פוליטיקה וזה :: ישראל במלחמה

חולק כמובן על ההנחה שעיתון הארץ זקוק למליצי יושר

אני מבין שמהארץ עברת לאל ג’זירה?

אני מבין שאתה טוען שזה שקר? שמוחמד תמימי לא נורה?

אני פשוט לא מאמין למילה אחת שהתעמולה הפלסטינית מייצרת באמצעות עושי דבריה. ובטח שאני לא יקבל את ההסבר שלהם לסיבה הוא נורה.

תמימי היא פרובקציה מהלכת, עם היא היתה מעיזה לעשות את מה שהיא עשתה למ"פ האמיץ (דרך אגב כל הכבוד על האיפוק שלו, אני גאה בזה שהוא חייל ישראלי) לכל חייל אחר במזרח התיכון היא היתה כבר ז"ל. אתה יודע מה? אני יהמר ומתוך ניסיון העבר, שחייל בריטי או חייל אמריקאי היה מפוצץ לה את הצורה במכות.

ובניגוד להודעה שלך, זה לא פעם ראשונה שהיא מתעמתת עם חילים ישראלים ועד עכשיו כל הזמן התגובה שלהם היתה זהה.

זה מדהים באיזה סטנדרטים החיילים הישראלים נשפטים לעומת חיילים לא ישראלים נשפטים. איזה צביעות ואיזה מוסר כפול.

באל ג’זירה רק מצטטים את אמו של הנער. הארץ לא נפתח, אבל אני לא מאמין שעמירה הס תכתוב משהו יותר עיתונאי.
אני, אגב, לא בצד של צה’‘ל בסיפור הזה. החיילים בשטח לא יודעים מה לעשות, אבל עורכי הדין נלחמים כמו אריות. תעשיית כסת’'ח של אייזנקוט.

זו גם לא הפעם הראשונה שיורים לה בקרובי משפחה…

אגב אני נוטה להניח/לקוות שאם אתה היית גר תחת כיבוש גם אתה היית עושה לכל הפחות פרובוקציות.

בכל אופן, זה שמלבד עיתון הארץ אף כלי תקשורת לא טורח לעשות את עבודתו… על כך התלוננתי מלכתחילה.

ההיסטוריה מראה שהסיבה שהפלסטינים עדיין חיים תחת כיבוש זה אך ורק בגלל הבחירה שלהם. מ48 עד אהוד אולמרט כולם הציעו להם מדינה משלהם. אבל הם בחרו בסירוב. שבכל פעם יש להם תירוץ שונה למה הם מסרבים.
שהם יזנחו את האלימות ויכירו באמת במדינת ישראל ובלי תכסיסים אני יכיר במדינת פלסטין. שהאם קוראת לרצח ישראלים אך רק בגלל ההצהרה של טראמפ ושאבא יוצא ומשקר ומעליל עלילת דם שהישראלים גונבים להם איברים. אז שיאכלו את מה שהם מבשלים.

לא יודע מה איתך, אני לא הייתי שולח את הילד הקטן שלי ללכת ולהתגרות בחיילים על מנת שהחיילים יפלו בפח ויפגעו בו פיזית. (אני מקווה שאנחנו מסכימים שהיא נשלחה לשם ע"י המשפחה)

דרך אגב, אף אחד לא שואל את השאלה המתבקשת, למה בחברה מוסלמית שמרנית, מגיעה ילדה בלונדינית שלא לובשת חיגאב או כל סממן דתי אחר (למרות שכל הבנות סביבה לובשות) לחזית המאבק הפלסטיני?

אינני יודע מה היו נסיבות האירוע עם מוחמד תמימי, אכן תמוה שלא דווח על המקרה באופן כזה או אחר בתקשורת הישראלית. מה שאני יודע הוא שעבור עמירה הס מהארץ יידוי אבנים כלפי חיילי צה"ל זו חובה מוסרית - כך שיכול להיות שהיו אירועים שקדמו לתגובה של חיילי צה"ל שגברת הס שכחה לציין. אגב, קראתי היום בlemonde על האירוע ולא מצאתי איזשהו איזכור כלפי מוחמד תמימי.

משפחת תמימי מומחית בפרובוקציות, באסם האב הגאה מפרסם בגאווה את ילדיו מיידים אבנים בכיף עוד מהגיל הרך והילדה עשתה כבר לפני כמה שנים סיבוב שופוני אצל הסולטאן הגדול ארדואן. לילדים חסרי הישע יש עבר מרשים של יריקות, נשיכות, צעקות והכל מול המון מצלמות.

אם נלך עוד טיפה בעץ המשפחה המרשים נגלה גם את הסייענית לפיגוע בסבארו (ירושלים) ועוד כל מיני אוצרות…

אוריה אבל בוא לא נסתכל רק על חלק מהעץ… אם תלך אחורה אתה תמצא גם:

וגם:
https://www.10.tv/news/56438.html

אבל אנחנו חוזרים לדיון ישן נושן… האם אנחנו מצפים מעם כבוש פשוט לא להילחם בכיבוש או שאנחנו מצפים מישראל פשוט לא לכבוש. אי אפשר לדבר על עמירה הס ועל עיתון הארץ ועל סיוע לפיגועים ועל יריקות ופרובוקציות ולא לדבר על כיבוש. לא לדבר על מה עושים חיילי צהל בנאבי סלאח, מה עושים מתנחלים פורעי חוק בחלמיש…

גם מוסטפא תמימי וגם רושדי תמימי יידו אבנים ושני המקרים נחקרו:

• מוסטפא תמימי
  • רושדי תמימי

http://www.law.idf.il/163-6761-he/Patzar.aspx

אם משפחת תמימי מפגינה בצורה אלימה ומיידה אבנים (גם עאהד עושה זאת, האב מתעד בגאווה) אז מה לעשות שיש לכך השלכות. אני לא מכיר דרך עדינה לטפל במפגינים אלימים, על אחת כמה וכמה כשאחד מהם בכלל אמור להיות שוטר פלסטיני. העיקר שיש אחלה תמונה לרויטרס! מי שמיידה אבנים שלא יצפה למטר שושנים בתגובה, אולי אפשר פשוט לבקש מהחיילים לעצור אותם בלי אמצעים בכלל ואז העולם כולו יהיה מרוצה.

מה עושים מתנחלים פורעי חוק בחלמיש? שאלה כנה.

הכפר נבי סלאח היה תחת שלטון עות’מאני, בריטי וירדני (בהתאמה). האם גם תחת אותם שלטונות תושבי הכפר יצאו באופן שבועי לידות אבנים על החיילים הטורקים, הבריטים והירדנים? האם סופר בהרחבה בעיתוני העולם סיפורם קורע הלב של ילדים שבסך הכל רוצים לירוק קצת על חיילים? האם להערכתך חיילים מאותם הצבאות היו מגיבים באופן מאופק יותר?

באסם תמימי הוא חלאת אדם: לא מכיוון שהוא שונא אותי בתור ציוני, את זה אני יכול להבין לחלוטין. אלא מכיוון שהוא מוכן לסכן את ילדיו הקטנים על מנת להוציא תמונה יפה.

אנחנו מאבדים את זה

"היום לפני 49 שנה נורתה הקטיושה הראשונה לעבר קרית שמונה.
לפני הכיבוש לא היו קטיושות.

די לכיבוש!
"

https://mobile.twitter.com/mossi_raz/status/947866548282232833

מי זה אנחנו ואת מי בדיוק מוסי רז מייצג באמירות ההזויות האלו?

חלק מהשמאל.
מרץ היא מפלגה שאני מזדהה איתה בהרבה דברים, והחכים שלה הם מהיותר איכותיים לדעתי (היה לנו דיון על זה בפורום הקודם, והסברתי שאני מצביע לרשימה הרבה לפי איכות החכים). לצערי הם הלכו לקיצוניות קשה בדיעות ביטחוניות וכלכליות שמאוד פוגעת ביכולת שלי לתמוך בהם, וזאת למרות שאני מעדיף את זנדברג על החכים בליכוד any day, כי אני מאמין שהיא תמכור אותי הרבה פחות.

אני דווקא יכול להבין את הרעיון (כיבוש מעורר אנטגוניזם ומתדלק טרור), אבל המשפט עצמו באמת הזוי. אש"ף ופת"ח קמו לפני 67…

עורכת הדין של עאהד תמימי היא מספר 7 במרצ אגב, למי שמתעניין במשפט:

https://www.10.tv/news/151830

אוריה אני משתדל להימנע מדיון על האם מותר להיאבק בכוח כובש (כי ניהלנו אותו כבר עשרות פעמים והעמדות שלנו ברורות). אני כן ממליץ לך לקרוא לעומק את התחקיר המקיף של אדוני אישתון, אבל לא לשם כך כתבתי את מה שכתבתי כאן. גם לא כדי להתווכח על עאהד תמימי גיבורה כן או לא (אם יש גיבורים אז היא בהחלט מתמודדת על התואר). אפשר גם להתווכח על תושבי חלמיש הכובשים. על סיפוח המעין של נאבי סלאח. על איך החיילים מאפשרים למתנחלים לספח בכוח ולהזיק לפלסטינאים ועוד. אפשר גם לבוא בטענות לאבא של עאהד תמימי שאמנם לא בחר לגור שם אבל מחנך את ילדיו למאבק אלים ולהורי המתנחלים שכן בחרו לגור שם ולסכן את ילדיהם ולעודד אותם לפעול באלימות.

אבל אותי מעניין הרבה יותר לדון בסיקור החסר של התקשורת בארץ ובעיקר בשאלה האלמותית של אהוד ברק. אם ישראל נכבשת היום על ידי איזו סוריה/מצרים/ירדן/לבנון/ווטאבר - מה אוריה עושה? איך אוריה מתנגד לכיבוש? איך אוריה מחנך את ילדיו? אלה השאלות שהישראלי הממוצע הפסיק לשאול את עצמו ואלה השאלות שטורדות את מנוחתי.

באופן אישי, לעולם לא אשלח את הבן שלי לסכן את חייו באופן מודע. לא כדי להילחם בכובש, לא בשביל אידאלים, ובטח שלא בשביל מצלמות. מבחינתי שישרף העולם כל עוד הילד שלי מוגן. אני לא מביע את דעתי על עצם ההתנגדות לכיבוש, אלא על אבא ששולח את ילדיו לסכן את חייהם בכדי לשרת מטרות פוליטיות. זה לא משנה מי צודק ומי טועה, מי הרע ומי הטוב, העובדות הן שילד פלסטיני שזורק אבנים על חייל, או נער יהודי שנכנס לכפר פלסטיני כדי לרסס כתובות נאצה על מסגד, מסכנים את חייהם. אם ההורים שלהם עודדו אותם לכך, הם בפשטות לא צריכים להיות הורים.

אבא שלה לא שולח את הילדה שלו כדי להילחם בכיבוש, אבא שלה שולח את הילדה שלו כדי לגרום לחיילים להגיב בכח כנגד הילדה, למעשה הפנטזיה של אביה הוא שתמימי גוניור תהפוך להיות “שהיד”. וכבדרך אגב, המתנחלים שם אכן לא יותר טובים ממנו.

קראתי כל מילה מהפוסט באישתון, יותר מפעם אחת.

האיום על ידי המדינות הנ"ל לא מחובר למציאות, אף אחת מהן לא יכולה לכבוש את ישראל והגישה הפרגמטית שלהם מגובשת בהתאמה. במידה והן היו יכולות לכבוש את ישראל לא היה נשאר אוריה בשביל לשאול אותו איך לחנך את ילדיו - התסריט הריאלי זהו רצח עם אבסולוטי בדיוק כפי שהמנהיגים הרלוונטיים הבטיחו בזמנו.

בתסריט כפי שהובטח בפרופוגנדה המצרית (“את הגברים נזרוק לים ואת הנשים ניקח לנו”) אין אוריה שאפשר לדבר איתו על חינוך ילדיו ואין לאוריה ילדים תכולי עיניים שיכולים לעשות פרובוקציות לחיילים מצריים, מכיוון שבמצב היפותטי שכזה אוריה ממזמן נמצא בים.

אם אתה חושב שמה שבסוריה קורה זה לא נעים אז זה עוד פיקניק למה שמצפה לנו תחת כיבוש ערבי - אנחנו בתפיסה המזרח תיכונית האשמים בכל צרות העולם פחות או יותר. אתה מכיר את הח’ותים? הם התימנים השיעים אשר נלחמים מלחמת חורמה בסעודים הסונים מכיוון שהם נתפסים ככופרים בעיניהם. ומי מככב בסיסמה שלהם? היהודים וישראל.

בסופו של דבר הסיבה לכך שכל ישראלי ממוצע חושב שאתה לא נמצא באותה פלנטה כמונו (ואני עדין) היא שאתה מסרב להכיר בכך שאנחנו נמצאים בסביבה שהיא שבטית ודתית הרבה יותר מהחברה שלנו. אני אפילו לא מדבר על הערבים הישראלים, אלא על הערבים בסוריה, מצרים, ירדן, עיראק ולבנון שינקו תעמולה אנטי-ישראלית היות ואויב משותף זה תמיד טוב לדיקטטורים.

לגבי הסיקור החסר בתקשורת אני מקבל את הביקורת של אישתון, בלי קשר לסלידה שלי מהקביעה החד-משמעית שלו כי החייל הוא “רוצח”. אם שמת לב גם בתחילת הדיון קיבלתי את הביקורת שלך כלפי התקשורת הישראלית לגבי מוחמד תמימי שכלל לא הוזכר.

@sh4rky מסכים עם כל מילה, כל מי שזורק אבן צריך להיענש בחומרה ולדעתי גם הוריו במידה ומדובר בקטין. כמובן שהדבר תקף גם לגבי פשעי שנאה.

שארקי אני מסכים עם כל מילה שכתבת. אבל איי ארג’ יו להתמודד עם 2 השאלות הראשונות. השלישית באמת יותר קלה גם בשבילי.

אוריה, ובכל זאת היה והיית פלסטינאי - מתנגד לכיבוש או לא? ואם כן אז איך?

אני לא יכול להתמודד עם שתי השאלות הראשונות כי הן חסרות המון נתונים שהיו משפיעים על הדרך בה הייתי בוחר לפעול, באופן תיאורטי.

קודם כל, אני מסכים עם אוריה בנוגע לכך שאם כיבוש של אחת המדינות שכתבת היה חל על ישראל במציאות הנוכחית, לא הייתה לי אפשרות להתנגד אליו.

אך במקרה ההיפותטי בו מדובר בכיבוש שאינו מלווה ברצח עם, יש משתנים נוספים שהיו משפיעים על התגובה שלי. אני לא אומר שדבר מהדוגמאות הבאות קרה כאן, או אפשרי במקרה של כיבוש ישראל על ידי אחת ממדינות הערב. אלו רק דוגמאות שמטרתן להמחיש את הקושי במתן מענה לשאלות שהצגת.

אם הכובש היה מציע לי לקחת את הדברים שלי ולעוף מכאן, או לחיות תחת שלטון אכזר, כנראה שהייתי בוחר באפשרות הראשונה.
אם הייתי נאלץ להישאר, מה עמדת הכובש בנוגע אליי כנכבש? האם מדיניותו המוצהרת היא לדכא אותי, כך שיחסום בפניי כל אפשרות של קידום (השכלה, תעסוקה, חיים מכובדים פחות או יותר)?
ויש צד נוסף מלבד הצד הכובש, הצד הנכבש. האם קיימת הנהגה לקהילה שלי? אוטונומיות שלטונית כלשהי? אם כן, מה עושה ההנהגה הזו, האם היא מושחתת ומחמירה את מצבי או מנסה לשפר אותו?

אני חושב שבאופן כללי כאינדיבידואל אין הרבה ברירות. גם אם היחיד יתנגד לכובש באמצעים אלימים, הוא לא יעזור לקהילה שלו ובוודאי לא לעצמו. אני שוב אומר שכל המשתנים שלעיל, ומשתנים רבים נוספים, היו משפיעים על ההחלטה שלי. אבל, כך או אחרת אני לא רואה כיצד אלימות הייתה משפרת את המצב שלי אישית. בסופו של דבר, הייתי רוצה להתקדם, לרכוש השכלה, לפרנס את משפחתי בכבוד. שימוש באלימות היה החלטה שאולי הייתה מתקבלת מבחינה אמוציונלית, אבל אין בה שום תועלת רציונלית עבורי ולכן אני רוצה להאמין שלא הייתי משתמש בה. הייתי מעדיף דרך שתפגע בי אמוציונלית, אך תהיה בחירה רציונלית טובה (לברוח / להגר. הכובש טועה, רע ומנוול, והצדק הוא שאני אשאר והוא ילך, אך לפחות הרווחתי חיים לי ולמשפחתי).

אני חוזר ואומר שאני לא משליך את כל מה שכתבתי על המציאות בישראל. זה קו המחשבה האישי שלי בנוגע לשאלות שהצגת ולא יותר מכך.