חצי הגמר - מריחים את הגביע :: קרואטיה עושה את זה!

אני נוטה לחשוב שמבחינת חומר שחקנים יש לצרפת יתרון משמעותי. על ההגנה אין מה לדבר והקישור יותר חזק באופן ניכר. נניח שההתקפה שווה (למרות שלדעתי של צרפת חזקה יותר), זה עדיין יתרון לא קטן בכלל.

דשאן מאמן מנוסה מאוד והגישה שלו למונדיאל היתה נכונה: לשחק מבוקר ולא לתת שטחים לשחקנים יצירתיים:
גריזמן היה עסוק במשימות הגנתיות לא פחות מאשר במשימות התקפיות, גם אם בהצלחה צנועה יחסית.

הם המשלימים של ארגנטינה (ובמידה רבה גם ברזיל) בטורניר הזה.

המסירה של מבאפה היתה יפה מדי בשביל שג’ירו יכניס אותה, אבל אני נוטה לקנות את הנראטיב לפיו עדיף פיבוט מזוקן על פני עוד כישרון צעיר עם רגלי זהב. דמבלה היה מתפזר במשחק מהסוג הזה.

בכל אופן, זה מתקרב…

הצרפתים יהיו פייבוריטים, בכל היבט רלוונטי הם עולים על הקרואטים או האנגלים.

לא מבין למה גריזמן מאכזב…
מאוד מעורב במשחק ודוחף את הקבוצה נהדר עם מסירות טובות ודריבלים טובים. בנוסף הוא גם הביא מספרים לא כאלה רעים כמו שעושים ממנו עם 3 שערים ו2 בישולים.
אגב בישל היום את השער היחיד ובישל וכבש נגד אורוגוואי כלומר מעורב ישיר בכל שערי הרבע והחצי של הנבחרת.
הוא גם מאוד קבוצתי בניגוד לניימאר למשל ולא מנסה להאפיל על אמבפה ומנסה לתת לו במה.
מה מצפים ממנו יותר? לתת שלושער כל משחק?

למרות שלא נותן טורניר ענק כמו ביורו הוא מספר 1 של צרפת בהתקפה גם במונדיאל הזה.
אמבפה סינוור את כולם בגלל ההצגה נגד ארגנטינה, מלבד אותו משחק גרייזמן היה טוב יותר בכל ה4 האחרים, ובמיוחד ב2 האחרונים.

צרפת בדרך לזכייה במונדיאל ואנחנו נזכור משחק אחד טוב שלהם ועוד מחצית אחת בקושי ומצבים נייחים וכל זה כשמדובר בנבחרת מפלצתית, אצלה אין באמת שום נק’ תורפה, אפילו סימן השאלה לגבי המגנים - התבדה לחלוטין, שניהם מפתיעים ובגדול, וזה קצת חבל. מדהים לראות גם כמה הנבחרת הזו מוותרת מהר על הכדור, מוותרת לעצמה.
אצל בלגיה, האזרד ודה-ברוינה מעולים אבל יש פערים לגבי רוב שאר שחקני הנבחרת, בזמן שקורטואה במשחקים האחרונים יציב מאוד ומזכיר את השוער של אתלטיקו ולא זה של צ’לסי. חבל עבור בלגיה שפתחה את המשחק טוב ואכלה אותה דווקא במצב נייח, ‘למרות הגובה’.

כתבתי לחבר אתמול הודעה - חבל שמשחק כזה גדול ברמת הפוטנציאל - יוכרע דווקא על חודו של מצב נייח ולא בזכות הברקה של אחד הכוכבים על כר הדשא, מהלך עוצר נשימה, או לפחות כדורגל רץ, והייתי כותב את זה גם לו ואראן היה כובש. אבל בעצם…זו המגמה: גם פויול הכריע ככה את חצי הגמר בין ספרד לצרפת ב-2010, ארגנטינה עברה את הולנד בפנדלים ב-2014, צרפת עברה את פורטוגל במונדיאל 2006 עם פנדל של זידאן ועוד ועוד.

גריזמן משווה בעצמו את צרפת לאתלטיקו. נדמה לי שהוא אמר דברים דומים גם אחרי המשחקים הקודמים.

גם אני חושב שהוא טוב מאוד בטורניר הזה והיה בסדר גם אתמול.

צרפת משחקת בלי קישור שמתיימר ליצור. אפילו פוגבה משחק קשר אחורי לגמרי וכמעט לא מגיע לשליש האחרון. זה הרכב שמכוון לשחק כמו אתלטיקו, וזה לא מודל רע להיצמד אליו. מדגיש את היתרונות של הסגל ומשפר סיכויים בנוקאאוט, כפי שאתלטיקו מוכיחה כבר הרבה שנים (וגם צרפת עם גמר שני ברצף בטורניר גדול).

הוא אמר ציטוט מסוים אחרי המשחק האחרון בבתים, לגבי איכות הכדורגל. אני לא חושב שגריזמן טוב. חלוץ מודדים במספרים. הוא כבש בשני פנדלים ושער נוסף הגיע אחרי בירטוז כשמוסרלה עשה-קריוס. באתלטיקו זה נראה הרבה יותר טוב. וכן יכול להיות שעם שחקן כמו מודריץ’ באמצע למשל זה היה נראה הרבה יותר טוב ויוזם מבחינת הצרפתים.

לגבי המשחק השני: מודריץ’ בטורניר גדול והחבר’ה מתים לעשות את מה שגיבורי 1998 לא הצליחו לעשות, להגיע לפחות שלב אחד גבוה יותר, וזה בהחלט אפשרי כי אנגליה נבחרת פגיעה, אבל קשה לקרואטיה כשהיא פייבוריטית ומנדג’וקיץ’ לא מספיק טוב הטורניר, גם פרישיץ’ לדעתי. אני שמח שמודריץ’ מקבל את ההכרה הראויה לו סוף-סוף, אבל קצת קרוע בין הפרגון ללוקה לבין סיפור מרגש כלשהו באנגליה על אף שהדרך שלה כאן מלאת סימני שאלה - לא ההישג עצמו אלא היריבות שבדרך, נותנת גולים רק במצבים נייחים, ועוד. אתם יודעים כמה פעמים שמעתי את השיר המרגש ההוא של שלושת האריון, Football’s coming home מאז שהטורניר החל?

גריזמן לא משחק חלוץ בנבחרת. ז’ירו ואמבפה משחקים לפניו.

התפקיד שלו הוא להוביל מתפרצות שלא מתחילות בכדור ארוך לאמבפה, למסור כדורים חכמים ומסתבר שגם לבשל במצבים נייחים. ולעשות הרבה הגנה.

זה בסדר גמור שהוא צריך לעשות הגנה, רק לכריסטיאנו, מסי וניימאר יש פטור - מסתבר. אני ראיתי את אמבפה למשל מבלה הרבה מאוד זמן אפילו על קו מחצית המגרש בצד ימין ומתחיל התקפות מאוד-מאוד רחוק מהשער, במצב ההתגוננות הרגיל של צרפת. כשגריזמן כבר הגיע למצבים מול השער זה היה לא מספיק חד מצידו, בשלוף: הבעיטה אתמול ברגל ימין(החלשה, או.קיי, זה לא משנה) במהלך שהיה יכול לסגור עניין. אתה יודע מי עוד מבשל מעולה במצבים נייחים :slight_smile:
מה שכן המספרים של גריזמן בטורנירים הגדולים מטורפים, ויש לו עוד מונדיאל ויורו אחד לפחות. בטורניר הקודם אותי הוא יותר הלהיב.

לפי המודל של גריזמן מזל שבגמר לא מחכה לו כריסטיאנו הפעם…

צרפת נבחרת נחמדה מאוד, אבל גם הפעם זהו קאנטה שעושה את ההבדל. פשוט אי אפשר לשחק כדורגל נגד קבוצות שהוא משחק בהן. והוא באמת לא תלוי באף אחד כדי להמאיס את החיים על כל יריבה. המסי של ההגנה.
לפחות הוא כבר זוכה להכרה לה הוא ראוי. אני אישית מעולם לא ראיתי קשר אחורי טוב ממנו.

קאנטה קשר אחורי מעולה בלי ספק, אבל לא רואה איך הוא חשוב, תורם או עושה את ההבדל יותר מוראן, אומטיטי, פוגבה, גריזמן או אמבפה.
העונה של צ’לסי מראה שבכל זאת אפשר לשחק נגד קבוצה שהוא משחק בה. ההייפ, כמו במקרה של מודריץ’, מוגזם מאוד בעיניי.

העונה של צ’לסי מוכיחה בעיני שני דברים:

1. כמה שאר הקבוצה בינונית.
  2. כמה השימוש בו היה לא נכון. הוא שיחק העונה הרבה יותר מדי גבוה.

באשר לתרומה שלו - אין אף שחקן אחר במונדיאל שמשפיע על תזוזת הכדור (של היריב) יותר ממנו. הוא תמיד נמצא בקרבת מקום כדי לתקל או ליירט מסירה, אבל ליטרלי תמיד. אה, והוא בלתי עביר באחד על אחד ככה שגם האופציה הזו חסומה.

היחיד מהרשימה שציינת שהתרומה שלו מתקרבת לזו של קאנטה הוא אמבפה. את כל השאר אני מחליף דיי בקלות באחרים שיעשו דברים דומים. בטח פוגבה שמתעסק בעיקר בהגנה ובזה הוא גם ככה לא עילוי או ואראן/אומטיטי שהם בלמים מצוינים אבל לא כאלה שאין להם תחליף. אולי אולי גם גריזמן (שההייפ סביבו לא מובן לי וגם מעולם לא היה מובן לי).

קל מאוד להצטיין כקשר אחורי בנבחרת עם שחקנים כאלה שמחליטה להתבנקר.

בטורניר שבו 30% מהשערים הם ממצבים נייחים, רק הפרשי הגבהים בין פוגבה לקאנטה מטשטשים כל פער שאולי קיים בין התרומה ההגנתית של שניהם (לדעתי גם אין הבדל משמעותי, פוגבה עושה עבודת הגנה אדירה בטורניר). ופוגבה גם תורם להתקפה בדרך כלל.

הקומפלימנטים המוגזמים לשחקנים כמו קאנטה ומודריץ’ הם קצת כמו הערצה לאנדרדוג בעיניי. זה כיף ונוח, כמו שכיף לרדת על הכוכב פוגבה עם התסרוקות המפגרות וההליכה של הטווס, אבל צריך לזכור למה האנדרדוג הוא כזה מלכתחילה.

כשנותנים לרפאל, מיכאלנג’לו ולאונדרו דה וינצ’י לסייד קיר הם עדיין יעשו את העבודה בצורה סבירה, אבל תמיד המחשבה על בזבוז הכישרון מייסרת.

לא פלא שמבאפה (דונטלו) בשיטה כזאת נראה כמו צב נינג’ה

(יצא לי אגלמה מדי?)

גריזמן מול הזארד כמו מול מסי השתדל להפריע לדריבליסט בחסד ולבודד אותו מהחבורה הפחות מוכשרת. האם הוא מדהים בזה? לא. אבל זה עוד שחקן שצריך לעבור וזה עוד אוויר שמתבזבז.

בניגוד למאמן אחר בטורניר הזה דשאן השכיל לעשות הסבת תפקיד לשחקני ההתקפה שלו עקב אינפלציה בכישרון.

גיא, לדעתי אתה מפספס לחלוטין בעניין קאנטה. השחקן הזה פשוט נמצא בכל מקום. תסכל לחלוטין את זה בריינה. להשוות את ההגנה שפוגבה עושה להגנה שהוא עושה זה מעליב

זה מה שנורא הציק לי אתמול, ולאורך כל המונדיאל פרט למשחק מול ארגנטינה (מה לעשות, איכשהו כבשה צמד וצרפת הייתה חייבת להגיב).

אפילו שחקני בלגיה עם התבטאויות קצת חריגות ואולי על פניו מתבכיינות, אבל לדעתי הצופה הנייטרלי יכול להזדהות איתם- קורטואה אמר שצרפת שיחקה אנטי כדורגל והיה מעדיף להיות מודח מול ברזיל, שהם באמת שיחקו טוב.
הזאר אמר שהוא מעדיף להפסיד עם בלגיה מאשר לנצח עם צרפת כזו.
גם ורטונגן אמר דברים דומים וכו’.

לצרפת יש על הנייר הרכב גלקטי ובפועל הגנת ברזל וקישור בלתי חדיר וזה חוקי וגם לצערי ההתנהלות שלה בדקות הסיום חוקית ולגיטימית, אבל כמו שאוריה אמר הבזבוז הזה צורם ועבורי מעורר אנטי, לכן כולי תקווה שקרן של מודריץ’/נגיחה של הארי קיין תיקח להם את הגביע.

מה כולם נפלו על צרפת? איזו נבחרת הציגה כדורגל מהנה בטורניר הזה?

בלגיה מדברים כאילו הם ברזיל 1970.

בסוף עם כל הסיפורים על סגל צרפת השינוי ההתקפי ההגיוני היחיד הוא דמבלה או למאר במקום מטווידי. זה לא שדה בריינה והזאר על הספסל ובהרכב יש פלאייני.

כל קשר אחורי טוב נמצא בכל מקום. לגבי דה בריינה, לא רואה במה קאנטה תיסכל אותו יותר מאשר מטווידי. זה נטו עניין של טרנד והייפ.

שלא יובן אחרת - קאנטה שחקן גדול, בדיוק כשם שמודריץ’ שחקן גדול. הבעיה שלי היא עם הפרופורציות והאדרת החשיבות שלהם לעומת שחקנים אחרים. מה מודריץ’ עושה יותר מרקיטיץ’ בטורניר הזה? או בכלל?

בוסקטס קשר אחורי מצויין אבל הוא לא נמצא בכל מקום, זה לא סגנון המשחק שלו. קאנטה זה דינמו שלא ראיתי הרבה זמן. יכולת המיקום שלו מדהימה והוא מונע הרבה מהלכים עוד לפני שהתחילו. מטווידי עשה הגנה, היה ארסיבי ושיחק עם כל הלב, אבל האפקט על ההגנה הרבה יותר קטן מאשר של קאנטה.

ההשפעה של קאנטה ומודריץ׳ היא בהחלט גדולה משל האחרים, בטח במשחקי הנבחרות. נניח שמודריץ׳ הוא בטופ 30 של שחקני הכדורגל בעולם בחמשת השנים האחרונות (יש שיגידו טופ 10…), מכאן שהמשפט הזה הוא בהחלט הגיוני.

בנבחרת קרואטיה רואים באופן מובהק שמודריץ’ ורקיטיץ’ טובים ממי שסביבם. מודריץ’ הוא גם המנהיג של הנבחרת. אבל בצרפת חצי נבחרת היא וורלד קלאס. למה התרומה של קאנטה גדולה משל אומטיטי? חצי משחק בלגיה הרימה כדורים לרחבה והוא ו-וראן הדפו אותם. זה מזכיר לי את הדיון שהיה פה אחרי בארסה - צ’לסי, בו כביכול קאנטה הרג את מסי. אין פה באמת אחד על אחד, ברור שמה שהקשה על בלגיה להגיע למצבים זה משחק ההגנה של צרפת כמכלול. זה לא חכמה להגיד אחרי משחקים כאלה שקאנטה היה בכל מקום, ואחרי שהקבוצה שלו מפסידה 10 משחקי ליגה בעונה (או חוטפת שלושה שערים מארגנטינה) זה באשמת שאר הקבוצה.

אין ספק שקאנטה שונה בסגנון מבוסקטס, אפשר גם לומר שבוסקטס נמנע מהספרינטים האמיצים של קאנטה כי הוא יודע להתמקם. יש הבדל מהותי שנובע ממערכי הקבוצות: בוסקטס או קאסמירו הם קשרים אחוריים בודדים, קאנטה הוא תמיד חלק מצמד או אפילו שלישיה של פועלים שחורים. אם הוא היה משחק לבד כמו בוסקטס הוא לא היה יכול להתרוצץ ככה, כי זה לא היה עובד.

מטווידי עשה הגנה, היה ארסיבי ושיחק עם כל הלב, אבל האפקט על ההגנה הרבה יותר קטן מאשר של קאנטה.

בודאי, רק שהוא גם רץ להתקפה כל הזמן וכמעט הבקיע בבעיטה מרחוק במחצית הראשונה.
ההשפעה של הבקעת שער במעמדים שבהם זה כמעט ולא קורה היא פי כמה חשובה מכל פעולה אחרת.

קצת מוזר שאתה מביא את מודריץ’ כהקבלה לקאנטה. האיש שהיה צריך לקבל את הקרדיט זה ראקיטיץ’ שהוא באמת הקשר האחורי של קרואטיה. אם יש שחקן בקרואטיה המתסכל יריב (כל כך שונא את המינוח אבל ניחא) זה ראקיטיץ’. מודריץ’ בכלל 50/50 שעולה קדימה ואמור איכשהו להפעיל התקפה אימפוטנטית.