פנטזיות, העברות וחוזים: חלון ההעברות של קיץ 2023 נגמר עם קאנסלו ופליקס, ובלי פאטי, אבדה ואריק

אני לא מתלונן, כך זה נראה לאוהדי רומא וקבוצות אחרות. שאלת אותי עניתי לך. באמת שזה לא מה שאכפת לי עכשיו.

בסדר, אבל זה שאוהדי רומא אולי חושבים ככה, זה גם לא מעניין אותי (ואותך), וגם לא בהכרח רע. בטווח הקרוב, והרחוק, זה יכול לעזור לנו מאוד אם קבוצות “יפחדו” ממהלכים דומים שלנו, או אם הן יתנו לנו יותר הערכה וכבוד, בזכות מהלכים כאלו.

אם רצינו את מלקום, שום דבר לא מנע מאיתנו לנהל מו"מ עם בורדו. לחכות עד שרומא ובורדו יכריזו על העסקה, והשחקן יהיה על המטוס כדי לעשות מחטף זה דבר דוחה. התנהלות מגעילה.

כמו כן, לא הייתי מכתיר את הרכישה כהצלחה בפן העסקי. להוסיף במקביל 10 מליון אירו להצעה אל מול בורדו ולהכפיל את השכר שהוצע לשחקן זו התנהגות לחוצה והזויה. הכל חוץ מ"חשביבה עסקית קרה"

כל אלו היו דיבורים עד שארתור חתם. ברגע שהוא חתם ובנוסף אליו ראקיטיץ’ כבר מאייש את עמדת הקשר 50:50 דוחף משחק (אמור להיות כזה, האם הוא באמת דוחף? לא יודע…) אין מקום לטיאגו או פיאניץ’. ויודע מה, נמאס לי מבנים אובדים. מהגישה הזו בכל אופן.

דמבלה לכאורה יינזק, או שתחרות תעשה לו טוב. ועדיין מלקום לא אמור להיות פותח אלא שחקן איכותי מהספסל כמו שכתב אסף למעלה.

אני עוד לא יודע מה מייעד המיסטר לקוטיניו - קיצוני כחלק משלישייה קדמית, קשר בשמאל על משבצת האינייסטה במערך 4-3-3, או קשר במערך מעובה קשרים (ארבעה) עם מסי וסוארז מקדימה. דמבלה ייפגע ממעמדו או שישדרגו רק לפי מה שהוא יביא למגרש, והפעם עונת הפציעות/חסד נגמרה. הגיע הזמן שהוא יביא קצת יותר מהדמבלה של דורטמונד. יותר שכל ומהירות ופחות דריבליזם וראש בקיר.

רומא הייתה אמורה לשלם 36 מיליון יורו, בארסה סגרה את זה ב-41 מיליון כנראה. ממש לא בשמיים.

לגבי השכר, 5 מיליון יורו זה סביר בהחלט. באופן טבעי, בארסה אף פעם לא משלמת שכר של 2.5-3 מיליון (זה כמעט שכר בסיס של שחקן שרק עלה לקבוצה הראשונה) בעסקאות כאלה.

אולי אתה מתכוון ל32+4 בבונוסים. אצל בארסה הדיבור הוא על 41 לפני בונוסים.

והכפיים למי? השחקן הסכים לחתום ברומא עבור 2.5 מליון. אז הוא מקבל הצעה ממועדון הרבה יותר גדול - בארסה, זה אמור להספיק כדי להחתים אותו באותו שכר. בא לך לפנק אותו? 3 מליון. בעל הבית התשגע? 3.5. איך לעזאזל זה מגיע ל5? וה5 האלה זה עוד לפני מענקים ובונוסים. עם קצת תארים 5 מליון בבארסה הופכים בקלות ל7-8.

איך שלא נסתכל על זה - עוד החתמה שרשום עלייה “כישורי משא ומתן כושלים”.

ההצעה המקורית של האיטלקים אכן הייתה 32+4 אבל רומא כבר השוותה את ההצעה מאוחר יותר (כפי שמונצ’י בעצמו העיד הערב), וקיבלה סירוב. בצרפת מעריכים שההצעה החדשה של רומא כללה יותר תשלומים מבארסה - מה שכמובן היה פחות משתלם לבורדו. הסיבה הנוספת היא שהשחקן עצמו העדיף את בארסה, כנראה גם בגלל אותם תנאי שכר עדיפים שהוצעו לו.

הסכום הרשמי שבארסה שילמה הוא 41+1 מיליון. לא משנה איך תהפוך את זה, זה ממש לא רע.

בארסה גנבה ברגע האחרון כישרון עולה למונצ’י במחיר שהוא מאוד קרוב למחיר המקורי, ושוסאקו רואה בזה “כישורי משא ומתן כושלים”.

אחלה החתמה של המועדון.

אתם כמו נשים פולניות, לא ניתן לרצות אותכם. כשברסה נכשלת בלקנות במחירים נורמלים ולמכור במחירים נורמלים אתם מתלוננים, עד שהם עשו רכש מעולה ובמחיר כזה אתם מתלוננים על הדרך? אתם עושים צחוק? נראה לכם שרומא מרגישה רע כשהיא מוכרת שחקנים בעשרות מליונים וקונה בגרושים? זה הטבע של השוק הזה, וטוב מאוד שהתחלנו לסחור כמו שצריך. הלוואי שפעם הבאה נעשה דברים דומים לכל הקבוצות שמחזיקות אותנו בבייצים-סביליה למשל זה יהיה תענוג. תפסיקו עם ההתיפיפות הזאת, ברסה לא עשתה שום דבר לא בסדר-לא היה חוזה, הוא לא חתם, ברסה הציעה הצעה גדולה יותר והם לא היו מוכנים להיכנס למשחק. בעיה שלהם, תודה רבה ויום טוב.
מצחיק, אני זוכר את לאפורטה לוקח פאקינג מסוק למדריד בשביל לסגור את אטו לפני שיעבור למדריד, הקבוצה שהביאה אותו לספרד. לא היה צריך הרבה לשכנע אותו אחרי שהוא ממילא היה עם טינה אליהם, אבל איך היללנו את לאפורטה על המחטף…

מבחינה מקצועית זה רכש אדיר לשנים הבאות. לא צפיתי בו בזמני הפנוי, אבל יצא לי לראות אותו פעם אחת במסגרת עבודתי והוא שחקן מאוד מעניין ומסוכן, מאוד מתאים למערך שלנו ויכול להיות אחלה פיתרון בשטחים קטנים, בטח במשחקי מעבר. אני מאוד סקרן לראות אותו במדי ברסה ובעיקר שמח שהוא חתם במחיר הזה. בעולם של היום, זה חתיכת מציאה.

שאפו ענק להנהלה. שמגיע, מגיע.

לכל אורך החלון. גם לנגלה, גם ארתור וגם מלקום. לא יודע מה יקרה אתם אבל הרכש והמחיר בינתיים יופי של התנהלות ויופי של מיקוח.

אם יגיע קשר טופ (ע"ע פיאניץ’/תיאגו) זה יהיה חלון אידיאלי שבאמת יענה באופן מושלם על כל הצרכים של הקבוצה, בתקווה גם שכל השחקנים המיותרים ימכרו בהצלחה. אם שוב יזניחו את הקישור - לא התקדמנו לשום מקום (ואף הלכנו אחורה אחרי העזיבה של אנדרס).

לדעתי, עם רכש וורלד קלאס לקישור, נהיה מועמדים רציניים להיות הקבוצה בעלת הסגל הטוב באירופה. בהנחה שזה אכן יקרה - ואני בספק גדול כרגע - לוואלוורדה אין יותר שום תירוצים והגיע הזמן לחזור לשחק כמו שאנחנו רגילים.

לא מעניין אותי יגיע קשר או לא יגיע קשר. לוואלורדה נגמרו כל התירוצים. גם בסגל הנוכחי הוא יכול וצריך לשחק יפה וטוב יותר .

אני מסכים שזה בכל מקרה צריך לקרות, אבל אני לא רואה אותנו משתפרים ממה שהיה בעונה שעברה רק עם החידושים הנוכחיים. אני גם לא חושב שנוכל להגיע עד הסוף בליגת האלופות עד שנתקן את מצב הקישור שלנו.

זה תקציר הענינים של מה שהלך מאחורי הקלעים מנקודת המבט של רומא: (אני ינסה לעשות תרגום חופשי)

" הוא מספר שהוא אהב את השחקן והוא בפרופיל של השחקן שרומא מחפשים, המגעים עם מלקום התחילו בערך לפני שבוע והגיעו להבשלה ביום שני בשעה 17:00, ואז הם קיבלו אישור מבורדו שהשחקן יגיע למבדקים ברומא, הטיסה הייתה אמור לצאת בשעה 21:00 והוא היה אמור לנחות באיטליה בשעה 23:00. ומהצד שלהם הכל היה נראה גמור וחתום.

אחרי זה הוא נשאל על הציוץ של בורדו (בדיעבד, זה היה מלכודת של בורדו, על מנת למשוך מועדונים אחרים בשביל לקבל הצעה יותר גבוהה על השחקן) זה צעד לא אופיני לרומא.

מונצי ענה שזה נכון והוא אמר לנשיא של בורדו שזה לא אידאלי מבחינתם בגלל שהם חברה שרצה בבורסה, אבל הנשיא של בורדו התעקש ולא היה להם ברירה אלא לפרסם את זה באופן רישמי בחשבון הטויטר שלהם.
אחרי שעה, התחילו לצוץ שמועות על הצטרפות של ברצלונה למירוץ על השחקן, ואז הסוכן של השחקן התקשר אליו ואמר לו שבורדו אסרה עליו לטוס לרומא.

אז למעשה הנשיא של בורדו אמר למונצי שברצלונה הציעה עליו יותר כסף ומפה למעשה הופך ל"מלחמת הצעות".

ואז מונצי מספר שהוא התקשר לנשיא של רומא ודיווח לו על זה, אז הנשיא של רומא אמר לו להיכנס ולהציע יותר כסף , בניגוד לדעתו של מונצי, ואכן מונצי הציע יותר כסף על מלקום. ולטענתו גם הסוכן וגם הנשיא הסכימו להצעה המחודשת של רומא. הבוקר, הוא דיבר שוב עם הסוכן שאמר לו שהוא בדרך לסכם הכל מול הנשיא של בורדו. אחרי כמה שעות הסוכן התקשר למונצי ואמר לו שהם דורשים יותר כסף כי ברצלונה מפעילה יותר לחץ.

בנקודה הזו, מונצי אמר די, וסירב לסחטנות של בורדו.

לחלק היותר חשוב, הוא טוען שהוא כרגע מתייעץ עם עורכי הדין של רומא, בקשר לחוקיות של העיסקה. ולמרות שאין חתימות, לטענתו יש לו סיכומים מול הנשיא הצרפתי והסוכן של מלקום. והוא בודק את האופציות שלו.

בועז סיטי, אומר שכנראה אין להם קייס, אבל רומא יכולה לטעון שבורדו התנהלה בחוסר תום לב.

כמו ששאלתי כבר את מוש, קשר יצירתי באיזו עמדה? על חשבון מי? אתה יכול לצייר לי את האונסה שלך - לו אתה בנעליו של וואלוורדה - כולל הספסל?

או בקיצור, איפה קוטיניו אמור לשחק? בקישור או בהתקפה?

חלומות באספמיה וזה, אבל בבקשה:

מסי (מלקום) סוארז (מוניר) קוטיניו (דמבלה)
ראקיטיץ’ (ארתור) בוסקטס (סאמפר) תיאגו (דניס)
רוברטו (סמדו) פיקה (לנגלה) אומטיטי (מינה) אלבה (דין)
שטגן (סילסן)

זה לא בדיוק עיניין של עמדה (Position) כמו שזה עיניין של תפקיד (ROLE), עם עזיבת אינייסטה, ברצלונה נמצאת כרגע ללא מנהל משחק (controller או אולי Regista) שיכולים לנווט את המשחק מעמדה אחורית יחסית. בימים בהם אינייסטה לא שיחק (ובכללי מאז עזיבת צ’אבי) איבדנו המון תקשורת בין האגפים (הן בהנעת כדור ובאופן כללי בהתקפה) והמשחק שלנו נהיה מאוד חד גוני, ותלוי מאוד באיפה המשקל של המשחק נמצא. בנוכחות שחקן שיכול לנהל את המשחק מרחוק, הרבה יותר להעביר את המשקל של המשחק מצד לצד.

פיאניץ’, וראטי, פירלו, צ’אבי, שוויינשטייגר, מודריץ’, תיאגו וכמובן דה בריינה הם שחקנים בעלי התפקוד המדובר. בטוח לא הזכרתי עוד כמה, אבל בכל זאת זה תפקוד שלא קל למצוא, והיחיד שאשכרה הצליח לשנות שחקן כלשהו לאחד עם התפקוד המדובר הוא פפ גווארדיולה והמעבר המדהים של דה בריינה מעושה משחק בחלק הקדמי (Trequista) למנהל משחק שנמצא בעמדה אחורית ש"רואה את כל המגרש" (controller או Regista).

בשורה התחתונה, זה לא עיניין של משבצת, או עמדה, או מי נכנס איפה, אלא מדובר פה בתפקיד מסויים אותו אף קשר (אולי ארתור, אבל הוא לא מנוסה מספיק) לא יכול לקחת על עצמו, והציפייה שלי הייתה שהשלמת המשבצת הזאת תהיה בעדיפות ראשונה של המועדון.

נכון שהיו רכישות שלא עונות להגדרה של התפקיד הזה, אבל הרכישות עצמן לא בהכרח אומרות משהו לגביי העדיפות. לפעמים רכישות מסויימות קורות אחרי אחרות, כי הן יותר מסובכות.

בכל מקרה - יכול להיות שאנחנו גם קצת צריכים לשנות את התפיסה שלנו לגביי ברצלונה, רכש, טקטיקה, המערכים וסגנון המשחק שלה, לפחות כל עוד ואלוורדה (וההנהלה הנוכחית) בצד שלנו. השנה, טפו טפו טפו, אנחנו אמורים להתחיל עם סגל שהתכנון שלו היה עם טיפה יותר חשיבה (ויותר מזל) מהעונה הקודמת, ויהיה אפשר לשפוט את סגנון המשחק לפי הרכש, או את הרכש לפי סגנון המשחק, בצורה קצת יותר ברורה מאשר בעונה האחרונה.

אני מסכים. אבל…

אבל יש בוסקטס וראקיטיץ שלכאורה נעולים. אי אפשר לשחק עם מנהל משחק פלוס ראקיטיץ’ ובוסקטס כי המשחק שלנו יהיה אחורי יותר, מה לעשות שראקיטיץ’ שאמור היה להיכנס לנעליו של צ’אבי (לא שאפשר לעשות זאת אפילו לא חצי) הולך יותר לאחור ועוזר לבוסקטס, יחד עם עוד קשר מנהל משחק לידם כמו טיאגו לדוגמה זה מתכון למשחק מאוד אחורי. ומכיוון שיש לנו את בוסקטס כקשר אחורי ואת ראקיטיץ’ שזז יותר אחורה חייבים מישהו יוצר בעמדת הקשר השלישי יוצר ברמה של קשר התקפי, קוטיניו מתאים (בתקווה) הרבה יותר לעמדה הזו מאשר עמדה של ווינגר שם הוא מתבזבז יותר.

אם פיאניץ’/טיאגו מגיעים בשבילי זה במקום ראקיטיץ’, ולא נראה לי שזה שווה את זה.

ואם כבר עוד נקודה לגבי קוטיניו. העמדה בה הוא הכי טוב היא לא בעמדת האינייסטה כקשר שמאלי במערך 4-3-3, וגם לא ווינגר שמאלי במערך 4-3-3. קוטיניו בעמדה הטובה ביותר ליכולותיו מתאים לקיצוני שמאלי במערך 4-2-3-1.

יוצא מנקודת הנחה שעמדתו של אנדרס אינייסטה קשה שבעתיים מעמדת ווינגר קלאסי (במערך 4-3-3), ונראה לי ששווה לנסות את קוטיניו בגלל הכישרון החד פעמי שלו דווקא בעמדת האינייסטה ולא לשנמך אותו לווינגר פשוט. ווינגר קל יותר למצוא, מלקום ודמבלה מספיק כשרוניים לעמדה הזו.

@IdanBarca @Ender - הדברים גם אמורים לסגל החלומי בו אתם חפצים.

כולם כנראה מבינים למה צ׳אבי הוא שני שחקנים בשחקן אחד, בלעדיו צריך לעבור מ- 443 ל- 433/442 הרגיל, ואז פתאום השמיכה קצרה. ראקיטיץ׳ + קשר ״יצירתי״ - ואז חסר הרג׳יסטה, או רג׳יסטה + יצירתי ואז חסר האיזון ההגנתי שראקיטיץ׳ מעניק.

בארסה בהחלט יכולה להיות בעונה שבה אין 11 קבועים או לחילופין ההרכב משתנה לפי היריבה - אבל לעניות דעתי אין זה קשור לעובדה שאתם צריכים לשאוף להנחית רג׳יסטה איכותי. לא ניתן לצפות בדיוק של מאה אחוז איך זה יראה, אבל לכל הפחות יש מקום לשחקן כזה בסגל.