פורמולה 1 - עונת 2023-drive to survive

ריקרדו חוזר!!!

יחליף את ניק דה וריס שלא הציג את הביצועים הרצויים באלפאטאורי כבר העונה!

עלתה שאלה מאוד מעניינת באחד מקבוצות הפורמולה שאני חבר בהן לגבי הבדלי הגובה בין נד"ו (הלוא הוא ניק דה וריס) לבין דניאל ריקרדו, המכונית של אלפאטאורי נבנתה (יותר נכון כיסא הנהג) עבור ההולנדי שמתנשא ל-1.67 בעוד האוסטרלי גבוה בהרבה ומגיע ל-1.79.

התשובה לשאלה שנענתה שם היא לא שלי אך היא כל כך נכונה וטובה שהייתי חייב לצטט:

"שאלה מצוינת, אני לא חושב שאנשים הבינו עד כמה.

תשובה קצרה: הוא בחיסרון מסוים לעומת יוקי.

תשובה ארוכה:

ברור שעדיף שהנהג יישב עד כמה שיותר נמוך כדי להוריד את מרכז הכובד שלו ושל המכונית. כל זמן שהוא יכול לראות החוצה כמובן, גם את המראות ובעיקר מחוץ למכונית כדי לסייע לו לזהות ולבחור נקודות בלימה.

נקודה נוספת היא רצוי שנהג ישב נמוך יותר מקשת ההתהפכות כדי שזאת תגן עליו במקרה של תאונה ותישא את משקלה על המכונית, בניגוד לכשל הקשת של ז’ו בעונה שעברה.
במהלך הפגרה, הנהגים מגיעים למפעל לטובת ייצור המושב, במסגרת המדידות מוודאים שיש להם מספיק מקום לידיים ומתאימים להם את הריפוד, הדוושות וההגה,
שיהיה להם מספיק מקום לזוז ולרפד חלקים מסוימים בשלדה שבהם הגוף פוגע כל הזמן, כמו אזור הרגליים.

מכיוון שהאלפא טאורי השנתית תוכננה במקור לנהגים נמוכים מריקרדו, הלוא הם דה וריס וטסונודהז אין להם הרבה משחק בעניין הזה כדי להתאים את המכונית גם לגובה של דניאל.
למי שזוכר, כשראסל החליף את לואיס בסוף 2020 הוא בלט מעל ההיילו הרבה יותר מאשר בוטאס כי גם כאן, יש מכונית שתוכננה לנהגים בגובה דומה שהיו נמוכים מראסל.

כלל שהקסדה תבלוט יותר זה ודאי ישפיע על האווירודינמיקה לרעה כיוון שהנהג שלעצמו הוא בגדר הפרעה לזרימת האוויר, לכן יש מגמה של הרבה כנפונים באיזור ההיילו בשנים האחרונות"

מצרף גם תמונה שעלתה בהקשר הזה:

ההבדל בין אלונסו לאוקון באלפין של שנה שעברה.

בנושא אחר מצרף תמונה של הפודיומים עד כה העונה המבליטב את העליונות של מקס ואת הנפילה של צ’קו מאז מיאמי.

אהוד, תתכבד.

טוב אז החוק הדבילי שאי אפשר לכתוב הודעה אם זאת יותר מהשלישית שלך ברציפות מנעה ממני לכתוב כבר בערב על מקצה הדירוג המעולה שהיה בהונגריה היום.

נתחיל מהכותרת הראשית- לואיס המילטון יזנק מחר מהפול פיזישיין לראשונה מאז ג’דה 21!!

נתחיל מזה ש-Q3 לבדו סיפק דרמה אדירה כשלא פחות מ-6 נהגים מסיימים בהפרש של פחות מחצי מאיה ביניהם, לואיס מנצח את מקס בהפרש של 3 מאיות השנייה זה מטורף כשגם לנדו נוריס מראה שוב ניצוצות, לא יודע מה מקלארן שמו בשיקוי שלהם בשדרוגים אבל זה עובד מעולה והרבה מעבר לציפיות, אחרי הפח שהם נהגו בו במירוצים הראשונים הם תחרותיים שוב.

ב-Q1 בלט בעיקר הנפילה של ראסל כשמרצדס לגמרי אשמים בטקטיקה המוזרה שהוציאה אותו מאוחר, מרצדס סמכה על הקפה טובה אחת אבל הצמיגים הקשים של Q1 לא היו מספיקים וראסל לא סיפק את הסחורה, התגובה של טוטו וול עצבני במוסכים זה פרייסלס.

ב-Q2 הנפילה של סיינס הייתה מפתיעה גם כן אבל מהצד החיובי היה כיף לראות את ריקרדו מצליח להגיע לשם והוא יזנק מחר לפני חברו לקבוצה שנפל במקצה הראשון.

מחר הטמפרטורה תהיה יותר חמה בהונגריה וצריך לראות איך זה ישפיע על הצמיגים במסלול.
הונגריה זה מסלול קשה לעקיפות ואסטרטגיה משחקת בו משחק חשוב, כרגע רוב הקבוצות בונות על אסטרטגיה של 2 עצירות אבל אם יתחמם יותר מהמתוכנן אולי נראה יותר ואז יהיה מעניין לראות מי באה מוכנה יותר.

מחר…הונגריה שעה 16:00 לואיס מול מקס בשורה הראשונה, יהיה חם!

סופסוף גיוון. באמת שאני מתקשה לעקוב אחרי מירוצים שמקס מקבל פול, לעומת זאת כשמקס מאותגר (אפילו קצת, כי בואו, יהיה קשה להמילטון לשמור על המקום כשמאחוריו מקס) זה כבר מעניין.

נותן למקס בין סיבוב 5 ל-7 בלי סייפטי קאר והוא מוביל :rofl:

מקס ממשיך את רצף הניצחונות גם בהונגריה

רשמתי בהודעה מעל שיקח למקס בין 7-5 סיבובים בגג לעבור את לואיס ובפועל הוא לא היה צריך אפילו סיבוב 1 אלה פנייה אחת אחרי הזינוק על מנת לקחת את ההובלה ואת הניצחון, ניצחון ששבר את השיא של סנה ופרוסט מ-88 במקהונדה האגדית. 12 ניצחונות רצופים לרד בול שמשייטים בעונה חלומית.

לואיס שנתן חקצה דירוג מעולה פתח גרוע והתדרדר אחורה די מהר, מי שניצל את זה הם 2 נהגים, נוריס שזינק שלישי והצליח להתביית במקום השני ולסיים עם פודיום שני רצוף וצ’קו פרז שסבל מכמה מירוצים רעים והצליח גם להתאושש מדירוג רע ולסיים שלישי+לזכות בנהג ביום.
המילטון פספס פודיום וסיים רביעי.

פיסטארי השלים עוד מירוץ מעולה למקלארן שנראת משהו אחר אחרי השדרוגים וסיים חמישי.
ראסל שזינק 16 נתן גם הוא מירוץ מעולה וסיים 6

בגזרת המילה הרעה אסטון מרטין עם עוד מירוץ פושר שממשיך את היכולת הבינונית מהתקופה האחרונה אחרי פתיחת העונה שכולנו התלהבנו ממנה.
גם פרארי ממשיכים בבינוניות.

גם באלפין מאוכזבים אחרי שז’ו עשה תאונה שגרמה ל-2 הנהגים הצרפתים לסיים מירוץ.

שבוע הבא ספא בבלגיה ממשיך את הסבב האירופי

פיסטרי תענוג. אחוקים יודע מה עובר על פרארי, היה נראה שנתיים האחרונות שהם עם הפנים למעלה, ואז התרסקות כזו.

באסה לי על אסטון מרטין. חשבתי שיהיה מעניין ויתנו פייט בפודיומים.

שיא של נהג כמו סנה… אפשר להתחיל להבין שורסטאפן נהג היסטורי מבחינת כשרון ויכולת.

סופ"ש ספא יוצא לדרך ואנחנו בדרך לסופ"ש שכולל ספרינט, דירוג ומירוץ בסופ"ש אחד.

כרגיל בסופ"ש כזה הקבוצות זוכות לאימון אחד בשישי בצהרים ובערב שישי מקצה הדירוג למירוץ בראשון.
שבת כולו מוקדש לספרינט כאשר בצהרים מתקיים הספרינט שאוטאוט שהוא מקצה הדירוג של הספרינט עצמו ובערב הספרינט.
בראשון המירוץ עצמו

המסלול עצמו אחד הותיקים בסבב והארוך ביותר, מסלול מהיר ומאתגר ועם תוספת הגשם שמתוכננת לסופ"ש יש סיכוי שנראה דברים מעניינים על גבול הבלאגן בבלגיה.
מסלול עם ישורות ארוכות שיתגמל מכוניות נמוכות אווירודינמיות כמו פרארי, מקלארן ו-וויליאמס.
השוני של המסלול הוא הסקטור השני שלו עם פניות מהירות ושם יהיה המשחק של הנהגים והקבוצות על שמירת הצמיגים.

ניתן לראות גם לפי האימון שנערך היום בצהרים שפרארי ומקלארן אוהבות את המסלול הזה:

בגזרת הנהגים מקס צפוי להענש ב-5 מקומות דירוג בראשון לאחר שחרג מהמכזה המותרת עונתית של החלפת תיבות הילוכים לעונה אחת, כזכור בג’דה הוא נאלץ להחליף תיבה שלא בצורה מתוכננת ולכן חרג מהמכסה כעת.

בגזרת הקבוצות השם החם היום הוא אלפין שמאבדת ומפטרת 3 עובדים בכירים שלה ביום אחד.
הראשון הוא פאט פריי המנהל הטכני שיעזוב לאייש את אותו תפקיד בוויליאמס שמחפשת מנהל טכני בתחילת העונה.

השני הוא אוטמאר זפנוואר מנהל הקבוצה והמנהל הספורטיבי אלן פרמיין שלאור התוצאות החלשות של הקבוצה הצרפתית מול תקוות העונה רואים את הדלת החותה ויסיימו את תפקידם אחרי הסופ"ש הקרוב.

אגב מי שלא פחות ולא יותר השמועה להחלפה של אוטמאר כמנהל הקבוצה הוא קמבאק של בניטו

הסופ"ש האחרון לפני פגרת הקיץ יוצא לדרך-ספא בלגיה!

בדיוק מה שחשבתי. אולי במסלול הזה נראה קצת שינוי וקצת אקשן שונה.

לקלר יזנק ראשון בראשון בספא

אומנם מקס זכה במקצה הדירוג אבל בגלח העונש שדיברנו עליו בפוסט הקודם הוא יזנק חמישי.
בשורה הראשונה יזנקו לקלר וצ’קו

המקצה דירוג הראה רמה גבוהה ויחסית לגשם שהשפיע בעיקר ב-Q1 הנהגים הביאו ביצועים טובים.

מקס כמעט ולא הגיע ל-Q3 אחרי שסיים 10 רק 4 מאיות השנייה לפני טסונודה.

מחר יום הספרינט…

.

הדקה האחרונה בסוף השאוטאאוט שכל נהג בשישייה הראשונה עושה סקטור סגול טוב מקודמיו ועולה לפסגה ואז מגיע מקס ומקדים את פיאסטרי ב-11 מאיות השנייה זה למה אני אוהב את הספורט הזה.

כמה יכולת של כל נהג ונהג להוציא מהמכונית שלו פנינים בדיוק ברגע הנכון.
I love this game…

ב-17:30 הספרינט עצמו

מקס מנצח בספרינט של ספא הגשומה

אני חייב לציין שאני באמת לא מבין את מנהלי המירוץ ואחראי ה-FIA במחשבה שלהם על האבסורד מבחינתי שקרה בספרינט של ספא.
כולם ידעו שאנחנו בדרך לסופ"ש גשום, לא בפעם הראשונה בהיסטורית הסבב והקבוצות ופירילי היו מוכנים עם צמיגי גשם אז למה לדחות את פתיחת המירוץ בשעה שלמה, הגשם אומם ירד אבל לא משהו מטורף ולא משהו שלא ראינו מעולם…זה לא ספא 2021 לדוגמא ואז גם התחילו את הספרינט הגם ככה קצר עם סייפטי קאר שלא תרמה לכלום.

אם ימשיכו להיות.בטיחותיים מידי יאבדו משהו קוסם בסבב, מה השלב הבא? יתחרו רק באולם?!.

בכל אופן הספרינט המהיר שכלל 11 סיבובים בסוםו של דבר במקום 18 היה בעל אירועים שלא בהכרח הביאו לנו קרבות צמודים אך היו מלהיבים מהסביב של המירוץ
הסחרור של אלונסו שנכנס בגדר הצמיגים שהביא לדגל אדום, הקרב של המילטון וצ’קו שהותיר במכונית של פרז חור חדש לכונס אוויר והעונש 5 שניות שהמילטון ספג שלא היה צריך להיות לדעתי, תאונת מירוצים לגיטימית וקרב שצריך לתמוך בו מהסוג שאנחנו רוצים.

במירוץ עצמו מקס ניצח כמובן בלי עוררין, פיאסטרי בעוד נהיגה נהדרת שמר על המקום השני שלו ופייר גאסלי שזינק שישי הצליח לבצע מספר עקיפות נהדרות ולסיים שלישי, קצת חיוך באלפין ונהג הצרפתי אחרי הכישלונות בזמן האחרון.

@Cockroach_Crazy @Niro @Bblanko מחר המירוץ ואם לא תגיבו אז לא יהיה לי איך להגיב אחרי, זאת הודעה שלישית רצופה…אז צאו לדרך :wink:

לגבי הזינוק והמכונית בטיחות.
גם לי לא ברור הסיפור.
מה היה קורה עם היו מזנקים ובהקפה 5 היה מתחיל הגשם הזה? מה אז?

דרך אגב לפני שבועיים הייתי בסילברסטון, היה מירוץ ספרינט שהתחיל בגשם, ולצערי גם שם היה זינוק עם סייפטי, ככה שזה לא רק פורמולה 1

תמונה שחייבים לראות

ההבדלי שחיקת צמיגים בין מקס, פיאסטרי וגאסלי ניכרת מאוד, קדמיים ואחוריים.

ניתן לראות את ההבדלים גם בניסיון של מקס וגם בזה שפשוט הוא היה המוביל ונסע על מסלול נקי יותר עם אוויר נקי יותר שפחות גרם להפרעות.

וואי מגניב.

מרשים פיאטסרי עם שחיקה כזו לנגב ממש את הישבן של ורסטאפן.

בכלל, פיאטסרי פשוט אדיר. המרענן מאמצע העונה.

פיאסטרי הוא כשרון על, היה לכל אורך הדרך. כיף לראות אותו מתפוצץ.

מה שבטוח - ניחאסנו רציני את פיאטסרי. באסה

מקס מנצח את ספא

אחרי שהיה סופ"ש מעולה במקצה הדירוג בשישי ובשבת במקצה הדירוג של הספרינט והספרינט עצמו שסבל גם מגשם ועניינים, הגיע יום ראשון ודווקא המירוץ עצמו היה די סביר.

צ’קו עקף את לקלר די מהר ונטל את ההובלה, פיאסטרי וסיינס התנגחו קלות, מה שהוציא בסופו של דבר את שניהם מהמירוץ ולרגע היה נראה שצ’קו ומקס הולכים לקרב מהסרטים על ההובלה והניצחון אבל מה שהחזיק כצ’קו מוביל ומנסה להגן ומקס שני ותוקף החזיק בקושי סיבוב וחצי לפני שמקס עקף די בקלות, טיפס לראש ולא הוריד את הרגל מהגז עד הסיום.

כל שאר הגריד נשאר די דומה למקומות בהם זינק ולא נרשמו קרבות מסעירים גם במידפילד

כעת יוצאים לפגרת קיץ, הדממה עד סוף אוגוסט שם מקס יחזור הביתה למירוץ.של הולנד.

מעניינת הייתה הטקטיקה של מרצדס. המילטון היה על 2 החלפות (ועוד אחת בשביל הנקודה של הסיבוב המהיר בסוף) ודווקא ג’ורג’ ראסל שרד עם החלפה אחת שזה די מרשים. הייתי בטוח שנוריס יצליח להגיע אליו…

מקס מנצח 10/12, כשבשניים האחרים הוא מקום 2. אני לא מדבר על השיא של עצמו של 15 ניצחונות בשנה שהוא כנראה ישבור, אני מדבר על האחוז ניצחונות בשנה של שומאכר שהוא כנראה ישבור. מתוך ה 10 מירוצים שנשארו הוא צריך לנצח רק ב 6 כדי לעקוף את האחוז המדהים של שומאכר 72.22%.

לא רואה את זה לא קורה.