מחזור 12 :: רק תיקו 0 בברנבאו מול בטיס

מהקריאה פה אני מבין שעד החילופים הכל היה בסדר והם הרסו הכל. זאת הקבוצה. אם נמשיך לא לספוג יהיה בסדר, בשביל יותר מלעקוץ אליפות מול בארסה מוזרה צריך קבוצה אחרת.

לפחות מרסלו מקבל את ההערכה שמגיעה לו כשרואים שלא כל כך קל לעשות את מה שהוא עושה.

מאמין שזה מסוג המשחקים האלו שאם העקב של הזאר היה 20 ס"מ אחורה היינו יכולים לראות גוליאדה סטייל לגאנס.

• הזאר סה"כ עם משחק טוב, נראה יותר חד והשער שנפסל היה פשוט נהדר, ממש חבל… לדעתי עצם העובדה שהוא משחק באגף שמאל עם מנדי ולא עם מרסלו נותנת לו יותר חופש ושטח מאשר הברזילאי שמשחק הרבה יותר קדימה, הוא השלים 6 דריבלים מוצלחים, אבל חבל שלא הגיע לשום מצב בעיטה מלבד השער שנפסל.
  • גם אני לא מבין את התלונות המוגזמות כלפי מנדי, הגנתית הוא קרנף בלתי עביר, ונכון שלא מדובר במרסלו בפן ההתקפי, אבל מפה ועד לא מתאים לריאל מדריד הדרך רחוקה.
  • הקישור היה חלש מאוד, השילוב של קרוס, קסאמירו ומודריץ’ זה פשוט לא זה. אני מסכים עם זידאן לגבי מודריץ’ בהרכב כי הגיע הזמן שהוא יכנס לעניינים אבל במקרה הזה קרוס היה יכול לקבל מנוחה במקום פדה. קרוס אגב במשחק נוראי ואחד הפחות מדויקים שזכורים לי ממנו בריאל (ועדיין הוא על 94% אחוזי דיוק במסירה), הציוות עם מודריץ’ פוגם במשחק שלו.
  • אפרופו חוסר דיוק, וראן היה נראה מאוד לא מרוכז עם כמה איבודי כדור צורמים לעין ועמידה לא טובה על המגרש. זה היה המקום לתת למילטאו קצת דקות נדירות. קרבחאל ידידי גם הוא עם משחק מפוזר מאוד.
  • ועוד משהו חשוב, כל הכבוד לקורטואה שאחרי כל הביקורות מציג כמה משחקים מצוינים, אהבתי מאוד את העובדה שיצא כמה פעמים רחוק מהשער בשביל לנקות מצבים א-לה נוייר. נקווה שימשיך ככה.

משחק רגל שהתחיל רע בגיל 18 ומאז רק מתדרדר, כמו היכולת של סרחיו ראמוס. כל פעם שהכדור אצלו אני עוצם עיניים. לכאורה עניין איזוטרי אבל פוגע מאוד במשחקים מול יריבות נחותות.

הזאר עם ההטעייה הקסומה באגף כשהוא מעביר מרגל לרגל איזה מאה פעם אבל לא מספיק מאיים על השער. הגול שלו כה אופייני וגם אני מניח שהיינו מנצחים, גם מצטברות פה ושם טענות מוצדקות מצד המועדון לגבי ה-VAR אבל זה לא רציני להתעסק בזה. לגאנס פח זבל גם ביחס לתחתית, וצריך לדעת גם להשיג 0:1ים קטנים כאלה בברנבאו בדקות 60-65. פעם ידעת שהגול יבוא איכשהו והיום - נאדה.

הספסל שלנו לא רע הייתי אומר גם אם הוא חסר משמעותית כשחאמס ובייל לא נמצאים. ברור שקל לזרוק את חאמס ומוראטה מהספסל בעונת הדאבל או את אסנסיו אבל לזידאן היו הברקות בעבר כמו מריאנו נגד דפור ועוד משחקים, אני באמת לא מצליח להבין מה הוא רואה. היה מקום לעבור למערך התקפי יותר. הפסדנו מכל הבחינות, עוד משחק בו קאסמירו לא נח. מרסלו היה יכול לתת לנו תנופה, לשחק עם ויניסיוס ואז הזאר היה עובר לימין.
לגבי מנדי, שם בצד את התחושה שהוא נפצע כל הזמן - מגן בריאל מדריד חייב לדעת להרים תוך כדי ריצה, הוא היה מתסכל. אני לא מצפה ממנו לכדרר אבל למשהו בסיסי ממשחק התקפה. ואם הוא לא טוב בזה שימסור אחורה זו לא בושה.

אני עדיין מתקשה להבין איך גם מה שקיים מספיק לנו רק למעט מאוד מצבים נגד קבוצה חלשה כמו בטיס שפשוט לא יודעת להתגונן.

מקווה שלא רמזת עלי דבריי,
החילופים כמובן שלא הכריעו את הכף וסתמו את הגולל על המשחק אמש,
אני חוזר ואומר זאת כל שבוע מחדש, כבר שנתיים - לא ישתנה כלום כי לא השתנה כלום, ומה שהיה הוא שיהיה.
אין שום סיבה שהתוצאות ישתנו אם משחקים וישחקו אותם השחקנים האחראים לכל הרגעים המחרידים של הקבוצה בשנה וחצי האחרונות.
מרגיש שדרגת השובע שנחה על השחקנים הוותיקים משפיעה גם על הצעירים, וההרגשה הכללית היא כזו - ‘אם הכל הולך בקלות, אין בעיה, ננצח לכם את המשחק גם 5-0, אבל אם קצת, מעט קשה, תודה רבה ושלום, אנחנו את שלנו עשינו’ וזה כולם כולל כולם.
תוסיף ויניסיוס ומנדי ששליטתם בכדור בחלק ההתקפי גורם לי להתגעגע לאמרסון וגראבסן,
תוסיף ניהול משחק כושל בפעם המי יודע כמה של זידאן,
והרי לך תוצאות כמו אמש במשך עונה שלמה, כל משחק שלישי.
זה מה יש.

לא אישי, זאת רוח הדברים של כולם תמיד אחרי משחקים. זה לא כדורסל. רוב המשחק מתנהל לפני החילופים וברוב גדול של המשחקים אין להם שום השפעה. בסוף, בינינו, זה לא מאוד משנה אם ויניסיוס, רודריגו או ואסקס נמצאים שם באגף ימין, ועוד פחות משנה מי מחליף את מי בדקה 60. שלושתם עושים פעולה מבריקה פעם בשניים-שלושה משחקים ופשוט לא מספיק טובים כרגע כדי להיות שחקני הרכב בריאל מדריד.

וזה בסדר אגב שבעמדה אחת או שתיים יש שחקנים צעירים או משלימים, לא בגלל רודריגו או ויניסיוס לא הבקענו אלא בגלל קארים והזאר ואחריהם מודריץ’ וקרוס. ואלה פשוט לא שחקנים שמפרקים קבוצות כמו בטיס על אוטומט כל ארבעה ימים. אנחנו מכירים את קארים מספיק שנים, גם אחרי המהפך שעבר, ואצל הזאר התקווה היא שהוא יגלה בעצמו תכונות מנהיגות או כוכבות שהוא לא גילה עד היום בקריירה.

אכן מאד לא מדוייק, אבל עדיין כמה מסירות מפתח כולל זו למנדי. בכלל, ההגעה לאזורים המסוכנים לא היוותה בעיה מיוחדת, ככה שאפשר לדבר על הקישור אבל התרחיש הסביר הוא שהיית מקבל מציוות אחר תפוקה די זהה (הרי אם הזארד לוקח את הכדור למנדי או מנדי מדייק אותו קישור מסיים עם בישול). עדיין, אני כמובן מסכים איתך, שלא יובן אחרת. פשוט טוען שהזרקור צריך להיות מופנה למעלה.

החילופים היו תמוהים בעיניי, אך כתבתי את אותה טענה גם בהפסקה. השינוי היה מתבקש נוכח הבעיות שהתגלו עוד במחצית הראשונה.
השינוי לא הגיע, ולא רק שהוא הגיע מאוחר אלא גם השינויים היו, בעיניי, לא נכונים.

כך שההיפך, עד החילופים היו בעיות שאסור היה להתעלם מהן, וגם כשנעשו חילופים הן לא פתרו את אותן הבעיות. העיסוק בחילופים הוא לא בגלל שהחילופים הרסו, אלא בעיקר שלא תיקנו כלום.

אין לי ספק שחאמס היה תורם הרבה יותר אם הוא היה משחק על המשבצת של מודריץ’ אתמול. אין לי גם ספק שפדה, אם היה משחק בוקס טו בוקס ומפנה את קרוס לעמדה התקפית יותר, היה יכול לתרום יותר ממודריץ’.

אתה יכול לתאר לעצמך שאני לא שותף לדעתך על העמדה ההתקפית של קרוס, וגם לא על התרומה של ואלורדה. שחקן נחמד שבא לעבוד ולהרביץ אבל יש הגזמה לגביו כמו לגבי רודריגו כמו לגבי ויניסיוס בעונה שעברה.

ההבדל הגדול בין המשחק אתמול למשחקים הקודמים הוא שהגול לא נכנס בהתחלה. כשבנזמה חד ומצליח לייצר גולים אנחנו מבקיעים וכשלא אז לא. זה המצב כרגע. הגולים יבואו ממנו ומהזארד וממרסלו ללא תלות במערך או ביוביצ’ים שמסביב.

אני כלל לא מתדיין לגבי היכולת של פדה. אין לי ספק שפדה לפחות כרגע לא יותר משחקן נחמד, וכן אין לי ספק שמבחינת יכולת על הנייר מודריץ’ שחקן טוב יותר. אבל על המגרש הדינמיקה הקבוצתית שונה לגמרי עם פדה. הוא יורד לאחור, מתקל ומחלץ כדורים. הוא עוזר לקסמירו בעבודת הקישור השחורה. אתמול קסמירו היה לבדו במערכה, מה שחייב את קרוס להישאר אחורה יותר ולהיות מבוקר יותר ביציאות קדימה.

דעתך על קרוס ידועה אבל העובדות הן שהוא משחק קדימה יותר בעונה הנוכחית, כלומר כשמודריץ’ לא על המגרש. אם הוא טוב או לא זה כבר עניין אחר ונתון לפרשנות שעליה ככל הנראה לא נסכים. בכל מקרה אני רק אזכיר שהוא כבר עם שלושה שערים העונה ואנחנו רק התחלנו את נובמבר, והיה קרוב להבקיע עוד מספר לא מבוטל של פעמים.

מסכים שהכדור אתמול לא נכנס פשוט כי הוא לא נכנס וזו היתה הבעיה העיקרית, אבל המצבים שהגענו אליהם היו למרות הבעיות שהיו במשחק ההגנתי ובמשחק המעבר. אנחנו לא צריכים להשלים עם זה שהיה לנו משחק מעבר רע רק בגלל שהגענו למצבים.

אני לא מבין איך אוהדים ותיקים של ריאל מדריד יכולים עדיין לפצות פה על המאמן. מעבר להיסטוריה הכללית הידועה של המועדון, ההסטוריה הקצרה מראה חד משמעית שהבעיה בשחקנים ולא במאמן. מעייף ומאוד שרירותי לדקדק על כל החלטה של זידאן שלא הניבה פירות. באותה מידה, אם היה מוותר היום על קאסמירו אז הייתה חוזרת פה המנטרה ש"וואלורדה 50 50 ולא מתאים לעמדה האחורית/בלי קאסמירו אין אמצע" וכולי.

לזידאן יש דווקא המון נקודות זכות לא טריוויאליות: ההתעקשות על בנזמה, הביטחון במרסלו, אי נטירת טינה לחאמס ובייל, העדפת רודריגו על ויניסיוס וואסקס, הביטחון בוואלורדה…

עריכה: נכתב פה בטעות, יועד לת’רד המשחק

כי הפעם בניגוד לעבר נראה שלמאמן יש חלק משמעותי בבניית הסגל.

זאת לא עובדה. זאת רק עובדה שהוא הבקיע פעמיים לאחרונה. זה קרה כבר בעבר, לא חושב שגילינו כאן פטנט חדש. אין לו תרומה בשליש האחרון חוץ מלסיים בנגיעה כמה פעמים בעונה. לא הבחנתי בכך שהמיקום שלו על המגרש השתנה מאז שמודריץ’ לא איתנו. בלי קשר לכך ששלישית הקישור הזאת היא בלוף היסטורי שיישאר איתנו לתמיד… אשמח אם איסקו או חאמס ישחקו במקום מודריץ’ שהראש שלו בכלל בנבחרת כבר שנה. זה לא יפתור את כל הבעיות ולא יהפוך אותנו לקבוצת על, אבל יכול לעזור לעקוץ את הצלחת כמו שהליגה נראית.

אחת הסיבות ששלישיית הקישור הזאת משחקת היא שפשוט אין לנו משחק הגנה.
אני רואה לפעמים את ההרכבים של אתלטיקו והם לא פעם משחקים עם הרכב התקפי הרבה יותר משלנו.
כשיש שיטת משחק אפשר לשחק בצורה אחראית גם במערכים התקפיים יותר.

אצלנו הבעיה עמוקה יותר. הרבה שחקנים בכלל לא יודעים להגן. לא צריך להיות די מאריה שרודף בהיסטריה אחרי שחקנים כדי לדעת פשוט לעמוד נכון במשחק לחץ ובכלל במשחק השוטף.
הבהלה לשחק עם שלושה קשרים שלאף אחד מהם אין אוריינטציה התקפית היא תולדה של בעיות קדומות יותר.

אני הבחנתי בשינוי התפקוד שלו. שער כמו מול לגאנס, שהוא מגיע עד תיבת החמש? לא זכור לי שראיתי אותו במדי הקבוצה אי פעם באיזור הזה. בכל מקרה, חיפשתי מפות חום שלו ופשוט לא מצאתי.
מה שכן מצאתי זה שסטטיסטית הוא בועט כפול העונה לשער בממוצע למשחק מאשר בעונה הקודמת למשל. אם בעונה הקודמת הוא בעט בליגה 1.1 פעמים לשער בממוצע למשחק, העונה הוא בועט 2.1 פעמים (וזה כולל משחקים כמו אתמול בהם היה מסורס).
בעונה שעברה היו לקרוס 36 הופעות ליגה וליגת אלופות, בהן הוא כבש פעם אחת. העונה הוא כבש שלושה פעמים (לגאנס, גלאטסראי וסלטה ויגו) ב13 הופעות. בחישוב גס, אם הוא בינתיים שיחק שליש משחקים מהעונה שעברה וכבש שלושה שערים, הוא בקצב של 9 שערים באותה כמות הופעות כמו שהופיע אשתקד.

קח למשל את המשחק הזה, ונתעלם דקה מזה שהוא הצליח להבקיע. נתעלם מהיכולת שלו, מהכדורים שהוא הכניס. כמה פעמים ראית את הבחור הזה באיזור הרחבה כמו במשחק הזה? כמה פעמים ראית אותו מכניס את הרגל ובועט לשער? זה היה מחזה נדיר עד לעונה.

יותר מזה אין לי דרך “להוכיח” שהוא יוצא יותר קדימה במשחקים כאשר מודריץ’ לא לצידו. אולי אני טועה, אבל זה שהוא מסוכן יותר לשער זה סטטיסטית מוכח.

בגול הראשון שלו העונה היינו בעשרה שחקנים אחרי הרחקה של מודריץ’. אז כל התאוריה מבוססת על שני שערים, ובעיטה יותר לשער למשחק לעומת עונה שעברה?

אם הוא יסיים את העונה עם 9 שערים - נדבר. בינתיים זה מדגם קטן מידיי כדי להוכיח שהסטטיסטיקה מראה משהו. ובטח לא בשביל להראות שמודריץ’ מסרס אותו.

מסכים שהמדגם קטן, אבל השערים מגיעים כתוצאה של ניסיונות בעיטה שלא היו בשנים הקודמות. בזה אתה מסכים איתי? הרי האם הוא בועט לשער זה לא הויכוח, הוא בעט 29 פעמים העונה איך שלא נהפוך את זה.

בעיטה לשער יותר למשחק זה המון, זה כמעט כפול. ומה שחשוב יותר זה שהוא אשכרה מגיע למצבי הבעיטה האלו, הרי כדי להגיע למצב בעיטה צריך לשחק יותר קדימה.

ה"סירוס" של מודריץ’ מגיע מהתפקוד שלו כקשר ההתקפי יותר מבין השניים ולאו דווקא עקב משחק פחות טוב של הקרואטי, מה שמונע מקרוס להגיע למקומות בהם הוא יכול להוות איום לשער.

בכל מקרה אני משוכנע שיגיע שלום עולמי לפני שנסכים לגבי טוני קרוס. אנחנו סתם טוחנים מים חח

בועט כפול זה ניסיון לעוות עם סטטיסטיקה, זה לא שהוא בועט 20 פעמים לעומת 10. בסוף מדובר על עוד בעיטה בממוצע מחוץ לרחבה, מה ההשפעה של זה על המשחק ההתקפי שלנו ומה זה מצריך ממנו? הוא לא צריך לבלות באזור הרחבה יותר מהרגיל בשביל להחליט לבעוט מ25 מטר במקום למסור הצידה למגן, כפי שהוא עושה ב99 אחוז מהמקרים. אני גם לא רואה איך המיקום שלו משתנה כשואלורדה על המגרש. ורלורדה משחק בול על הבלטה של מודריץ’, הוא אגרסיבי יותר ממודריץ’ הגנתית אבל לא משחק יותר מאחור.

קרוס לגאנס

image

קרוס אתמול

image

זה לאו דווקא המיקום, אלא יותר התפקוד.
מודה, גם חשבתי שהמיקום שלו קדימה יותר, מתברר שלא. אבל שחקן לא נמדד רק באיפה הוא עומד. כניסה לרחבה בלי כדור לא באמת נמדדת במפת חום כי עוד 15 שניות ברחבה לא נמדדות שם. אך במשחק עצמו זה עושה את כל ההבדל. שיש לנו עוד אופצית בעיטה. ב5 פעמים שהשחקן אגף שלנו עובר את המגן יש לו אופצית מסירה נוספת.
עם וולוורדה אנחנו משחקים התקפי יותר, כי קרוס בשליש העליון אפקטיבי יותר ממודריץ.

מסכים איתך. אך התלונות לזידאן הן על עניין של שינוי מערך. נכון רודריגו=ויניסיוס. אך תאר לך החילוף היה יוביץ במקום מודריץ, זה מבחינתך אותו דבר? תאר לך היינו משחקים במערך כזה ב20 הדקות האחרונות:
קרוס - קאסמירו
הזארד רודריגו
בנזמה
יוביץ

מערך כזה היה נותן לנו הרבה יותר מחץ קדימה, הרבה יותר נוכחות ברחבה לכל הפעמים שהמגנים והקיצוניים שלנו הגיעו למצב של כדור רוחב או הרמה. ובכללי הרבה יותר חדות עם יוביץ שנראה חד לעומת מודריץ שצריך משחק קריטי מול יונייטד כדי להבקיע

זה בדיוק החילוף שזידאן היה עושה אם היינו חוטפים גול מבטיס, וזה בדרך כלל לא נותן כלום.

בעשרים הדקות האחרונות דחפנו כדורים בלחץ לרחבה. כן, בתיאוריה יוביץ’ היה עוזר ואולי דוחק. בפועל הוא לא טוב ולא נראה טוב לצד בנזמה עד כה.

ושוב, השאלה החשובה פה היא למה לא היה 2-0 במחצית, לא מה היה החילוף בדקה 70.

האמת באמצע. כשאתה מוציא את השחקן ההתקפי יותר מבין השלושה ובמקומו מציב אחד שהוא הגנתי יותר מהבא בתור אחרי זה שהוצאת, אז התוצאה היא שקרוס זז קצת בתוך משחק הכסאות הזה (קצת, לא הרבה, כי זה אותו שחקן אחרי הכל).
עוד דבר שהוא מושפע ממנו לא פחות זה היעדרו של מרסלו.

לטעמי גיא באופן כללי מגזים, אבל זה דיון ישן ושחוק.