השואו של מרסלו :: השחקן המרגש בסגל?

אני חושב שמרסלו ראוי לת’רד משלו והיה כזה בפורום הישן, בהתחלה אמנם זה היה מוזר אבל עכשיו אני חושב שלסרחיו ראמוס יש תחרות ממש קשה וראויה לתואר ‘השחקן המרגש בסגל’. מרסלו לא פעם הוא השואו האמיתי במשחקים של ריאל מדריד והוא מאפיין אותה - זריקת הזין בהגנה והשואו בהתקפה. בדסימה הוא פתח על הספסל ואני זוכר את השער שלו, שהבנו שזהו-זה - ריאל מדריד אלופת אירופה. מייד אחר-כך הוא התחבק עם איקר ארוכות על כר הדשא למרות שהשריקה עדיין לא הגיעה, הם בכו יחד כמו אוהדים, הם בכו יחד כמונו.

בשנה שעברה אתם זוכרים, מרסלו כבש בשלושה משחקי נוק-אאוט - פריס(בברנבאו), טורינו(בקלאסה) ומינכן(שיוויון קריטי מכל הלב). מיכאל יוכין כתב עליו ב-‘וואלה ספורט’ שהוא גדול מרוברטו קרלוס. בעבר זה היה יכול להישמע כמו קוריוז אבל עצם זה שהנושא עולה לדיון בהשוואה מול אחד מגדולי המגנים ששיחקו את המשחק - זה הניצחון האמיתי של מרסלו. רוברטו קרלוס היה טוב יותר הגנתית מן הסתם והוא אחד מפלאי תבל, אבל מי האמין שמרסלו יכול לעשות את השינוי העצום הזה ולהפוך לאחד השחקנים הגדולים של ריאל מדריד ובמרוצת הזמן גם לקפטן השני?
מרסלו פותח את העונה ה-13 שלו במדי ריאל מדריד, הכי וותיק בסגל חוץ מסרחיו ראמוס, והשחקן הזר עם הכי הרבה עונות בריאל מדריד, וגם אם הכל יילך כמו שצריך הוא יעבור את רוברטו קרלוס ויהפוך לשחקן הזר עם הכי הרבה הופעות. כרגע יש לו 456 משחקים, 33 שערים ו-19 תארים. זה מגן זה? שחקן התקפה לכל דבר.

אם היינו עוברים על דיונים בפורום הישן, בעונת השוסטר שבאמת נתן לו את הבמה, שכר הלימוד אחר-כך, הניסיונות הלא מוצלחים כקשר וכן העימותים מול סביליה וחסוס נאבאס, אתם יודעים…

מרסלו באופן מפתיע נותר מחוץ לסגל נבחרת ברזיל והוא נהנה בינתיים מהזמן בולדבבאס. הוא גם מצא זמן להתראיין לערוץ הטלויזיה הרשמי של המועדון. הראיון המלא - באתר שלנו| מעתיק לכאן את הדברים הרלוונטים והמרגשים:

סגנון מרסלו. “צריך לעזור גם למעלה וגם בהגנה, אני מרגיש רגוע מאוד ונהנה לשחק למעלה, שיתוף הפעולה שלי מעולה עם אסנסיו, לוקאס ואסקס, קארים, איסקו, כל מי שמגיע לצד שמאל וכמובן שנהנתי עם כריסטיאנו”. מרסלו מגלה - “אני רואה את כל המשחקים של הקבוצה שוב עם דגש עליי כמובן, רואה את הטעויות שיש כדי ללמוד מהן ולא לבצע אותן שוב”. המגן הוסיף שצריך ללמוד לאלתר ולעדכן כל הזמן כי אחרת לומדים אותו והוא נהיה שקוף, ושהוא מודע לביקורת על משחק ההגנה.

הדסימה. “זה היה קשה להתחיל את המשחק על הספסל, הרגשתי שיש לי קוץ בתחת, ידעתי שאני ככה לא יכול לעזור. אני ואיסקו עלינו מהספסל ונתנו הכל כמו שאר הקבוצה. השער שלי הגיע כששחקני אתלטיקו מאוד עייפים, אבל אני לא יכול להסביר את התחושה שהרגשתי באותו רגע. אין דבר יותר טוב מלזכות עם ריאל מדריד בליגת האלופות ועוד שאני כובש בגמר, זה לא יסולא בפז”. על החגיגה - “אלה רגעים ייחודיים שאני תמיד מספר עליהם לילדיי, אני חיי בריאל מדריד, זה חלק מהחלום, כל שחקן בריאל מדריד יודע שהוא צריך להגיע לגמר ופשוט לנצח”.

הפנדלים בסאן-סירו. “חיבקתי את איסקו כי היה קרוב אליי, עודדנו אחד את השני, ידענו שאסור לנו להיכשל, היינו ממוקדי מטרה וחגגנו בטירוף. חצי מהשחקנים כבר היו גמורים ופצועים, זה גמר מרגש”.

הזכייה ה-12 ועוד. "חגגנו עם המשפחה על כר הדשא וזה היה מדהים. ראמוס הזמין אותי להניף את הגביע יחד איתו וזה מדהים, אני מודה לו. זו תמונה יפה מאוד. ריאל מדריד נותנת לך דברים שאתה לא יכול להסביר. “אני מייצג הרבה דברים. כולם רואים אותך כשחקן ריאל מדריד. זה דבר מדהים, אתה זוכה בתואר עם הקבוצה הכי גדולה בעולם. אבל אני חייב לומר שאני נהנה כאן בכל משחק, בכל אימון. להגיע לסבילס ולראות את כל האוהדים כל-כך מאושרים ולא רוצים לעזוב את המקום גם בשעות הקטנות של הלילה, לדעת ששימחנו אותם, זה רגע ייחודי. זה כבוד לחלוק את הרגע הזה”.

אמביציה. “בכל פעם בתחילת העונה אני מוחק את כל מה שהשגתי, אני רק רוצה להוסיף עוד לארון התארים, כאילו אין לי אף תואר, הרצון לנצח מניע אותי, זו המוטיבצייה”.

הצעות לעזוב. “זה נושא מגוחך, אני שמח מאוד בריאל מדריד שהיא הבית שלי למשך שנים רבות, החוזה שלי ארוך ואני נשאר. זה המועדון הגדול בעולם ואני תמיד רוצה לשחק במועדון הכי טוב שיש. מרגע שהגעתי תמיד הייתה תחרות קשה ואינסוף שמועות אבל הגשמתי חלום”.

סוף הקריירה. “אני עושה את העבודה שלי הכי טוב שאני יכול ומשתדל בכל עונה להיות בשיא ולתת ערך מוסף, אני נהנה לשחק כאן, משאיר את כל-כולי על המגרש. מגיע לכל האוהדים שנשמח אותם. מצד שני אני יודע שקשה להישאר בריאל מדריד עד גיל 40 וכעת כשחקן בוגר אתה דואג הרבה יותר מילד בן 18. אנשים רבים כותבים שטויות ברשתות החברתיות אבל אני לא מתרגש”.

זהו-זה, הבמה שלכם, מקווה שיהיה דיון פורה, ואולי אפילו שיח לא ילדותי על מרסלו<> רוברטו קרלוס והעדפה אישית, ואולי אפילו הרגע הפייבוריט שלכם ממרסלו או הרגע המחונן.

מגן די אוברייטד למרות היעילות הגדולה שלו בהתקפה, בהגנה הוא חלש. וזה עיקר תפקיד המגן

זה כמו לכתוב שראול היה חלוץ אוברייטד כי הוא לא היה הכי קדמי בהתקפה.

מרסלו כל-כך טוב בהתקפה שזה די מכפר על ההפקרות שלו, ובד"כ אחד הקשרים(קאסמירו בעיקר) גם כך מחפה עליו. מה שכן, מודה שהייתי יותר שלם עם מגן כמו הרננדז מצרפת, שמראה רמה גבוהה משני צידי המגרש.

הרננדס בלם שמצא את עצמו בטעות רץ ליד הקו. הוא לא מגן התקפי טוב אפילו ביחס לאח שלו.

לא יודע, דווקא מאוד הרשים אותי במונדיאל (מודה שראיתי אותו רק שם)

אסתפק בקרבאחל שמאלי אם יש בנמצא…

לא דוגמה טובה בכלל, ראול עדיין נתן הספקטים.

מרסלו מעולה בהתקפה, אבל בהגנה הוא חור וחלש מאוד.
עדיין הייתי לוקח אותו לכל קבוצה בעולם בקלות, אבל צריך גיבוי.

איתמר, ממש ממש לא. בחלקים גדולים מהעונות האחרונות, מרסלו היה האסטרטגיה ההתקפית העיקרית שלנו. ראמוס, קרוס והקשרים פשוט התקדמו עד לטווח מסירה ממנו, וזה המהלך ההתקפי האופטימלי והכמעט יחיד שלהם . גם רונאלדו, ועוד בתקופת הביניים בתפקוד שלו, המהלך שלו על הקו לרוב הסתיים בלחפש את מרסלו. מרסלו אחד השחקנים היחידים שלנו שיודע מה לעשות עם הכדור באזור המסוכן ולא מפחד לקחת אחריות. גם איסקו לא מפחד להיות כתובת באזור המסוכן, אבל הולך לו הרבה פחות טוב. יש לו גם מהלכים לא צפויים, כניסות סופר מסוכנות לרחבה, נוכחות מרתיעה. דני קרבאחל הוא המגן הטוב בעולם, מרסלו הוא פליימייקר אדיר.

הדוגמה טובה, פשוט לא הבנת אותה. התפקיד של מגן (הרבה פחות מתאים מ-full back) הוא להגן כמו שהתפקיד של חלוץ הוא להיות חלוץ (מילולית). בסופו של יום החסרונות של מרסלו ידועים והקבוצה יודעת לרוב לחפות עליהם. מצד שני, מדובר כנראה במגן שהכריע הכי הרבה משחקים לטובת קבוצתו שאני ראיתי, באמצעים הגנתיים או התקפיים, והמטרה היא בסוף לנצח בכדורגל. לא מבין איך המילה אוברייטד מסתדרת עם זה.

כדורגל הוא משחק קבוצתי. בסופו של דבר ההרכב עובד למען מטרה מסוימת, שהיא מושגת הכי טוב כשמרסלו על המגרש ולא קונטראו לדוגמה.
לא, מרסלו לא מגן הגנתי טוב, אבל כמו שהתפקוד של קשר היא בשני צידי המגרש כך גם של מגן.

אם תרצה אפשר לקחת את זה למושגי פיפא, עבודת המגן היא מעבר לרמה גבוהה בTackling כמו שחלוץ טוב הוא מעבר לFinishing גבוה.

גם מסי לא שחקן שלם בכלל, האם הוא אוברייטד? הרי שחקנים בעמדתו לרוב צריכים לרוץ יותר ולעשות הגנה, מה גם שהוא לא חזק ואין לו משחק ראש או רגל חלשה. אבל עדיין הוא השחקן הטוב בהיסטוריה אפילו כשיריבו שחקן שלם הרבה יותר.

אוף טופיק רציני, אבל אם הסקורר + הדריבליסט + המוסר הטוב בכל הזמנים (ועל הדרך גם בועט החופשיות הטוב ביותר כיום והשחקן שכובש הכי הרבה מחוץ לרחבה) הוא לא שחקן שלם, אז מי כן? למעשה, מסי הוא כנראה השחקן הכי שלם בהיסטוריה, לפחות בעמדות התקפיות. דוגמה תמוהה בלשון המעטה.

אני חושב שהדיון איבד את זה לחלוטין, לקרוא למרסלו אוברייטד זה לא פחות מהפלצה, אבל ניחא(מרסלו היה שחקן ההתקפה הכי חשוב חוץ מכריסטיאנו רונאלדו. הכדור אליו והוא יסתדר, יקרה משהו. ירים בשמאל, יפגיז ברגל ימין, יכדרר, לא יודע…משהו יקרה). ואם על מסי אומרים שהוא לא שחקן שלם אבל הנימוק הוא ‘לא עושה הגנה’ אז זה מסביר הכל. כן שחקן שלם, לחלוטין. אני מחפש פגם בכוח ולא כל-כך מוצא. כבר ראיתי נוגחים הרבה יותר טובים ממנו ומצד שני זוכרים את הגמר ההוא כשהוא נגח על הפרצוף של פרדיננד, אז עדיין בשיאו ואחד הבלמים הטובים בעולם?

קרבחאל שמאלי? הלוואי והיה דבר כזה. זה לא הדיון אבל אפרופו דני, איזה כיף לראות אותו פורח בנבחרת אחרי הקללה שהייתה עליו. לא זומן למונדיאל 2014 למרות שכבר אז היה טוב מחואנפראן, לפני יורו 2016 היה פצוע… יש לו רק 20 הופעות בנבחרת. הוא היה צריך להיות עם 50+.

מסי לא שלם בגלל שיש המון אספקטים של המשחק בהם הוא לא טוב (כוח, משחק ראש, רגל חלשה, וכו) ובנוסף הוא חור טקטי.
לטעמי רונאלדו של פעם היה שלם יותר כי הוא היה יותר מגוון.
אבל מסי תמיד היה טוב יותר כי פשוט את מה שהוא כן עשה הוא עשה הכי טוב שיש וברמה כל כך הרבה יותר גבוהה מהשאר.

אני לא רוצה לגרור את הדיון של מרסלו למסי, ובכ״ז לגבי משחק ראש אני איתך וחולק על דור (כי נגיחה אחת, עם כל הכבוד למעמד ונגד מי, לא הופכת אותו לשחקן עם משחק ראש)

לגבי כוח ורגל חלשה, אתה טועה לדעתי ובגדול.

זה שמסי לא נראה שרירי כמו תיאגו סילבה או יאיא טורה לא אומר כלום אבל הכוח שלו. הוא שחקן חזק מאוד ויש על זה אינספור סרטוני יוטיוב שמוכיחים את היציבות וההתמודדות מול בלמים בעזרת הכוח.
כנ״ל עניין הרגל החלשה שאני לא יודע מה אתה בדיוק מצפה ששחקן יעשה איתה. בהנחה שאתה מדבר על גולים הוא כובש איתה ולא בצורה נדירה וגם מוסר, בקיצור, משתמש בה.

שחקן מושלם זה שחקן שמנצח משחקים ותחרויות כמעט לבדו בשביל הקבוצה שלו. אין מושלם. אתה לא יכול להיות נמוך וזריז כמו מסי וגם גבוהה וחזק כמו איברהימוביץ’ ועם משחק ראש. אתה לא יכול להיות גם בעל יכולת הגנה של מלדיני והתקפה של מסי.

מסי הוא הדבר הכי קרוב לשלמות שהיה בשחקן כדורגל. אתה לא יכול כמעט לצפות ליותר משחקן. היכולת שלו להניע את הקבוצה, להוות איום מתמיד מכל מצב היא משהו לא רגיל. לצפות ממסי שיהיה גם עם משחק ראש זה לא הגיוני, ולכן בעיניי הוא שחקן מושלם מבחינת סט היכולות שלו.

עקב האכילס שלו לדעתי העובדה שהוא נעלם בחלקים גדולים מהמשחק. תארו לכם את השחקן הזה פעיל כל 90 הדקות ומחלק את הכדורים שהוא מחלק ועושה את הדריבלים שהוא עושה, איזה השיגים הוא היה משיג אז. עם זאת, העובדה שהוא לא שוחק את הגוף שלו בכל משחק גורמת לו להיפצע מעט (או לא להיפצע בכלל ליתר דיוק), והוא יוכל לשמור על כושר ליותר שנים. לא בטוח שזה כזה רע שהוא לא אקטיבי לאורך כל 90 הדקות בכל משחק מבחינת מסי עצמו.

מרסלו הוא תופעה בעיניי. הוא האיום הכי גדול על היריבה גם כשרונאלדו היה עדיין בקבוצה. הוא שחקן שצריך להתכונן אליו ולשנות את המשחק שלך כדי לעצור אותו. בהגנה הוא מעולם לא היה עילוי, אבל בהתקפה הוא מושלם, אם יש בכלל דבר כזה מושלם בכדורגל :blush:

שלם, לא מושלם!
מסי השחקן הכי קרוב למושלם שיש, אבל הוא לא שלם לדעתי, זה הכל.

שלם זה להיות טוב בכמה שיותר דברים, מסי יחסית חד גוני, אבל עושה את זה כל כך טוב פשוט. הוא לא שחקן של תנועה בלי כדור או משחק גובה, ובטח שלא הגנה. הוא שחקן שמקבל כדור לרגל ועושה קסמים.

בכל מקרה נעזוב את מסי ונחזור למרסלו, שממנו התחיל הדיון על שלם ומושלם.

בשביל שחקן כל כך נמוך שמשחק בקבוצה כל כך מקובעת בסגנון המשחק שלה, יש לו די הרבה שערים עם הראש. לנגוח הוא יודע.

ביום שמסי ירגש כמו מרסלו, אפשר יהיה לקרוא לו שחקן שלם.

גם לבנזמה יש שערים ממבצעים אישיים. האם הוא דריבליסט מטורף?
קרבאחל לא מזמן כבש עם הראש, זה אומר שיש לו משחק ראש משובח?

לרונאלדו יש משחק ראש משובח, וגם לראמוס ופיקה למשל. כשמסי יגיע לרמה הזו עם הראש אז יהיה לו.
גם לרונאלדו יש בישולים יפים, האם אתה יכול להגיד שהוא מוסר מהטובים בעולם?
גם מרסלו נתן משחקים יפים בהגנה כבר והיו פעמים בהן הוא היה חלק מקו הגנה בלתי עביר נגד שחקנים כמו ניימאר ואמבפה, או אפילו נגד מסי. זה לא אומר שהוא שחקן הגנה מדהים.

באופן יחסי למסי אין משחק ראש מדהים, זה הכל.

תבין את ההבדל בין מקרה פרטי לכלל.

24 שערים זה מקרה פרטי? כנראה בעולם שלך. בטח לאור המגבלות שציינתי.
מסי לא מבקיע עם הראש בכמויות של האחרים כי הוא מוצא פתרונות עדיפים, כריסטיאנו והאחרים הם המוגבלים במקרה הזה, לא מסי.
תבין הבנת הנקרא.