הגרסה שלנו למשחק :: כדורגל ישראלי

https://twitter.com/MailSport/status/1646849843111813123

בהקשר דומה…

אז מאבק אליפות לא באמת היה לנו אלא מכות במשחק העונה, משהו די מביך לדעתי אבל עבר זמן ולא צריך לפתוח תיבת פנדורה. אז מה כן יש? התחתית הייתה רותחת.

כאלה הם החיים של אוהדי הכדורגל - ממלחמת הישרדות מורטת עצבים ב-18:45 באצטדיון בלומפילד כשכולם מזיעים וב-23:00 גמר גביע המלך, אירוע שאמור להיות חגיגי.

ב-2007/08 מוני הראל אמר שליאור אסולין ‘מכר’ את הפועל תל אביב כי הוא החמיץ כמה הזדמנויות מול טברטקו קאלה במחזור השני, והיה ידוע כ’מהמר’. לא יודע, אבל בחיים לא ראיתי משהו כמו אנטואן קונטה היום. כבר כשהוא עלה בהרכב כל שער5 היה בפאניקה. חשבנו שהוא ישבור נבדל, יגרום לפנדל, יורחק, שנספוג עליו אבל אף אחד לא האמין שזה יהיה כל כך מכוון. שילמו לו?
אלוהים יודע איך חבורת חדלי האישים האלה שקוראים לעצמם ‘הפועל תל אביב’ הצליחו לחזור מפיגור כפול ובעשרה שחקנים - מוערך. המשחק הזה בבלומפילד הוריד לי כמה שנים מהחיים. רציתי ללכת לא רק ב-2:0 אלא באבוקות - יש לנו עונש על תנאי יא מטומטמים. זה היה מלהיב אותי בגיל 17, יש סטורי מהדרבי שעבר לאינסטגרם - אפשר די? לגבי השאלה שלי, התשובה היא כזו - כי זו ליגה פח וכי הקהל נתן מעצמו את ה-3,000%.
אנטואן קונטה מכר משחק לדעתי, אור ישראלוב שסימנו אותו ‘כשמעון גרשון הבא’ כאילו הוא איזה עילוי - עם פנדל כל כך חסר אחריות, מישהו צריך ללמד אותו לקח. חשבתי שתגיע שנת 2025 וקייס גאנם לא יבקיע גול אבל זה כן קרה. חיים סילבס קיבל עונש על כך ששוב עלה הגנתי עם שלושה בלמים, הייתה לי הערכה כלפיו אבל הוא מגעיל. מגעיל לא פחות היה שצריך לבדוק בבהלה כמה קורה עם בני ריינה נגד בית"ר ירושלים, מה המצב שם של הפועל חדרה שעושה רמונטדה נגד בני סכנין (אז מסתבר שהם לא טובים הא?) ולעשות חישובים. שרדנו, עכשיו אשמח שכמה שחקנים שהיו חלק מהעונה הדוחה הזו של 50 ספיגות והתבזות בפלייאוף התחתון - ייעלמו מכאן. יאללה הפועל.

ברק יצחקי בחוץ. אוהדי מכבי נושמים לרווחה

ברק בכר הפך בגיל 43 למאמן עם הכי הרבה אליפויות בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, יחד עם דוביד שווייצר ודרור קשטן, ובמהירות שלא נראתה מעולם.

לכל אחד מהם 6 אליפויות: אצל שוויצר עברו 22 שנים בין הראשונה לאחרונה, המרחק אצל קשטן היה 18 שנה, ואילו אצל בכר? 7 שנים בלבד.

מאמן היסטורי

עוד קבוצה שמוסיפה השנה כוכב שלישי

סך הכל עונה טובה לדור הופמן

בכר הוא פנומנלי. היכולת שלו לבנות קבוצה וליצור תלכיד הגדל מסך חלקיו כשהוא לא זונח את הכדורגל הנעים והיפה לעין - פנומן.

מאמן הרבה פעמים יכול להינות מהתלכדות של גורמים שלא באמת תלויים בו על מנת להצליח, או לסבול אם הם יוצרים כישלון. יש המון המון המון משתנים שלא תלויים במאמן שמשפיעים על הצלחתו, ולכן לא תמיד קל לזהות מיהו מאמן טוב ומי לא. לכן, הדרך הכמעט יחידה לדעתי היא לחפש עקביות לאורך שנים ובמועדונים שונים:

• מאמן שכמעט תמיד מצליח בכל מקום ובכל קדנציה הוא כנראה מאמן טוב (פפ, ברק בכר, אונאי אמרי)
  • מאמן שכמעט תמיד נכשל בכל מקום ובכל קדנציה הוא כנראה מאמן רע (גיא לוזון אולי המאמן הגרוע בהיסטוריה)
  • מאמן שהצליח הרבה אבל לאורך זמן קצר יחסית ובמועדון אחד בלבד הוא פוטנציאל בעל סימן שאלה (זידאן)

אנצ’לוטי אגב על פי הלוגיקה הזו הוא מאמן די בינוני, מה שאני מנסה לטעון תמיד.

הבעיה היא שלפי הלוגיקה שלכם, רק הצ’מפיונס חשוב - ולפי הקריטריון הזה הוא המאמן הכי טוב בגלקסיה.

האליפות הראשונה - הכי חשובה.
האליפות השנייה - הכי מרשימה.
האליפות השלישית - הכי היסטורית.

ברק בכר קיבע את מעמדו כמאמן הטוב ביותר בתולדות הכדורגל הישראלי לדעתי וזהו-זה, זה היה “הריקוד האחרון”. אני חושב שברוב העונה מכבי חיפה שיחקה כדורגל לא טוב אבל ליגת האלופות שווה הכל. וגם לבנות על אסטרטגיה לפיה נצטרף את כל שחקני ההתקפה הכי טובים - זה מעולה. החיזוק עם דיא סבע בינואר היה בדיוק במקום. בואו נזכור שחיפה נפרדה בג’נטלמניות מנטע לביא למשל וברגע האחרון היא התגברה על מכירתו של בוגדאן פלאניץ’.
לא אלך להשוות עם מכבי חיפה של 1994 ואני תמיד בראיה נוסטלגית משום מה, אני חושב שמכבי חיפה 2002/03 הייתה ייחודית על אף שלא זכתה בתואר וכמובן הקבוצה של יוסי בניון ויעקובו איגביני - אבל זו קבוצה היסטורית. רק בדיעבד יילמדו להעריך אותה. יש כאן הרבה שחקנים שכתבו את השם שלהם באותיות של זהב בהיסטוריה של המועדון כמו צ’רון שרי, גם עומר אצילי בלי קשר לדברים שהם לא מעולם הכדורגל, אפילו מוחמד אבו פאני. בקיץ שהיה מכבי חיפה החתימה שני מגינים מעולים, שני בלמים טובים, חוץ מפיירו שאותו כדאי למכור - היה קיץ פרפקטו, זה לא יקרה כל שנה.

כמעט כל משחק בסמי עופר התחיל כבר ב-0:1 למכבי חיפה, קראתי שזו קבוצת הבית הטובה בהיסטוריה של הליגה או משהו כזה, שנה רביעית ברציפות מלך השערים מגיע ממנה, יש הרבה נקודות קטנות שהפכו למשהו עצום.

לא רואה בהכרח סיבה ש"המסיבה תתפזר". הפועל באר שבע צריכה לסגור פיגור ברמת הסגל ואולי גם אין לה את המזומנים, גם מכבי תל אביב בבעיה. על פניו עושה רושם שרוב הסגל יישאר ואם לא - יבואו שחקנים רעבים חדשים. ברוב הפעמים הניסוי עם מאמן זר היה כושל, לא רק במכבי חיפה. מעניין מי יבוא.

לא רואה אותם אלופים בשנה הבאה. הם צריכים להחליף כמה וכמה שחקנים ואת הצוות המקצועי. בינתיים הם עייפים וההגנה שלהם סופגת יותר מדי. באר שבע צריכה רכש נקודתי כדי לעשות אליפות. זה אמנם בעייתי להמר נגד מכבי - אבל לדעתי כל עוד ערן שם יהיה קשה לקחת אליפות.

הם סופגים יותר מדי בגלל סגנון המשחק ולא בגלל הגנה חלשה, מכבי חיפה חושבת קודם כל התקפה וזה מה שהביא לה את האליפות.
אם חיפה מתחזקת בעוד קשר טוב וחלוץ אני לא רואה שום קבוצה בליגה שיכולה לעמוד מולם גם שנה הבאה.

השנה בכלל לא הייתה תחרות בליגה, באר שבע ומכבי תלאביב היו מועמדות בכאילו, לא הרגשתי מאוים מאףאחת מהם בכל שלב בעונה הזו.

קשה לי עם הקביעה הזאת, כשיש לנו מאמן (אופורטוניסט, אין מה לומר) שאימן בצ’לסי והיה מרחק החלקה בפנדל מזכייה בליגת האלופות. בכר יכול לעקוף אותו כמובן, אבל קצת מצחיק לקבוע דבר כזה כשאין לדעת לאן הקריירה האירופית שלו תתפתח.

מה שכן, הבחור הולך לאמן שנה שנייה ברציפות בצ’מפיונס בקבוצה שעוד יכולה להשלים דאבל סרבי ללא הפסדים (עוד 2 משחקי ליגה, חצי גמר וגמר גביע). מקווה שיצליח לו שם כמו שהצליח לו פה בארץ.

הקמפיין ההוא של גרנט באלופות הוא ה-הוכחה ב-ה’ הידיעה, לתיאוריה של @dkaro על מידת ההשפעה הנמוכה שיש למאמן בכדורגל.

ברור שיש חריגים כמו פפ, קלופ או סימאונה ומוריניו בשנותיהם היפות, אבל ככלל - מאמני כדורגל זה בגדול משחק של סטטיסטיקה. תאמן מספיק זמן קבוצות ברמות הגבוהות - וסיכוי גבוה שמתישהו תזכה בתארים. ואנצ’לוטי חביבנו יוכיח.
לצ’לסי ההיא היה סגל ברמה הגבוהה ביותר - אז בסוף זה הסתדר לה (כמעט). כל מה שגרנט היה צריך לעשות, זה לא להפריע יותר מידיי. כנ"ל עבור די-מתאו בהמשך, שגם הצליח ממש לזכות בגביע.

ברוב הגדול של המקרים של חילופי מאמנים, לדוגמה, מרמת הליגה הישראלית ועד הרמות הגבוהות ביותר - זה מרגיש בעיקר כמו עסקה סיבובית של החלפת גרביים מלוכלכות בגרביים מלוכלכות של מישהו אחר. meh, אולי בטעות שלך יתאימו לי יותר? אני אתן לך טוכל, אתה תיתן להוא פוטיצ’נו, וככה ישתחרר לי אמאורי. עשינו עסק?

והפרחים למוריניו שבנה הגנה מפלצתית בזמנו

אתה מניח שמה שהיה הוא שיהיה. לא תמיד זה עובד ככה.

• ילך מאמן דומיננטי מאד ואין שום מושג מי יחליף אותו
  • חזיזה בעונה לא טובה
  • אין חלוץ מספיק טוב
  • יתכן ששרי יתן עונה פחות טובה ואז יתחיל פסטיבל סביב האם לספסל אותו (בדיוק חידש חוזה)
  • אצילי יציב לאורך השנים, אבל תמיד ישנה אפשרות לעונה פחות טובה
  • חזיזה לא מספיק טוב כבר תקופה
  • לא בטוח שסבע וקורנו ישארו
  • סק זו כנראה פגיעה, דילן - עוד לא ברור עד הסוף. כרגע ההגנה סופגת יותר מדי

הסגל השיג הכל ובאופן טבעי צריך דם חדש כי לשחזר את אותו הרעב, בזמן שהמתחרים עוד לא בשיאם אבל במגמת עלייה ועם מוטיבציה בשמים. לא סתם זה משהו שלא נעשה משנות החמישים

או שאולי גרנט לא מאמן כל כך גרוע כמו שמנסים לצייר אותו כאן בפורום?
גם בנבחרת הוא חתום על הקמפיין הכי מרשים שלנו שאני אישית זוכר, כשהיה מרחק הפרש שערים מהעפלה למונדיאל מבית עם שווייץ, צרפת, ואירלנד (בתקופה שהייתה נבחרת חזקה).

אז נכון שהוא הגיע לאמן את צ’לסי לא בגלל סיבות מקצועיות, כמו רבים אחרים, אפילו זידאן מיודעינו לא אימן מעולם קבוצה בוגרת, ועל אחת כמה וכמה לא אימן קבוצת צמרת של בוגרים…

בסוף, תגידו מה שתגידו, הבן אדם לקח קבוצה שפיטרה מאמן בתחילת עונה לגמר ליגת האלופות, בו הפסיד בפנדלים, וסיים מקום שני בליגה בהפרש של 2 נקודות בלבד מאחת הקבוצות הגדולות בהיסטוריה של יונייטד.

אז אולי, ורק אולי, הוא לא מאמן גרוע כמו שעושים ממנו?

אתה רציני?

הסיבה היחידה לזה שהוא הגיע לצלסי שהוא ליקק לאברמוביץ כל כך הרבה במקום הנכון שלאברומביץ פושט נמאס והוא שם אותו שם.

גרנט הוא למעשה מאשר את מה שהיריב השנוא שלו אומר תמיד שלפעמים הכל קשור לשפיץ של הנעל ולא יותר מזה.

פוליטקאי על מאמן בינוני.

וכבר נכתב פה, מוריניו בנה לגרנט קבוצה וכמו טרמפיסט אמיתי הוא הצליח לרכב עליה.

מדהים שאתה מצליח להעליב אותי בזה ואני אפילו לא אוהד של זידאן. ההשואה בינהם מעליבה. אבל אם אוהד של ריאל מצליח לבזות את זידאן בזה יאללה מי אני שילחם על כבודו.

גילוי נאות אני מתעב את גרנט, מסמל כל כך הרבה דברים לא טובים אצלנו בתרבות הישראלית. מה שהוא עשה למוריניו זה שפלות ונבזות.

לא שיש לי הרבה מחמאות לתת לגרנט אבל לא להרוס משהו טוב שקיבלת זה גם הישג.

כי אברומביץ בעט בו בתחת בסוף של העונה. טרי אמר שגרנט הגיע השחקנים דיברו עם עצמם ואמרו שהם יקחו את המאמץ ולא הקשיבו להוראות של גרנט.

דרך אגב הוא לא לקח אליפות הפסיד בגמר וירד שנה אחרי זה עם קבוצה אחרת ששכחתי את שמה ליגה.

ומאז הוא או בלי קבוצה או עם איזה קבוצה לאומית דרג ג.

בסוף הכל מתישר ליכולות האמיתיות שלו.

בתור מאמן ישראלי הוא בסדר אין לי מה להגיד על זה. אבל הרזומה האירופי שלו מבוסס על קומבינה ושקר. תחמנות ישראלית טיפוסית.

בתור פוליטקאי הוא המוריניו והפפ של הכדורגל העולמי זה אני יתן לו.

שנספור כמה עונות כמאמן ראשי היה לכל אחד מהם?
גרנט החזיר את פתח תקווה לצמרת הכדורגל הישראלי, זכה ב2 אליפויות עם מכבי תל אביב ובעוד 2 עם מכבי חיפה.
הוא אימן גם משהו כמו 15 שנה קבוצות בוגרים.
הוא היה 4 שנים מאמן נבחרת ישראל והביא אותה לקמפיין הטוב ביותר מכל ממשיכיו.

אני לא טוען שהוא הגיע בצדק לצ’לסי, רק מראה שהוא לא המאמן היחיד שהגיע לג’וב מסוים לא בגלל הישגיו.

אפשר להגיד את זה על המון מאמנים.
אגב, כמה מאמנים שנחשבים לטובים מגרנט קיבלו קבוצה בנויה ולא הגיעו לגמר אלופות?
איש מעולם לא ניסה להשוות אותו לזידאן או פפ ביכולות אימון, רק שלא צריך לזלזל בוא יותר מידי.

בסוף גרנט הצליח יפה מאוד בליגה הישראלית ובנבחרת הלאומית. את זה אי אפשר לקחת ממנו, וזה כבר שם אותו בקטגוריה של בין המאמנים הישראלים הטובים.
הוא הגיע בדרך כלשהי לאמן את צ’לסי והגיע איתם לגמר אלופות, ולהתמודדות צמודה על אליפות אנגליה (מרחק 2 נקודות).
לצורך העניין כמה הוא שונה מדי מטאו לדוגמה? מרחק של פנדל מדויק לטעמי.

זה בדיוק הנקודה שלי, שהוא סובל מחוסר הערכה גסה בנוגע להישגיו מסיבות שאינן מקצועיות.
אני לא טוען שהוא מאמן על או לא יודע מה, אני אפילו מסכים עם הקביעה לפיה בכר המאמן הכי טוב שהיה בישראל, רק טוען שאולי גרנט לא כזה חסר מושג כמו שמנסים להציג אותו.

אני חוזר, לא בא להפוך את גרנט לאיזה מאמן על, רק בואו לא נזלזל בכבודו כי סך הכל מבחינת הישגים, לא חושב שיש לו מתחרים בכדורגל הישראלי. הוא פשוט לא נהנה מיחסי ציבור טובים בישראל.