הגרסה שלנו למשחק :: כדורגל ישראלי

היה ברור שנפסיד לאנגליה. אבל גם לזה יש דרך. האנגלים החזיקו בכדור פי 2 מאיתנו, בעטנו רק פעם אחת למסגרת, וזה היה יכול להיות אפילו גרוע יותר אם הם לא היו מחמיצים את הפנדל הסופר מוצדק שלא ברור למה השדרנים התעקשו שלא היה. תספרו לי עד מחר שאנגליה זו נבחרת ברמה של בוגרים, והבדלי רמות וכל הקשקושים האלה - הנבחרת הנוכחית הוכיחה שמגיע לה שנדבר עליה ועל למה היא הפסידה, ולא על למה הנבחרת ממול ניצחה.

עם כל המחמאות לאנגלים, עוד כמה שנים כשהם יהיו בבוגרים הם יחזרו לא לעשות כלום בטורנירים הגדולים באמת. זוכרים את ברזיל שניצחנו לא מזמן? תגידו מה שתגידו, הם נבחרת לא פחות טובה. הבעיה היא שבטורניר הזה ראינו, שוב, את כל מה שרע בכדורגל הישראלי - מאמן אופורטוניסט שקיבל את הנבחרת רק כי דוד שלו זה אבי לוזון, המאמן עצמו לא מבין כלום בטקטיקה (זוכרים את אלישע “תלחצו את בוסקטס, הוא לא טוב עם הכדור” לוי? אז הוא טקטיקן על לעומת לוזון), ויכולנו לראות על המגרש איך אחרי פתיחה טובה (AKA, התלהבות ויכולת אישית של שחקנים) האנגלים השתלטו על המשחק. עם עבודה טקטית נכונה, כבר ראינו את הילדודס מתמודדים עם לחץ גבוה, בונים משחק מעבר מדהים - על הקרקע!! הפעם, השחקנים נכנסו לפאניקה והעיפו כדורים, רק כדי שהבלמים הגבוהים של אנגליה ינקו אותם בלי קושי.

וזה לא שאצל אופיר חיים שלטנו במשחק בכל פעם. כשהנבחרות מולנו השתלטו על המשחק, ידענו לשחק כדורגל נסוג ולנעול את הרחבה. שום זכר לזה היום, האנגלים הגיעו לרחבה שלנו בכל פעם שהם באמת רצו. יצא לי לראות לא מעט את הנבחרת הצעירה בשנה וחצי האחרונות, וזה המשחק שהכי הזכיר לי את הנבחרת הבוגרת. כמו שכולכם מבינים - זו לא מחמאה. כדורגל עצוב, חסר מעוף, ספיגה של שערים קלים ובור שאנחנו לא יכולים לצאת ממנו לא מנטלית ולא מבחינת איכות הכדורגל.

סהכ עצוב. כנראה שפח האשפה המהלך הזה יקבל את הנבחרת הזאת גם באולימפיאדה.

רציתי להרים איזה פרויקט יותר רציני לכבוד חגיגות מאה השנה להפועל תל אביב - משחק הראווה נגד לגאנס מתקיים הערב בבלומפילד ב-20:00 (כשחגגתי יום הולדת 30 דירגתי את 30 השחקנים הגדולים בתולדות ריאל מדריד). בכל מקרה אני אסתפק בהרכב הטוב ביותר שראיתי כאוהד - שיקולים של רגש וחיבור כמובן ולא רק מקצועי בלבד:

שביט אלימלך| אילן בכר, שמעון גרשון, דגלאס דה סילבה, דדי בן דיין| גילי ורמוט, יוסי אבוקסיס, ביבראס נאתכו, סלים טועמה| עומר דמארי ואיתי שכטר.
הספסל: וינסנסט אניימה, אסי דומב, וואליד באדיר, יגאל אנטבי, אביחי ידין, גאבור הלמאי, דימיטאר טלקיסקי, שלום תקווה, ערן זהבי, רונן חרזי וטוטו תמוז

כן כנראה שלא הרבה אוהדים יעדיפו את שביט אלימלך על פני וינסנט אניימה אבל שביט היה אחד מגיבורי הילדות שלי ובשיאו היה שוער מדהים שלא הוערך מספיק ולא רק המסע באירופה. איתי שכטר היה שחקן אלוהי בעונת הדאבל. ערן זהבי כבש את שער האליפות אבל הוא בהרכב של הצהובים ולא שלנו. כמובן ששלום תקווה עולה מהספסל זה קלאסי.

ההרכב בשנים הקשות - מ-2014 ואילך : ארנסטס שטקוס| איאד אבו אביד, אדי גוטליב, אוראל דגני, דורון ליידנר| שי אליאס, שי אבוטבול, עומרי אלטמן, פארליי רוסה, הישאם לאיוס| אלן אוז’בולט

1.המשחק - הדבר הסתמי והלא באמת מעניין. אנחנו קבוצה בינונית מאוד גם בהרכב מלא אז ללא הבלמים הצעירים והחשובים, ללא הישאם לאיוס (חן סול אמר שהוא נשאר - אפשר לסמוך עליו?), ללא עומרי אלטמן וללא אלן אוז’בולט - יהיה קשה מאוד. טוב לנצח בדקה האחרונה בשיטה הקלאסית של עלי מוהר ז"ל. וכמה זה נכון - “כשאין אתה סובל - וכשיש אתה סובל”, קצת התגעגעתי.
2. להסתכל על החיובי - לא מבין כל אוהד שלא היה במשחק אתמול גם אם מחיר הכרטיס הוא שערורייה. כמה פעמים ייצא למישהו במהלך החיים שלו להיות באירוע כזה וכשאגדות העבר באות, ובטח כשהיחס המחפיר שלנו לשחקני העבר ידוע. חבל שלא היו יותר מ-9,000.
3. מספר 3 דגלאס דה סילבה - כמה אהבה הוא קיבל בחימום, איזה מרגש היה לראות אותו עם סרט הקפטן ומה שיפה זה שמלא ילדים היו שם עם חולצות שלו והם בכלל לא ראו אותו בלייב. אי אפשר להשוות בכלל את ההילה שלו לזו של השחקנים מהעשור הגרוע של הפועל, גם לא עומרי אלטמן. הוא נראה במצב פיזי טוב, חבל שלא שיחק קצת יותר, הציל חצי גול, נקרא לזה ככה.
4. הטקס - אולי אם היו עושים את זה לפני המשחק אז חבר’ה היו מבריזים וחותכים. תעודת כבוד. כמובן שנוצר מצב אבסורדי בהפועל שיש שחקנים ענקיים כמו שמעון גרשון, גילי ורמוט ויוסי אבוקסיס וכמובן ערן זהבי שגם תרם - שלא היה אפשר לחשוב עליהם בכלל, ואני הרי אוהד הפועל “בגלל” גרשון. גבי לסרי שהיה הראשון לעשות מעשה שלא ייעשה - לעבור מהפועל למכבי - הוזמן אתמול, קיבל בוז, ובצדק. הטקס התנהל בצורה הבאה: ממספר ההופעות הנמוך ביותר מבין ‘היכל התהילה’ ועד למספר ההופעות הגבוה ביותר. וואליד באדיר הגיע וזה נשמר בשושו עד לרגע האחרון. אני כמובן חיכיתי לשביט אלימלך שהקהל שר לו, לסלים טועמה (אולטראס, איפה אתם? למה לא לעודד את האגדות בכל המשחק? ולמה בכלל לשיר על ‘אנטי מכבי’ או קללות ביום כזה?), לפיני בלילי, לשי אבוטבול. ראו את שייע פייגנבויים מתרגש. היה אפשר לנגן ברקע גם איזה וידאו של עשר שניות לכל אחד שעלה לבמה. לא ראויים לדעתי להיכל התהילה - ניר לקס, גל שיש, עומרי אפק שגם היה סתם שחקן וכן הלאה.
הנעדרים הגדולים - שלום תקווה לא הגיע, מעניין למה, דיברו איתו, הוא היה אמור להיות, המועדון אפילו כתב לאוהדים; יגאל אנטבי גם נעדר, אמרו שהוא עוזר מאמן בבני ריינה והם במחנה אימון; גם ג’ימי טורק ומשה סיני שהוזמנו בוודאות - לא היו.

דבר אחרון: שמעון גרשון העלה פוסט עם תמונה שלו מניף את הגביע ב-2006: “בלעדיו חגיגות המאה לא יכולות להיות מושלמות”.

מה דעתכם? האם באירוע כזה כמו חגיגות המאה צריך להסתכל רק על הטוב למשל, ושמעון היה שחקן גדול, להזמין אותו ושהוא יקח את הסיכון אם הקהל “יבזה אותו” וישרוק בוז וכן הלאה או חלילה יזרוק איזה משהו לכיוון שלו?

אני חייב להגיש שוב שגרשון הוא השחקן שגדלתי עליו, אני אוהד הפועל תל אביב ‘בגללו’, שיחקתי בלם בילדים ובעטתי פנדלים לגובה ורציתי להיות כמוהו. אהבתי הכל אצלו - הקלאסה שלו, הדיבור הישיר הזה, טיפוס שאי אפשר לשנוא. עד שהוא עבר לבית"ר ירושלים האמנתי שיש סמלים בכדורגל, הוא פשוט שבר לי את הלב. הוא היה יכול להיות אגדה אמיתית, אחד מה-4-5 הכי גדולים (לא מדבר על תפקיד אחרי פרישה כי עובדה שהיום הוא לא בענף). המעבר הזה הכניס לו הרבה כסף והוא זכה באליפויות אבל הוא גם לא הרגיש שייך. והשורה התחתונה היא שכמה שאהבתי אותו זו החלטה מובנת מאליה של ההנהלה וכנ"ל גילי ורמוט.

נגמרו המדליות בחלוקה של אלוף האלופים חיפה נגד ביתר

בחיי איזה שכונה, מזה טורניר בית ספר…

לא, כי זה שחיפה משחקת את הסופר-קאפ כבר 3 שנים בסמי עופר אחרי שכל הסופרקאפים הקודמים שוחקו במגרשים ניטרליים.

צריך לסגור פה את הענף.

-מה שמכבי חיפה עושה עד עכשיו לא מובן מאליו. כאילו לא התחלף מאמן מנצח ועזבו שני שחקנים מעולים. זה גם לא שליאור רפאלוב מחליף את עומר אצילי. פיירו במוקדמות - נהדר. הכנסה כספית אדירה גם ובוסט לליגה. נראה אם נראה מכבי חיפה רעבה או לא.
-עדיף לחזק את הסגל ולהעמיק אותו בעוד קשרים לדעתי, זה מרגיש קצר מדי, חייב לציין. שוב - כסף לא חסר, ולעשות את המקסימום. הפועל תל אביב ב-2010-11 בנתה לרוחב עם סלים טועמה ויוסי שיבחון.
-צ’רון שרי, טוב, נו אני חושב שבכל דיוני הרחוב הוא נכנס לטופ5 של מכבי חיפה. זה היה סטטוס יפה בספורט5, אני הלכתי על יוסי בניון, איגביני יעקובו, ריימונד ז’וטאוטאס, אייל ברקוביץ’ וצ’רון שרי.
-סתם רוצה לציין שכמובן שיש משחקים חשובים בקיץ אבל קטלו את דיא סבע קצת-קצת-קצת מוקדם מדי. שחקן התקפה, בנוי על הברקות והוא לא אמור להיות דומיננטי כמו שרי, מניע כדור או טוב בכל התקפה.

-סאן מנחם גדל איתי בשכונה, זה לא שהוא ישמע שדור רומנו פה אז הוא בא בריצה אבל היה עצוב לי לקרוא את הריאיון איתו. בכל מקרה גם מה שהשיג לא הצליחו הרבה - הגשים חלום, הפך לשחקן, הגיע לנבחרת, לקבוצה הגדולה בארץ, ליגת האלופות, וגם הפך לדמות מזוהה עם הקהל ובמועדון. אגב הוא ומאור קנדיל חברים מאוד-מאוד טובים, בינתיים הם לא יכולים לשחק או להתאמן יחד…

לא יודע אם מתאים לכאן או לתרד הכדורגל הכללי…

דניאל פרץ לבאיירן מינכן.

לאט לאט עוד ועוד גורמים אמינים מדווחים על הדבר הזה.
יש לו דרכון גרמני מה שקצת מכניס היגיון לזה.

אני כישראלי שחי בסרט הייתי בטוח שהנה באיירן מחתימה מחליף צעיר לנוייר ואיזה כבוד לדניאל פרץ שהוא זה שנבחר אבל אחרי שצוללים לעומק נראה שהוא מועמד לעמדת השוער השלישי (שני עד שנוייר יחזור).

לא יודע מה לחשוב על זה. אמנם באיירן נשמע נוצץ אבל שוער זה אחד התפקידים שהכי קריטי להם דקות. אני נוטה לחשוב שלא כדאי לו לעזוב את מכבי תל אביב אם הוא לא יקבל דק’ משמעותיות, אפילו בשביל באיירן.
הוא ישחק כנראה עם מכבי תל אביב במסגרת אירופאית (יותר ממה שהוא ישחק בבאיירן) והוא יצבור עוד ניסיון.

דעתכם?

לדעתי חד משמעית זה טעות בשבילו לעבור
מעבר יוקרתי אבל דקות הוא לא יקבל שם, וכל שחקן צעיר חייב דקות כדי להתפתח. אם אתה שוער ולא משחק בכלל שוכחים ממך

וואוו איזו דילמה.
ברור שהחכם יהיה להתקדם באופן שישאר שוער ראשון בקבוצת היעד, אבל צ’אנס בבאירן…

חד-משמעית הולך על זה, בשביל שום צל של ספק.
רק לראות לדוגמה איזה סיבוב ארוך ראייקוביץ’ נאלץ לעשות עד שהתחיל לקבל פלירטוטים מקבוצות ברמה - ולו עוד היה את היתרון המובנה של להיוולד באירופה. פרץ מקבל כאן חתיכת קיצור דרך משמעותי, ועם רכבת ההרים של עמדת השוער בבאיירן בשנה וחצי האחרונות - סיכוי לא רע בכלל שהוא ימצא את עצמו אשכרה משחק. וגם אם לא - לצאת בגיל 19-20 עם הטייטל של “הייתי בבאיירן מינכן פעם”, גם כשוער שלישי, זה פותח דלתות הרבה-הרבה יותר משמעותי מאשר “הייתי השוער של סגנית האלופה של הליגה השישית בטיבה”.

אה, ושוער הוא אולי התפקיד שהכי פחות חשוב לו שיקבל דקות על המגרש - הכושר הגופני והאינטנסיביות הרבה פחות משמעותיים, וההבדל בין מה שמתמודדים איתו באימונים לבין משחק אמיתי הרבה יותר קטן מבכל תפקיד אחר (מלבד מצבי קצה ממש, שגם ככה נדירים במיוחד).

הוא הולך להיאבק על עמדת השוער הראשון עם סוון אולרייך, לא משוכה גבוהה כל כך, ובמצב של תחרות שווה אני לא אתפלא אם ישחק בגביע.

בגדול דילמה
השכל הישר אומר קפיצה גדולה מידי, יש לך הצעות מפיינורד ואוניון ברלין שגם הולכות לשחק בליגת האלופות והסיכוי להתברג שם כשחקן הרכב משמעותי גדול יותר.
הוא לא שוער מבוגר שסבבה לו לבוא לשבת בספסל, לעשות כסף ולשחק פה ושם באיזה משחק גביע, הוא צריך דקות.

מצד שני הלב אומר פאקינג באיירן מינכן מועדון טופ 5 באירופה ואולי בעולם קורא לך, איך לא תלך.
מקסימום אחרי עונה שתיים תצא עם טייטל של שיחקתי בבאיירן, הרבה יחטפו אותו בדרג ב’ באירופה.

יש לי 3 שאלות:

1. למה אתם בטוחים ששוער בן 37.5 יחזור לעצמו אחרי פציעה כל כך חמורה? הסיכויים הם שנוייר גמר לעצמו את הקריירה כשוער על.

2. אולריך בן ה35, לא קיבל את האמון וזומר הוחתם במקומו. מה מיוחד בו, שאתם חושבים שהוא טוב יותר מפרץ?

3. ראיתם משחקים של פרץ? הוא שוער ענק .

הוא חייב לעבור לשם, ולהילחם על אפודת השוער הראשון עד שהוא ישיג אותה. והוא ישיג אותה.

דווקא חשבתי כמוך וחשבתי שהוא בא להלחם על אפודת השוער הראשון אבל הדיווחים אומרים אחרת.

כלומר אם נוייר לא חוזר לעצמו והנוכחי יהיה חלש, יביאו שוער אחר.

שיבקש להכניס סעיף buy-back למכבי של 4.5 מיליון בעונה הבאה אם הוא משחק בפחות מ20% מהמשחקים.

כשיש לך הצעה מבאיירן אתה הולך הכי פשוט שיש.

ראיתי ואני באמת חושב שהוא שוער ענק אין קשר
עדיין בכל זאת מעבר למועדון ענק עם רצינות והתייחסות אחרת ממה שהוא מכיר.
יהיה עליו חובת הוכחה עצומה כל אימון

הלוואי שילך לשם ויצליח לו, הכדורגל הישראלי רק ירוויח מזה

באמת מוזר לי (ואני מאוד עדין) הקטע של “אל תלך לבאיירן” כאילו פאקינג ריאל מדריד עומדת לו בפתח…

שקבוצה כמו באיירן מינכן קוראת לך לקבוצה הראשונה (בונוס נויר לא כשיר מבוגר וכנראה לא יפתח כל משחק גם שהוא יחזור מהפציעה) אתה פשוט שואל איפה חותמים ומתי מתחילים?. זה כך פשוט. לחזור לישראל הוא תמיד יוכל לחזור. וכמו שאמרו פה לפני , שחקן שהוא אקס באיירן מינכן עושה פלאים באופן חיובי לקורות חיים של כל שחקן לא משנה כמה הוא ישחק ואיזה דקות יקבל.

באמת שאני לא מבין…

*הייתי יכול להבין סירוב אם יש לו הצעה מקבוצה דרג ב באירופה להיות שוער ראשון זה התסריט היחיד שאני יבין אם הוא יסרב.

מהצד של פרץ - לעשות הכל כדי לעבור.

מצד של מכבי? בא אחד המועדונים העשירים בעולם, שיכול להרשות לעצמו להוציא 100 מיליון על חלוץ, ומציע הצעה מעליבה של 3.5 מיליון אירו? רק לפני חצי שנה גלוך נמכר ב-7 מיליון.

באיירן מנסים לעשות באיירן, ובדיוק כמו שהם עושים בליגה שלהם - לשדוד קבוצה קטנה מהם ואפילו לא לשלם לה סכום הוגן. במחירים הנוכחיים של הכדורגל האירופי פרץ בקלות שווה 20 מיליון אירו.

ברור שכן. גם אם לא יראה דקה.
תדמיתית הוא ישתדרג בטירוף.