פנטזיות, העברות וחוזים: ברוך הבא דני אולמו, להתראות רוברטו, פיי וגונדואן. לנגלה ורוקה מושאלים

זה לא נכחד כבר לפני עשור הדבר הזה?

וכן אין לי ספק שהסטטיסטיקה מציירת תמונה חלקית בלבד, אבל היא כלי שצריך לדעת איך להשתמש בו בנוסף לכלים אחרים כדי להבין את התמונה המלאה.

אכן תרומה של שחקנים מהסוג הזה לא משתקפת בצורה ברורה בסטטיסטיקות שלהם, אבל כאן צריך מעט ניסיון והיכרות עם הסטטיסטיקות כדי להבין ששחקן שמגיע למצבי בעיטה רבים במשחק וטוחן שערים זה שחקן שגם עושה הרבה תנועה מקדימה ומחפש את השער על כל המשתמע מכך, ומה שציינת בהחלט משתמע מכך.

הלוואי, יעזור לי לראות קצת פחות כדורגל. זה פשוט כלי טוב שצריך לדעת להשתמש בו ולקחת אותו בפרופורציות הנכונות.

דיון מרתק, אבל הנקודה הזאת פשוט לא נכונה.
סטטיסטיקות הן אכן ‘טיפשות’ - אבל רק במובן הזה שהן תלויות לחלוטין במניפולציות שעושים עליהן, ובאופן שבו מסיקים מהן מסקנות.
סטטיסטיקה טובה, לעומת זאת, כלומר - כזו שמנתחים אותה כמו שצריך ועושים בה שימוש נכון - בהחלט מספקת דברים שהעיניים שלנו לא מסוגלות. סטטיסטיקה טובה מנטרלת בייאסים והטיות טבעיות שיש לכל אחד מאיתנו - נניח “אנטי” מובנה כלפי שחקן או סתם שיפוטיות יתר בגלל שמדובר בשחקן שלא גדל בלה-מאסיה. או, אם נשתמש בדוגמה שלך על ה-xg - שתי החמצות קריטיות בגמר בקלות יכולות לגרום להטיה נגד שחקן כך שנתפוס אותו כ’מחמיצן כרוני’, וסטטיסטיקה יבשה עשויה להפריך את הטענה.
סטטיסטיקה טובה גם יכולה לתרום במקומות שבהם לעין שלנו סתם קשה לתפוס דברים, בלי שום קשר להטיות אישיות - כמו לדוגמה מפות חום שמפתיעות פה לא פעם בדיונים שאחרי משחקים, ומכריעות בין אוהדים שראו את אותו משחק.

גם חלק מהביקורת שלך על סטטיסטיקה לא רלוונטית - רעש לכאן או לכאן, שחקן שמהווה אופציית מסירה ולא מקבל את הכדור כי השחקן עם הכדור לא מוכשר מספיק, או להיפך שחקן שקיבל מסירה למרות שהיה בעמדה לא טובה - על-פני מדגם מספיק גדול, ובהשוואה בחיתוך הנכון (לשחקנים באותה קבוצה / באותו תפקיד / באותו גיל) - כל הדברים האלה מתקזזים (כי גם שחקנים אחרים “סובלים” מאותן הטיות סטטיסטיות). אם שחקן מהווה כל הזמן אופציית מסירה טובה, הוא יקבל את הכדור יותר מאשר שחקנים אחרים שלא מבצעים את אותה תנועה. נכון שלא בכל פעם, אבל יותר.

having said all that - כדורגל הוא אכן הספורט שאולי הכי קשה למצוא בו סטטיסטיקות ‘טובות’ - כאלה שיספרו סיפור אמיתי ויתרמו לנו תרומה משמעותית להבנת המשחק והתרומה של כל שחקן למשחק של הקבוצה שלו. התחום הזה התקדם משמעותית מאוד בשנים האחרונות*, כפי שחנן לטעמי הדגים יפה בהודעה שלו למשל, אבל עדיין יש בו פערים משמעותיים.

*בהקשר הזה, חנן - זה (חלק מ)הסיבה שאינייסטה מובא תמיד כדוגמה הבולטת ביותר לפער של סטטיסטיקות בהבנת תרומה של שחקן. הסטטיסטיקות בתקופתו היו הרבה פחות מפותחות, ולכן גם סוג הנתונים שהבאת כאן כמעט ולא נאספו באותה תקופה, ולא ניתן להשוות אותו מהפן הזה לשחקנים אחרים מאותה התקופה (בטח לא בצורה רחבה).

לא. מה שנכחד זה קשרים שיודעים לנהל את זה כי הם עסוקים בXG.

אתה מייחס לגונדואן את מה שאתה רצית שהוא יביא לקבוצה. בסיטי הוא לא היה מנהל את המשחק.
גם בבארסה הוא לא התבקש לעשות את זה מלבד כמה משחקים.

מיגלסאנז ב-‘ספורט’(עם אמינות ככה ככה) טוען שההצעות עבור רוקה עומדות כך:
ספורטינג מציעה 20 מיליון יורו + 12 במשתנים.
בטיס רוצה לשחזר את ההצלחה של אמרסון וריאד אבל לא יכולה לשלם כרגע, אז מציעה השאלה לעונה/שתיים עם חובת רכישה של 50%.

בארסה מעדיפה את ההצעה של ספורטינג, הברזילאי כרגע מעדיף את בטיס, אבל יש טענה שאי אפשר להשאיל בלי לרשום את השחקן קודם.

סלח לי ליאור, אתה מתאר במקרה הטוב חצי כדורגל. יש בכדורגל הרבה יותר ממה הם עושים עם הכדור, ופה תיארת חלק מזערי מהעיניין. גם קרוייף טען שהשחקן בקושי נוגע בכדור, וכן לא הגיוני להסתכל רק על זה במשחך משחק שלם. להיות אופצייה למסירה זה חשוב, אבל יש גם היכולת לפנות שטח לתנועה של שחקן, ללחוץ מספיק כדי לאפשר דריבל וכ’ו. הדברים הללו מצריכים התייחסות לסטטיסטיקה כי אנחנו מקבלים לרוב פריים של השחקן שמחזיק את הכדור ולעיתים את הכמה שחקנים שיש מסביבו. יש משחקים שלמים לא היית שם לב אם בוסקטס על המגרש או לא, זה אומר שהוא לא היה טוב? איפלו לא החרגת את הטענה שלך לתפקיד במגרש.

הדבר היחיד שאני מסכים לגביו שאין עוד מדידה של זמן תגובה עם הכדור ועל כן הסטטיסטיקה הקיימת לא מספר את כל הסיפור. במקרה של גונדואן אני אומר הפוך, הוא מצליח להיות חכם מספיק בשביל לקבל את ההוראות של המאמן וליישם אותן כמו שצריך, אם אתה מצפה בשחקן שקיבל הוראות לא טובות (להיות תקוע ליד החלוץ ולקחת חלק בבור הגדול שיש בקישור) נותר לי לשאול מה אתה מצפה שהוא יעשה? יקח כדור מאמצע המגרש ירוץ ויעבור את כולם כמו מסי? כשבמשחק עצמו בבארסה אין תנועה חכמה ללא כדור, מה שחקן שמבסס את המשחק שלו על תנועה שלו ושל אחרים אמור לעשות?

גונדו היה עוד דוגמא מייצגת למה לא עבד אצל צ’אבי מאמן.

זה לא שאלה של מה רציתי זה שאלה של מה בארסה הייתה (ועדיין) צריכה. קשר בבארסה צריך לנהל משחק. אני אגב לא בא אליו בטענות - אני פשוט חושב שהוא לא מתאים.

בכלל לא דיברתי על הטיפול בכדור. דיברתי על הצורה בה הכדור נע על המגרש וזה פועל יוצא של המון פעולות, חלקן בטיפול עצמו בכדור אבל רובן בלי הכדור. כששחקן אחד עם הכדור - 10 שחקנים בלי הכדור.

אז כנראה לא הבנתי נכון.
לטענתך הבעיה היא לא בגונדואן אלא בכך שהביאו אותו במקום שחקן אחר?

ברור שהטענה שלי היא לא כלפי גונדואן עצמו. אני רוצה שיימכר כי אין לו מה שבארסה צריכה מקשר התקפי. הטעות הייתה בהבאתו. כתבתי בתחילת הדיון שהלוואי ויעזוב ושהוא אוברייטד ושקיבל יותר מידיי קרדיט. שום דבר מזה לא באשמתו.

אוקיי, אבל למה לטענתך אין לו את כל מה שצריך מקשר התקפי אחרי שהוא מיצב את עצמו בתור אחד הטובים בעולם בתפקידו?
או שהבעיה פה היא בהגדרה של ''קשר התקפי"?

כי הוא לא יודע לנהל משחק וזה מה שקשר ברסאי צריך לדעת.

הקשר ההתקפי מנהל את המשחק בבארסה?

עזוב רגע, בארסה של צ’אבי התנהלה כמו בארסה שאתה מתאר בלי קשר לגונדואן? הציבו אותו מתחת לחלוץ, איך ינהל משחק? ניהול משחק מתאפשר שיש תכנית משחק שמגבה את זה, לא ההפך.

כן

אין ספק שצ’אבי כמאמן זה כישלון אבל אני שואל את עצמי כל הזמן מה הסיבות לזה? אני מאמין שהסיבה לכישלון היא שפשוט לא היו לצ’אבי כלים נכונים. אף קשר שיודע לנהל משחק. אני מסרב להאמין שצ’אבי ברףאופן מכוון ורצוני ביטל את התפקיד שהוא מילא בבארסה כשחקן.

אתה אומר עכשיו משהו שהוא בניגוד מוחלט לכל מה שמה מוכר וקורה היום בכדורגל המודרני ברמות הגבוהות.
איזה קשר התקפי אתה מכיר שמנהל את המשחק של קבוצתו? איך זה קורה בפועל?
בדר’'כ התפקיד של קשר התקפי זה למצוא את השטח שמאחורי קו הקישור, ולכן בהגדרה הוא תמיד יהיה רחוק מניהול המשחק.

הקשר ההתקפי עכשיו חזר לתחיה, דובר רבות בעשור האחרון על כך שה10 עמדה שכבר לא קיימת. שחקנים מסויימים אפילו סיימו את דרכם ברמות הגבוהות בעקבות זאת, איסקו חאמס וקוטיניו הם דוגמאות לכך. גם עכשיו כשהעמדה הזאת חזרה הקשר ההתקפי הוא לא “רק” קשר התקפי, אלא שחקן שעושה הרבה יותר מרק להיכנס בין הקווים. ה10 הקלאסי זה תפקיד שכבר לא קיים.

לא כל-כך ברור לי מה אתה מנסה להגיד ומה הנקודה של זה.

בעיני לדבר על שחקנים במונחים האלה הוא בעייתי כי הכדורגל התקדם הרבה מעבר לתפקידים פשוטים.
היום צריך לדבר במובנים של איזורים ומשימות.

לגבי ה-10 שלכאורה מת וקם לתחייה.
אני לחלוטין כמעט ולא רואה שחקנים דומים ל-10 של פעם וגם לא רואה כמעט שחקנים צעירים שדומים לזה.
מה שכן דומה זה שחקנים כמו מסי ודה בריינה שבגיל מסוים כבר לא מסוגלים לתרום הגנתית, אז ‘‘מחביאים’’ אותם בעמדה שמתחת לחלוץ בפן ההגנתי.

הנקודה שאני מנסה להגיד שזה שגונדוהאן משחק בעמדה קדמית יותר לא מונע ממנו לארגן את המשחק, בניגוד לטענה שלך שקשרים התקפיים משחקים בין הקווים ולכן רחוקים מניהול המשחק. יש לך שחקנים כמו פדרי וגונדוהאן (73 מסירות בממוצע למשחק) שהם מארגני משחק, ולעומתם קשרים התקפיים כמו פרמין ופאו ויקטור שהם יותר חלוצים שניים ועם תנועות עומק טובות, או שחקנים כמו אולמו וראפיניה שהם הרבה יותר 10 קלאסי. גונדוהאן למרות שמשחק עמוק יותר בקישור עדיין מנהל את המשחק של ברצלונה.

אם הקשר ההתקפי שלך צריך לבוא לנהל את המשחק, משהו לא עובד ברמה הבסיסית.
בעיני כל שאר הדברים שאמרת קשורים לאיכויות של השחקן ומה המשימות שלו.

זה שמשהו לא עבד שנה שעברה בברצלונה זה ברור, וזה חוזר שוב פעם לשאלה מה לא עבד, והאם גונדוהאן אשם בזה (דעתי האישית שלא). למרות זאת אני חושב שהשאלה הזאת לא רלוונטית כי הקשר הזה לא הולך טוב גם לכם וגם לגונדוהאן ועדיף לכולם הפרידה הזאת.