גומלין 1/2 גמר הצ'מפיונס :: קייייבבבבבבבבבבב אנחנו באים!

טוב, הנה ההסבר שלי: שילוב של ניהול מוטיבציה, ביטחון גבוה על גבול היוהרה ומסגרת תחרותית.

בואו נסמן את כל הפייבוריטיות לזכיה בליגת האלופות מתום שלב הבתים: PSG, יובנטוס, באיירן מינכן, סיטי, ריאל מדריד וברצלונה. זהו פחות או יותר, נכון?

שלושת הקבוצות הראשונות זכו במשהו כמו שש אליפויות בשבע העונות האחרונות ולרוב הן עושות זאת ללא תחרות אמיתית. סיטי של העונה זכתה בתחרות כבר באמצע השנה והליגה האנגלית מלאה בדרקונים שמנמנמים להם כבר עשור (בעיקר יונייטד וארסנל).

התחרותיות של הספרדיות אחת מול השניה (ובמידה מסוימת גם מול אתלטיקו) מחייבת אותן להשתפר גם ברמה המנטלית העמוקה ביותר. התבוסה של ברצלונה בסופר קאפ בתחילת העונה נתפסה כעלבון עמוק, בעוד שבשאר מדינות העולם זה סתם גביע שוקו. רגשי הנחיתות שצצו באמירה כלשהי של פיקה דירבנו את הסגל לקראת האליפות ואני מאמין שהיה שם המון דלק מנטלי.

מן הצד השני ריאל מדריד לחלוטין התרשלה בתחילת העונה וכרתה לעצמה בור עמוק מדי. אבל היריבות עם ברצלונה מאתגרת אותה גם ברמה המנטלית העמוקה ביותר, מהרגע בו הליגה נגמרה התחיל מפעל עם שבעה משחקים והאסון הפך להזדמנות. כמובן גם לכל אחת מהיריבות יש מוטיבציה משלה, PSG כבר רוצה המון שנים להוכיח שהיא עשויה מהחומר של הטובים ביותר אבל לPSG חסר משהו - יריבה ברמה היסטורית, אין לה יריבות מקצועית כמו היריבות המנטלית שלה עם מארסיי.

מבאפה יכול להשמיד את ההגנה של מונאקו, לבנדובסקי יכול להשמיד את ההגנה של דורטמונד והיגוואין את ההגנה של נאפולי, אבל ברגע בו שלושת מועדוני האליטה השמידו את סגלי היריבה הם גם הרסו לעצמם את המסגרת התחרותית האמיתית. במקום שיהיה קשה באימונים וקל בקרב, קל מדי באימונים והקרב לא צפוי. גם אם יש לך את הכלים לנצח את ריאל מדריד, אתה לא מוכן מנטלית לקבוצה ברמה שכזאת.

ההגנה של ריאל מדריד מתמודדת עם מסי פעמיים בשנה לפחות, כל שנה. ואם זה לא מספיק הוא מרופד בניימאר, סוארז, אינייסטה, דמבלה, קוטיניו, הנרי, זלאטן, וייה, אטו… שחקני התקפה ברמה היסטורית. הפוטנציאל שלך כבלם פחות משנה מאשר הנסיון שלך כבלם, עם כל הכבוד להתמודדות מול פלוריאן תובאן.

זו לא רק יכולת מקצועית וזו לא רק מוכנות טקטית, זה בעיקר גישת ה"עוד יום בעבודה". זו היכולת לתרגם את הפוטנציאל שלך בזמני לחץ לתוצאות ואת זה אי אפשר לקחת לריאל מדריד.

ובנימה אתנוצנטרית: אני חושב שגם משחק הלחץ והמסירות בספרד (לאו דווקא פוזשיין) הוא פשוט בכמה רמות מעל לכל ליגה אחרת. אני חושב שפפ אחראי לכך באופן עקיף, אבל פשוט כמעט ואין את ההרגל המגונה הזה של “להעיף כדור קיבינימאט” כשאחת משתי הגדולות לוחצת אותך, גם בטיס גם לבנטה וגם לס פלמאס פשוט ינסו לייצר התקפה בהנעת כדור גם אם היא מתחילה על סף הרחבה תחת מכבש הלחצים של ריאל מדריד.

שלא לדבר על הגיהנום שמצפה לבארסה/ריאל בהתמודדות מול אתלטיקו מדריד עם ממוצע ספיגה של 0.000000001 שערים למשחק.

לבאיירן מינכן אין את התרגול השוטף הזה ברמה הזו, לא לחינם רונאלדו גנב כמה פעמים את הכדור להגנה.

בנזמה כובש 2 שערים, נבאס נותן משחק מדהים ובאיירן עדיפה מודחת. קחו את היכולת של השניים הללו ושימו אותה בליגה – זה נשמע כמו מדע בדיוני. ופה בדיוק קבור הכלב – ריאל מדריד של הצ’מפיונס היא תופעה ובליגה היא תמונת מצב אמיתית של סך כל החולשות שלה. קבוצה של ספרינטים – יוסיין בולט של ליגת האלופות. לא בנויה לריצות ארוכות, מתישות, רחוק מאור הזרקורים מול יריבות “אנונימיות” כמו אוססונה ולבאנטה, למי יש כוח… ובמרתון של הליגה, פשוט אי אפשר להסתיר חולשות כה קריטיות.

אוריה עם הודעת השנה בעיניי.
סורי על ההודעה הקצרה, פשוט הייתי חייב.

הטיעון הזה נהדר, אבל לא פעם נדרשתי לתת לזה ביסוס, מלבד לשבת מול משחק ולציין דקה שזה קורה. אבל בכל זאת, איפה אפשר למצוא חומר לקריאה שמדבר על זה? איפה קבוצות מעיפות כדורים יותר, איך זה משפיע על המשחק ואיך זה קשור לרמת המשחק.

חומר טוב לוויכוחים מיותרים :wink:

מסכים. הודעה לתפארת. העובדה ש-4 האלופות האחרונות של אירופה היו ריאל או בארסה היא עוד הוכחה לתיאורית “קל באימון, קשה בקרב” הפוגעת בקבוצות הלא ספרדיות הבכירות.

מה שכן, יש דבר אחד שלא מסתדר עם התיאוריה הזו: בארסה. איך הצליחו אותן פאריס סן ג’רמן, יובה ואפילו רומא להביס את בארסה ב-14 החודשים האחרונים?

הנהלה שעושה הכל כדי להקשות? קבוצה עם צורך גדול ברכש כבר שנים שלא מגיע (או שמגיעים שחקנים לא נכונים ולא מספיק טובים).
וגם אין זה אומר שתהיה 100% הצלחה לספרדיות.
את אותה יובה שנה אחרי ברסה כן ניצחו, פריז בגומלין כולנו זוכרים איך נגמר ורומא זה באמת מחדל. כלומר גם בדוגמאות האלה (הכשלונות של ברסה) באותו פרק זמן עדיין ברסה נמצאת במאזן שיוויוני בתוצאות.

אני מאמין שהמפלה מול פאריז ויובה היה קשור יותר לסיום מחזור חיים של קבוצה לאחר 3 שנים.
בעונה שלאחר מכן (הנוכחית) היה מחדל עצום בניהול סרגל המאמצים של הקבוצה כאשר הגיעו חישורת האחרונה עם 9 שחקנים מעל 3000 דק’.
לצורך השוואה, המקום ה9 היה רוברטו עם 3250 דק’, משתווה למקום הראשון אצל ריאל - השוער נאבאס.

כמובן היה מחדל מצד ההנהלה שלא הנחיתה את השחקנים הנכונים…
כל זה (עייפות החומר וסוף מחזור קבוצה) יצר את הקוטביות הזו במני טיים, מצד אחד מובסים 4 אפס, מצד שני מחזירים עם שישיה.
תופרים רבעייה וחוטפים חזרה שלשייה ללא מענה ומודחים…

תודה רביע ותודה סמיר!

אני חושב שהנקודה של רביע מאוד משמעותית: אחד ההישגים הגדולים של זידאן (ואני לא ציני) היה לשכנע את רונאלדו להוריד בכמות הדקות. בעונה הקודמת רונאלדו נשאר בבית בחלק נרחב ממשחקי החוץ בליגה והקבוצה עדיין זכתה באליפות בעוד שמסי שיחק כמעט כל דקה אפשרית ובכל זאת הפסדנו את התואר. אני לא מוצא שום הגיון בהתנהלות שכזאת והלוואי והיה אפשר לשכנע את מסי לנהוג באותו האופן, אם לא 2200~ דקות ליגה בשנה אז נניח “רק” 2700.

נוסף על כך יש בסופו של דבר משחק-סכום-אפס מבחינת מוטיבציה כשעמוד השידרה של הסגל (אינייסטה, פיקה, בוסקטס) באמת זכה בהכל!
בארבע העונות האחרונות זכינו בשלושה דאבלים מקומיים! ריאל מדריד לאורך כל ההיסטוריה זכתה בארבעה כאלו, בילבאו בחמישה ואתלטיקו באחד. וזהו!

באנגליה יונייטד וארסנל זכו לאורך ההיסטוריה בשלושה דאבלים, בצרפת סנט אטיין בארבעה דאבלים, באיטליה יובה עם חמישה דאבלים (שלושה מהם היו בשלושת העונות האחרונות) ובגרמניה באיירן עם אחד-עשר דאבלים (אבל הם חריגים).

אלו מספרים מדהימים, והעקביות של בארסה בליגה ובגביע מדהימה אף היא - ובכל זאת האוהדים מרגישים שזו “עוד עונה”. רף הציפיות מברצלונה הוא הגבוה ביותר בהיסטוריה של המשחק, אם לא מדובר בזכייה בליגת האלופות, באליפות, בגביע ועוד בסגנון מרהיב - מדובר באכזבה! אני לא כותב זאת כביקורת כלפי האוהדים, זו פשוט המציאות.

באווירה שכזאת מאוד קשה לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן.

הסיבה שלישית היא לדעתי הגרלות קשות בשלבים המוקדמים.
ברצלונה בעונות האחרונות סיימה ראשונה בביתה והגרילה בשלב שמינית הגמר את: צ’לסי, PSG, ארסנל, סיטי (פעמיים) ואת מילאן. אם לא מדובר בדרג ראשון, אז מדובר בדרג שני או לכל הפחות קבוצות עם נסיון עשיר במפעל שעושות לנו צרות.

את המהפך המפורסם מול PSG עשינו לאחר שלואיס אנריקה לדבריו התכונן כפי שלא התכונן לאף משחק מעולם. אז אנחנו קבוצה טובה יותר עם מסורת עשירה יותר וכישרון גדול יותר, אבל המאמץ בשלב השמינית עלה לנו במאמצים לקראת השלבים המאוחרים יותר.

בסופו של דבר גם המבריקים שבבני אדם והמוכשרים שבהם (בכל תחום שהוא), מנהלים מוטיבציה לאורך זמן ובוחרים קרבות מסוימים - ואם הם לא עושים זאת אז המציאות עושה זאת במקומם.

התבוסה מול רומא היתה מחדל, אין ספק. אבל אני חושב שחייבים לשים את הכישלון של ברצלונה בשלושת העונות האחרונות בפרופורציה המתאימה: אפילו צ’ולו המוטיבטור הגדול בהיסטוריה לא הצליח להוביל את חניכיו אל מעבר לשלב הבתים למרות שבליגה הוא מקדים את ריאל מדריד ובגביע אירופה הוא קרוב מאוד לזכייה שניה.

מעבר לכך אני רוצה להתייחס לעוד נקודה: בעיני ההדחות של ריאל בשמינית הגמר כן היו עניין של מזל במידה מסוימת. הרי ריאל מדריד גם היתה קרובה מאוד להפסיד את הגמר פעמיים ואנחנו כמעט עפנו מול צ’לסי בעונה היסטורית מבחינת יכולת וכך הלאה. במידה מסוימת הזכיות של ריאל בשנים האחרונות כמו ההדחות שלה בשלב שמינית הגמר מושפעות מאקראיות טהורה.

אני חושב שהדיון הזה מאוד מתחבר לדיון המקביל על החשיבות של אליפות אל מול ליגת האלופות ואל התשובה השכיחה שם: כשיש הרבה אליפויות אתה רוצה צ’מפיונס וכשיש הרבה צ’מפיונס אתה רוצה אליפות. מטבע הדברים בעונה הבאה בארסה תהיה פחות שאננה בליגת האלופות ואילו ריאל מדריד תהיה פחות שאננה במסגרת הליגה. דבר אחד בטוח - יהיה מעניין :slight_smile:

@asafbarca @Mendieta תחשפו קצת חומרים מסווגים מהדיי ג’וב שלכם.
האם אתם מכירים מדדים מקובלים להתמודדות משחק לחץ?

סליחה על האיחור אוריה, אין לי מדד אובייקטיבי כזה שאני יכול לפרסם פה, סורי :frowning:

וסליחה על האיחור 2, הודעה באמת גדולה :slight_smile: