דיון הטקטיקה :: שחק אותה זיזו

כן, ראיתי. וגם שם הוא לא היה שחקן חכם, אם כי בהחלט היה יותר בכושר ודברים יותר הלכו לו.
האם הוא שחקן שידע לשלוט שם בקצב כמו שבריאל מדריד צריכים? לא. ההבדל בין שחקן טוב בריאל מדריד לשחקן ענק בבטיס, זה שבריאל מדריד אתה צריך לספק תוצאות 100, או 90 אחוז מהזמן, ובבטיס אתה יוצא גדול מהברקה אחת גדולה במשחק.

אני מסכים שהוא יכול להתפתח מתישהו לשחקן גדול, אבל הדיון הוא על הרגע, ואם הוא יכול לעזור לריאל מדריד לצאת מהמשבר. לדעתי הוא לא. הוא אמנם כבש את הצמד באותו משחק, אבל מעבר לזה הוא דיי תקע לנו את המשחק בכל פעם שעלה לדשא.

הדיון הוא לא האם הוא יכול להוציא אותנו מהמשבר, כי זה ברור לגמרי שהוא לא. הבעיות ההתקפיות שלנו גדולות מכדי ששחקן קישור בן 21 יציל אותנו לבד. הדיון הוא האם יותר דקות של סבאיוס יתרמו לנו, בטח לנוכח התקופה האחרונה בה, כפי שציינתי, מודריץ’ לא היה בשיאו, קובא היה פצוע וקרוס היה קרוס. אני חושב שאפשר היה למצוא לו הרבה יותר דקות, ואני כן חושב שהוא היה מצליח לתרום: יותר דינאמיות, יותר שטח קטן ויותר אופציות מהמרכז עם כניסות בדריבלים.

בלי קשר, אני מעריך אותו הרבה יותר ממך. אני חד משמעית לא חושב שסבאיוס שחקן לא חכם.
הבחור בן 21, כבר 3 עונות (!) שהוא משחק מעל 30 משחקי ליגה בליגה הספרדית וקפטן הנבחרת הצעירה. על החסרונות שלו דיברנו, ואני מסכים איתך שיש לו נטיה להתמזמז קצת עם הכדור, כמעט כמו לכל שחקן ספרדי טכני בתחילת הדרך (איסקו היה מצליח בפעולות שלו? הוא היה מאבד המון כדורים עם נסיונות כושלים לעבור ודריבלים מיותרים), עם זאת, ממה שאני ראיתי ממנו עד כה בבטיס (בעיקר) ובריאל - מדובר בשחקן יחסית אחראי לגילו וכן אחד שיכול בעתיד לשלוט בקצב גם בריאל מדריד.

הוא ואיסקו שחקנים שונים. לדעתי יש לך תדמית מסוימת על סבאיוס שהיא לא נכונה מהיסוד - הוא שחקן שעובד בהגנה, סוגר, מתקל ויודע להרוויח כדורים. הוא לא אמור להיות קוסם כמו איסקו אלא 50/50 שמצטרף הרבה פחות להתקפה בהשוואה אליו. רוצה לומר שהתפקיד הטקטי שלו הרבה יותר מוגדר מאשר החופש המוחלט שניתן לאיסקו.

אתה רוצה קשר שעושה כל הזמן פעולות נכונות? יש לך אחד כזה קרוס שמו ועליו רוב התלונות בקישור.
אנחנו רוצים קשרים שיקחו סיכונים, אז נכון שהוא יכשל יותר אבל מעדיף שחקן כמוהו שינסה לדחוף קדימה ולייצר שער מאשר עוד שחקן שרק יעביר כדור לשחקן אחר בתקווה שהאחק ייקח סיכון

איך הביקורת החד משמעית שלך על סבאיוס מתיישבת עם ההערכה לדי מאריה?

מצחיק אותי לשמוע את המשפטים של “נכון שהיו לו 2 הברקות במשחק אבל מה חוץ מזה”. גם בריאל אנחנו מחפשים הברקות, גם רונאלדו היה תוקע לנו המון את המשחק אבל עם ממוצע של שער במשחק (ואפילו יותר) לך תתווכח. וזה היה לנו טוב. מעדיף שחקן שקצת יתקע את המשחק אבל גם יתקע גול.

בקישור יש 3-4 שחקנים. בהנחה שקאסמירו באנקר אז נשארו לנו שם 3 עמדות כרגע למלא. קרוס לטעמי מיותר לצד מודריץ שניהם קשרי 5050 ששולטים בקצב ומנהלים משחק מאחור ממעטים לטעות יחסית ומשחררים מלחץ. לא צריך 2 כאלה כמו שלא צריך 2 גרזנים או 2 חלוצי 9. נשארו לנו 2 עמדות לקישור ב442. בהנחה שאיסקו באנקר באחת מהן למה לא לתת לשצקנים הצעירים לרוץ? גם ככה קובא פצוע ואסנסיו הוא גם מחליף ראשון בהתקפה, סבאיוס צריך לראות פשוט הרבה יותר דקות ואין סיבה שלא.

הייתי רוצה לראות את אסנסיו כשחקן החופשי מידי פעם כשאיסקו משחק טיפה יותר מאחור. בכל מקרה יש כל כך הרבה עמדות בקישור אבל זידאן מתעקש על קרוס ומודריץ יחד כך הזמן וזה הורג לנו אץ הקישור, וכשגם ככה אין התקפה אז אנחנו תלויים באיסקו לגמרי, שאין לו גם עם מי לשחק

נירו, ההשוואה שלי לאיסקו היתה מעצם השאלה של dovi מה חשבתי עליו בתחילת הדרך. אני לא משווה בין יכולות המשחק של שניהם כי ברור שהם שני שחקנים שונים בתכלית, אבל במקרה של איסקו יכולת לראות אמנם את החסרונות, את האיטיות ואת חוסר התכליתיות והמסירות הלא מדוייקות, אבל עם זאת יכלת לראות גם שאת הפעולות שהוא כן מתיימר להוכיח שהוא יודע לעשות הוא כן מצליח בהן, ומשם עצם ההשוואה. סבאיוס מנסה יותר מדיי פעולות שלא מצליחות לו, יותר מדיי להעביר שחקנים, לפתוח רגליים או לעשות סיבובים על המקום. כאילו הוא משחק בשכונה. זה הדבר האחרון שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו כרגע. אם הוא היה מצליח בהן, בכיף. כל עוד שהוא לא עושה את הפעולות האלו בצורה חלקה והקבוצה במצב לא טוב, אז לא תודה.

אני לא מסכים שהוא יתן לנו כרגע יותר. אנחנו איתו נהיה פחות מסודרים במגרש, נשלוט פחות בכדור ובתקופה שלנו כרגע כשההגנה קטסטרופה אחת שלימה ואנחנו לא מפסיקים לספוג, לצאת בנס ממצבים מצויינים של היריבה ועם הצלות גדולות של השוערים שלנו, אני לא בטוח שהדרך הנכונה היא לוותר יוצר על הכדור ולהכניס עוד בלגן למגרש.

את סבאיוס אפשר לשלב במשחקים מאוד קלים שבהם הוא יהווה פקטור פחות משמעותי והטעויות שלו לא יהיו קריטיות. הבעיה שכרגע כל משחק הוא קריעת ים סוף עבורינו, ולכן אני לא חושב שזה הזמן שלו כרגע.

@Gev אני דווקא מהתומכים של קרוס וחושב שהוא צריך לשחק. אני לא חושב שהגישה שלו תמיד טובה ויש משחקים בהם הוא יורד לגליצ’ים ויוצא בספרינטים קדימה ואני שואל את עצמי למה לעזאזל הוא לא משחק כך כל הזמן, אבל את השאלה הזאת אפשר לשאול פחות או יותר על כל ההרכב שלנו למעט קסמירו ווראן.

גיא, ההערכה שלי לדי מריה הגיעה בגלל שהוא פיצה על חוסר אינטליגנציית המשחק ביכולת טכנית פנומנלית. הוא היה מהיר מאוד, טכני מאוד, מייצר מצבים בקצב ותמיד מפתיע את היריבה. סבאיוס לפחות כרגע לא מראה את אותן יכולות. לא את המהירות, לא את יכולת המסירה ולא את התחכום של די מריה.

Gev, לא אמרתי ש’היו לו שתי הברקות וחוץ מזה מה’. אמרתי שהוא נותן את ההברקה או שתיים במשחק תוך כדי שהוא מאבד הרבה יותר כדורים מאשר גורם לנו להיות מסוכנים לשער בסיכום הכללי של המשחק. זה יכול להיות טוב לבטיס, לא לריאל מדריד. או הוא היה נותן שתי הברקות במשחק וחוץ מזה היה לו משחק שקט הייתי באמת מקבל את זה בצורה טובה. גם אסנסיו לא מבריק יותר מפעמיים למשחק ואני עדיין עף עליו.

אם סבאיוס יעמיד מספרים כמו שרונאלדו העמיד (או אפילו כמו שדי מריה העמיד) אני אהיה הראשון לבקש אותו בהרכב.

אבל הוא לא בעמדות האלה, הוא שחקן שעושה הגנה ורץ המון ומשחק רחוק מהשער. הוא קשר לעמדות של מודריץ וקרוס, תשווה אותו אליהם, לא לרונאלדו ולא לדי מריה.
מה שאני מצפה משחקמי קישור זה לתמוך בהתקפה, לא להיות ההתקפה.
לא רוצה ששחקני קישור יהיו הסקוררים שלנו, מה שאני מצפה זה שידחפו קדימה, יעברו שחקנים לא רק כדי להשתחרר מלחץ ויצרו בלאגן בהגנת היריב על ידי בעיטות, מסירות ודריבל מסוכנים, הם גם יכבשו בזכות זה אבל לא אשפוט אותם על פי השערים. כמובן שכל זה בנוסף לעבודת הגנה, שחרור מלחץ וניהול המשחק.

אני באמת לא יודע איך לענות לזה.
א. אין לך מדגם מספיק גדול כדי לראות מה סבאיוס באמת מנסה לעשות במשחק שלו, הוא בקושי משחק.
ב. כשהוא משחק אני פשוט לא רואה את הדברים שאתה מדבר עליהם. הוא משחק המון בנגיעה, בקושי מנסה דריבלים (הלוואי והיה מנסה קצת יותר) ובאופן כללי משחק מאוד אחראי.
סבאיוס נגד אייבאר:

ונגד אלאבס:

שני משחקי הליגה היחידם בהם סבאיוס שיחק דקות משמעותיות. תסביר לי איפה השכונתיות שאתה מדבר עליה? איפה חוסר המודעות והנסיונות הכושלים?
אם אני מסתכל עליו ועל איסקו, לדוגמה, השחקן היותר שכונתי הוא בבירור השני. סבאיוס עושה רושם של שחקן אחראי מאוד שמודע לתפקידו.

פיתחת איזושהי תיאוריה לגביו שאתה מנסה להצדיק בכוח. ככה זה נראה. הדבר הכי הזוי הוא שאתה טוען שויתור על קרוס תמורת סבאיוס = לשלוט פחות בכדור. סבאיוס הוא בפירוש שחקן שיאפשר לנו לשלוט יותר זמן בכדור. קשר ספרדי קלאסי.

ונקודה אחרונה - שאר משחקי הליגה של סבאיוס: 4 דק’ מול סוסיאדד, 8 דקות מול אספניול, 12 דקות מול לאס פאלמס. אם היית נכנס בשלבים כאלה, במשחקים כאלה, לא היית מנסה להוכיח את עצמך? גם אם במשחקים האלה הוא ניסה קצת יותר מדי זה לא מוכיח שום דבר ממה שאמרת, להיפך, זה לגיטימי לגמרי.

יש לי איזושהי תיאוריה לגביו שאני מנסה להצדיק כי אני חושב (או חשבתי) שהיא צודקת, ולא כי יש לי עניין לשנוא שחקן צעיר בקבוצה שלי.

בכל מקרה, בצפייה חוזרת מסיכומי המשחקים שהעלת אני באמת חושב שהייתי איתו קשה מדיי ושפטתי אותו מאוד בחומרה. הוא כן יודע לשחק בנגיעה והוא לא תוקע את המשחק כמו שנתפס לי בראש שהוא עושה. המשחק מול אלאבס לא היה טוב כמו המשחק מול אייבר למרות שני השערים, אבל למרות זאת אפשר לראות את הטכניקה שיש לו עם הכדור ואת היצירתיות במשחק שלו גם במשחקים פחות טובים.

אולי אלו דווקא אותן פעולות פחות טובות שנחקקו לי בזיכרון ואולי זו השליליות שאופפת את הקבוצה מאז פתיחת העונה. בכל מקרה, אני חושב שטעיתי לגביו.

לא מסכים בכלל. קשר שמאפשר לקבוצה לשלוט יותר זמן בכדור הוא קשר ש:

• חכם מספיק עם תנועה ומיקום טובים כך שיהווה תמיד אופצית מסירה נוחה לשחקנים אחרים תחת לחץ, וכזה שיעזור באופן זה ללחוץ את היריבה כאשר הכדור אצלה.
  • בעל שליטה טובה בכדור באופן כזה שימעיט לאבד אותו, עם מינימום נסיון לעשות דברים שהוא לא יודע.
  • בעל יכולת מסירה מדויקת באופן כזה ש-“לכל כדור יש כתובת”.

קרוס עונה היטב על כל הנקודות הללו (כולל לחץ אגב. כשהוא רוצה הוא לוחץ לא רע, שכל יש לו), סבאיוס עונה רק על שליטה בכדור, וגם זה בערך (הוא מנסה המון דברים שהוא לא יודע). הוא מאבד סדרתי, המסירה שלו לוקה בחסר, והוא רחוק מלהיות שחקן חכם במיוחד. איסקו הרבה יותר שכונה ממנו רק כי הוא שחקן הרבה יותר מוכשר, אבל איסקו לפחות מסוגל לבצע את רוב מה שהוא מנסה. סבאיוס לא.

בקיצור, גם אני רחוק מלהתרשם מסבאיוס. ייתכן והוא יגדל להיות שחקן גדול, אבל כרגע הוא שחקן עם דריבל סביר ומודעות עצמית נמוכה מאוד. אני לא נכנס לשאלה האם הוא עדיף מקרוס בעמדת ה-50/50 (במשחקים נוחים יותר ייתכן בהחלט שכן, כי הוא מסוכן יותר התקפית), אבל להגיד שהוא יעזור לשלוט בכדור יותר ממנו רק כי הוא “שחקן ספרדי קלאסי”? סתם סיסמה שלא נכונה בכלל במקרה הזה.

אז בשביל מה כתבתי את כל הפוסט הקודם אם אתה לא מתייחס למילה שכתובה שם וטוען, שוב, שסבאיוס שחקן בלי מודעות? אלה סיסמאות.
סבאיוס שחקן חכם, ממעט לאבד כדורים על אף נסיונות לעשות פעולות שקרוס לא מסוגל לחשוב לעשות בכלל, וכרגע אין שום משחק משמעותי בו הוא שיחק שמעיד אחרת.
הפוטנציאל של קרוס לעשות לחץ לא מעניין אותי כל עוד הוא לא עושה את זה בפועל.

דריבלים
image

לטעמי הביקורת הנכונה כלפי סבאיוס היא ׳מנסה להראות שהוא יודע׳, תסמונת ידועה בקרב שחקנים עם פוטנציאל שזוכים למעט דקות. אולי יקח זמן עד שבאמת נתחיל להנות ממנו, אבל אני כבר די מצפה לזה. שיפור בשיקול דעת זה חלק מהתבגרות, לוקח זמן עד ששחקן מבין שהוא עוד בורג בריאל מדריד. לגבי הרמה - פוטנציאל יש, אנחנו עוד לא מספיק יודעים כדי לשפוט. כמובן שמוקדם להכתיר אותו ליארא או לחילופין להצלחה כמו איסקו.

@Niro, מצטער, אני לא ראיתי ממנו את מה שאתה אומר. ממה שאני ראיתי, הוא שחקן מאוד ישיר שמנסה לבצע המון פעולות שהוא לא מסוגל, ונוטה מאוד לדריבלים מיותרים. ככזה, כמעט בהגדרה, לקרוא לו שחקן ספרדי קלאסי שתורם להנעת כדור זה פשוט לא נכון.

אבל הראתי לך את כל הנגיעות שלו בשני המשחקים היחידים שהוא שיחק בהם כמות משמעותית של דקות. כמעט ולא היו שם פעולות יומרניות ובטח לא כאלה שלא הצליחו.

נחכה קצת וננהל את הדיון הזה שוב עוד כמה חודשים. יהיה יותר בשר.

אני חושב שעצם ההשוואה לקרוס, שהוא שחקן עם ניסיון וביטחון גבוהים היא לא נכונה. וכזו היא גם לאיסקו.
לטעמי לפני שסבאיוס נכנס להרכב יש לפניו את קובאציץ כשיחזור מהפציעה, ואת אסנסיו (במערך שיוריד את איסקו לשחק טיפה יותר מאחור) ואפילו את איסקו עצמו אם נחליט לשחק במערך של 3 קשרים.
הטענה העיקרית היא שסבאיוס צריך לראות יותר דקות כי בהחלט מדןבר בשחקן עם פוטנציאל ושאם לא בונים עליו לשחקן רוטציה העונה אז למה לא להשאיל אותו שישתפשף קצת בקבוצה אחרת בה ישחק הרבה יותר.

אמרתי כבר את רוב הטענות כלפי הקישור שלנו על כך שהוא לא יוזם מספיק עם השילוב של מודריץ וקרוס יחד, לטעמי הם שניהם מבצעים יפה מאוד את עמדת הקשר מנהל המשחק ואף אחד מהם לא עושה נכון את תפקיד הקשר שדוחף קדימה, וכדי שיהיה לנו קשר כזה ויתרנו על שחקן התקפה לטובת איסקו ובעצם אצלינו 3 שחקנים מבצעים בעצם 2 עמדות בקישור.

הטענות נגד קרוס הן לא משהו אישי נגדו, לטעמי הוא שחקן מצוין אך לוקה פשוט טוב ממנו ובגלל זה ארצה לראות את קרוס בחוץ משמש לרוטציה עם מודריץ, מודריץ לא נהיה צעיר והעובדה שיש לנו שחקן כמו קרוס שיחליף אותו שווה המון. לעמדה השלישית בקישור אנחנו צריכים שחקן יותר יוזם, כמו אינייסטה או דה בריינה לדוגמה, או איסקו!

אני כל הזמן טוען שעל איסקו לשחק בקישור ולא בהתקפה, אני מודע לכך שלאיסקו טוב יותר מבחינה אישית בעמדה הנוכחית שלו אך לקבוצה לטעמי יהיה טוב יותר כשהוא ישחק בקישור במקום אחד ממודריץ או קרוס כאשר השני ישחק טיפה יותר מאחור ובצורה אחראית יותר וכשבעמדה של איסקו נקבל שחקן התקפה כמו אסנסיו לדוגמה מבין מה שיש לנו.