יהיה עם הפייר פליי?

הדגשתי שאני מדבר על התקשורת, שאתה התעקשת שנמצאת לצד ההנהלה, אבל בפועל מגבה את צ’אבי. פה כן יש ביקורת על צ’אבי, ועדיין היא לא קרובה ללהיות מספיקה, כי כל האש מכוונת ללאפורטה.

כל דמות אחרת שהיא לא צ’אבי - ואנשים היו מבקשים מלאפורטה לתלות אותו באמצע הקאמפ נואו המשתפץ.

טל קבל את זה כביקורת בונה. אתה לפעמים מקצין דברים, גם אם אני מסכים חלקית עם מה שאתה מנסה להביע זה קשה להיות בצד שלך שאתה כותב “כת” ומקצין ואתה גם עושה את הטעות שאור עשה ומכליל אנשים בקבוצה אחת.

אני לא מבין למה קשה לך לכתוב, מה שאני כתבתי, הצורה שהמועדון מתנהג היא מגעילה ומכוערת אבל צאבי לא מאמן מספיק טוב לברצלונה ולאפורטה לא היה צריך לעשות מהמועדון ומצאבי צחוק.

זה לא יהפוך את צאבי לקדוש …

זה גם וגם. יש את התקשורת שההנהלה משתמשת בה כדי להרעיל נגד אנשים, ויש את התקשורת הפופוליסטית שיודעת את מי הקהל אוהב.

כאן כל אחד מבקר מה שהוא רוצה. אני חושב שכולנו יודעים מה צ׳אבי באמת שווה. אבל אני מאמין שתמיד האחראי העיקרי לכישלון ספורטיבי נמצא מעל המאמן. במקרה של בארסה, זה ברור שההנהלה עושה שטויות וככה המאמן לא יכול לעבוד, גם אם הוא היה יוסי אבוקסיס.

לא יודע מה הבנתם ממה שכתבתי, אבל אתם גם עושים טעות. זה שההנהלה משחקת לכם בראש זה נכון, זה לא אומר שאתם אוכלים את זה. מחוץ לפורום יש מי שיאכל את זה.

אז מה צריך בכלל מאמן בכלל? סתם מיותר.

כל אחד מבעלי התפקיד שיעשה את התפקיד שלו בצורה הטובה ביותר. מבחינת סדרי אחריות יש היררכיה. כשהמועדון נראה ככה, ברור מי האשם העיקרי. גם פפ לא היה מצליח ככה

היו מאמנים שקיבלו תנאים הרבה יותר גרועים מצאבי בברצלונה והצליחו כולל זכיה בתארים.

צאבי ידע לאן הוא הגיע ידע את הכל ובחר להגיע מקטאר חסר ניסיון. אין לו למי ועל מה להתלונן. הוא בישל את הארוחה.

אני לא מקבל את גישת “צאבי מסכן ומי שמעליו בעיקר נושא באחריות”. כולנו ראינו את ניהול משחק הכושל שלו. חוסר ברוטציות, הרכב קבוע עם חילופים קבועים ובאותה הדקה ויותר חמור הצוות הרפואי והמקצועי החסר תועלת שהוא הקיף אותו בהם וזה לא אשמת לאפורטה. לאפורטה לא הכריח אותו למנות את אחיו לעוזר מאמן…

אני גם חושב שיחסית למאמנים אחרים אם זה ואלורדה או קומאן, לצאבי היו תנאים הרבה יותר טובים מהם. בכלל עד הפיצוץ של מסיבת העיתונאים לאפורטה גיבה את צאבי. ממסיבת העיתונאים והלאה זה השאלה. קומאן וואלורדה רק יכולים לחלום לקבל את הרכש והגיבוי שהוא קיבל לעומתם.

פפ הצליח תחת אותו נשיא וגם הצליח לזכות בדאבל תחת רוסל. ושפפ הבין שאין עם מי לדבר הוא עזב מיוזמתו.

אם היה בחירות הייתי בעד מועמד של אופזיציה ולא בעד לאפורטה. רק דרך אגב

מה שאמרת על צ׳אבי נכון, הביקורת עליו כמאמן נכונה וראויה. מאמן כמו פפ לא היה מתקרב הכלל לסביבה הזאת שיצר לאפורטה, בדיוק כמו שהוא ברח כשההנהלה הרעילה של רוסל הבריחה אותו.

אבל כמה אפשר לשנוא מאמן שהוא לא טוב כשיש מעליו סוכן שיכור כמו דקו?

ואגב, צ׳אבי הגיע כשקרויף ואלמאן היו.

בינתיים ההבדל בין צ׳אבי לקומאן זה היחס בתקשורת. קשה לי לראות תגובות של אוהדים כיום שמטנפים על קומאן כמו שהיום אוהדים מטנפים על צ׳אבי.

שניהם נדחקו החוצה ע"י לאפורטה.

ותראו איך בקרוב לבנדובסקי הופך ל"חביב" הקהל.

לאפורטה עשה את הבחירה שלו והזיג זאג שלו מגוחך, היחס מסריח ביותר וזה המשך בעייתי לקדנציה שרצופה בחוסר יציבות בתפקידי ניהול ואימון.

זה לא אומר שצ’אבי הוא הצלחה מסחררת או מאמן יותר טוב ממה שהוא הראה לנו.

הלוואי ומה שראינו מבאיירן שלו זה באמת מה שהוא שווה כמאמן.

ביקורת קשה של העיתונאי ג׳רארד רומרו נגד ההתנהלות של לאפורטה:

״לאפורטה אישר לפיני זהבי בשיחת טלפון שהלקוח שלו יהיה המאמן החדש״.

״אין אוהד בארסה שלא מרגיש בושה וכעס על האופן בו כל הסיפור הזה התנהל״.

״יותר מהכל, אני לא מבין מה הפאניקה לעשות את כל זה עכשיו? אפשר לעשות הכל אחרי המשחק ביום ראשון. למה אנחנו צריכים לקבל הדלפות ישירות מההנהלה? למה אנחנו צריכים לדעת שמנהלים מו״מ עם המאמן החדש לפני צ׳אבי?״

״אנחנו יודעים שדקו לא אוהב את צ׳אבי, למה הייתם צריכים לעשות את כל ההצגה הזאת בערב הסושי? אתם לא יודעים שאי אפשר לצאת קדימה אם אין הסכמה מלאה על זהות המאמן?״

״זה עצוב מאוד שעכשיו ילחצו על כפתור ריסט ויתחילו לתכנן את העונה הבאה מאפס, במקום לתכנן אותה לפני״.

״למה לשרוף את צ׳אבי ככה? אגדת מועדון!? לשלוח אותו למסיבת העיתונאים מחר ולהדריך את המשחק האחרון שלו בידיעה שכבר נגזר דינו!?״

״צ׳אבי איבד מהכוח שלו עם העזיבה של ג׳ורדי קרויף ומתיאו אלמאן, איתם הוא עבד מצוין. מאז שדקו נכנס רואים את זה בבירור״.

מה שמבאס זה שאין לי שום טיפה של אופטימיות מפליק כמאמן. זה נראה לי כמו כישלון ידוע מראש.

זה בדיוק מה שאני טענתי לגבי צ’אבי בדיון פה. הוא אולי לא מאמן גדול בלשון המעטה, אבל באקלים הנוכחי איזה מאמן כן יכול להצליח? ואם אם יצליח, איזו יציבות אפשר לייצר ככה?

אם תהיה יציבות לאורך שנים עם פליק, את הקרדיט יהיה אפשר לתת גם לניהול הספורטיבי של המועדון. אבל כולנו יודעים שזה לא יקרה.

תמצות שתי הבעיות בקצרה.

באמת שאין לי הרבה מה להוסיף על הדברים שנאמרו כבר, כן רוצה לשתף תחושה.

אני זוכר איזה ריגוש עבר בי שצ’אבי מונה. הייתי שותף לליאור ודסקסנו על זה מלא עוד לפני, כמה צ’אבי יהיה המנצח האולטימטיבי, אחד שיירש והוציא לפועל את שיגונותיו של המיסטר, פפ. כמו שצ’אבי אלונסו מצליח וזה כאילו הברור מאליו שבחור כל כך אינטליגנט מצליח באימון כך הייתי בטוח על צ’אבי. ואז הכל התפוצץ לי בפרצוף וכל הדברים הרעים שיש בצ’אבי צפו והדברים הטובים שבו לא נמצאו מעולם בשחקנים שאימן.

בחזרה להנהלה, לא אהבתי את המינוי של לאפורטה. הצטרף מאוחר, בא בלי תוכנית מוסדרת (אפילו טוני פריישה הטמבל ידע לסדר תוכנית מסודרת, בטח פונט שבנה על זה שנים) הצהיר הצהרות בלי גרם של כיסוי וכמו פוליטיקאי טוב הסביר אח"כ ש ‘מה שרואים מפה לא רואים משם’. יחד עם זאת, כשנבחר, ידעתי שאני יכול לסמוך עליו כי אופרציות בכאלו סדר גודל נוהלו תחתיו ובהצלחה. סמכתי עליו.

ואז גם הוא אכזב. ידעתי מראש שהוא אוהד מלא רגש לפני שהוא מנהל טוב, ידעתי שחלק מהשיקולים יהיו מונעים מהרצון לפאר את המותג ולהביא גאווה, לא ידעתי עד כמה הוא עצמו חאפר, חסר קלאס וכל ההצלחות לשעבר שהיו לו אלו הצלחות של אנשים אחרים שעטפו אותו וצמד חד פעמי שלא יהיה יותר פפ-מסי.

הזמן בחיים שאנחנו הכי צריכים את הנחמה ואת הבריחה לכדורגל, והוא בדיוק הזמן הכי מסריח ומדכא שיש לקבוצה שלנו בכמעט 20 שנה אחרונות. באסה

גם אם פליק, אם וכאשר ימונה, יתגלה כבינגו וכהצלחה אדירה - הניהול מסביב לכל הנושא הזה הוא כישלון מוחלט.

אחד מהדברים העיקריים שלאפורטה בא לתקן, לאחר שנות ברתומאו ורוסיי, הוא ההתנהלות (פנימה והחוצה מהמועדון) והתרבות הניהולית. בסעיף הזה יש לו “נכשל” מהדהד.

שום סיכוי שאיזשהו מאמן יצליח עם ההנהלה הנוכחית. זה לא משנה כמה טוב ומוכשר תהיה, אין מעטפת תקינה של רכש, שקט תעשייתי, מינויים מקצועיים ראויים. כמובן שגם פליק לא יקבל יד חופשית. הסאגה האחרונה שמה את החותמת הסופית לכך.

ומה שעוד יותר עצוב זה שבדיוק כמו עם ברתומאו, גם כאן ייקח המון זמן לסוסיוס הזקנים להתפכח ולהבין כמה המצב מזעזע, ובזמן הזה נמשיך להידרדר. אולי כלכלית המועדון יתייצב קצת (וגם זה לא ממש בטוח לנוכח חוסר ההצלחה המקצועית) אבל יתמלא בכל כך הרבה דם רע, עסקנים, פרוטקציות, צוות ניהולי רקוב ועוד ועוד. אין אור בקצה המנהרה.

זה מה שהכי קשה לי בכל הסאגה המבישה הזו, במשך שנים כתבתי ובצדק נגד ברתומאו וחשבתי שלאפורטה יגיע וזה היה שונה אמרתי לעצמי, אפילו אם לאפורטה יהיה כשלון ניהולי לשיטות המתועבות של רוסי ולאפורטה לא נחזור יותר, בוי איך טעיתי…

התאכזבתי המון מלאפורטה (וחוץ ממסי שדוקא שם הרגשתי שהוא עשה דבר נכון) אבל זה משהו שהוא שונה מאכזבות האחרות שהיו לי מלאפורטה, זה צעד ברתומאו סטייל. בושה וחרפה.

זה לא קשור לתפקוד הבינוני של צאבי בתור מאמן, לא עושים לשום מאמן או בעל מקצוע דברים כאלו.

אני גם חושב שפליק עושה לעצמו טעות נוראית. הוא לא אשם כמובן אבל הוא מכניס את עצמו למיטה מאוד חולה, צלסי עם כל הפגמים שלה עדיין מועדוו שאפשר להבריא בטווח קצר אצלנו זה כישלון ידוע מראש.

הפסקה לרגע מסאגת המאמנים -

וחזרה -

בקיצור - יהיו חדשות גדולות בקרוב.

זה פרשת נגרירה או שונה? יש לי באן מפייסבוק אז אני לא יכול להכנס …