P$G - זה סופו של כל פרוייקט גלאקטיקוס

המונדיאל עוד פחות משנה הם כשלו במשימה,אני מהמר על עזיבה מפוארת של הקטארים בקיץ הקרוב או זה שאחריו.

כבר כתבתי בעבר ועדיין באותה דיעה, הבעיה העיקרית בפרויקט של הקטארים בפסז’ זאת הליגה, הליגה הצרפתית היא ליגה חלשה ולא מעניינת, צ’לסי וסיטי(ועוד מעט גם ניוקאסל) הצליחו יותר כי הן משחקות בליגה הכי פופולרית בעולם, ליגה ששחקני הטוב רוצים לשחק בה.

דווקא השנה מרגיש שהם שינו כיוון ברכש(ואז בא מסי). חקימי ומנדש מגנים מהטופ לעשור, דונארומה גם אם כנראה קצת אוברייטד שוער מעולה לפרק זמן דומה, הבלמים בשיא הקריירה וגם לוראטי יש עוד כמה שנים.

גם ווינלדום שהגיע בקיץ מתברר כפלופ אבל הוא רכש בכיוון הנכון.

עדיין כוכבים, אבל מדרגה מתחת לניימארוס ודנילו פרירוס שהנחילו קודם.

אגב משהו מטורף שלא מתייחסים אליו מספיק בהקשר של פריז, הם הוציאו כמה מהכשרונות הכי גדולים בעולם בשנים האחרונות אבל זרקו אותם בגרושים\חינם. אנקונקו שנותן עונה משוגעת בלייפציג, מוסא דיאבי, קומאן כמה שנים לפני כן, סמארה שחתם בלסטר, מאיינן השוער של מילאן, אפילו מנדי גדל שם.

במקום להתמקד בהם ולתת להם הזדמנויות הם מחתימים כל מני סראביות וצ’אבי סימונסים.

רק אני חיפשתי את הסרטון שמראה מה נאסר עשה ולא מצאתי? שימו לינק אם מצאתם. :pray:

זאת טענה ששומעים שוב ושוב, ואני מודה שאף פעם לא הבנתי/קיבלתי אותה.

באיירן מינכן משחקת במשך שנים בליגה בלי תחרות, וזאת גם חלק מהאסטרטגיה שלה - להחליש ולקנות את שחקני היריבות הישירות שלה. זה לא הפריע לה בכלל להיות אחת הקבוצות המוצלחות ביותר באירופה בעשור האחרון. ויותר מזה - היא עוד עשתה את זה כשהיא היחידה מהגדולות באירופה שמעולם לא התפרעה ברכש.

קח, חיפשתי לכבודך את הפוסט.

באיירן מינכן זאת קבוצת ענק עם הסטוריה מפוארת, היא הייתה בין הקבוצות הטובות בעולם עוד לפני שפסז’ הוקמה, היא הייתה אחת הקבוצות הגרמניות הכי טובות כשהליגה הגרמנית הייתה הטובה בעולם, אגדות כדורגל שיחקו בה, אימנו אותה וניהלו אותה.

נכון שב 20 השנים האחרונות הם הצליחו להשתלט לחלוטין על הליגה הגרמנית אבל מדובר בשם שכל שחקן צעיר חולם לשחק בה מזמן.

על פסז’ אף אחד לא שמע לפני שהקטארים השתלטו עליה, ובדיוק כמו צ’לסי וסיטי היא הייתה קבוצה די זניחה בליגה הצרפתית.
היתרון הגדול של צ’לסי וסיטי זה הליגה שמושכת אליה שחקנים שרוצים הלתקדם, פסז’ מושכת בעיקר שחקנים שרוצים להרוויח עוד כמה גרושים לפני הפרישה, או שחקנים שרוצים לעשות חיים ולטוס ליומולדת של האחות שלהם.

בכל מקרה, ברגע שהבעלים של צ’לסי, פסז’ וסיטי יעזבו יחזרו לגודלן הטבעי, מבחינת פסז’ בגדול זה כמו באר שבע לפני אלונה רק בלי הגמלים ועם מגדל אייפל.

Cocroach,
לא הבנתי איך זה עונה לי. מעבר לריאל שלקחה 4 פעמים את ליגת האלופות בעשור האחרון, הקבוצה אולי המצליחה ביותר באירופה בעשור הזה הייתה באיירן מינכן - עם 2 זכיות, 2 העפלות לגמר, נוכחות מתמדת בשלבים הגבוהים ביותר, תוך תצוגות מרשימות ביותר מול אריות אירופה (אני מניח שאני לא צריך להזכיר לך…).
את כל זה היא עשתה כשהיא משחקת בליגה לא תחרותית בעליל. איך זה מסתדר עם הטיעון של “צריך ליגה תחרותית כדי להצליח באירופה”?

[אגב, אפשר גם להכניס את יובנטוס לדיון הזה, אבל אצלה זה קצת פחות מובהק.]

טיטי,
מסורת והכול זה אחלה (ואולי זה גם הסיפור האמיתי פה, באמת שאני לא יודע), אבל:
א. מסורת מפוארת לא מבטיחה הצלחה בהווה. עיין ערך יונייטד.
ב. זה לא קשור לנושא שבמחלוקת פה - האם נדרשת תחרות אמיתית בליגה ע"מ להצליח גם באירופה?
זה שלקבוצה הייתה מסורת של הצלחה בליגה קשה, לא עוזרת לשחקנים הנוכחיים שלה “לצבור ניסיון” בשוטף מול שחקנים ברמה גבוהה, אם הליגה שלהם כרגע לא ברמה.

אגב, הנושא הזה מציק לי בהקשר אחר בכלל. עכשיו שבארסה נחלשה (ולפני ההתעוררות המחודשת תחת צ’אבי), טענו אצלנו בפורום ש"צריך שבארסה תתחזק כדי שתהיה לנו תחרות ויהיה לנו מה למכור גם ברמות הגבוהות באירופה". אני טוען שזה רעיון יפה בתיאוריה, אבל הוא לא מחזיק מים מול מבחן המציאות. קבוצות חזקות אובייקטיבית יצליחו גם באירופה, ואלו שלא מצליחות - זה נובע מבעיות אחרות, לא מחוסר תחרות מקומי.

זה לא מה שטענתי.

הטענה שלי היא שפסז’ לא מצליחה למשוך את השחקנים הנכונים כי היא משחקת בליגה לא מעניינת והיא עצמה שם לא מספיק גדול כדי למשוך שחקנים(כמו הדוגמא של באיירן), לסיטי וצ’לסי זה יותר קל כי כל שחקן רוצה לשחק בפרמיירליג.

אבל כפי שציינו כבר, העונה דווקא פסז’ עבדו נכון ובניגוד לעונות קודמות הביאו שחקנים נכונים שהיה מאפשר להם לבנות קבוצה מצויינת, אבל הם הרסו הכל כרגיל כשבסוף הביאו את מסי וראמוס.

אז לא הבנתי אותך נכון.
עם הטענה הזאת אני קצת יותר מסכים, אבל עדיין לא לגמרי. זה היה נכון בעיקר בשנים הראשונות של הקטארים בפריז, כשהיה קשה להם לשכנע שחקנים גדולים בפרויקט שלהם למרות שהכסף כבר היה שם, ונאלצו להסתפק בכל מיני פאסטורה. בשנים האחרונות הם מצליחים להביא את השמות הכי נוצצים שיש - ניימאר, אמבפה (עם כוכבית קטנה), מסי (!) - ועדיין לא מצליחים באירופה.
הסיבה המרכזית, כמו שכתבת בעצמך, זה שהם לא בנו קבוצה כמו שצריך, ואני אוסיף - עם מאמן נכון (למרות שזה עדיין לא לגמרי מסביר התפרקויות כמו ה-6-1…). אבל זה לא כי קשה להם להביא את השחקנים הנכונים. אם הם הצליחו להביא את ניימאר ומסי, הם היו יכולים בקלות להביא לדוגמה איזה קאנטה כזה שיעשה להם סדר בקישור. הם פשוט לוקים בתסמונת הפלורנטינו-קדנציה-א.

רוצים לדעת למה ברצלונה וריאל הצליחו בתחילת העשור ועכשיו הן זבל? תראו מי אימנו אז ותראו מי מאמנים כיום.

רוצים לדעת למה סיטי וצ’לסי הן לא פריז? תראו מי מאמן בסיטי וצ’לסי בעשור האחרון ותראו מי אימן בפריז בעשור האחרון.

למה ליברפול היו זבל ועכשיו הם טובים? תראו מי אימן שם לפני קלופ.

למה יונייטד זבל כבר עשור רצוף? כי יש שם מאמנים אחד יותר דפוק מהשני.

אף פעם לא הבנתי איך קבוצות מפזרות מאות מיליונים על שחקנים, ומתפשרות בעמדה הכי חשובה במגרש.

לדעתי יש פה (ובכלל בתקשורת העולמית) יותר מדי התבססות על יותר מדי מקריות. בסופו של דבר פאריז הייתה טובה יותר מריאל מדריד בסיכום שני המשחקים ואילולא רצף אירועים די חריג הייתה גם עוברת אותה יחסית בקלילות. ותוסיפו לזה שבשנתיים האחרונות פאריז גם הגיעה לחצי ולגמר עצמו.

לרכוש כוכבים בסופו של דבר עובד וזו השיטה המוכחת ביותר שיש בכדורגל העולמי לזכייה בתארים. כדי לטעון אחרת לא מספיק לטעון שמי שקונה כוכבים לא תמיד מצליחה, אלא צריך גם להראות שיטה אחרת שבאופן סיסטמטי עובדת טוב יותר. מבטיח לכם, לא תמצאו.

השאלה מה זה הצלחה, לכל עסק תחרותי יש מטרת רווח.
מועדוני ספורט שמוחזקים על ידי האוהדים יש מטרה להגדיל רווחים בשביל להשקיע יותר בקבוצה (מועדונים ללא כוונת רווח).
במועדונים שמוחזקים על ידי בעלים פרטי אמורה להיות כוונת רווח או לפחות אי הפסד אלא שלרוב הבעלים מוציאים כספים בשביל מטרה כזאת או אחרת.
פסז, סיטי וצלסי הם דוגמאות נהדרות לבעלים שמוציאים מאות מיליונים בשנה מהכיס הפרטי. לגבי רומן זה היה די ידוע שצלסי זה הצעצוע היקר שלו ושאין לו אינטרס נוסף חוץ מהצלחת הקבוצה והתבססותה בצמרת (אפשר לראות את זה שהוא מוכן להפסיד הרבה כסף ולמכור את הקבוצה בשביל שהיא לא תיפגע).
אצל סיטי ופסז המטרות הם הרבה יותר גדולות, קודם כל חשוב לזכור שמדינות באמצעות של סוג אנשי קש הם הבעלים של הקבוצות ולכן צריך להסתכל על המטרות שלהם בראייה הרבה יותר רחבה.
אני חושב שפסז עומדת במטרה של הבעלים, היא מעניינת, מסוקרת בכל העולם ובזכות הקשרים הם לקחו אירועי ספורט ענקיים למדינה (המונדיאל זה רק הדובדבן של הקצפת).
הם לא באמת מתעניינים בשורת הרווחים וההפסדים הפיננסיים (הראיה הכי זועקת זה הויתור של 200 מיליון על אמבפה).
מבחינתם המטרה משרתת את האמצעים, המטרה זה הלבנת פניה של המדינה בעולם (מה שהם השיגו עם הטורנירים במדינה), והאמצעים זה כסף שיש להם כמו מים.
אני חושב שהם סוג של הצלחה, אני בספק אם יש מועדון מחוץ לטופ 3 אוהדים (ריאל, בארסה ויונייטד) שמדוברת יותר מהם.
השאלה הגדולה זה מה האנדגיים שלהם, ומתי הם ירגישו שהם מיצו את פסז והאם זה אומר שהם יזרקו את הקבוצה לרחוב.
סיכום- אני חושב שיש הסתכלות לאדם המערבי שמסתכם בשורת רווח הפסד כלכלי ושיש קושי להבין איך בני אדם מוכנים להפסיד כסף במקום להרוויח (אין כמו הדוגמא של הסנקציות על רוסיה), אבל ברגע שההסתכלות תשתנה והצד המערבי יבין שיש להם כל כך הרבה כסף ושהעשירים שם יישארו עשירים ושבאמת לא מעניין אותם האדם הקטן יהיה אפשר להתמודד איתם בצורה אחרת והרבה יותר אפקטיבית לטעמי.

אני מסכים עם הרוח הכללית של הפסקה הזאת, אבל צריך לדייק.

פריז היא קבוצה איכותית יותר, וראו את זה בצמד המפגשים. ריאל היא קבוצה מאומנת יותר, ובסופו של דבר אפשר לראות שלאורך העשור האחרון, בו הכדורגל הגיע לשיא היסטורי (וקצת דעך מאז) הקבוצות המאומנות הן אלה שמנצחות את הקבוצות האיכותיות לאורך זמן. כל זוכות הצ’מפיונס היו קבוצות עם מאמנים שעשו את ההבדל.

מעת לעת התחושה שלי מתחזקת. אחרי המונדיאל הקטרים יורידו הילוך מפריס סן ז’רמן. זו הסיבה למה אני מחכה כל כך לינואר 2023.

אני ממש לא חושב ריז עשתה רק טעויות.
בניגוד לקבוצות אלרות פריז משחקת בליגה קטנה ולכן הפיכה שלה לקבוצת טופ היה צריך לקרות באמצעות שיפור מקצועי אבל גם בזכות מיתוג.
היו לפריז קניות של מיתוג והיו קניות מקצועיות, כעת נשאר להם לעשות רק קניות מקצועיות אחרי שפריז נהייתה כבר מועדון גדול בקרב חובבי הכדורגל ושם אליו מתייחסים.

או… להביא מאמן שיהפוך את כל השחקנים שהם קונים לקבוצה.

אני לגמרי חושב שהפרוייקט שהם הולך להיגמר, גם בגלל הסמיכות לקראת המונדיאל וגם בגלל שהם הולכים לאבד הקיץ את כל הכוכבים שלהם.

כמובן שאם הם ישכילו להביא רכש מתאים במקומו, הם עדיין יכולים להישאר בטופ, ואולי אפילו לגנוב גביע כמו צ’לסי אבל הם כבר לא ישארו במועדון של הטופ.

אתם עדיין מתוכחים איתי? מה אתם חושבים שאל חאליפי השקיע מילארדים רק בשביל לזכות בסופר קופה הצרפתי או להגיע פעם בעשר שנים לגמר?

הכישלון של הקטארים זה הניצחון של הכדורגל.

טל כמה מאמנים עברו שם? אותו מאמן שאתה מציין של צלסי עבר שם ופוטר משם. ולמה? שנה אחרי זה לקח על האף של חאליפי את הצמפיונס…

חשבתי שכל אוהדי ריאל יהיו כבר יותר בהסכמה איתי, אחרי הניסיון שלהם בקיץ מול אל חאליפי. איזה מנהל קבוצה רציני נותן לשחקן כמו אמפבה לעזוב בחינם? עזבו למה בכלל הם צריכים להגיע למצב שהשחקן הכי טוב שלהם עוזב… זה כישלון בפני עצמו.

הם אפילו את הליגה הצרפתית מתקשים לקחת. איבדו לא פעם את האליפויות שם. השנה הודחו בגביע (ואם אני לא טועה גם הפסידו בסופר קופה הצרפתי)

דרך אגב. בוא נראה איזה עונש מגוחך הוא יקבל. חחח הוא בטח גם יכתיב לאופ"א את הנוסח של העונש והעונש עצמו. יסתיים באיזה שלושה משחקים שהוא לא יגיע.

"נאסר אל-חלאיפי נקרא לדוחה בכדי לקיים שיחת הבהרה עם האמיר תמים בן חאמד אל תאני, לגבי הדחתה של פריז סן ז’רמן משלב שמינית הגמר בליגת האלופות.

העיתונאי הבכיר רומיין מולינה סיפק אמש אמירה שכולה נורת אזהרה אחת גדולה כשאמר: “אם אוהדי פריז סן ז’רמן היו יודעים רק על 5% מכל מה שקורה אצלם במועדון, אף אחד מהם לא היה אפילו מתקרב יותר לפארק דה פרנס”.

הוא היה הטוב מביניהם, והם הגיעו איתו לגמר הצ’מפיונס.

האם הוא פוטר כי ההנהלה שם חבורה של לונטקס? ברור. זה לא אומר שחוץ ממנו היו מאמנים איכותיים, שיכלו לקחת את אוסף השחקנים הבאמת מרשים שיש שם, ולבנות ממנו קבוצה מנצחת.

המאמן הנוכחי לא מצליח לגרום לשלישיית התקפה של מסי, אמבפה וניימאר לתת גולים. זה אומר משהו. איך זה שעונה שלמה מסי לא מוסר כדור אחד לתנועה של אמבפה, כמו שהוא הכניס בכמויות לאלבה? בשביל מה שיש לך המוסר הכי טוב בעולם, והשחקן המהיר בעולם אם אתה לא יודע לשלב ביניהם כדי לשבור הגנות של יריבות?

תודה שאתה מחזק אותי. המאמן פח זבל.

כן אבל זה לא רק השנה. השנה הם לוקחים את הליגה (למרות שאני שומע ממי שצופה בהם שזוהי כנראה פסז שמשחקת כדורגל הכי רע בעידן החדש שלה)

יש שם בעיה יותר עמוקה מהזהות של המאמן . הרבה יותר עמוקה, לא חושב שקלופ או פפ היו מצליחים להסתדר שם. אף אחד לא אוהב לקום בבוקר ולשמוע שקנו להם את מסי או ניימאר בכלל בלי לשאול אותם…