פנטזיות, העברות וחוזים: ברוך הבא דני אולמו, להתראות רוברטו, פיי וגונדואן. לנגלה ורוקה מושאלים

הכי קל זה ליפול להקצנות.
לאפורטה מנהל את בארסה כמו מכולת שכונתית, אין ספק.
בבניית המועדון כעסק מתפקד הוא נכשל בלי ספק.
אבל זה לא אומר שכל מה שהוא עשה זה כישלון מוחלט ושהמועדון בדרך להתרסק.
נניח שגם נעשו לא מעט טעויות מקצועיות בדרך, האם המצב כל-כך גרוע? אני לא חושב.
בין אם בגלל החלטות של המועדון או בזכות ההגבלות של הליגה והעבודה של לה מאסיה יש לנו כרגע סגל מלא בכישרונות על שיכולים להחזיק את המועדון הזה ברמה הגבוהה לעשר השנים הבאות. יש גם כמה שחקנים ברמה טובה כמו קונדה, ראפיניה, אולמו וכריסטנסן.
עוד מעט גם יהיה יותר כסף כדי באמת לשדרג את הסגל אם צריך.

הבעיה הגדולה כרגע היא שבשביל שהכל יתחבר תחת לאפורטה צריך מאמן ממש ממש טוב. דמות שתרים את הקבוצה. הקדנציה הנוכחית של לאפורטה תיפול על העונה-שתיים הקרובות ופליק יהיה זה שיקבע איך יראו שתי העונות הללו.
עבודה מוצלחת, בארסה תרוץ חזק ויגידו על לאפורטה שהוא צדק. בינוניות ומטה ובארסה לא תצליח בכל החזיתות ולאפורטה עלול לגמור עם כישלון מוחלט בבחירות.

דקו הוא המנהל המקצועי ולכן אני כן מאשים אותו ספציפית בניהול הרכישות והעזיבות, ולא חושב שזה מוריד מהאשמה הכללית והמוצדקת על לאפורטה בניהול המועדון.

נכון שדקו מתפקד כבובה כשלאפורטה מנחית עליו דרישות אבל גם את אותן הדרישות שמונחתות עליו הוא מנהל בצורה שערורייתית שמוציאה אותנו רע מול השחקנים שלנו וגם שמה אותנו בנחיתות במו"מ מול כמעט כל קבוצה. הפכנו לבדיחה של אירופה ופלא שעדיין יש שחקנים שרוצים להגיע אלינו.

אני מדבר על צ’יקי וסוריאנו שהיום מנהלים את סיטי

תנו לי שנייה להבין כמה דברים:

1. ממצב של עודף בלמים, אולי נגיע למצב שעד דצמבר (לפחות) נישאר עם רק קובארסי, אריק ואיניגו?

אני מבין שצריך כסף (לא מבין הרבה דברים מסביב ל"למה?", אבל מבין שצריך), אבל אחרי העזיבות הצפויות של פיי ולנגלה, הפציעה הארוכה של אראוחו, ואולי העזיבה של הדני המשלשל - משהו בסיפור הזה של לסמוך על אריק, איניגו וקובארסי לא ממש מסתדר לי. לא יודע למה. ואני יודע, יש את קונדה, אבל הוא יותר מגן כרגע. גם תחת פליק.

1. אחת מנקודות האור הבודדות בחיי כאוהד ברצלונה, היא שנשארו רק עוד שנתיים (פחות חודשיים וחצי) לחוזה של לנגלה. אז הולכים לקחת ממני גם את זה?

התקווה היא שזה יעזור בעזיבה שלו, כמו שזה עזר עם אומטיטי. אבל מה אם לא?

מסתבר שכל התוכנית הכלכלית של ברצלונה לקיץ הייתה לדחוף את פרנקי ו-RFA החוצה, ולקוות לטוב. מדהים.

רק עוד 8 ימים לסגירת החלון.

כריסטינסאן גם היה סוג של גיבוי לק.א …

מישהו יכול להגיד לי איזה מועדון מתכנן שנה בלי ק.א רציני אחד בסגל?

נכון ברתומאו ורוסל הם הכי גרועים ביי פאר. אבל זה לא משהו ש"יכשיר" או איזה דבר שתוכל לזרוק כל הזמן וילבין את השטויות שלאפורטה עושה.

לא בחרו אותו בשביל “שהיה פחות גרוע מברתומאו” בחרו אותו שיציל את הקבוצה. אני מבטיח לך שגם ויקטור פונט היה פחות גרוע מברתומאו.

חזרנו לנקודת האפס . אני ציפיתי שבשלב הזה כבר נראה התאוששות כלכלית. שעיסקאות רכש היו לגטימים. שהיה שקיפות בהחלטות של ברצלונה, שמנהלים בינונים ומטה כמו דקו לא היו יותר בברצלונה.

אני יכול בקלות פה לרשום את כל הטעויות של לאפורטה והכשלים שלו. אבל בשלב הזה נראה לי ברור כמעט לכולנו שהוא איבד את זה.

אני חשבתי אז, וחושב היום, שהמועדון היה צריך להיכנס לשנתיים כלכליות, ולשים את כל הקופה על צעירים.

אם זה היה קורה, ולא היינו רוכשים את פראן, לבה, ראפיניה, קונדה, אולמו וכו’, אני מניח שבקיץ הזה המועדון כבר היה בצד השני של המשבר הכלכלי.

מילא

מצד אחד כן, מצד שני - ריאלית הייתם מפסידים עונה עד ארבע של צ׳מפיונס או אפילו של אירופה, עם כל אובדן ההכנסות שזה מביא איתו, פלוס הפגיעה במותג שבוודאי היתה גורמת לירידה גם במקורות הכנסה אחרים (כרטיסים לליגה, זכויות שידור, חסויות). יש חשיבות לשימור של בארסה כמועדון צמרת רלוונטי, גם אם יותר ״מילאן״ מאשר ״סיטי״.

אני חושב שזה מחשבה מאוד רומנטית מצידך ובעולם צודק ויפה יותר אולי זה גם היה נכון.

במציאות, היית מסתכן באיבוד ליגת האלופות, משבר כלכלי שהיה מעמיק עוד יותר את המצב שלנו ואיבוד של ספונסרים מעבר למה שכבר כך אנחנו מאבדים. ובנוסף היית גם מאבד כח משיכה עתידית לשחקנים שיגיעו לברצלונה. היית מפעיל מין מצב חתול ועכבר כזה, איזה כישרונות או כוכבים היה בוחרים בברצלונה על פני מועדון אחר אם הוא הינו מתרסקים ומגיעים לליגה האירופאית?

לקבוצה כמו ברצלונה אין את הלוקסוס הזה . זה פשוט ללכת לקיצון של הצד השני. אבל אנחנו לא חיים בעולם כזה…

זה פשוט לא ריאלי לחשוב שברצלונה יכולה להכנס לעונה פיננסית מוחלטת ולשחק רק עם הצעירים שלה. אין שום מתמודד לנשיאות שהיה בוחר בזה כי הוא היה יודע שזה התאבדות מצידו.

פראן היה טעות מקצועית וכלכלית לבה גם לצערי היה טעות (גם שלי), אבל מפה להסיק שהיינו צריכים לשחק עם הרכב של ברצלונה ב מחוזק (להזכירך ליגה שלישית בספרד) זה תרחיש אימים שאני מאוד מקווה שלא יקרה גם אם יבחר מועמד מספיק טיפש בשביל לנסות את זה.

אגב, לא שאני בא להגן על היכולת הבאמת מחפירה של לבנדובסקי כבר שנה ומעלה - אבל זו ההצדקה לרכש שלו. להשאיר אתכם רלוונטיים מבחינת star quality וגם מקצועית. כשעוד היה טוב - הביא לכם אליפות שבדיעבד, בלעדיה, היו לנו כבר 3 ברצף עם פוטנציאל לרביעית השנה. כעת, כאשר הוא גרוע - עדיין היחיד שאפשר לסמוך עליו להבקיע בדאבל פיגרס בסגל.

(כנראה שבשנה שעברה והלאה הוא לא שווה את העלות, וזה לחלוטין סביר לטעון שגם בשקלול כל התקופה - כלומר שהיה עדיף להשקיע את המשאבים האלה על חלוץ/חלוצים אחרים בחלק או בכל התקופה).

הבעיה שלי אם הרכש שלו וזה בדיעבד, שזה מנע מאיתנו להתחזק בעמדות שהיה יותר חשוב לנו להתחזק בהם.

בסופו של דבר, לבה הוא מקצוען ושחקן אדיר אבל לשלם על חצי עונה טובה שלו אצלנו כזה סכום זה לזרוק את הכסף לפח.

הרכש שלו זה טעות שאני יכול להבין אותה, כי גם אני חשבתי שזה היה נחוץ לנו, אבל בדיעבד זה טעות.

מה שמוסיף על הטעות זה שהיה לנו את אובה שבקלות היה יכול לתת לנו את המספרים שלו והיינו יכולים לסחוב איתו עוד שנתיים לפחות. זה מה שאוכל אותי עוד יותר

לא חושב שהיו עמדות שיותר חשוב להתחזק בהן. קבוצה חלשה עם סקורר טוב יכולה לנצח בעקביות. זה נראה זוועה, אבל אם המטרה היתה ״לחצוב״ אליפות ולהשאיר אתכם בצמרת - זו הצלחה יחסית. המחיר כואב, זה ברור, כמו גם העובדה שהביטוח שסידר לעצמו בדמות חוזה ארוך ״מתממש״ (חלקית, הוא עוד תורם על אף ההידרדרות הרבה).

אם מקבלים את מה שאתה אומר על אובמיאנג אז זה נכון, אבל בהסתמך על מה שהוא עושה מאז שעזב אתכם (כלום ושום דבר בצ׳לסי, מספרים דומים ללבנדובסקי בליגה הצרפתית) - אני ממש לא בטוח.

ק.א נורמלי? מגן?

אני מבין שסוף סוף בברצלונה למדו לחשוב על דברים מראש -
למה לחכות ששחקן ייפצע, כדי לרשום שחקן אחר, אם אפשר מראש להביא שחקנים פצועים שאפשר לא לרשום כדי שיהיה אפשר לרשום שחקנים אחרים?

זה ברור, אבל ההנהלה לא הייתה רק שניהם.

בכלל לא בטוח שבלי כל הרכש היקר לא היינו מגיעים לטופ 4.
חלקם לא תרמו כלום, חלקם תרמו מעט, ואולי רכש זול היה מביא את אותה התועלת.
לגבי אובדן הכנסות - כל אחד מהרשימה של RDT עלה יותר מההכנסות של עונה בליגת האלופות. אולי אתה רגיל ל 100-120 מיליון שריאל מרוויחה, אבל בארסה מדשדשת עם 60-70 מיליון לעונה עם כל הרכש היקר הזה.

לבנדובסקי לבד עלה לנו 200-250 מיליון בין דמי ההעברה, שכר ועמלת הסוכן.
יכלנו להשאיר את אובמיאנג ולחסוך כמעט הכל ועדיין להגיע לליגת האלופות.
אבל לא, חייבים רכש נוצץ וראיונות של לפורטה שהוא כבר פתר את הבעיות ועכשיו בארסה חוזרת לדרוס את אירופה.

בלי לבנדובסקי עונה שעברה אני בספק שאתם עולים לצ׳מפיונס. דיברתי גם על האליפות שבלעדיו אני מניח שדי ברור שלא הייתם לוקחים (עם כל הכבוד לאובמיאנג ולחצי עונה ממש טובה שעשה אצלכם).

חישובי העלויות אם ובלי קשר לזה - בטווח הארוך עונה או שתיים מחוץ לצ׳מפיונס + מהפך ל-״סתם״ מועדון יכול להיות מסוכן אפילו יותר. אתם לא יונייטד/צ׳לסי שיכולים לשפוך עוד ועוד מיליארדים על הבעיה ועדיין למשוך שחקנים עם שמות גדולים (כמובן שאתם גם לא יונייטד במובן של החמצת צ׳מפיונס במידה שיש עונה אפילו קצת חלשה).

רק להבהיר - אני נוטה להסכים עם כולכם פה שזה רכש לא טוב בסופו של דבר. רק מסביר את הרציונל שמאחוריו, שכולל בחובו סיכון גבוה (שחקן מבוגר מאד במשכורת גבוהה מאד) שבמקרה הזה התממש.

מה שאותי מעצבן זה שלבנדובסקי (כמו ראפיניה) היה רכש שצ’אבי התעקש עליו ולא היה מוכן לשמוע שום דבר אחר. ואז מהללים לי את פונט, שהוא האשם העיקרי בזה שצ’אבי היה מאמן בארסה בכלל.

אתה משווה את בארסה עם לבנדובסקי לעומת בארסה בלי לבנדובסקי.
אתה צריך לשוות בארסה עם לבנדובסקי לעומת בארסה עם חלוץ אחר, למשל אובמיאנג שכבר היה לנו.
אני בטוח שהיינו מגיעים לליגת האלופות כל שנה גם עם אובמיאנג.
בכלל לא בטוח שהיינו לוקחים את האליפות לפני שנה, אבל אני לא חושב שזה היה פוגע כלכלית יותר מדי.

יש לך מקור לזה שצ’אבי התעקש על לבנדובסקי וראפיניה?