דיון הטקטיקה :: שחק אותה זיזו

אורי קופר ביקר בפורום שלנו כאן ויחד עם זה הוסיף את הנתונים המצוינים שלו :slight_smile: מה שכן לזכותו ייאמר שהוא מהבודדים שציין את הירידה בכושר של המגנים ולא דיבר רק על בנזמה וכריסטיאנו ועוד. אני לא מצפה שכל עונה של מרסלו תהיה כמו בעונה שעברה, זו העונה הטובה ביותר בקריירה שלו ולדעתי המשחק נגד באיירן בברנבאו - יכולת הגנתית נפלאה מול רובן וגם הבישול המטורף - היה הגדול בקריירה שלו. אני כן חושב שהוא הרבה פחות מרמתו הרגילה ובהחלט מתקשה לעבור שחקנים. יכולת הבעיטה שלו אגב צורמת לעין, הוא תמיד הורג ציפורים. גול כמו בנבחרת או נגד ולנסיה ברגל ימין זה אחד למיליון בערך.

הנוכחות של קרבחאל גורמת לקבוצות לקחת אותנו קצת יותר ברצינות מבחינת השמירה על הקווים ואני הייתי רוצה לראות אותו משחק בדרבי.

הדיון על כושרו של מרסלו חוזר בכל עונה בתקופות מסויימות. לדעתי הוא באותה רמה כבר כמה שנים, כמו סרחיו ראמוס גם הוא נוטה להתרכז יותר בצ’מפיונס ולזרוק זין בהגנה על החטאפות אבל אני לא רואה ירידה ביכולת ההתקפית האישית שלו. הוא אחד מאלה שאתה יודע מה תקבל מהם בכל משחק ואפילו בכל פעם שהוא מקבל את הכדור. האמת היא שזה נכון לגבי כל אחד משחקני ההרכב הראשון שלנו, רק שממרסלו הציפיות גבוהות. מהBBC וקרוס הציפיות הן לביצה סרוחה וזה גם מה שמקבלים.

יכול להיות שרק בריאל מדריד(לאו דווקא במועדון, יותר ‘אנחנו’ כאן בפורום והתקשורת) שוחטים אחרי חודשיים, אבל מרסלו מבחינתי קודם כל נמדד בתרומה ההתקפית, כל מה שהוא עושה בחצי המגרש שלנו כשהיריבה עם הכדור זה כבר בונוס. בעונה האחרונה של מוריניו הוא סבל מפציעה קשה ולא הצליח באמת לחזור לעצמו והוא היה נראה קצת כמו שחקן עבר, גם בדסימה הוא פתח רק על הספסל. אני חושב שנכון לעכשיו רואים בבירור שהוא קצת איטי יותר, פחות מתוחכם ולא מצליח לעבור שחקנים. גם ההרמות קצת פחות טובות. פה ושם כן הייתי משלב את תיאו, בין היתר נגד היריבות שציינת. תיאו סילון שצריך לקבל קצת זמן והכוונה.

מה הטעם להרים לרחבה נניח אם רק כריסטיאנו נמצא שם(לא מדבר על מצב נייח), ונניח שה-B-B-C על המגרש אז שלושתם ידועים במשחק מעולה באוויר - זה כבר דיון אחר.

אין לי טיפת ביקורת לא למרסלו ולא לדני, הרעות החולות בקבוצה הזאת ידועות לכולנו ונשגב מבחינתי איך מקבלי ההחלטות לא רואים אותן. אם לתמצת אז זה קרוס + bbc. פשוט אי אפשר לשחק כדורגל, בטח כדורגל התקפי וחיובי עם ארבעה שחקנים כל כך לא דינמיים.

בהנחה הגיונית שכריסטיאנו גרוע בשפיץ ושהוא היחיד מהטריו שמגיע לו להישאר, זה פשוט פשע שלא הביאו את אמבפה ועוד שחקן כנף. אמבפה היה מושלם לנו כי הוא היה מחפה על הסטטיות של רונאלדו ובנוסף הוא יכול לשחק גם בכנף. אז נכון שההנהלה של הנמסיס זה ביזיון שאין לתאר אבל בינתיים אני רואה פה בפורום דיווחים רציניים על גריזמן. ואנחנו זה נראה כאילו כולם מרוצים. לא יודע איך לאכול את זה בכלל.

לא תמיד דיווחים על התעניינות אומרים שיש התעניינות ממשית, ואותו דבר גם להיפך. היו לנו כבר קיצים בהם ויאה לבש לבן בשער של המארקה ובסוף סיים בבארסה, והיו גם החתמות שקטות יחסית (תיאו, סבאיוס, קרוס).
בכל מקרה, בינואר לא יוחתם אף שחקן משמעותי, התקוות הן לקיץ ועד אז עוד יכולות להיות המון התפתחויות. אין סיבה להלחץ כבר מעכשיו.

מסכים לגמרי. אבל ויאה באמת היה סגור כבר לפי מה שאני זוכר (עיסקא נפלה על 5k) ובמקומו הגיע הליצן, העניין הוא שבאמת חיפשו חלוץ. במקרה הנוכחי אנחנו חייבים שחקן או שניים בפרופיל מאד גבוה ועושה רושם שאין בכלל התעניינות באחד כזה. אחרת היינו שומעים משהו.

זה תלוי מאוד בתארים שיהיו או לא יהיו בסוף העונה. אם מחפשים איזשהי תוכנית-על של המועדון כרגע, אז החוזים החדשים שעפים לכל עבר לא מבשרים על מהפיכה קרבה.

דני סבאיוס מקבל כותרות (ועמוד שער בAS) בעקבות השלושער בנבחרת הצעירה, ונשמעים קולות שהוא צריך לשחק בדרבי. זה כמובן לא יקרה אבל דחיפה של התקשורת כן תגרום לכך שהוא יקבל יותר הזדמנויות, וזה טוב בעיניי. הנה כאן רואים שהוא למד היטב את פעולותיו ההתקפיות של טוני קרוס מעמדת ה50/50 השמאלי:

הבעיה של סבאיוס בשלב הזה, חוץ מהעדר דקות משחק, היא שעדיין לו הגדירו לו תפקיד. מילא אצלנו אבל גם בבטיס ראיתי אותו משחק כקשר אחורי, 50/50, ווינגר בשני הצדדים וקשר מאחורי חלוץ. זה קורה להרבה שחקנים שלפני עשרים שנה היה ברור שהם “מספרי 10” אבל היום כמעט ואין תפקיד כזה. בגילאי נוער עדיין נותנים להם להתפרע בתפקיד חופשי בהתקפה, אבל בבוגרים הפער בכישרון בינם לבין מי שמסביבם לא בולט כמו בנוער, והם נדרשים להתחיל לעשות עוד דברים חוץ מלעבור שחקנים ולבעוט לשער. לנהל משחק ולעשות הגנה למשל.

סבאיוס לתחושתי מבין את זה, לא יהיה צורך לשכנע אותו להתלכלך בהגנה כפי שאנצ’לוטי עשה עם איסקו, ואת היכולת להזיז את הכדור מצד לצד או להחזיק בכדור הספרדים יונקים מאמא. יהיה טוב אם זידאן יתחיל לשתף אותו יותר ברוטציה. חבל שצריך לקוות לפציעה של שחקן בשביל שזה יקרה.

דני סבאיוס בבטיס היה חצי קבוצה - הכל עבר דרכו, בדיוק כמו איסקו במלאגה. הבעייתיות במעבר של שחקנים כאלה לקבוצות כמו ריאל או בארסה היא לגרום להם לשנות תפיסה, הם עוברים למצב שהם “רק” חלק מהקבוצה ולא הקבוצה עצמה, לא הכל בנוי סביבם. זכורה, למשל, הנזיפה של מודריץ’ באיסקו על התמזמזויות יתר בהקשר הזה.
היום איסקו מספיק גדול כדי לעשות בריאל כמעט את מה שהוא עשה במאלגה - הוא נע על כל המגרש וכמעט הכל עובר דרכו.

סבאיוס קצת שונה לדעתי, הוא כן שחקן מאוד כשרוני, אבל, כפי שציינת, הוא גם יודע להתלכלך ויושב הרבה יותר טוב מאיסקו על תפקיד ה-50/50. יש לו נטייה עדיין לדירבול יתר, אבל זה יעבור לו אחרי כמה פרצופים מכריסטיאנו ונזיפות מלוקה. אגב, דווקא לאור השלושער הזה חשוב לי לציין שאני דווקא שמתי לב שיכולת הבעיטה שלו לא יוצאת דופן בכלל, זו אפילו נקודת חולשה אצלו באופן יחסי.

בכל מקרה אני מסכים לחלוטין שהוא צריך לקבל הרבה יותר דקות, בטח לאור החולשה של מודריץ’ העונה, הפציעה הארוכה של קובא (זה כבר אבוד לצערו ולשמחתנו), והעובדה שיש לו נסיון מאוד עשיר בליגה הזו יחסית לשחקן בגיל שלו.

הוא אמר בתחילת העונה שיש לו בעיה עם ההצטרפות לרחבה, הבעיטה והבקעת השערים. דווקא בינתיים הולך לו לא רע עם ההבקעות השנה.

מסכים לגבי יכולת הבעיטה הבינונית של סבאיוס, אבל העניין עם בעיטות לשער הוא שלא צריך רגל כמו של אסנסיו או קרוס כדי להבקיע שערים. מבחינה טכנית בעיטה היא פעולה שגם ביצוע לא מלוטש שלה הוא בסבירות טובה מספק, בשונה ממסירת עומק או עצירת כדור למשל. צריך פשוט לפגוע במסגרת, השער דיי גדול וגם הדיפה של השוער מייצרת אפשרות ריבאונד או קרן. בבעיטות מתוך הרחבה זה עוד יותר פשוט - ראול למשל לא ידע לבעוט אלא רק למסור (למעט נגד בארסה בצ’מפיונס ב01/02 ואפילו הוא סיפר שהופתע מהעוצמה). כל הגולים שלו היו ניסיונות מסירה לקורה.

בעיטה של קרוס מ25 מטר תביא בסבירות גבוהה יותר תועלת מעוד הרמה ממצב סטטי של מרסלו, אז למה הוא כל הזמן מוסר למרסלו ולא בועט לעזאזל?

מסכים, וגם אני מתחרפן מזה. הלוואי והייתה לי תשובה. אני מניח שזה קשור לאופי שלו (שוב אנחנו נכנסים לשנאת סיכון וכאלה).

אני אישית מעדיף בעיטות עם עוצמה ומעט פחות כיוון מאשר ניסיונות לכוון בדיוק ליד הקורה. החוכמה היא באמת לפגוע במסגרת, וכשזה נעשה בעוצמה מספיק חזקה זה בד"כ נכנס או נהדף למצב מסוכן כפי שציינת. הבעיה עם ה"מכוונים" זה שברוב הפעמים הם לא באמת מצליחים לכוון ממש לפינה ואז זה יוצא החוצה או שהשוער קולט בקלות. קרוס הוא הדוגמה הקלאסית של ה"מוסר לקורה" (וזה מצחיק כי יש לו עוצמות לא רעות בכלל בבעיטה). הבועטים הטובים ביותר הם אלה שיודעים לשלב עוצמה ודיוק - בחלוקה גסה אפשר לשים את כריסטיאנו בקיצון אחד של עוצמה בלי כיוון ואת קרוס בקיצון השני. הבועטים הטובים ביותר שלנו לדעתי הם אסנסיו, בייל ומודריץ’ (עליו אני הרבה יותר עצבני מאשר על קרוס שהוא לא מנסה).

הבעיה בבעיטה של סבאיוס היא שאין לו מספיק משני האספקטים. עושה רושם שהוא שיפר מאוד את הדיוק שלו, ובנתיים באמת הולך לו לא רע בכלל.

נ.ב - הבועט הכי מעצבן בסגל הוא גם השחקן המעצבן ביותר בסגל - בנזמה. הוא נותן גולים רק ממצבים קשים.

אני בעד לזרוק את סבאיוס למים גם כדי להוסיף דינמיות למשחק העומד שלנו. אחד ההבדלים שזכורים לי בעונה שעברה בין “הרכב א” ל"ב", זה התנועה וההתלהבות בהרכב ב’, בעוד שכמעט תמיד כשזידאן העלה את ההרכב “החזק” עלתה לי אסוציאציה של בית אבות וקשישים משחקים בינגו. וכאז גם היום, אנחנו כל כך סטטיים שזה שורף בעיניים, וכמובן עושה חיים קלים מאוד ליריבות.

תמיד מדברים על כך שיש לנו שחקנים שצריכים “שטחים”, אבל אחת הסיבות שהמשחק לעיתים קרובות פקוק ותקוע נעוצה בהיעדר תנועה וזחילה של השחקנים, שלא לומר עמידה במקום. גם קובא אגב יכול להוסיף לנו המון מהבחינה הזאת. תנו לילדים לשחק, כשרון לא חסר להם, התלהבות ורצון להוכיח את עצמם יש בשפע, ואת הניסיון והביטחון הם יקבלו על הדשא, לא מלהתייבש על הספסל.

ולגבי הדיון שהתפתח כאן בנושא בעיטות, אני לחלוטין מסכים, אנחנו לא בועטים מספיק ובנזמה למשל שהוזכר כאן מעצבן גם בעודף הפרגון שלו שבד"כ פשוט מביא לבזבוז מצב. קאסמירו הוא דוגמא טובה לבועט לא מדהים אבל עם מספיק ביצים כדי לנסות בכל זאת. שימשיך ככה ואין לי שום בעיה עם הציפורים שנסות על נפשן בבהלה כשהכדור אצלו.

השאלה אם הילדים יצליחו להיראות טוב כשאין חלוץ נורמלי בסגל. קישור מעולה יכול להיראות רע מאד כשאין לו את מי להזין, ואף אחד מהחבר’ה הוא לא שחקן סופר-ישיר סטייל חאמס. בשנה שעברה כמעט תמיד היה בהרכב ב’ גם את מוראטה, השנה יש את כריסטיאנו אפילו יותר חלש, בנזמה כרגיל ומיוראל.

נכון, ואז חוזרים לבעיה השורשית שלנו שהיא היעדר התקפה. בקישור יש לנו לפחות גיוון ועומק - גם אם חלק מהשחקנים הם לא קונצנזוס לפחות יש להם מחליפים ראויים. בהתקפה יש לנו שחקנים מוגבלים בהרכב הראשון ושחקנים לא קיימים בהרכב השני.

אני מפחד מתסריט שבו סבאיוס, לדוגמה, יקבל קרדיט וייראה כמו תחת כי אין לו אף אחד שינצל את היכולות שלו מקדימה. משם יאבד ביטחון וקרדיט וימצא את עצמו כשחקן לא רלוונטי תוך כמה זמן. עם קובא יש פחות סכנה שזה יקרה כי הוא הרבה יותר אגרסיבי ותקיף כשהוא עם הכדור.

מצד שני, קודם כל שיקבל קרדיט.

אני היחיד שלא מתלהב מסבאיוס?

שחקן שעל כל פעולה אחת חכמה שלו יש שתיים טיפשות, על כל מסירה נכונה יש שתיים שלא, הוא תמיד יעדיף להתמזמז בצורה חסרת אחריות עם הכדור ולעבור עוד שחקן במחצית המגרש מאשר לתת פס לשחקן פנוי.

אני מודע לכישרון שלו וזה משהו שלא ניתן להתכחש אליו, אבל לעת עתה הוא רחוק מלהיות המושיע של ריאל מדריד לטעמי. אין לו לא את היכולת לבינתיים, לא את הניסיון והמנהיגות ובטח שלא את אינטליגנציית המשחק.

הבעיה שלנו היא לא הקישור וחבל לנסות למצוא פיתרונות דווקא לחולייה הזאת. הבעיות שלנו נמצאות בהתקפה בראשות הביביסי, ובהגנה בראשות ראמוס והשתן שעלה לו לראש קצת לאחרונה.

מה חשבת על איסקו בתחילת דרכו בריאל?

איסקו לפחות הצליח במה שהוא עשה, למרות שלא היה יעיל. איסקו יומרני אבל מסוגל לעשות את מה שהוא מתיימר לעשות, והיתה תקווה/ציפייה/אמונה שיום אחד זה ישתלם. סבאיוס לא מראה בינתיים (לדעתי, כי מסתבר שאני מהמיעוט שחושב ככה) את אותה יכולת שאיסקו הראה.

סבאיוס לא יכול להראות את היכולת שלו כי הוא בקושי משחק אצלכם. וגם שהוא משחק זה לאיזה 10 15 דקות.

בתנאים כאלו קשה מאוד להצליח

ראית את סבאיוס בבטיס?