טקטיקה :: סגנון המשחק לאן?

כאן המקום לדיונים טקטיים.

שששש

זה די נכון.
בכל אופן גומש “הקיצוני” וסרג’י “המגן” פצועים כך שאני מצפה לראות הרכב מעט יותר סולידי בתקופה הקרובה.

קצת לגבי ה-אי סימטריה. אני מנסה למצוא אשמים לעיניין הזה. מצד אחד אנחנו דוגלים בהנעת כדור יחד עם משחק בשימוש 9 מזוייף. קשה לשלב את שני הדברים יחד, שכן ה9 המזוייף כן מצריך סימטריה מסויימת באגפים. כרגע שני האגפים בינוניים כך שלא ברור אם זוכים פה לסימטריה מסוג מסויים.

אני חושב שהדרך היחידה לפתור את מה שקורה פה היא דרך דינאמיות, בנוסף לטיפה יותר קרדיט לחלק מהשחקנים (בדגש על דניס). אנחנו רואים מידי פעם ניסיון לאזן את המשחק של ברצלונה ע"י שימוש בשחקנים באופן דינאמי (בדגש על פאוליניו ורוברטו), אבל אפשר רק לקוות שהפעולות הלו יספיקו מול קבוצות בדרג גבוהה יותר. היום ברצלונה תיבחן מול סביליה, שאומנם לא באמת קרובה ליכולת שלה בעונה שעברה, אבל היא חלק מרצף משחקים קשוח שימשיך אחרי הפגרה.

אני מקווה שנראה פתרונות יצירתיים נוספים היום מצ’ינגורי.

אם יש אנשים שעדיין לא מבינים למה סמדו לא פותח באופן קבוע :

נשיא בנפיקה: “סמדו נמכר תמורת 30 מיליון יורו, שיתקבלו בשנתיים הקרובות. אחרי כל 50 משחקים שלו, בנפיקה מקבלת 5 מיליון יורו”.

*משחק נחשב 60 דקות

זה בדיוק מה שעלה לי בראש כשקראתי את הפוסט מבארסה מאניה…

חבל שניהול סגל בריא מתבצע רק כששחקנים נפצעים.

המועדון מנסה ל"שכנע" את דניס סוארז לעזוב לנאפולי. לאן נמשיך להדרדר מפה.

https://twitter.com/FCBNewsRoom/status/929297356897517569

אני כבר לא מתעצבן כמו פעם…

החלק המוזר שזה לא מתיישב עם קונספירציית הדקות בחוזים שיוחסה גם לסמדו וגם לדניס (אם אני לא טועה).

מעניין מה רואים בגומש ומפספסים בדניס. כלום לא מסתדר לי.

מה לא מתיישב? ככל שסמדו ישחק יותר כך ברצלונה תשלם יותר בונוסים. אותו דבר דניס שגם לו יש בונוסים שצריכים לשלם לסיטי בקשר לחלוקת דקות שלו.

יש פה שתי אלטרנטיבות שאני לא יודע מה יותר גרוע:

א. ואלורדה הוא "בובה"
ב. ואלורדה מאמן בינוני ולא חכם .

אני בוחר באופציה הראשונה, בהתחלת השנה עד למשחק מול אתלטיקו, גומש התיבש על הספסל בליגה ובקושי קיבל דקות. אפילו דניס שיחק טיפה יותר מעכשיו. מהמשחק מול אתלטיקו הכל השתנה. גומש עדיין רע . אבל מקבל יותר ויותר גב מהמאמן.

מסי מסתכל מהצד ורושם הכל…

רק העובדה שהוא בובה מתאים לזה, ושוב רק אם הידיעה מאה אחוז נכונה וגם מסי וסוארז מעדיפים אותו.

אני לא אופתע אם במהלך העונה הוא יודע על התפטרות מהקבוצה. המצב הנוכחי יכול להעיק לכל מאמן.

שרוצים לדעת לסנן בין ידיעות בתקשורת ולדעת להבדיל בין דיוחים אמינים יותר לבין הדיוחים האמינים פחות, צריך לקחת כמה דברים בחשבון:

א. מקור הדיוח- במקרה שלנו, MD ידוע גם בשמו בקטלוניה ישראל היום של ברתומאו,

ב. נושא הדיוח -דניס סוארז שחקן של ברצלונה. מה שנותן למונדו אמינות.

ג. עיתוי ומטרה- ינואר מתקרב וצריך לספק לפפ סגורה ורוברט “אליבי” לאפשרות שדניס יעזוב. ומה יותר טוב מלזרוק את האחריות בנוהל הרגיל על “שעיר לעזאזל” המאמן.

דרך אגב, אחרי שהחתימו את דמבלה, באופן מסתורי הודלף לתקשורת המקומית ידיעה שההנהלה של ברצלונה לא התרשמה באופן מלא מדמבלה ומי שדחף לקנות את השחקן זה ואלורדה למה ההדלפה? כי במקרה של כישלון אפשרי של דמבלה אז אתה תשמע הדלפות שמי שרצה את דמבלה זה המאמן ולא ההנהלה. הם חושבים לרחוק על איך לזרוק אחריות…

ההנהלה הנוכחית לימדה אותי הרבה שעורים בתקשורת ואיך לנתח דיוחים בה חחח …

בחיי מרגיש לי כאילו ההנהלה זה שלוחה של מדריד בתוך הקבוצה.
שחקן טוב עם פוטנציאל גדול? תתיבש בספסל.
סוארז לא פוגיע ופאקו כן? לשחוק את סוארז בבקשה.
אי אפשר להוציא את מסי מההרכב כי זה שקוף מדי? לא נורא, נעשה הכל שלא יחדש חוזה.

מנגד, גומש מסריח את המגרש? אחלה, שיפתח במשחקים הקריטיים.
וורמאלן כבר 3 שנים מקבל משכורת על כלום? לא רוצה לשמוע על עזיבה בשום פנים ואופן. כנ"ל שווארמה טוראן.
אינייסטה? לשחוק אותו עכשיו כמה שיותר, בדצמבר יפול מהרגליים לשארית העונה. מסי ישחק עם הצל שלו.
תתקע את רוברטו כמגן, תשחק את אלבה ואל תתחשב בדין, תכניס פאוליניו על חשבון דניס ושלח את גומש לשחק קיצוני מדי פעם…

בחיי אני מייחל לפיקה שיפרוש כבר בסוף העונה רק כדי להתמודד על הנשיאות.

אני כמובן מסכים עם הביקורת הכללית על ההנהלה, אבל בנוגע לדניס סוארז אני לא מתחבר לפסטיבל. הוא לא כוכב כדורגל וגם לא יהיה.

צריך לקבל יותר הזדמנויות? יש מצב, אבל גם אם לא, זה לא פשע בעיני ואני לא אבכה מדי אם יעזוב. זה לא דומה לסיטואציה עם תיאגו בזמנו.

מסכים, מה גם שפאוליניו בעיני הצלחה גדולה עד עכשיו. הוא מביא אלמנטים למשחק של בארסה שאף אחד אחר בסגל לא מסוגל, בעיני הוא תורם לא פחות מראקיטיץ’ נניח.

אני מסכים וגם אותי פאוליניו מפתיע עד כה לטובה, אבל בעיני זה אומר יותר על רקיטיץ’ והאלטרנטיבות מאשר ההיפך.

בוודאי, הכל יחסי. מבחינה “אידאלית” פאוליניו לא צריך להיות יותר מגיבוי שני-שלישי להרכב במקרה הטוב. בהתאם לציפיות הנמוכות הוא הצלחה, ובסגל הנוכחי הוא שחקן די משמעותי. הפתעה גדולה מאד, לא חושב שיש מישהו שציפה לכך, בטח לא אני.

אם בא לי לדבר על טקטיקה השנה, זה השינוי הגדול שעובר ג’ורדי אלבה. לא לחינם הוא נשמע בראיון די מבסוט מהעזיבה של ניימאר.

היכולת של מגן לתקוף (בנוסף לעבודתו בהגנה) תלויה המון ביכולת של הווינגר לפניו לפנות לו את השטחים, ועם כל הכבוד לניימאר - למעט בשנת הטרבל שמסי היה בכנף (ימין) והשחיל בננות לעבר ניימאר או אלבה במקרה שניימאר נכנס למרכז המגרש/הרחבה - ניימאר די תקע את המהירות של אלבה והיכולת להצטרף בקו השני של ההתקפה.

פדרו או מסי זכאים לחלק גדול מהקרדיט שדני אלבס היה מגן מהשורה הראשונה (לטעמי המגן הימני הטוב בהיסטוריית הכדורגל המודרני) כשידעו לתת לו את המקום להצטרף.

מהבחינה הזו ללא ספק העזיבה של ניימאר תרמה לנו. השאלה כמה דמבלה יצופף את החלק הקדמי כשיחזור והאם זה יהיה על חשבון אלבה. יהיה מעניין.

האמת שזה יתרון קל בעובדה שסווארז נמצא לא מעט באגף. ניימאר הוא שחקן שעושה הכל קל, כי לא משנה איפה הוא ישחק, הוא מייצר בגלל המהירות והטכניקה שלו יתרון מספרי בין אם הוא יורד להגנה או מצטרף בעליה קדימה (למעשה כל השיטה של פסז’ מסתמכת על יצירת יתרון מספרי בחלק הקדמי). ניימאר מסתמך המון על המהירות שלו, ולא תמיד בוחר לשחק בנגיעה בשביל להאיץ את מהירות המשחק והקבוצה כולה. סוארז נאלץ להסתמך על מהירת המחשבה שלו מהיותו פחות מהיר מניימאר, ועל כן הוא משתמש יותר באלבה כדי לקדם להניע את המשחק קדימה באגף שמאל, שם אלבה מצליח להביא את הערך המוסף שלו.

מנסים לעשות דבר דומה גם באגף ימין, אבל הבעיה היא ששם אין שחקנים שמצליחים לחשוב מהר מספיר בשביל להפעיל את סמדו. דאולו, ראקי (הקשר המפעיל באגף ימין) או פאקו באספקט הזה רחוקים מסווארז שנות אור, ועל כן אפשר לקוות שסמדו יצליח להתפתח יותר טוב מציוות עם שלוקח החלטות מהר יותר, כדי לנצח שטחים מתים באגף ימין בעליה כגל שני (דניס, דמבלה, או סרג’י בתור קשר מפעיל).

אין צורך לפנות שטחים כשפשוט אין קיצוני שמשתמש בשטחים, בפועל ג’ורדי אלבה הוא הקיצוני שלנו.

המהירות של ניימאר לא מרשימה כמו הצעד הראשון שלו שיכול לשרוף כמעט כל מגן בעולם.

אני חייב להגיד שאני נהנה מההכנות הטקטיות של וואלוורדה. אומנם אפשר לכעוס לגביי חוסר שיתופם של שחקני הנוער, אבל וואלוורדה מנהל את הסגל בצורה כזאת שהוא מנסה להוציא את המיטב ממנו. המשחקים האחרונים נגד יובה ו-ולנסיה גרמו לנו לראות מה הוא מסוגל לעשות עם הכנה נכונה מול קבוצות שלא מחפשות להתעלות על ברצלונה בכל הנוגע לדומיננטיות, אלא מחפשות לפרוץ קדימה כמו שריאל מדריד עשו בסופר קאפ ולבנות על המהירות של השחקנים הקדמיים.

התמונות של המיקום בזמן משחק גם מצביע על תוספת כוח שוואלוורדה מנסה ליצר במרכז ההשדה, עם קישור שמכיל בין שניים לשלושה שחקני מרכז שדה, בנוסף למגינים, וקו הגנה מאוד גבוה. ברגע שכך נראה המבנה של הקבוצה יש קושי גדול לנווט את המשחק מהקישור. נותר רק לראות אם זה יצילח לעבוד מול קבוצה עם התקפות מעבר מהמהירות בעולם כמו ריאל מדריד או פריז סן ז’רמן בהמשך.

מה הקשר בין ריאל מדריד להתקפות מעבר מהירות?

שבדרך כלל יש לה כאלה, והיא קבוצה שב"כ יודעת לשחק לשחק בקצב גבוה. אולי השנה זה פחות מרגיש ככה, אבל במשחקים הטובים שלה זה נראה ככה.