ת'רד היריבות ::

הזמנתי את זה. My bad.

רק שתדע שבכל הקריירה שלו עד עכשיו הוא לא הצליח לסיים ככה.

אני רואה את המשחק של ארסנל נגד לסטר. העבודה של ארטטה כל כך מרשימה. זה יותר פפ מפפ ועם תקציב הרבה פחות גדול ועם קבוצה שהורמה מאשפתות. הפרוייקט הזה כל כך מרשים והם משחקים כל כך טוב.

אני לא יודע איך זה ייגמר העונה כי הסגל שלהם פחות מרשים משל היריבות. אבל כל כך מגיע להם.

הם מרשימים אבל ראינו כבר לא מעט קבוצות שהיו one season wonder. אם זה יימשך יהיה על מה לדבר.
גם אני ממש בעדם העונה.

אני מאחל להם לזכות באליפות על חשבון פפ וסיטי. אבל אל תשכח שהם כרגע מתחרים רק במפעל אחד, אחרי שהם כבר הודחו בשלב מאוד מוקדם מהגביע הליגה וגם הודחו מהFA ככה שעד כה לא היה להם יותר מדי לחץ.
קשה לי לראות אותם הולכים רחוק בליגת האירופאית בגלל שהם שמו כרגע את כל הביצים[או לפחות שמים]על הליגה.
בסופו של דבר גם לסטר זכתה באליפות, אבל התרסקה עונה אחרי זה. נראה מה יהיה עונה הבאה כאשר הם ישחקו בליגת האלופות ויהיה להם עוד מתחרות על האליפות חוץ מסיטי שפשוט חווה עונה רעה יחסית למה שהורגלנו ממנה בשנים האחרונות.

אני מסכים עם הכל ברמת העיקרון. אין ספק שיש להם עוד הרבה מה להוכיח.

אין פה אפילו טיפה אחת של דימיון בין המקרה של לסטר לבין מה שקורה בארסנל. יש פה פרוייקט לטווח הארוך, מאמן צעיר שבנה יסודות במשך תקופה, שחקנים צעירים מאוד והליגה האנגלית חזקה וממשיכה להתחזק.

לסטר הייתה קבוצה ללא ציפיות, שניצלה עונה מאוד חלשה של כל הגדולות. ליברפול עוד לא הייתה ליברפול, יונייטד הייתה יונייטד הרעה, ארסנל הייתה גם בגרסתה הרעה מאוד, אפילו סיטי הייתה בחילופי דורות.

יש פה פרוייקט מרשים מאוד, אין איזה רכש בובמסטי, הכל חיזוקים מאוד נקודתיים שמתאימים לפרוייקט.
עוד בעונה שעברה הם עשו רצף מאוד מרשים של ניצחונות(אולי אפילו הקבוצה עם החצי השני הכי טוב, אם כי לא בדקתי את הנתון הזה) ככה שיש המשך ישיר.

יכול להיות שגם ההצלחה באה אליהם קצת יותר מוקדם ממה שציפו, אבל זה ללא ספק נראה נהדר. ליברפול של קלום זכתה רק באליפות אחת, גם אך בעונה הבאה הם יסיימו במקום השלישי זה עדיין הישג מרשים מאוד ומגיע להם לקבל את כל השבחים.

בול. אחרי כל ההייפ סביבם בפתיחת העונה השתדלתי לצפות לפחות בחלקים מכל משחק שלהם ובכל פעם מחדש אני נדהם מכמה שארסנל דבקה לסגנון המשחק שלה בכל מצב ובכל דקה. גם בפיגור ובתופסת הזמן כשהכי אפשר לצפות מקבוצה אנגלית לכמה שיותר הרמות לרחבה, הם ממשיכים לשחק על הקרקע ולנסות דרך קווי ההגנה, בצדדים, מרחוק - גיוון התקפי פסיכי ואינסוף רעיונות איך להבקיע.

הקבוצה הזאת מאומנת פשוט מדהים, לא נבהלת מפציעות וממשיכה לנוע כתלכיד מגובש ונחוש.

מצחיק להיזכר בהתחלה של ארטטה עם כמות השנאה והלעג שהוא ספג כשלא הביא תוצאות מיידיות. Trust the process זה בפירוש מה שקורה עם ארסנל וארטטה, פשוט כך.

אני לגמרי רואה אותם ממשיכים במינוף הזה גם בעונות הבאות. שחקני המפתח נשאלים פעם אחר פעם על עתידם וללא יוצא מן הכלל מאושרים בארסנל, ויותר מזה הקבוצה נהיית יותר ויותר אטרקטיבית לשחקני רכש חדשים ואני מאמין שארטטה יידע מה לעשות גם כדי להמשיך את זה ולהתבסס בין הגדולות באמת באנגליה.

אתה לא טועה, אך הסיטואציות לדעתי שונות.
קודם כל, אם ארסנל תזכה באליפות, זה יקרה מול ליגה חלשה, ולא מול ליגה בשיא השפל שלה.
בעונת האליפות של לסטר, רק אנגליה אחת העפילה לרבע גמר אלופות לצורך העניין, והמצב בליגה האירופית לא היה טוב יותר עם אנגליה אחת בלבד בשלב רבע הגמר (ליברפול שהמשיכה עד לגמר בו הפסידה לסביליה).

שנית, ארסנל מועדון הרבה יותר גדול מלסטר. ארסנל לא תמכור עונה הבאה את 2 הכוכבים הגדולים שלה כמו שלסטר מכרה את קאנטה ומאחרז.

לבסוף, ארסנל מועדון מבוסס יותר כלכלית ולכן תוכל לא רק שלשמור את השחקנים שלה, אלא גם להרחיב את הסגל עם שחקנים איכותיים יותר.

ברור שעדיין יהיה קשה יותר לזכות בתואר כשיש עוד מפעל כמו ליגת האלופות. אך אני חושב שהמצב לא יהיה דומה לשל לסטר. מדובר במועדון בריא ומבוסס הרבה יותר שיוכל לייצר המשכיות אמיתית בטופ של הכדורגל האנגלי, הם כנראה שלא יזכו כל עונה, אך אני בהחלט חושב שהם עשו שינוי שיגרום להם להפוך לקבוצת טופ, ולקבוצה שיפסיקו לזלזל בה.

המצב הנוכחי לא כה רחוק מזה. ב2015/2016 כל האנגליות חוץ מסיטי קיבלו הגרלה קשה, בנוסף על כך עלו רק 3 אנגליות מהבתים. כמובן שזה גם תלוי הגרלה, באותה מידה טוטנהאם/צ’לסי/ליברפול יכלו להתחלף בבית עם בארסה/יובה והיינו מקבלים שוב 3 אנגליות בשמינית.
כיום ההגרלות של האנגליות יחסית קלות/סבירות חוץ מליברפול שקיבלה את ריאל וסיטי עם הגרלה קלה עוד הפעם.

זה שהיא יכולה, לא אומר שזה בהכרח יקרה. ארסנל בתקופה הטובה שלה מכרה שחקנים לסיטי/יונייטד/בארסה וכולי…אז כיום?לא תהיה הפתעה גדולה.

על עונה אחת שהליגה פחות תחרותית והיא מתמקדת במפעל אחד יפסיקו לזלזל בה?
עונה הבאה אתה תראה יונייטד, צ’לסי וניוקאסל הרבה יותר חזקות ומחוברות. אני לא מציין את ליברפול כי אני לא יודע מה יקרה איתם. נראה כמה אז הם יצליחו.

לא כתבתי בשום מקום שארסנל תגמור כמו לסטר, אבל זאת עדיין ארסנל שמנצלת מפעל אחד שהיא מתחרה בו עם קבוצות הטופ שלא נמצאות בשיא הכושר ואפילו די בקריסה. לא לשכוח שסיטי של העונה בליגה, היא לא אותה סיטי שהתמודדה מול ליברפול כל השנים האלו.

הזכיר לי - לפני כמה שנים חברים ואני ניסינו לנסח כלל “מדעי” כדי לחלק את הליגה לקבוצות גדולות וקבוצות קטנות.
הכלל שהצעתי ואני דיי אוהב - אם אני אומר לך שקרה אחד משני דברים, הקבוצה זכתה באליפות או ירדה ליגה, על איזה מהם תהמר? (או לחלופין איזה מהם סביר יותר לפי חברות ההימורים - לסיים מקום 1 או מקומות 18-20)
באנגליה זה בגדול אומר הטופ6 המסורתי מול כל השאר (זה בעידן פרה ניוקאסל הסעודית…)

מעבר לזה, כל השוואה בין ארסנל ללסטר היא חוסר כבוד מטורף, ואני רק לא בטוח לאיזה מהמועדונים.
ארסנל מועדון על שעבר כמה שנים לא טובות, והאליפות של לסטר היא האליפות של קריית שמונה, גרסת הפיש אנד ציפס.
בהתאם, סיפור האליפות של לסטר מרגש פי 1000 מזה של ארסנל אם וכאשר (וגם מזה של ליברפול בעונת הקורונה, למרות 30 שנות ההמתנה או מה שזה לא יהיה), ומצד שני, ארסנל, בניגוד ללסטר, פה כדי להישאר (ואולי אפילו לא תפטר את המאמן חצי שנה אחרי שיביא לה אליפות…)

רק כדי לשים את הדברים על השולחן בנוגע לחוסר תחרותיות. ארסנל בקצב של לעבור את ה90 נקודות בעונה, בעוד לסטר לקחה אליפות עם 81.
סיטי בקצב של 84 נקודות, בעוד הקבוצה שסיימה במקום השני אז סיימה עם 71.

לכל זה בוא נדבר על רמת הליגה. ליגה צמודה לא שקולה לחזקה. ארסנל, במידה ותזכה באליפות, תעשה זאת מול יריבות חזקות בהרבה מהיריבות שהיו ללסטר.

נחכה ונראה. בכל מקרה, מכירת חיסול של הכוכבים כמו שהיה ללסטר אני לא רואה קורה. המקבילה של מכירת מאחרז וקאנטה זה מכירת סאקה ואודגור.
חוץ מזה, שארסנל מחזיקה הרבה יותר עומק מאותה לסטר שהייתה בעיקר 3 שחקנים, ויש לה הרבה יותר כסף כדי להביא מחליפים לשחקנים שיעזבו.

גם אם ארסנל לא תזכה באליפות עונה הבאה זה כמובן שלא מעיד על נפילה, פשוט על ליגה קשה. אני מאמין שהיא תשאר חלק מקבוצות הצמרת בעונה הבאה, ולא תגמור במקום ה12, כמו שקרה ללסטר, וכמובן שבטוח שיקחו אותה הרבה יותר ברצינות בליגת האלופות לעומתה של לסטר (שאולי הגיעה לרבע הגמר, אך לאחר שקיבלה בית עם פורטו, קופנהאגן וקלאב ברוז’, ובשמינית הגרילה את סביליה).

רותה רגע להתייחס בעקבות שיחה שעלתה בפלטפורמה אחרת על תסמונת העונה השביעית השביעית הגרועה של קלופ.

קלופ אימן “רק” 2 קבוצות לפני ליברפול שכל אחת מאוד שונה מהשנייה ביכולות וברצונות, מיינץ ודורטמונד.

אצל מיינץ הוא הביא אותה לשיא עם עליית ליגה היסטורית והגעה לגביע אופ"א שהיה מטורף אבל בעונה השביעית והאחרונה ירד איתה ליגה.

עם דורטמונד הוא כמובן הגיע לשיא של האליפויות של 2011 ו-2012 וזכייה בגביעי גרמניה וההגעה לגמר ליגת האלופות אבל בעונה השישית הוא סיים מקום שני 19 נק אחרי באיירן ובעונה השביעית האחרונה התרסק עם דורטמונד למקום 7 בליגה והדחה בשמינית האלופות.

גם אצל ליברפול הפיק הגיע באיזור העונות ה-6-3 שלו עם 3 הגעות לגמר ליגת אלופות, זכייה אחת , אליפות היסטורית וגביע אנגלי.

המשותף לכולן לדעתי זה איבד שחקנים משמעותי בסגל, בדורטמונד הוא לא ידע להתמודד עם עזיבה של לבה ושל עוד כוכבים, בליברפול זה מאנה ופירמיניו.

לא מספיק מכיר את מיינץ ההיא כדי לחוות אבל מה שאני מנסה להגיד זה שבאימון קבוצה 7 שנים בדרך כלל יש לך 2 מחזורי חיים של קבוצה ונראה שלקלופ בכל הקבוצות שלו קשה להחיות את השינוי והבנייה של הקבוצה השנייה שלו

נחזור להודעה בקיץ הזה/הבא.

אוקי, אבל מה כן יעיד על נפילה?אם היא תסיים מקום חמישי עונה הבא?או מתחת לזה?
האם הדחה מכל הגביעים בשלב מוקדם וסיום העונה בלי שום תואר[יסלח לי גביע הקהילה אם יזכו בו]יחשב כנפילה?

אם לא ברור, אני לא משווה את ארסנל ללסטר מבחינת מועדון ומה שעתיד לקרות לו. אלא רק מציין שגם לסטר הצליחה לקחת אליפות כאשר הליגה הייתה יחסית חלשה[אין מתחרות הכוונה חוץ מסיטי שהיא לא סיטי של עונות קודמות, אצל לסטר זאת הייתה טוטנהאם שהיא המושג המילוני ללוזריות]. האם זה מעיד על כך שארסנל הולכת לבנות שושלת או תתחרה על אליפות עונה הבאה?
אני בהחלט לא חושב ככה. אם לא אהבת את האנלוגיה ללסטר, אז במקום לסטר אפשר לציין את 2 האליפויות של אתלטיקו מדריד.

מה זה גם?
לסטר לקחה אליפות בליגה חלשה.
ארסנל, אם תזכה באליפות, תזכה בה בליגה בין החזקות בהיסטוריה של הפרמיירליג.

תחילה, אני כלל לא בטוח שסיטי נחלשה העונה. אולי זה פשוט העניין שיש יותר קבוצות חזקות העונה בפרמיירליג?
הרי יונייטד וניוקאסל פתאום קבוצות צמרת אמיתיות שיכולות לאיים עליהם, וארסנל הצטרפה בתפקיד ליברפול, אליהן אפשר להוסיף את ליברפול עצמה שפשוט לא יציבה אך עדיין קבוצה סופר מסוכנת שאני ממש לא הייתי ממהר להמר נגדה במשחק יחיד בליגה.

חוץ מזה, אתה באמת משווה בין טוטנהאם בעונה של האליפות של לסטר למנצ׳סטר סיטי של העונה?

אם היא תמשיך להיות קבוצת צמרת באנגליה. אם יתחילו לספור אותה, כי כבר יותר מעשור שהיא לא נספרת בצורה רצינית אצל אף אחד.

כמובן שתהיה אכזבה אם היא תשאר מחוץ לטופ 4, אך גם זה לא בהכרח אומר שהיא תהיה בקטגוריה של לסטר תחת הכשלונות של השנה שאחרי, כי בניגוד ללסטר, ארסנל תתמודד עונה הבאה בליגה חזקה פי כמה וכמה. הפרמיירליג ב16/17 לא קרובה לרמה של הפרמיירליג בעונה הבאה.

לכן מבחינתי המדד האמיתי הוא לראות האם ארסנל חוזרת להיות קבוצה שסופרים אותה בצורה רצינית באנגליה.

בין החזקות בהיסטוריה…?
אתה מגזים בשביל להלל פה את ארסנל או שאתה באמת מאמין במה שכתבת?

אתה מוזמן לבדוק את המספרים של סיטי ב5 העונות האחרונות לעומת סיטי של העונה הזאת.

מבחינת עוצמה ויכולת של קבוצה?לא.
אני מציין שגם אז הייתה מישהי יותר טובה ממנה שפשוט חירבנה לעצמה את הכל.

אז אתה מבין מה הכוונה שלי, עשתה עונה מדהימה בלי שיש עלייה יותר מדי לחץ ואין עלייה עומס כיוון שהיא מתחרה רק במפעל אחד .

אני מאמין שהבהרתי זאת מספיק, אבל ארסנל היא לא לסטר ואיני משווה אותן מבחינת גודל, היסטוריה וכדומה. אלא מציין ששתהיין נהנו מעונה יחסית חלשה של קבוצות הצמרת בשביל לקחת אליפות.
ארסנל אולי לא תקרוס למקום ה12 או למקום ה10[צ’לסי אחרי עונת האליפות עם מוריניו]עונה הבאה, אבל אני לא רואה אותם מתחרים על אליפות עונה הבאה אבל הם יתחרו על הטופ 4 עם ניוקאסל וצ’לסי.

המספרים קצת פחות גבוהים. השאלה למה. האם באמת בגלל שהיא נחלשה? או שמא בגלל שהיריבות החזקו?
יונייטד וניוקאסל היו 2 קבוצות לא רלוונטיות בעונה שעברה, העונה הן חזקות מאוד.
ארסנל שהייתה אותה קבוצה לוזרית עונה שעברה, השנה סופר חזקים.
ליברפול נחלשה, אבל היא פשוט לא יציבה, היא עדיין קבוצה שלא הייתי מהמר נגדה.
בנוסף גם קבוצות האמצע ממשיכות לשפוך כספים ורק מתחזקות.

אז כן סיטי קצת מפשלת קצת בליגה, אך הליגה עצמה סופר חזקה ובין הליגות החזקות בהיסטוריה של הפרמיירליג לדעתי.

הליגה יותר חזקה מעונה שעברה לדעתי.

אז פה אני לא מסכים. העונה הליגה לא חלשה בכלל, אפילו להפך.

שמע אני קצת חוזר פה על עצמי. אני לא מסכים עם ההשוואה כי אני חושב שמה שארסנל עושה זה הרבה יותר מלתפוס עונה חלשה של היריבות.
אני חושב שהליגה האנגלית לא בעונה חלשה ושמה שארסנל עושה הוא מרשים לא רק בגלל הציפיות בהתחלה אלא היה מרשים גם אם היה מדובר בסיטי עצמה (פשוט פיות מרגש).

מחצית ראשונה של אנטי כדורגל בהתגלמותו בטוטנהאם סטדיום, יותר מדי פרימדונות על המגרש ומעט מדי איכות. כנראה התרגלתי לדרבים הנהדרים שקיבלנו בשנים האחרונות כי כרגע אנו חוזים בזוועה.

השופט דרך אגב מתקשה אך מגיב מצוין, תצוגת שיפוט איטית, מרושלת ועם זאת נכונה וצודקת.

כרוניקה של כישלון ידועה מראש.

פיטרו מאמן מעולה ועם ניסיון ברמות הגבוהות ביותר, אחרי שכבר התחילה העונה, בשביל להביא מאמן חסר ניסיון וקבלות אמיתיות, ומבלי שיש לו כבר היכולת להתוות דרך לעונה הזאת.

השוו כאן את הפרויקט הנוכחי של צ’לסי לפרויקט הגלאקטיקוס הראשון. צר לי, אבל זאת השוואה מעליבה עבור הפרויקט של פלורנטינו. עם כל השגיאות המקצועיות שנעשו אז, חוסר האיזון והכסף הרב יחסית שנשפך אז - לפחות נקנו השחקנים הטובים בעולם דאז.
אצל צ’לסי סתם שופכים סכומים מוגזמים לחלוטין על ימין ועל שמאל, על שחקנים שמעולם לא הוכיחו ששווים את זה, ויותר מזה - אפילו לא על העמדות הכי דחופות מבחינתם.

מתי כבר בעלים/נשיאים של מועדוני כדורגל יבינו, שמנג’ר-על עם חזון ברור ותוכנית עבודה מסודרת למימושו >> אשראי פתוח לקניית שחקנים, גבוה ככל שיהיה?
הם באמת לא לומדים שום דבר מהסיפורים של יונייטד, ארסנל, ליברפול וסיטי?

ניצחון של אליפות?

ארסנל כבר היתה בדרך הבטוחה לאיבוד נק׳ אבל כבשה שער ניצחון בדקה ה97 (6 דק׳ תוספת זמן) ושמרה את הפער על 5 נק׳.

לא ראיתי את המשחק, אבל במשחקים שאני כן רואה של ארסנל וסיטי נראה שעושים הכל כדי לתת לראשונה את האליפות.