הגרסה שלנו למשחק :: כדורגל ישראלי

למה טביב יוצא כמעט נקי? למרות שב-‘וואלה ספורט’ מדברים על שכר מופרז לביתי ליהי, על משכורת לגבי קצרה יד ימינו גם כשלא היה חלק מהמועדון וגם על תשלום לעו"ד או משהו כזה בשימוש למקרה פרטי(הנער שהגיע להפגין מול ביתו) מתוך קופת המועדון. התשובה: טביב כביכול מסר את המועדון לרמון כשהוא במצב סביר ויש היאמרו בגירעון של 7 מיליון שקלים. הבעייה היא שאף אחד לא מתעניין בשורש - הפועל באותה תקופה מכרה שחקנים גדולים, העפילה לליגת האלופות ועוד ועוד. היה פלוס גדול בקופה ואיכשהו פתאום יש גירעון.

בכל-אופן, גם אם אני מחבר את הכל זה עדיין לא מגיע למספרים שחשבתי שישנם, כנראה שטביב היה מתוחכם. בואו נאמר שציפיתי שאז המועדון יהיה לפחות בפלוס של 30 מיליון כלומר יכסה את חובות העבר המזעריים שאני מניח שהיו. הפועל באותם שנים מכרה קרוב ל-10,000 מנויים בקלות. ב-2010 במרץ ביבראס נמכר, בחורף אחר-כך דה-סילבה, ועוד ועוד ועוד. ואיפה נשמע דבר כזה כמו רמון, שמשעבדים את ההכנסות העתידיות של המועדון שנתיים מראש, או שלוקחים הימור על אירופה? לדעתי אין ספק שטביב ורמון הם הנוכלים הגדולים וכבירי הוא פחות מהם, הוא יותר בכובע של אוהד מתלהב\אידיוט.

@KB9 אתה מבין גם בכלכלה יותר ממני, אז מה דעתך על אלה?

אז בעצם מנשק החיילות ואיש הפסלים אשמים, כשהאחרון עשה הרבה יותר מאשר החתמות שגויות והעדר בדיקת נאותות (חוזים כפולים עם דגני ואלטמן, למשל). טיעון הנגד שלו הוא שהוא “התנהג כאוהד” אבל זה תירוץ רע מאוד. העיקר שהצלחתם לגרש את טביב.

בינתיים בקבוצה הקודמת השניה של טביב, איך לומר, סילבסטר בעייתי לאור אינברום. ואני לא מתכוון ליאקוב.

המפרקים מבינים יותר מכל אחד אחר והם אומרים שטביב לא קשור לפירוק.

לגבי תקופת טביב, אני לא מאורע במספרים ובפרטים אבל מהיכרות כללית עם עולם הכדורגל הישראלי - כסף גדול לא מרוויחים בו, גם לא קבוצות מצליחות. להבנתי טביב השאיר את המועדון במצב כלכלי טוב מכפי שקיבל אותו.

האמת שאני לא ממש מבין למה בערך כל העולם ואשתו שונאים את טביב. התחושה שלי היא שהקבוצות שלו כמעט תמיד היו במצב לא רע בתקופתו, והתחילו תקופה רעה ברגע שעזב. גם מקצועית וגם כלכלית.

בלי לחקור לעומק, הרושם שלי הוא שמדובר בבעלים מצוין.

הפועל עשתה פעמיים שלב בתים בליגה האירופית, פעם אחת בליגת האלופות, מכרה שחקני מפתח בזה אחר זה בסכומים יפים ובכל עונה היו לה סביב ה-10,000 מנויים. המשוואה די פשוטה, מה גם שלגבי ‘השאיר את המועדון במצב כלכלי טוב יותר’ - אני לא משוכנע. טביב הריח הזדמנות טובה בהפועל, הוא לא היה צריך להוציא דבר(מסייג: שלושה שחקנים מכפר-סבא). שום הצלחה מקצועית לאו דווקא קשורה אליו, זה הכל גוטמן ושחקנים שפרחו והיו בכושר הטוב בקריירה שלהם. ההחלטה המקצועית היחידה שטביב עשה בהפועל - גוטמן רצה את עידן שריקי מאשדוד וטביב החליט שיגיע טוטו תמוז שהוא שחקן צעיר שיצליח במקום אחר יותר מאשר בבית"ר.

לגבי ‘למה שונאים את טביב?’ - אם שלושה קהלים בארץ נגדו אז כנראה יש סיבה. הוא השאיר בכפר-סבא אדמה חרוכה לחלוטין, בהפועל ת"א, גם, בערך(לא אהבתי אותו אבל גם לא הייתי מאלה שצרחו לגרש אותו ובטח לא הפגנתי נגדו - סתם זרמתי עם הקללות של האולטראס במגרש פה ושם). בבית"ר הוא היה בסדר, חוץ מהעניין עם ורד לדעתי בגמר הגביע והקרקס במעמד המאמן. את מכירת שחקני המפתח שנה אחרי שנה בבית"ר - קשה לבקר, כי למכבי יש הרבה יותר כסף.

בשביל משוואה תצטרך להביא את הצד של ההוצאות, שאוהדים מתעלמים מהן תמיד. כדורגל הוא עסק מאוד לא רווחי בארץ. בשנה של ליגת האלופות, אם לא התפרעת עם הרכש, אתה מגיע לאיזון או רווח קטן. בכל שנה אחרת כדי להחזיק קבוצה טובה אתה בהכרח מפסיד.

בתקופת טביב לא פורסמו הדוח"ות הכספיים של המועדונים כמו היום, אז בוא תסתכל רק לשם הדוגמה על הערכת התקציב לעונה הנוכחית:

כמו שאנחנו רואים ומכירים מדיוני הכספים בריאל מדריד המשכורות תופסות את הנתח המשמעותי בתקציב. אלה עולות ביחס דיי ישיר להצלחת הקבוצה, כך שבתקופת טביב היה מדובר בסכום גבוה בהרבה מה16M של העונה, וגבוה גם מ50 אחוז מההכנסות כפי שקורה בכל הקבוצות הגדולות. שחקנים זרים עולים הרבה במיוחד לקבוצות גדולות, כי שחקנים עם רקורד סביר לא באים לפה בשביל פחות מכמה מאות אלפי יורואים בשנה. כל פצ’אלקה שהבאתם עלה סכום שאתה לא מדמיין ביחס לתרומה המקצועית שלו, וזה לא שחסכתם באותה תקופה גם על סכומי העברה/השאלה (סתם בשליפה מהזיכרון - אלרואי כהן, דה רידר, בן סהר, טוטו; שכטר, ורמוט ואניימה שקניתם בהתחלה).

בצד ההכנסות, על עליה לליגת האלופות מכניסים כ10 מיליון יורו שמהם צריך לקזז עלויות (בעיקר טיסות ועלויות אצטדיון במשחקים). על מכירת כוכבים הפועל הכניסה עוד פחות מזה - דה סילבה (2.5M יורו), שכטר (2.5M יורו), זהבי (1.5), ורמוט (750K). ליגה אירופית זה כסף קטן, על השתתפות בבתים עם 6-7 נקודות מקבלים כ1.5 מיליון יורו בלבד. שאר ההכנסות דומות למה שאתה רואה בטבלה למעלה גם כקבוצת צמרת, אפילו פחות כי בעבר הסכם זכויות השידור היה פחות מפרגן. הפער במנויים זניח, זה לא שהיה לכם סמי עופר מלא ב30 אלף איש.

אם מסתכלים על התקופה שלו בבית"ר אני משוכנע שהוא היה מעורב הרבה יותר מזה גם בהפועל, בשחקני רכש ומן הסתם גם במינויים של קשטן ושירזי. כמו שלא מקרי שהקהלים של הפועל ובית"ר נגדו כך לא מקרי ששתי הקבוצות האלה הצליחו מקצועית. הוא מבין כדורגל ומבין גם את הביזנס מסביבו.

הוא טיפוס שמעורר אנטגוניזם, בהפועל הוא התנגד לקטע ה"שמאלני" וגם כי… איך לומר, הוא לא שייך לשבט שלהם. בבית"ר הוא גם הסתכסך עם האוהדים על דברים שלא קשורים לכדורגל.

בפן המקצועי, אומרים שהניהול שלו מאוד ריכוזי כך שאחריו נשארת אדמה חרוכה וכמו כן טוענים שהוא מזניח את מחלקת הנוער. בבית"ר הייתה כמובן טענה גם נגד ההתערבות שלו בהרכבים ובחילופים, אבל הקבוצה הצליחה אז נשארנו רק עם העובדה שזה נראה רע.

בעיניי, מכיוון שמדובר בעסק פילנטרופי, זה בעייתי שלבעלים לא יהיה קשר רגשי כלשהו למועדון. אבל מעבר לכך גם אני לא רואה במה טביב כל כך רע.

1. צריך להבין שהדו״ח הזה הוא מנקודת מבט משפטית, שהיא רחוקה מלייצג את כל האמת/מה שמוסרי. על אחת כמה וכמה בדבר הזה שנקרא ׳כדורגל ישראלי׳, שבו דוחות כספיים לא תמיד מייצגים אפילו את המציאות הכספית של מועדוני כדורגל (אבל היי - לפחות יש את ויצמן יער לטובת חקר האמת ומיגור הקומבינות).
  2. אלי טביב הוא בעלים נוראי והעובדה היא שהשאיר אחריו מועדון מפורק כבר שלוש פעמים. בבית״ר הוא השאיר מועדון לא ממש מאורגן או מתפקד, עם נוער שהולך אחורה. לפעמים הדרדור ההתחלתי, גם אם הוא רק חוליה בשרשת, הוא המשמעותי ביותר. זה לא מוריד אחריות מרמון וכבירי.
  3. העובדה שיש לו עין לשחקני כדורגל לא תשנה את העובדה שהוא נוראי. החל מדיווחים שיש המון שחקנים שהוא הרס להם את הקריירה, שיטות מגעילות של ייבוש על הספסל (ורד, אייבינדר וכו׳), חילופים מהיציע ולכאורה שלל קומבינות כספיות (זה המון שמועות ואין לי הוכחה לכלום, אבל במקרה שלו לדעתי אין עשן בלי אש. גם לעובדה שהוא מבצע חילופים אין הוכחה, אולי הוא קיבל טלפון מהשליח של הפיצה).

אני משוכנע במאה אחוז שנעלמו מיליונים מהקופה של הפועל ת"א, לדעתי המועדון לא היה אז בחובות ואם טביב השאיר אותנו בחובות של 7 מיליון שקל, זה לא משמעותי? אפילו יש את הכתבה ב-‘וואלה ספורט’ שמראה הוצאות לא שגרתיות. בצד המכירות אתה יכול להוסיף גם את ביבראס שנמכר במרץ לרוסיה ואת יבואה.

לגבי טביב מקצועית\ניהולית, היה פיצוץ גדול בינו לבין מוני ערב משחק הפתיחה בשלב הבתים בבנפיקה, זו הייתה אמורה להיות חגיגה ואני לא בטוח שהאווירה הנאחסית לא השפיעה בהמשך העונה. וככה היה בכל מקום של טביב, גם בבית"ר, למרות שניצחו. בהפועל, לגוטמן הוא לא התערב, ולמנות את קשטן כמאמן זו החלטה די הגיונית בסה"כ לאור העבר שלו במועדון, האופציות האחרות וגם הרזומה בכלל, מה גם שאותו טביב פיטר את קשטן כשהיינו במקום השני בטבלה ואחר-כך עם ניצן שירזי לא ממש חזרנו למסלול.
בבית"ר ירושלים אני יכול לציין שחרור של רואדה שדרש עוד כמה לירות ויכול להיות שעם בלם נורמלי בהרכב בשנה שעברה לצד כחילה - בית"ר לוקחת אליפות. היא כבשה כל הזמן שערים אבל גם ספגה המון. אני לא מערער על טביעת העין המקצועית שלו פשוט מדובר בשני מקרים שונים. בבית"ר הוא באמת בנה קבוצה יחסית מאפס והשביח את אצילי(גם אותו הושיב ביציע ועשה לו מנהג) בעוד בהפועל כבר היה בסיס איתן ומאמן גדול ולא בובה. אגב, בכפר-סבא הוא השאיר את החבר הטוב אוחנה על הקווים והתוצאה - הקבוצה המוכשרת ביותר בליגת העל שירדה ליגה, לפחות מהיום שדור רומנו רואה כדורגל - שנת 2000. להלן חלק מהשמות: לויטה, דה-סילבה, ידין, ישראלביץ’, בן-לוז, יבואה, וגם מליקסון, אבובקרי שהיה בסדר, עופר טלקר…

בניון חתם בבית"ר לחצי שנה ובסיום העונה עתיד לפרוש מכדורגל, ועכשיו כמה משאלות לב:

• העמדה: צריך לשחק כקשר התקפי ולא מאחורה כמו במכבי פ"ת. שיוכל לעשות איזה דריבל גם בגילו, לאיים על השער, אם אפשר אז עם פטור מסוים מעבודות ההגנה.
  • היריבות: יהיה קלאסי אם בניון ישחקו במשחקיו האחרונים נגד מכבי, ואז באר-שבע, ואז נגד מכבי חיפה, חלילה שבית"ר לא תהיה בפלייאוף תחתון שם היא תמצא אולי את הפועל ת"א אבל לא מעבר, משחקים משעממים נגד אשדוד ורעננה שאף אחד לא רוצה להגיע.
  • הסיום: בניון שחקן הליגה הכי גדול שאני ראיתי עם כל הכבוד לגולים של זהבי. היה לוקח כדור ועובר את כולם. מקווה שאוהדים יזכרו לו את הטוב וישימו בצד את השטויות שלו עם מכבי חיפה וגם הדם הרע עם באר-שבע. שחקן כזה שפורש צריך לקבל מחיאות כאפיים מ-30 אלף איש במגרש, נקווה שיווצר תקדים.
  • ובניון עצמו: בלי תלונות על דקות משחק, בלי ציטוטים מיותרים, וגם בלי פציעות - רק בריאות שיהיה.

בנושא אחר, אורן יוספוביץ’ בפינתו הקבועה ב-‘וואלה ספורט’ - ‘סוגר מחזור’ - קורא למנור סולומון לעזוב את מכבי פ"ת באופן מיידי . “עם שלושה שערים ב-2018 ובלי שהשתדרג באף אספקט, ההחלטה של מנור סולומון ל-2019 צריכה להיות עזיבה מהירה של מכבי פתח תקוה, ובכל מחיר”.

אתמול בלילה פרסמו במנהלת נתונים בולטים לשנת 2018. “14 דריבלים מוצלחים השלים מנור סולומון במחזור ה-19 של העונה שעברה. אף שחקן לא ביצע יותר”, היה הציוץ. סולומון צריך להסתכל על הנתון הזה, ולהגיד לעצמו: “אלוהים ישמור, אין סיכוי שבסוף 2019 כל מה שיזכרו ממני זה 14 דריבלים מוצלחים במשחק בו לא כבשתי, לא בישלתי, החמצתי ממטר והקבוצה שלי עשתה 1:1 מול מכבי נתניה”. עוד הוסיף - זה עידן של שחקנים שמקבלים בו את כל מה שהם רוצים.

אני חושב שהטור די מדויק, מכבי פ"ת תקועה במקום, סולומון חייב להתקדם הלאה. הבעיה שהמצב בקבוצות הגדולות בארץ בעייתי מאוד, רמת הלחץ במכבי חיפה כמובן שונה אבל המועדון הזה מחפש את עצמו, כנ"ל בית"ר ירושלים, והעונה אפילו בהפועל באר-שבע לא היה שקט בזמן שמכבי ת"א לא אופצייה כי היא עמוסה מדי בחלק הקדמי. מה גם שפ"ת תדרוש עליו, וזכותה - סכום עתק, וככה הדרך לחו"ל תהיה קשה. אבל סולומון צריך לחשוב איך בצעד הראשון הוא הופך להיות שחקן ליגה מוביל ולא רק כישרון גדול.

ובאיזה מצב הוא לקח את שלושת המועדונים?

הפועל תל אביב הייתה מועדון צמרת בארבעת העשורים האחרונים רק כשהיה גורם שהזרים לה כסף. ההסתדרות על חשבוננו בשנות השמונים, סמי סגול, אלי טביב. בשאר הזמן מדובר במועדון שבו האולטראס מאיים על כולם ברצח. אני לא חושב שזה ייחודי להפועל אלא לכל מועדון גדול אחר בארץ. מכבי חיפה לא תלויה ביעקב שחר, אבל היא תלויה באיזשהו יעקב שחר. ההנחה היא שבגלל שיש לה המון אוהדים וחלקם אמידים יימצא הפראייר שיחליף אותו אם יחליט לעזוב, כפי שקרה במכבי ת"א, בית"ר ובמידה פחותה גם בהפועל.

הנה כתבה על קריסת הפועל תל אביב מ2005, הרבה לפני טביב:
https://www.makorrishon.co.il/nrg/online/3/ART/858/005.html

מוני הראל שקיבל את הקבוצה בחינם מסמי סגול הוא לא איש אמיד מספיק בשביל להחזיק קבוצת צמרת, לכן טביב הגיע מלכתחילה. את זה צריך לזכור. בקיץ 2008 האוהדים עשו בלאגן במשרדי כתר נוכח מצב המועדון. הגרעון היה חד משמעית גבוה מכפי שהותיר אותו טביב כשעזב ומבחינה מקצועית הקבוצה הייתה בתחתית כשגוטמן הושיע אותה. כלומר זה היה מועדון שבמקרה הטוב היה ממשיך לדשדש במרכז-תחתית (והאוהדים היו שולחים את מוני הראל לגרמניה של שנות ה40), ובמקרה הרע היה הופך במהרה להפועל פתח תקוה. אז לומר שטביב החזיר את הקבוצה מפורקת יותר מכפי שקיבל אותה זה פשוט לא נכון, גם אם מתעלמים מכך שתחתיו המועדון רשם הישגים חסרי תקדים מקצועית.

את הפועל כפר סבא טביב לקח לראשונה כשהייתה בליגה א’, ולאחר מכן כשהייתה בחובות כבדים. מהעירייה.
את בית"ר לקח טביב מגאידמק כשהיא כבר מזמן לא מעניינת אותו ושוב - מועדון בחובות כבדים. החזיר אחרי הצלחה מקצועית במצב כלכלי טוב יותר מכפי שקיבל.

ההתנהלות מול שחקנים שמסיימים חוזה, ההתערבות המקצועית וכו’ הם זניחים בעיניי ביחס לאלטרנטיבה. כלומר, היום יש להפועל תל אביב בעלים שגם מתערב מקצועית (אחד הניסנובים טוען שהוא מנהל מקצועי), רק שהוא פחות אמיד מטביב ולא מבין כלום בכדורגל - לא מקצועית ולא ניהולית. עדיף טביב.

סמי סגול עזב את הפועל ת"א בקיץ 2003, שם האוהדים ‘עשו מחאה’, היה עניין של הקפאת שער הדולר, תסכול של הקהל על סיום העונה ובהנהלה חשבו שאם השחקנים האלה בסגל כאלה גדולים איך לא זכו בכלום? הפועל לצד זה נסוגה כלכלית ולכן במקום טועמה ובלילי היו לנו את רמי אבו-לאבן וכפיר אדרי. מוני חזר עוד פעם בצורה רשמית כבעלים בקיץ 2005, ובאותו הקיץ הפועל שינתה את פניה וחזרה להיות קבוצת צמרת - גילי ורמוט בחר בה ע"ח מכבי חיפה, הגיעו גם דגו, ברדה ובאדיר בין היתר. רוצה לומר: לא משוכנע שהמועדון לא היה יכול להתקדם דאז ב-2008 ללא אלי טביב, הרי מוני כבר עמד בנטל בעבר. הוא פשוט ספג אש מהקהל על דברים אחרים, לאו דווקא כישלונות מקצועיים - על פיטורי שום, על היחס העלוב לשביט אלימלך, על כך שנתן ליוסי אבוקסיס לפרוש.

אני חולק עלייך לגבי התקופה שלו בהפועל ת"א, שם הוא גם לא התערב מקצועית לפי דעתי חוץ מדבר אחד שציינתי וגם טביב וגם גוטמן אמרו אותו. כדי שזה יהיה ברור, אני לא הייתי נגדו, בטח לא הלכתי להפגין, והניסנובים הצילו אותנו אולי מפירוק רשמי בליגה ג’ והתחלה עם ‘הפועל בלומפילד’ או משהו כזה, אבל מאז עשו טריליון טעויות. עם בעלים טוב מהם היינו נשארים בליגה כבר לפני שנתיים.

הפסיק את התמיכה הכלכלית המאסיבית אבל בפועל הקבוצה הייתה בבעלותו. מ2005 מוני הראל וקבוצתו ניהלו את המועדון אבל לא היו הבעלים. בקיץ 2008 מוני הראל החזיק ב30% מהבעלות (קיבל מתנה מסגול כי הצליח לא להעמיק את הגרעון בין 05-08), ולפי ההסכם היה יכול לקנות את 70% הנותרים תמורת 5 מיליון דולר. מכיוון שהסכום הזה גדול עליו הוא החליט לעזוב, האוהדים שלכם התפרעו ולסמי סגול נמאס סופית - אז הוא נתן למוני הראל את הקבוצה במתנה. ואז טביב הגיע לעזור.

מה שחשוב הוא שהדאבל של קשטן, ואירופה עם אוסטרץ, ובמידה רבה גם ההישגים תחת מוני הראל מ2005, ובקיצור כל דבר טוב שקרה בהפועל תל אביב מאז שנת 90 ועד טביב - קרה בזכות איזה 200 מיליון שקל שסמי סגול שפך מכיסו. אין כסף = אין קבוצת צמרת. מקבל את זה שיש שיעדיפו קבוצת אוהדים, או סתם קבוצה שפויה שמדשדשת בין מרכז ליגת העל לצמרת הליגה הלאומית אבל בלי סכנה של נפילה פתאומית מהצמרת לכל הבלאגן שאנחנו רואים היום. אבל קבוצת צמרת אמיתית, במציאות הנוכחית, אי אפשר להיות ככה.

https://www.sport5.co.il/HTML/Articles/Article.64.301639.html

בינתיים בחלון ההעברות: חדרה מתפרקת מנכסיה ולדעתי מצטרפת לאשדוד, רעננה, סכנין והפועל ת"א כמועמדת בכירה לירידה. הזוי אם אוגו יעשה את הדרך ההפוכה, לא מאמין שיש סרט כזה.

מעונת הרבע גמר גביע אופ"א הפועל ת"א לא הרוויחה כמעט כלום, את זה אני זוכר עוד מכתבות בתור ילד. עזרו לאוהדים להגיע למשחקי החוץ עם אונייה פה ושם, סבסוד כרטיסים ועוד ועוד, ומכרו בסה"כ את אוסטרץ ולא במחיר של שפע. אני לא סגור לגבי הנתונים שהבאת ולא באמת יודע מתי סמי סגול הצטרף, אני יודע רק שהפועל תמיד הייתה מועדון עם תקציב פחות גבוה ביחס לאחרות - מכבי חיפה ומכבי ת"א תמיד וגם בית"ר ירושלים. זה לא רק הדאבל שאותו הביאו ‘הילדים’, תינוקות קשטן בעיקר לצד קצת שלום תקווה ורונן חרזי ושביט אלימלך, אלא גם בשנים אחרות. לא הבאנו שחקנים במחירים עצומים(רוסו ‘הגלאקטיקו’ של קיץ 2000 העדיף את בית"ר), לא שילמנו שכר מוגזם(במכבי, בנין ונמני הרוויחו 600-700 אלף דולר, מחיר פסיכי גם במונחים של היום ובטח של אז), ותמיד היינו צנועים יותר. אני לא חושב שהיה צריך לשים הרבה כסף בהפועל ת"א גם באותן שנים. אולי לא חיינו מההכנסות בלבד אבל בטח לא השתוללות. אני לא אומר שאתה טועה, אני פשוט חושב שהמספרים שהצגת על סגול קצת מנופחים ובגדול זרים לי.

מקור שהוא לא אני:

הפועל אף פעם לא הייתה בגבהי התקציב של מכבי חיפה, ת"א או בית"ר בתקופות העשירות שלה - והיא גם לא הצליחה כמוהן. הנקודה היא שזה עסק מפסיד, וכדי להיות בצמרת לאורך זמן צריך שמישהו יפסיד הרבה כסף. בין אוליגרך כמו גיידמאק לקבוצת אוהדים יש אמצע רחב.

אגב גם הדאבל של תינוקות קשטן לא היה זול. לא קשטן עצמו שהיה המאמן היקר בארץ, לא פישונט. אין לי כמובן נתונים אבל אין לי ספק שגם העונה הזאת הייתה גרעונית ביותר. נכון, זה לא גאידמק ולא גלקטיקוס אבל זה בדיוק מה שאני אומר - גם בשביל קבוצה נחמדה כזאת שרצה בצמרת כמה שנים צריך מימון.

אני חולק עלייך על עניין ההצלחות, כמובן תלוי על איזו תקופה מדובר. אני לא מודד הצלחה רק באליפויות - היינו יציבים וסיימנו הרבה פעמים בסגנות, זכינו בגביעים, רשמנו עונות גדולות באירופה - 2001/2 בעיקר אבל לא רק היא, וגם מכרנו שחקנים לחו"ל - ברור שלא מדובר בבניון או יעקובו אבל אילן בכר בספרד זה הישג ויש דוגמאות כמו ברדה ועוד.
הפועל מודל 1999/00 - ניבאו לה מקומות 4-5 לפי איכות הסגל והתקציב, אני עוד זוכר את מוספי הספורט הישנים. נגעתי בקשטן שללא ספק היה המאמן המעוטר והיקר, וגם פישונט לא זול ואני מניח שגם רונן חרזי אולי - אבל גרשון ושביט הרוויחו מעט, פליקס חלפון עזב ואני חושב שמבחינת השכר והתקציב גם הפועל חיפה האלופה היוצאת הייתה לפני הפועל ת"א.

פספסת לדעתי את הנקודה שלי לגבי הניסנובים - לא אמרתי שאני בעד קבוצת אוהדים, חס וחלילה. אמרתי שאני מוקיר להם את זה שהצילו את הפועל מפירוק, ואני מודע גם לגודל הכיס שלהם. מה שאני אומר שמאז הם לקחו כל-כך הרבה החלטות שגויות ואפשר היה להצליח יותר גם בשפיות הכלכלית שהם מנסים להנהיג. במקום להחתים 13 שחקנים או משהו כזה, ואת טוטו תמוז עם משקל של מאה קילו - אפשר היה לצרף קצת פחות שחקנים ולהפעיל את השכל. גם קורצקי לא היה מאמן מתאים ואחר-כך איווניר שחושב שהוא קונטה. גם את רפואה לא הייתי מפטר וכן-הלאה.

מכיר את הכתבה הזו, קראתי אותה בזמן ההוא. שים לב לשוני בסיקור של אתרי הספורט, ב-One לא כתבו מילה על אלי טביב והוא הרי חצי חבר שלהם; ב-‘וואלה ספורט’(שאגב היו הראשונים באותה התקופה לכתוב שוב ושוב על המצב הכלכלי הנוראי) - דווקא כן. הדו"ח עצמו הוא 200 דפים וגם תמורת שלום אני לא אקרא אותו, אבל לדעתי פספסו שם. אם במקור מסוים כתוב שטביב השאיר קבוצה בחובות של 7 מיליון ש"ח וב-‘וואלה’ יש פירוט על כל מיני הוצאות מוזרות ואף תשלום מקופת המועדון - זה תקין? אני מקבל את זה שהוא לא אחראי להתרסקות הגדולה אבל לדעתך אין לו בכך שום חלק? אני חושב שאתה טועה.

אגב בגלישה לנושא קצת אחר, ניהול מועדון וכסף, מכבי ת"א דוגמא קצת יוצאת דופן כי יש לה דוד עשיר מאוד מאמריקה, חבל שהפועל לא חיקתה אותה בכמה דברים כמו לנסות למנף את המרצ’נדייז ואין לנו אפילו חנות רשמית שעומדת שהיא לא דוכן באצטדיון. אני אשאל אחרת - עד כמה מעבר למגרש גדול של בלומפילד ישדרג את המועדון אם נישאר בליגה, ובוא ננסה להשוות לבאר-שבע או מכבי חיפה. אם אלונה עוזבת מחרתיים ובא מישהו כמו הניסנובים - המועדון תוך שלוש שנים מתרסק לדעתך?

האמת שקצת קשה לעמוד בקצב הכתבות על הפועל - התגובות, המסמכים ועוד, יש גם תגובה ותכתובת ארוכה של עידו חגג’, אבל שימו לב לכתבה הזו מאתר One: דו"ח הפירוק של הפועל ת"א - שלב אחר שלב: מצב הגירעון אחרי כל שנה ביחס להכנסות והוצאות[או מה שחשבנו שהן].

אני לא זוכר אם כתבתי את זה איי-פעם ככה אבל זו טרגדיית ענק לא רק להפועל ת"א אלא לכדורגל הישראלי בכלל, אני לא חושב שהיה דבר כזה כאן בסדר גודל כזה - מבחינת מועדון גדול שירד לטימיון, אורך הזמן, הרמאות והבלוף, עצמית העיניים של הבקרה וכמובן מספר האנשים שעוסקים בדבר כשאף אחד מהם לא היה נקי.

בואו תהיו גם אתם בעלים של קבוצת כדורגל: תקדימו את ההכנסות של כמה שנים קדימה, תקחו הלוואות, תעבירו כסף לחשבון ותשקרו בדיווח. ראמון אשכרה לא שם שקל אחד מכיסו. והמספרים מנותקים מהמציאות - מבחינת הכנסות, הוצאות ועוד.

אופיר חיים פוטר.

הפועל תל אביב - המתנה שלא מפסיקה לתת.

כמה מאמנים פוטרו השנה בליגת העל?

הניסנובים הצילו אותנו מפירוק אבל יש להם חלק גדול בכך שירדנו ליגה. אני מוכן לקבל שאין להם כיס, שהם עושים טעויות ויש אכזבות, הסגל שבנו סביר. אבל על טמטום טהור כמו פיטורי רפואה ועוד לפני ינואר - אני לא מוכן לסלוח. הם כאלה מטומטמים שאין דברים כאלה.

לא כל מאמן מוכן להגיע עכשיו להפועל. לוקח את רפואה חזרה בשתי ידיים ובטוח שאיתו נישאר בליגה. השריף עבר זמנו. אני מניח שקובי יתעקש גם על רכש נורמלי. ערן לוי וקלאודימיר הם לא משהו שאני מחכה לו.

רפואה חזר. הפכתם לחיפה ב

(כולל אלישע)
8 קבוצות שונות, אבל במכבי חיפה ובהפועל תל אביב זה קרה פעמיים, כך שמדובר בעשרה מאמנים שהלכו הביתה.