שחק אותה זיזו: דיון הטקטיקה 2019/20

מעדיפים אליפות, עד שלא נעבור את היונייטד במספר האליפויות ונחזור למקומנו הטבעי העולם ישאר עקום.

מחשבה שעלתה לי… כולם מדברים בלי סוף על 4231, למה לא לחזור ל442 קלאסי?
זה ההרכב ששיחקנו איתו הכי טוב בשנים האחרונות. ההרכב שניצח לנו את ליגת האלופות האחרונה שלנו.

כרגע יש לנו 2 בעיות עיקריות:

1. הבקעת שערים
  2. קישור

ההרכב הזה יפתור לנו את שתיהן. נקבל עוד סקורר להרכב (או חצי שחקן התקפה כמו ואסקז, שזה עדיין עדיף על כל שחקן קישור שלנו למעט חאמס) ומצד שני נפסיק לנסות בכלל לשחק על הקישור העייף מידי. זה לא לוותר, רק להעביר את משקל המשחק לאיזור אחר.
זה יכול להיות משוחק עם 2 חלוצים (בנזמה ויוביץ) או עם חלות ושחקן התקפה חופשי יותר מאחורין, ככה שיש לנו המון אופציות. באגפים נצטרך ככל הנראה את ואסקז האנרגטי והממושמע ובצד שני את אחד הזארד או אחד הצעירים (בהנחה שהזארד ישחק את המתחת לחלוץ).
מבחינה הגנתית, אפשר לתקוף ב442 ולהגן ב433 (סטייל 2014 עם די מריה).

על הנייר זה מרגיש לי מערך שאמור לעבוד ולא לקרוס לא הגנתית ולא התקפית ולתת לנו פתרונות נוספים לבעיות הקיימות. גם בפועל זה כבר עבד בעבר. יש לנו את השחקנים לכך. יאללה זיזו.

הייתי מוכן לוותר על עוד שחקני רכש לעונה הנוכחית אם מחליפים את זידאן במאמן רציני כמו פוצ’טינו.
נמאס לי לראות אותנו משחקים בלי שיטה, וששחקנים משובצים בהרכב בלי קשר ליכולת או לכושר שלהם.

כשזידאן חזר בעונה שעברה הוא אמר במסיבת עיתונאים אחרי כל משחק ששיחקנו בלי אינטנסיביות. הוא תירץ את זה בכך שאין על מה לשחק והעונה בעצם גמורה. הוא שכח שכבר שנתיים אנחנו משחקים עם גישה עצלנית בליגה.
התחלנו עונה חדשה ושוב משחקים בלי אינטנסיביות. כמובן שזה לא מפתיע. שחקנים שגילו נמרצות בעונה האחרונה כמו יורנטה, רגילון וסבאיוס נשלחו החוצה ובמקומם שחקנים עם גישה עצלנית נשארו פה כמו קרוס, מרסלו ואיסקו למשל.
איך תשחק עם אינטסיביות עכשיו זידאן? איזה מסר שלחת לקבוצה בשחרור שחקנים אנרגטיים והשארת שחקנים עצלנים? איך משהו יכול להשתנות?

זידאן גם אף פעם לא היה טקטיקן גדול וזה בסדר. כל מה שהוא צריך זה למנות עוזר שמתמחה בטקטיקה, להתייעץ איתו וליישם. הרבה מאמנים גדולים העסיקו עוזרים שסייעו להם בפן הטקטי. הבעיה שזידאן מינה את החברים הכי טובים שלו לעוזרים, והאגו שלו לא מאפשר לו לחשוב שאולי הוא טועה במשהו. הוא הולך עם הראש בקיר. מה שיטת המשחק המתוכננת שלנו לעונה הקרובה? כרגע נראה שאין שום שיטה. השחקנים רחוקים אחד מהשני, אין קישור, ההגנה וההתקפה נראות כמו שתי קבוצות שונות בלי שום קשר ביניהן. גם אם כל זה נובע מהחיסרון של קאסמירו זה לא תירוץ. להיפך זה היה אמור לעורר הבנה שחייבים עוד קשר אחורי בסגל.

פוגבה לא יתקן את הבעיות האלה. הוא לא שחקן שמוסיף אינטנסיביות, הוא הכי נונשלנט שיש. הוא גם לא קשר אחורי. הוא יעזור ביצירתיות שזה חשוב, רק שעדיין תהיה טיילת כל הדרך לרחבה שלנו ולא יהיה משחק לחץ.

ואם כל זה לא מספיק הכי מדאיג אותי שזידאן לא מאמן שמטפח צעירים. התקווה היחידה שלנו לעונה הקרובה זה הצעירים. תחת זידאן כמה מהם יקבלו הזדמנות אמיתית לרוץ בהרכב? הוא לא ספר את רגילון, יורנטה וסבאיוס בסוף העונה הקודמת. אין סיכוי שהוא יעדיף את ואלוורדה על קרוס, את יוביץ’ על בנזמה, ואת ויני/רודריגו/ברהים/קובו על פני לוקאס או איסקו. כי אם העונה הזאת במילא אבודה אז לפחות שנרוויח את הקידום של הצעירים לקראת העונה הבאה. בפועל גם נזרוק את העונה הקרובה לפח וגם נעצור את ההתקדמות של הצעירים.

העונה עוד לא התחילה וכבר יש לך כ"כ הרבה מסקנות לגבי זידאן…וזידאן למי ששכח עם 3 גביעי צ’מפיוס ואליפות ב- 2.5 עונות בריאל, אכן קאקא של מאמן ויש להחליף אותו בפוטצ’ינו שזכה בכל תואר שאפשר לזכות בו.

זידאן לא זה וזידאן לא זה, אבל זידאן הוא כן זה שזכה בהמון תארים.

חומר השחקנים שהיה לזידאן היה לפחות שתי רמות מעל מה שהיה לפוצ’טינו.
נכון, הבחור זכה בשלוש זכיות ובאליפות, אבל לא צריך להמעיט בחשיבותן של עינינו. ריאל שלו הייתה קבוצה חזקה מאוד מנטלית, אבל אף פעם לא הראנו יכולות מטורפות, למעט אולי שלבי הנוק אאוט ב2017.
כרגע הוא נאלץ להתמודד עם מציאות חדשה חדש שכוללת כמה וכמה אתגרים.
בראש ובראשונה, לייצר שיטה מסודרת. נכון לעכשיו הדברים נראים כאילו הוא פשוט אומר להם "תעלו לשחק ותסמכו על האינטואיציות שלכם. אין משחק לחץ, אין סגירות נכונות, אין תנועה ובגדול אין כלום.
דבר נוסף הוא פיתוח צעירים. מאמנים כמו קלופ, פפ, פוצ’טינו, סימאונה יודעים להפוך שחקנים לטובים יותר. עד כה זה לא ניכר אצל זידאן.
נוסיף לזה את בעיית התשוקה של החומר נקיים, בעיקר הותיק.

בקיצור, חתיכת אתגר שילמד משהו על היכולןת האמיתיות של זידאן.

אתה מדבר על ריאל שהוא קיבל מבניטז שהייתה שבורה חבולה ולא הלכה לשום מקום ? זאת שהייתה כבר במרחק 13 נקודות מברצלונה אחרי חמישייה בקלאסיקו ? אותה ריאל שקטלו אותה כאן בפורום וטענו שיש להחליף את כל השלד ? אם אתה מדבר על ריאל אחרת בבקשה תתקן אותי…

וממתי ריאל מדריד מטפחת צעירים ? מאיפה הגיע האגדה הזאת של טיפוח צעירים בריאל ? אנחנו זורקים אותם לקבוצות אחרות ואם הם טובים אז מחזירים אותם בסכומים מכובדים, את השאר אנחנו קונים במיליארדי דולרים.
טיפוח צעירים זה לא דרישה ממאמן ריאל, לא עכשיו ולא לפני ולא לעולם.

ריאל של זידאן הראתה כדורגל גדול והנעת כדור מדהימה כל כך הרבה פעמים, מצחיק אותי שלא זוכרים את זה.
נכון, היא לא הייתה יציבה כשלא היה סגל רחב, מה שגרם לדי הרבה מפלות בליגה - אבל כדורגל גדול כן היה והרבה.

העניין הוא שההרכב הזה כל כך חסר ביטחון שדי קל לשכוח איך הם נראו עם עוקץ בהתקפה וביטחון עצמי גבוה.
הם היו חבורה של מניאקים שידעו להגיע לאין ספור הזדמנויות ועוד עם בנזמה. למרות שהם נראים כמו הצרות שלי כרגע, מאמין שזה עדיין שם, אבל החיזוק להתקפה זועק, הזארד זה יפה, יוביץ’ זה מבורך - אבל ספק אם אגף ימין יצליח לזוז - למרות שאני מופתע לטובה מויניסיוס - לא בטוח שזה יספיק.
השנה יהיו יותר גיבויים לרוב העמדות, ויש עוד חודש לסגור את הגיבוי לקאסמירו ואגף ימין, מה שכמובן לא יקרה :partying_face:

ולא לשכוח את הטענות התלושות מהמציאות על זה שזידאן “לא טקטיקן”, שוכחים שהוא לעולם לא הפסיד משחק נוקאאט בצ’מפיונס, והוא שיחק שם מול מיטב המוחות שהכדורגל העולמי יכול להציע, 3 שנים ברציפות פאקינג צ’מפיונס ומספרים לי ש"זידאן לא טקטיקן כמו פוטוצ’ינו"

למזלנו אדריכלי המועדון חושבים אחרת ממך על פיתוח צעירים.
הקנייה של צעירים היא הבנה שהכוח שהיה לריאל פעם בשוק הולך ונעלם. היום לא רק ריאל יכולה לקנות את רונאלדו הבא. גם יונייטד, סיטי, ליברפול, יובה ופריז יכולות. זה לא רק עניין כלכלי, זה גם עניין תדמיתי. וזה תהליך צפוי מאוד.
קלופ ופפ הם מאמנים מעולים משום שהם מקבלים חומר שחקנים והופכים אותו לטוב יותר. זה לא רק שיטה, זה גם כל שחקן ברמה האישית.
לפי ההגיון שלך ריאל צריכה לחכות שהשחקנים הללו יתפתחו ואז לקנות אותם. אבל תשמע איזה קטע - זאת בדיוק הבעיה של ריאל היום.
שקשה לה מאוד להחתים אותם. כולם צועקים כל הזמן “אמבפה” ולא מבינים למה ההנהלה לא קונה אותו. מבלי להבין שחוקי המשחק השתנו.

קשה למצוא פתרונות קסם. בגלל זה החשיבות של מאמנים עולה. בעיקר מאמנים שיודעים לזהות שחקנים שאפשר להוציא מהם הרבה יותר. ראה ערך קלופ עם סאלח, מאנה, פירימינו ורוברטסון.

בקיצור, צריך לפעמים צריך לתכנן מסלול מחדש ולהיות בקשב למה שקורה במציאות.
עם הגישה שלך אנחנו בדרך להיות יונייטד וצ’לסי.

אותם אנשים שטענו אז שיש להחליף את כל השלד טוענים זאת גם היום. מה שעצוב זה שזה לא קרה.

הזכיות האלו בצ׳מפיונס… הייתי מוותר על אחת בשביל שנתעורר כבר מהסיוט שעובר עלינו, למרות שחשבתי שהשנה האחרונה עם התבוסות כל שני וחמישי תעשה משהו, וחוץ מעדן ועוד כמה שחקנים שברור שאינם מיועדים להרכב, לא הגיע עדיין כלום.

הסיבה שאני עדיין לא מרים מטפחות לבנות היא שהחלון עוד פתוח. אם זה יהיה הסגל הסופי שלנו מצפה לנו עונה קשה מאוד לצפייה, גם אם התחת של זיזו יחזור השנה למרות שכולנו יודעים שהוא לא, הוא משחק עכשיו באיטליה.

זידאן הפסיד משחקי נוקאאוט בצ׳מפיונס, פשוט היה לו את רונאלדו שהגיע לברנבאו ותפר שלישיות כאילו זה כרטיסים צהובים לראמוס.

קשה לי לסמוך על מאמן שנותן אמון עיוור בבנזמה וממשיך לתת דקות ארוכות ללוקאס.

אני ממש לא חושב שזידאן כלומניק ולא מבין כלום. יש לו תכונות מעולות בעיקר ביכולת לנהל שחקנים עם אגו גדול ויצירת אווירה של שקט תעשייתי. תן לו את השחקנים הטובים בעולם והוא יוצר קבוצה שלוקחת תארים. זה לא מובן מאליו. יש מאמנים שיתרסקו עם קבוצה כזאת כי אין להם את ההבנה איך לנהל כוכבים וכבר ראינו את זה עם בניטז למשל.

לעומת זאת אם תיתן לזידאן את 11 השחקנים הצעירים הטובים בעולם הוא יורד ליגה. פשוט כי הוא יושיב אותם על הספסל ויעדיף לשחק עם לוקאסים למיניהם… זידאן טוב בניהול ופחות בלימוד. לא סתם התקופה שלו בקסטיליה הייתה כישלון למרות הכשרונות בסגל. לכן בתקופה הזאת שיש לנו הרבה צעירים מוכשרים בסגל ומעט כוכבים בשיא הקריירה היה עדיף מאמן מסוג אחר. מישהו כמו פוצ’טינו או קלופ שיודע לטפח כשרונות ולהתנות סגנון משחק שיוציא את המיטב מהשחקנים. אצל זידאן כרגע השלם קטן מסך חלקיו. בדיוק ההפך מפוצ’טינו וקלופ.

זה הכל עניין של תקופות והתאמה לסגל. זידאן היה מתנה משמיים לפני 4 עונות. הפעם הוא לא מתאים לתפקיד של בנייה מחדש עם הרבה צעירים מבטיחים.

אז קשה לך לסמוך על פלגריני, מוריניו, אנצ’לוטי, בניטז, זידאן , לופטגי וסולארי? ואפשר להוסיף את מאמני נבחרת צרפת כשהכרית לא היה עסוק בלסחוט אנשים.
מאמנים מכל צבעי הקשת והסוגים הרכיבו ומרכיבים את בנזמה בהרכב (תופס גם לגבי קרוס אבל זה לא קשור). אז או שאנשי מקצוע (חלקם מהטובים בעולם) רואים מה שאנחנו לא, או שיש לבנזמה קלטת על פרז ואז זה לא קשור בכלל לאידיאולגיית האימון של זיזו.

לדעתי זה לא מקרי שצרפת חזרה לזכות בתארים כשבנזמה הודח מהסגל. גמר יורו וזכייה במונדיאל בלעדיו.
ולדעתי זה גם לא מקרי שברזיל זכתה בקופה אמריקה הקיץ בלי מרסלו.

מרסלו ובנזמה שחקנים טובים. רק שיש להם פגמים מסוימים בעיקר באופי. הם עצלנים. יש להם גם חסרונות מקצועיים, בנזמה מחמיצן ומרסלו מפקיר בהגנה. בכל זאת כשהם היו בשיאם היתרונות עלו על החסרונות. כרגע שניהם הרבה מאחורי השיא וצריך מאמן חזק שמסוגל להראות להם את הדרך החוצה, לפחות מההרכב. מאמני צרפת וברזיל היו אמיצים וזכו. עכשיו תור זידאן.

אדריכלי המועדון לא חושבים אחרת, והכוח של ריאל בשוק לא נעלם.
ריאל קנתה בעבר שחקנים צעירים, ריאל קונה שחקנים צעירים וריאל תקנה שחקנים צעירים כלום לא השתנה חוץ מזה שעל הברזילאים ריאל השקיעה סכומים גבוהים ואת והיפני שיחק פעם בברצלונה אז קיבלו כיסוי תקשורתי נרחב, המדיניות של המועדון לא השתנתה.
ריאל עדיין הקבוצה החזקה בשוק ההעברות, לא מצליחים לקנות את אמבפה עכשיו כי חשבו שלהשקיע עליו 180 מיליון לפני 2 עונות זה יותר מדי, אם ריאל הייתה מחליטה שהיא רוצה את אמבפה אז הוא היה חותם.
ברצלונה החתימה את גריזמן ורוצה להחזיר את ניימאר, ריאל החתימה את הזאר ורוצה להביא את פוגבה, איזה חוקים השתנו פה בדיוק ?

פפ בכל הקריירה שלו קיבל חומר שחקנים שכבר לקח אליפויות וקיבל המון כסף לרכש ואז הוא לקח איתם אליפות, אותו חומר שחקנים המשיך לקחת אליפויות אחרי שהוא עזב, קלופ זה כבר משהו אחר, אבל הוא לא הופך חומר שחקנים נתון ליותר טוב, הוא קונה את השחקנים שמתאימים לשיטה שלו.

כלומר מאמן שלוקח סגל שנראה עייף זקן וגמור ולוקח איתו 3 צ’מפיונס ב2.5 עונות ?

אותם אנשים שטענו אז שיש להחליף שלד טעו, ובמקום ללמוד מהטעויות שהם עשו הם ממשיכים לעשות את אותה הטעות, ואם זידאן יאכיל אותם קש הם לא ילמדו וימשיכו לצעוק להחליף את השלד בפריסיזן החלש הבא.
ולא, לא אתה לא אני ולא אף אחד יסכים לוותר על תואר אלופות.

על בנזמה ענו לך אז אני לא אחזור על דברים שנאמרו.
איך אתה יודע שזידאן ירד ליגה עם הצעירים הכי טובים בעולם ? אולי כמו שהוא לקח קבוצה כבויה ל-3 צ’מפיונס הוא גם יבריק עם הצעירים ויעשה הסטוריה ? אף מאמן של ריאל מעולם לא נדרש לשחק עם צעירים, גם זידאן לא.
ומצד שני, מה רק בזה שהוא יבחר לשחק עם לוקאסים ויקח 3 צ’מפיונס ואליפות ? אתה מעדיך לקדם צעירים או לקחת תארים ?

אנחנו חייבים להפנים משהו: ריאל מדריד זו לא שחטיאר דונייצק. אנחנו לא קבוצת פיתוח. אין דבר כזה אצלנו ׳קבל צ׳אנס של 15 משחקים ואז נראה׳. לא עובד ככה, ואף פעם לא עבד. מה שכן יש זה שחקנים שהם טובים עד כדי כך שאי אפשר להתעלם והם מצדיקים דקות. קרה לראול, קסיאס, וראן, חסה, אסנסיו ועוד מלא. ברגע שיבוא מישהו שהוא חד משמעית עדיף על לוקאס מעל לכל צל של ספק - הוא ישחק. עד אז, גם אם קשה להפנים את זה, לוקאס הוא שחקן שעובד קשה ונותן הכל למען הצלחת הקבוצה (זו לא הטענה המרכזית כנגד חלק גדול מהסגל?). נוסף על כך - המספרים שלו לא עד כדי כך רעים. כמו אותו ילד גנרי שיש בכל שכונה, זה שזורק מגעיל לסל אבל בסופו של דבר קולע באחוזים טובים. מה גם שלבוא בטענות אליו זה הכי לא פייר בעולם - אי פעם שילמנו לו כמו לבייל? במקום להעריך את ההשקעה וההישגיות של הבחור הלא מאד מוכשר הזה, במקום להבין שאלה השחקנים שאנחנו כאוהדים דווקא יכולים להזדהות איתם - אז צועקים פה לוקאס ונאצ׳ו כאילו היו איזה שתי פרימדונות שמרוויחים כמו בייל ומשחקים גולף. בחיי, לא מבין את זה.

למה שלא תמשיך…אז לדעתך זה לא מקרי שספרד השתלטה על עולם הכדורגל אחרי שראול פרש מהנבחרת ?

ראול ב-2008 כבר היה אחרי השיא והייתה לו השפעה גדולה מידי בחדר ההלבשה. אין ספק שטורס ודויד וייה היו עדיפים עליו וההוצאה של ראול מהסגל איפשרה לדור החדש של ספרד לצאת לדרך חדשה. לא סתם אחרי שנתיים גם ריאל נפרדה מראול.

זידאן לא לקח חומר שחקנים גמור. זאת לא טענה שלי, אלא של אחרים כאן.
זידאן לקח את מודריץ, קרוס, מרסלו, ראמוס וראן, בייל ועוד כמה בשיאם. ומעל הכל היה לו את רונאלדו.

הזאר הוא דוגמה מעולה. הוא בא ממועדון שהפך לקטן בשנים האחרונות ובמשך שנים רצה לשחק בריאל. אני לא אומר ששחקנים כבר לא רוצים לשחק כאן, אלא שזה לא כזה מובהק כמו פעם.
עד לפני כמה שנים יכולנו להביא את סלאח, מאנה או סטרלינג. היום בלתי אפשרי להוציא אותם.
כאן בדיוק הבעיה של ריאל. וכשיש חוקי פייר פליי חדשים זה הופך להרבה יותר מורכב.
תזת ה"נקנה את הכוכבים בשיאם" כבר פחות מתפקדת עבורנו. מי שלא חושב על אסטרטגיות חלופיות ימצא עצמו מחוץ לתחרות.

זה כמעט אותם שחקנים רק אחרי עונה אחת רעה, חוץ ממודריץ’ שבאמת הזדקן השאר זה השאר, ראמוס גם אז היה נטל הגנתי.
לבניטז לא היה רונאלדו ?

ריאל לא רצתה את הזאר זה לא שהוא לא רצה להגיע הוא תמיד אמר שהחלום שלו זה לשחק בריאל, אז אי אפשר היה להשתמש בכסף ששולם על בייל ו/או חאמס ולהביא אותו ?
אם זידאן יבקש את מאנה או סלאח(אני לא מוצא סיבה למה שירצה את סטרלינג) אפשר יהיה להביא אותם, אבל הוא רוצה פוגבה ופוגבה יבוא, ולמה לא שמת את פוגבה ברשימה שלך ?

למה החלטת ? עד עכשיו היא עבדה, בשנים האחרונות פרז לא חשב שצריך והנה העונה כבר יש הזאר ופוגבה בדרך, הם לא כוכבי כל ?

טיטי,
אלה שחקנים שהיו בשיא בשנת 16-17. התחילו לרדת בשנת 17-18 וצנחו ממש בעונה הקודמת. יש כאן תהליך מורכב וארוך יותר שהדיון שלך בו מתעלם מהמון משתנים כמו מזל, תשוקה, רונאלדו ועוד הרבה.
ושוב, אני לא אומר ששחקנים לא רוצים להגיע לכאן, אלא שאם פעם זה היה או ריאל או ברצלונה, היום זה מתרחב להמון מועדונים אחרים. וזה גם מעבר לחלום של השחקן עצמו, זה הקבוצה שמסרבת למכור וזה הקבוצות של השייחים שמציעות סכומים מטורפים. אם לא אל חלאייפי וההצעות המפתות שלו, סיכוי לא רע שאמבפה היה אצלנו כבר.

לא אומר שלא צריך לכוון לכוכבים, אלא שאי אפשר לבנות רק על זה. מה שהיה נכון עד לפני כמה שנים נעשה מורכב יותר היום.
בתחילת העונה רציתי שסאנצ’ו יגיע. טענו שזה רק עונה אחת ומוקדם להתלהב. עזוב את זה שכבר עכשיו המחיר שלו עלה משמעותית, עוד עונה כזאת וכבר נצטרך לשלם סכומים מטורפים.
אתלטיקו למשל הבינה את זה ורכשה את פליקס אחרי כולה חצי עונה. אותו דבר יובה עם דה ליכט ופאריז לפני שנתיים עם אמבפה.
לפי התזה שלך צריך לחכות לפליקס וסאנצ’ו עוד שנתיים שיהיו בשיא ואז כמובן הקבוצות שלהם יבקשו מאיתנו טרייד ישיר על ואסקז.