טקטיקה :: סגנון המשחק לאן?

זה לא ככה כבר כמה שנים. אין לריאל שחקני התקפה מהירים פרט למגנים שלה. הקישור כולו לא בנוי לסגנון המשחק הזה וממזמז את הכדור עד להגבהה של המגנים/דריבל לעומק של איסקו (בעצמו שחקן איטי למדי, אפילו בהשוואה לקשרים שמאחוריו), שני החלוצים לא מסוגלים לעקוף בספרינט אף מגן/בלם סביר, ובייל לא באמת רלוונטי לכלום. זה פשוט לא נשק בארסנל של ריאל בכלל, בטח שלא העונה. נשארו קצת שאריות ממוריניו שהחזיקו כמה שנים, אבל ריאל פחות טובה במתפרצות מרוב קבוצות הצמרת האירופאיות (בטח שפריז).

ה4-3-3 האסימטרי של וואלורדה הפך לא מכבר ל4-4-2, ואני חייב להגיד שזו אחת התצורות הדוחות של ברצלונה שלי יצא לראות, אם לא הדוחה שבהן. גם בתקופות שהיינו חלשים להחריד, עדיין שיחקנו כדורגל שנהניתי לראות. כדורגל יוזם בעיקר.

מסי לא סתם הפסיק לכבוש בתקופה האחרונה. ברצלונה הנוכחית היא קבוצה התקפית עלובה, שמשחקת במערך של אנדרדוגס. הניסיון להחזיר את סוארז קרוב יותר אל הרחבה פוגע כרגע בשני הסקוררים העיקריים שלנו. או שאתה לוקח את מסי ומסיט אותו חזרה לאגף (או נותן לו לשחק כ10 מאחורי חלוץ), ושם את סוארז כשחקן שפיץ שמשחק על הבלמים, או שאתה שם את מסי כפאלסו ואת סוארז בספסל.

בנוסף, אתם מוזמנים להמשיך להתלהב מפאוליניו ומה"תיאום שלו עם מסי" ואני אמשיך להתבאס ששחקן כל כך לא כישרוני מעטר את מרכז המגרש שלנו. הקישור שלנו מביך. אפשר להמשיך להתלהב מלחץ בשקל, ואפשר לחכות שהקישור של סיטי יפרק אותנו לרסיסים (במידה ולא נובך כבר בשמינית מול באיירן או צ’לסי). אני לא רואה אופציה שלישית בה המאמן הגרוע ביותר בברצלונה בעשור האחרון, הופך את הקישור שלנו לכזה שמניע כדור ויוצר מצבים.

מאכזב לגלות שאפשר היה לרדת יותר נמוך מלוצ’ו.

שוסאקו - ברוך הבא ולתשומת לבך:

הודעות מהסוג הנ"ל לא מתקבלות כאן בפורום בברכה: לא מכיוון שאין בהן אמת, אלא מכיוון שהאמת שיש בהן מוקצנת בצורה שאיננה רציונאלית.

ואלוורדה התחיל את העונה עם סגל בעייתי וקבוצה עם מורל ירוד, הוא מוציא מים מן הסלע למרות הפציעה של דמבלה ולמרות הכושר המחריד של סוארס. לקרוא לו המאמן הגרוע בעשור האחרון של ברצלונה כשאנחנו עדיין לא במחצית העונה ובמבחן התוצאה הוא עומד בצורה יפה מאוד - זה לבוא ולהטריל.

התגובה הבאה תהיה פחות סובלנית.

זה לא נכון. היו לנו 4 פתיחות עונה טובות יותר או זהות לכל הפחות ב 2009, 2010, 2012 ו2013. ובאלופות הפעם האחרונה שהשגנו פחות נקודות בשלב הבתים הייתה ב2013.

וזה בלי להתייחס להשפלה הכפולה בסופרקופה.

אובייקטיבית, בארסה התחילה לא רע, וכבר חודש ומשהו משחקת רע מאוד, כשכל הנקודות שהפריעו בהתחהל רק הולכות ומקצינות. אנחנו מנצחים משחקים על חודו של טר שטגן. הקישור שלנו לא יוצר מצבים, ההתקפה שלנו לא מתקדפת, ועכשיו כשאין אומטיטי, זה בכלל נורא.

למה כשמישהו אומר שהמצב רע מאוד, זה תמיד הקצנה?

שוסאקו, יש להביע דעה ויש לכתוב את זה. בינתיים, התוצאות של ואלוורדה הן בערך הטובות ביותר של בארסה בעשור האחרון. לקרוא לו המאמן הגרוע ביותר זה מגוחך, בינתיים אובייקטיבית הוא סיפור הצלחה. יש גבול לכמה “דעה” יכול להיות לגיטימית.

בסופו של דבר מה שאוריה מנסה להגיד לך זה שלא חייבים להקצין כל משפט שיוצא לך מהפה. אתה יכול לכתוב הודעה מלאת תוכן ובמקום זאת אתה בעיקר מטריל. או שתלמד או שתפסיק לכתוב.

אבל זה לא נכון. היו לנו 4 פתיחות עונה טובות יותר או זהות לכל הפחות ב 2009, 2010, 2012 ו2013. ובאלופות הפעם האחרונה שהשגנו פחות נקודות בשלב הבתים הייתה ב2013. וזה בלי להתייחס להשפלה הכפולה בסופרקופה.

בכל אופן, אני האחרון שיתייחס רק לתוצאות. אני רוצה לראות מאמן שעובד עם הכלים שיש לו, כדי לפתח שיטת משחק, שהקבוצה שלי תשחק טוב, תשלוט במשחקים, ואם אפשר לשתף צעירים שמראים פונציאל אז בכלל מה טוב. בארסה משחקת רע, וגם כשהיא מצליחה לשלוט במשחקים זה למקטעי זמן מאוד מסוימים, שבסופם היא נעלמת. יש לנו כלים מצויינים העונה, ולא נעשה שימוש באף אחד מהם.

אובייקטיבית, בארסה התחילה לא רע, וכבר חודש ומשהו משחקת רע מאוד, כשכל הנקודות שהפריעו בהתחהל רק הולכות ומקצינות. אנחנו מנצחים משחקים על חודו של טר שטגן. הקישור שלנו לא יוצר מצבים, ההתקפה שלנו לא מתקדפת, ועכשיו כשאין אומטיטי, זה בכלל נורא.

למה כשמישהו אומר שהמצב רע מאוד, זה תמיד הקצנה?

כי המצב לא רע מאוד וזה הבעיה בהודעה שלך. אני לא חסיד גדול של ואלוורדה, אבל אי אפשר לקחת ממנו את הדברים
הטובים שהוא עשה:
חילץ את הקבוצה מקיץ נוראי שעבר עלינו, שיפר את ההגנה שלנו, החזיר את אלבה לחיים, שיקם את הביטחון האבוד שלנו
בקבוצה, זרק את ארדה טוראן ליציע ושחרר את מתייה לפורוטוגל…

בכלל יש לו איזה מיליון נסיבות מקילות:
ניימאר תקע לנו ברז, הנהלת פח הזבל, תיכנון איום ונורא של הסגל, (הוא הבין מראש את החוסר של בלם לצד אומטיטי ופיקה)
פציעה של דמבלה ועוד…

הכדורגל שלנו רע בין היתר כי האפשרוית שיש לו מאוד מצומצמות. הוא לא קיבל את הקשר היצירתי שהוא דרש. והנחיתו לו את פאוליניו… בלתי אפשרי לדרוש ממנו לחזור לשחק את הטיקי טאקה שיש לו את גומש ופאוליניו.
הטענות העיקריות שלי אליו הם בהקשר של שילוב הצעירים והעקשנות שלו בלשים את רוברטו בהגנה ואת דניס כמצורע.

אין לי שום טענות אליו בהקשר של איכות ורמת הכדורגל.

נ.ב :
דרך אגב, אף אחד לא יודע כמה שיקולים של לחץ מהנהלה מופעל עליו בהקשר של שיתוף שחקנים מסוימים על חשבון שחקנים אחרים, למעשה יש יותר משמועות ורמזים לגבי שחקנים מסוימים.

להגיד שברצלונה נראית חלשה התקפית זה דבר אחד, להגיד שמדובר על הקדנציה/ מאמן הכי גרוע בשנים האחרונות (בטח אחרי לוצ’ו שעשה אולי התאמה טקטית אחת ליריבה בשלוש שנים) זו סתם הקצנה ששוות ערך לטענה שאנחנו לוקחים את כל התארים העונה, כך שזה לא “רק כשרע”.

אם כבר המהלך ה"נוראי" של ברצלונה, אפשר לבחון אובייקטיבית שאין לו הרבה ברירות לנוכח מצב הסגל איתו הוא התחיל, שרק מעצם עזיבת ניימאר בתחילת אוגוסט שם אותו בנחיתות לעומת קודמו בתפקיד, שלא לדבר על פציעת דמבלה, והחולשה של כל המחליפים ההתקפיים כולל דאולפאו (עוד בספורטאנטר טענת שהוא “צריך לקבל את המפתחות”). המערך ה"פחות אטראקטיבי" של ברצלונה הוא מותאם באופן יחסי למצב הסגל שכן או שאתה בונה על לונג שוט כלשהו מהנוער (אולי ארנאייז) והופך אותו לשחקן סגל,או שאתה מכניס עוד קשר ומנסה לבנות על הדינאמיות שלו תוך כדי משחק. אף אופציה לא אידאלית, אבל השנייה מהווה פחות סיכון, ויכולה להוות פתרון כלשהו לחלק לא מבוטל של העונה הזאת.

וואלוורדה לא מושלם, ואף אחד לא אומר שלא נאבד נקודות העונה לאור הפציעות בסגל, והעובדה שהוא לא משתף מספיק שחקני רוטציה, אבל הטוטאליות הקבועה בהודעות שלך מקשה על ייצור קרקע לדיון ממשי, אם אתה לא מעוניין ואתה טוען “לסתימת פיות” בסגנון ביבי (שוב ברפרנס לפורום הקודם), זה לא פייסבוק, המטרה בפורום היא לייצר דיון, ולא להתעלם מפוסטים.

אחרי שדיברנו לא מעט על המערך החדש של וואלוורדה נתקלתי בסרטון שמציג בצורה טובה סה"כ את הגישה הנוכחית של הספרדי:

כמה התייחסויות:

1. מסי ללא ספק וברירה שינה תפקוד. כתבתי בעבר על המשמעות של כל שחקני הקו הקדמי כאשר משחקים עם “תשע מזוייף”, ובצער רב נראה שללא דמבלה, לברצלונה אין הרבה מה להציע בכל הנוגע לשחקני אגף. סוארז בעיקר בילה את תחילת העונה מסורס ורחוק מהרחבה כשחקן אגף, וכל ניסוי באגף ימין בין אם מדובר על וידאל, דניס או דאולופאו לא באמת הוכיח את עצמו כיעיל. המעבר ל- 4-4-2 ולמעשה להחליף ווינגר אחד בשחקן קישור נוסף הוביל את מסי לשחק מאחורי החלוץ. העיניין המשותף בתפקודים של מסי הוא באמת השאיפה לשמור אותו חופשי ללא מחויבות טקטית ממשית, ולהשתמש בפרעוש כ X פקטור.

2. הטענה שהשימוש במסי חופשי הופכת את ברצלונה לבלתי ניתנת לעצירה ולא צפויה היא לא נכונה לטעמי. ברצלונה מאוד מוגבלת התקפית וזה מורגש. הבעיה היא לא בהכרח בהצטרפות להתקפה (כאשר סוארז, המגינים ופאוליניו ברוב הפעמים מצטרפים ביציאה קדימה), אלא יצירת המצבים עצמה היא זאת שמהווה בעיה. ללא הברקה של אינייסטה או מסי, ברצלונה מאוד מוגבלת מול הגנות חזקות וטקטיות. ההתקפה נראית רוטינית, ועושה רושם שארנסטו עדיין ללא פתרונות. השאלה היא אם אפשר לתלות בכזאת קלות את כל התקוות בחזרה של דמבלה.

3. אמרו לי פעם שמה שהופך את ברצלונה לקבוצה טובה העונה היא העובדה שקשה מאוד להתמודד איתה, וגם יש משפט בסרטון שמאוד מתחבר לזה :he is very conscious of being balanced, solid and not offering any weaknesses to his opponents. ההגנה המאוד זהירה, והשמירה המתמדת על האיזון ומשחק הלחץ היא כזאת שהופכת את ההתמודדות עם ברצלונה הנוכחית למאוד מתסכלת. אם אנסה לבודד את זה למשחק אחד, זה היה דווקא המשחק השני נגד יובנטוס שהראה את הקושי של הקבוצות ברמה ההתקפית לייצר מצבים מול העמידה הנכונה, והלחץ הממוקד של שחקני ברצלונה, שגם ללא מסי הצליחו להראות דומיננטיות באיטליה.

הוא לא פפ, זה לא הרכב החלומות, או הסגנון שכולנו היינו רוצים לראות בברצלונה, אבל השיטה שלו עד כה הוכיחה את עצמה, ונכון לעכשיו פער הנקודות כן מדבר בעד עצמו. אומנם הייתי רוצה לראות ברצלונה טיפה יותר יצירתית ונמרצת התקפית, וכולי תקווה שאנחנו נראה את הקבוצה הזאת ממשיכה להתפתח עוד העונה עם הגעתם וחזרתם של שחקני מפתח בחלק ההתקפי של הקבוצה.

חבר’ה, הייתי שמח לשמוע את דעתכם על פאוליניו; בקיץ היו המון ביקורות כלפי הרכישה הזו והמון זעם מצידכם (אני באופן אישית רשמתי שהוא שחקן טוב והקריירה הקצת מוזרה שלו לא בהכרח מעידה, לא גם הבחירה שלו בטוטנהאם לרכש הגרוע בהיסטוריה) ועם חלוף הזמן הוא משתלב יותר בקבוצה, תרם 6 שערים ו2 בישולים שזה בכלל לא רע והוא מוסיף הרבה מהירות, כוח, אגרסיביות ורעב מסויים למשחק שלכם כשהוא נוטה לעלות קדימה ולהתמצא הרבה ברחבה.

מה אתם חושבים עליו היום? אוהבים אותו, מרוצים? חושבים שהוא רכש טוב בסופו של דבר? עדיין כועסים?

שיהיה בהצלחה מחר !

אני מודה שאני מופתע ממנו בהחלט לטובה. ציפיתי לעציץ סטייל גומש רק במודל זקן יותר (מאתייה של הקישור) וקיבלתי שחקן שיש לו כמה איכויות לא מבוטלות. הוא לא קשר על, אבל הוא בהחלט שחקן טוב שאכן מוסיף אלמנטים מעניינים וחיוניים למשחק שלנו. במצב הסגל הנוכחי מקומו בהחלט בהרכב.

עם זאת, הוא לא פתר לנו את הבעיות היותר רציניות בקישור ומדובר בשחקן שתכף בן 30 ובתור שחקן הרכב לשנים הקרובות זה לא הפתרון שרציתי.

במצב סגל אידיאלי עם קישור יותר חזק דומיננטי, הוא בהחלט היה יכול להיות סופר סאב או נשק למשחקים מיוחדים ואז הוא היה באמת נכס כשחקן סגל.

אני עומד על זה שהביקורת היתה על הרכש עצמו, לפחות ממני, ולא על השחקן. רק מזכיר שדיברו עליו כמחליף לבוסקטס, ולראיה סרג’י סאמפר, המחליף של בוסקטס, עזב בעקבות זאת. אני מקווה שבינואר סאמפר יחזור לבארסה ב’, כדי לשקם משהו מתהליך הגדילה שלו…

הביקורת שלי פחות על השחקן אלא על הדרך שהוא הגיע. אין מה לעשות, גם אם פאוליניו יבקיע 60 שערים ויניף גביע אירופה לבדו, הרכש שלו היה הכי לא מקצועי-הוא לא היה נחוץ, יש לנו עדייף עודף קשרים, למזלינו אחד לא מעוניין לשחק והשני לא יודע והיחיד שעוד יודע ורוצה לא מקבל דקות. הוא היה כישלון בטוטנאהם והוא פרש כבר מכדורגל מקצועי ברגע שעבר לסין.

בקיצור, יש לנו יותר מזל משכל עם הרכש שלו. הוא התחבר טוב עם מסי והוא מביא לנו משהו שאין לנו-שחקן של ת’אכלס. מוסר למסי מתי שצריך, לא תמיד, נכנס לרחבה, דוחף ונושך. אני לא יכול לבוא אליו בתלונות, ואף פעם לא באתי גם כשהוא הגיע, כן חושב שהדרך שהוא הגיע והסיבה שהוא הגיע היא ביזיון.

איך חבר שלי אמר? אנחנו עדיין לא יודעים, אבל פאוליניו הוא ברסה. המאמן הוא לא מאמן שמתאים לברסה, השיטה היא הכי לא ברסה, המערך הוא הכי לא ברסה, ופאוליניו הוא הכי לא ברסה. בלי לשים לב, כל המשחק של וואלדרדה בעצם מבוסס עליו :joy:

WTF אני היחיד ששם לב לזה… כבר מצאת עיר מקלט?

אני לא חוזר על הביקורת שלי על העיסקה שלו ועל אופי התפקיד שלו. אני חושב שהוא בא באחת מעסקאות הרכש היותר חשודות במניעים זרים שההנהלה הנוכחית ביצעה. ובעלות גבוהה יותר מידי , ודבר נוסף, עם ברצלונה באמת היתה צריכה עוד שחקן פיזי שידע לעלות מהר ולתמוך בהתקפה, בארופה מסתובבים הרבה שחקנים כאלו, לא פחות טובים ממנו ובעלות מחיר די דומה פחות או יותר. הבעיה היא שזה לא מה שאנחנו היינו צריכים.

ובנוסף יש את מה שאולגר רשם למעלה, הוא בא ובעטו בסאמפר החוצה. זה בשבילי גם כאב נורא.

הדבר היחיד, שאני מרגיש רע בהקשר אליו, זה שלא הצלחתי להפריד בין הכעס שלי על ההנהלה לבין השחקן עצמו.
חשבתי שיביאו את הגירסה הברזילאית של גרמי מתייה ובזה טעיתי. הוא שחקן מקצוען ואחד שנשמע נחמד לאללה.

אבל מהרגע שהוא לובש את החולצה, אין יותר ספקות ואני מקווה שיצליח פה.

6 תגובות פוצלו לנושא חדש: העברות וחוזים (או הכסף המלוכלך של האופורטוניזם…)

בנתיים התקשורת מגעגעת על זה שוורד אמר לווידאל ודאולו את מה שכבר אמר לטוראן… קישטא.

אני מתחיל מאוד לאהוב את המאמן הזה, אין לו כריזמה יותר מדיי והאמת גם לא אומציות כל שהן.
אלא פרקטי וענייני.

מעניין מה הולך לעשות עם דניס וראפיניה… שניהם מאוד מוכשרים בזה אין ספק, אבל הסיטואציה לא אופטימאלית עבורם.
נחיה ונראה.

אתמול המצלמה אשכרה תפסה אותו מפהק…

שמתם לב להחלפת האגפים של דמבלה לקראת סוף המחצית הראשונה?

בכל אופן, הילדון מתופקד בימין ברוב הזמן וסוארס עוד פעם נדחק לאגף. כל מי שציפה לראות את הצרפתי לוקח את המשבצת של ניימאר (אהמ @asafbarca אהמ) צפוי להתבדות.

אולי חלק מהמטרה בהגעה של קוטיניו זה ח אזן את משחק האגפים, ולאו דווקא לחזק את הקישור. קוטיניו בליברפול שיחק יותר כווינגר מאשר כקשר, כך שזה לא לגמרי מופרך.

מגמה טקטית מעניינת: מסי נכון לעכשיו הוא מללך הבישולים של בארסה בליגה (7), אחריו אלבה ורוברטו (6 כ"א). החלק המעניין הוא ש5 בישוים של כל מגן הלכו לשחקן התקפה ספציפי. סרג׳י עם 5 בישולים לסוארז, ואלבה עם 5 בישולים למסי.

הכל סימטרי אצל וואלוורדה.

חוות דעת על ירי מינה:

זה הפתעה, שואלוורדה הגיע החשש של הרבה מאיתנו, כולל אני, שברצלונה תהפוך לקבוצה שבדומה לקבוצות הקודמות שלו תגביה הרבה כדורים לרחבה. מסתבר שאחנו הקבוצה עם היחס הכי נמוך בין חמישת הליגות הבכירות בארופה (10.6) , ריאל מדריד במקום השלישי.
https://twitter.com/WhoScored/status/951428661957332993